Vücuttaki İltihaba Ne İyi Gelir?

Vücuttaki İltihaba Ne İyi Gelir?

Vücuttaki İltihaba Ne İyi Gelir? Vücudumuz farklı nedenlerden dolayı savunmadan sorumlu olan kan hücrelerin azalmasıyla birlikte iltihaplara karşı savunmasız hale gelir. İltihap nasıl geçer sorusunun yanıtı ise iltihabın nedenine ve meydana geldiği yere göre değişebilmekte, sorun için öncelikle vücudun bölgesel ve genel bağışıklığını desteklemek gerekmektedir. Siz de vücuttaki iltihaba ne iyi gelir diyorsanız en güncel bilgileri almak için en doğru yerdesiniz.

Vücut İltihabı Nedir?

Vücudun pek çok farklı bölgesinde görülebilen iltihaplar, aslında meydana gelen enfeksiyonlara karşı vücudun kendini koruma sistemidir. Herhangi bir mikroorganizma saldırısı veya yaralanma halinde vücut bu bölgeyi korumak için iltihap üretmekte, ancak iltihaplanmanın kurutulması gerekmektedir.

Vücuttaki İltihabın Nedenleri Nelerdir?

Sizlere vücuttaki enfeksiyona ne iyi gelir veya iltihap nasıl kurutulur bahsetmeden önce herhangi bir iltihap türünü kapmış olabileceğinize dair belirtileri açıklamak isteriz. Her ne kadar kesin ve doğru tanı koyabilmek için sağlık kuruluşuna başvurmanız ve uzman değerlendirmesine tabi olmanız gerekse de iltihap belirtileri doğrultusunda duruma karşı bilinçlenerek dikkatli olabilirsiniz.

  • Vücut ısısının yükselmesi
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Vücut genelinde ve başta ağrı
  • İştahın azalması
  • Alerjik tepkiler
  • Kaslarda sertlik hissi
  • Ciltte kızarıklık ve kaşınma
  • Eklemlerde ağrı ve şişkinlik

Vücuttaki İltihap Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudun kendini bakteri veya virüs gibi hastalık etmenlerinden korumak için salgıladığı maddeler iltihap oluşumunda rol oynamakta, iltihabın neden olduğu faktöre bağlı olarak iltihap tedavisi de değişmektedir. Genellikle antibiyotik türü ilaç kullanımıyla geçen bu belirtiler, iltihabın yerine ve durumuna göre değerlendirilerek tedavi edilmelidir. Ayrıca akut ve kronik olarak ikiye ayrılan, yani sürekli tekrarlayan ya da anlık gelişen iltihaplar farklı tedaviler gerektirmekte, vücuttaki iltihap belirtileri kronikleştiği takdirde son derece can sıkıcı bir probleme dönüşebildiği için evde uygulanan hafifletici yöntemlere başvurulabilmektedir.

Vücuttaki iltihabı hangi bitkiler atar sorununa verdiğimiz yanıtları öğrenerek siz de iltihapla ilişkili belirtileri kontrol altına alabilir ve gündelik yaşamda daha rahat hissedebilirsiniz.

Sarımsak

Vücuttaki mikroplarla savaşma konusunda bilinen en güçlü doğal yöntemlerden biri olan sarımsağın, özellikle antibiyotik etkileriyle ön plana çıkması onu iyi bir iltihap söktürücü kılmaktadır. Direkt çiğ olarak yutarak etkilerini görebileceğiniz gibi yemeklerin ve sosların içinde de kullanabileceğiniz sarımsak genel anlamda bağışıklığı oldukça desteleyecektir.

Ispanak

Antioksidan özellikleri gibi alfa-lionelik asit içermesiyle de iltihaplardan ve iltihapla ilişkili ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olan ıspanak, iltihaba iyi gelen besinler arasında oldukça popülerdir. Çiğ olarak tüketmek için salatasını yapabileceğiniz bu faydalı yaprakları klasik yemek olarak da tüketerek faydalarını görebilirsiniz.

Tarçın

Antioksidan etkili bitkiler ailesinin en popülerlerinden bir diğeri olan tarçının özellikle idrar yollarında meydana gelen iltihaplarda son derece faydalı olduğu bilinmektedir. İsteyenlerin çubuk tarçını çay gibi demleyerek tüketmesi mümkün olurken dileyenler bitkiyi toz baharat olarak da keyifle tüketebilmektedir.

Fesleğen

Hem tadıyla hem kokusuyla kendini herkese sevdirmeyi başaran bitkilerden biri olan fesleğen, içerdiği ojenol isimli bir madde sayesinde damar yolları iltihapları başta olmak üzere pek çok iltihabın iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Karanfil

Ağız kokusunu ferahlatmasıyla tanıdığımız ve tatlılarda sıkça yer verdiğimiz karanfil, aslında iltihap söktürücü bitkiler arasında da yer almaktadır. İltihabı uzaklaştırmak adına ağız içinde bekletmenin veya hafifçe çiğnemenin yeterli olduğu karanfil, aynı fesleğende olduğu gibi ojenol içermekte, böylece iltihabı önlemede doğal bir destek oluşturmaktadır.

Zerdeçal

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz kurkumin isimli bir madde bakımından oldukça zengin olan zerdeçal, yine doğal antibiyotiklerden olmanın yanında iltihap söktürücü özelliğe de sahip olmaktadır. Baharat olarak tüketilen zerdeçalın bal ile karıştırılarak direkt olarak tüketilmesi de mümkün olmaktadır.

Isırgan Otu

Vücutta genel olarak arınma sağlayan ve toksinleri uzaklaştıran ısırgan otur, iltihabi durumlarda tedaviye destek sağlamak amacıyla çay olarak tüketilebilmektedir. Isırgan otunun demlenmesiyle hazırlanan bitki çayının özellikle böbrek ve idrar yollarındaki iltihaplar için koruyucu ve iyileştirici etkileri bulunmaktadır.

Zencefil

Yine faydalarının yanı sıra iltihabı sökme etkisiyle de öne çıkan bitkilerden biri olan zencefil, taze olarak tüketilmenin yanında toz baharat veya çay olarak da tüketilebilmesiyle çok yönlü kullanımı kolaylaştırmaktadır.

Sayılan bitki ve yöntemlerin tamamı doğanın birer armağanı olup içerdikleri yapı taşları sayesinde adeta girdiği her eve şifa dağıtmaktadır. Ancak iltihaba ne iyi gelir sorusuna verilen tüm cevaplar öneri niteliği taşımakta, herhangi bir kür veya bitkisel destek öncesinde mutlaka uzman doktor görüşü alınmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet Yardım Başvurusu