Cevizi Suda Bekletip İçmek Neye İyi Gelir? Ceviz Suyunun Mucize Faydaları

Cevizi Suda Bekletip İçmek Neye İyi Gelir? Ceviz Suyunun Mucize Faydaları

Cevizi Suda Bekletip İçmek Neye İyi Gelir? Ceviz Suyunun Mucize Faydaları Mutfakların gizli lezzet sırrı, kuruyemiş severlerin gözdesi ceviz, kendi başına sunduğu benzersiz faydalarla sınırlı kalmıyor ve suyuyla da evlere şifasını dağıtmaya devam ediyor. Herkesin beslenme düzeninde kendine bir yer edinmesi gereken ceviz suyunun faydaları ile gündeme gelirken, cevizi suda bekletip içmek neye iyi gelir sorusunun bilinmesi gereken tüm yanıtlarıysa sizler için açıklanıyor.

Ceviz Suyu Nasıl Elde Edilir?

Cevizin özünü çıkarmak olarak da düşünülebilen cevizi gece suda bekletmek yöntemi, aslında yıllardır pek çok kişi tarafından denenen ve büyük faydaları görülen bir şifa yöntemidir. Bu eşsiz faydalara sahip suyu elde etmek içinse yapılması gerekenler bir hayli basittir. Kabukları ayıklanmış ve henüz kavrulmamış olan cevizleri cam bir kase içerisine almanız ve bir avuç kadar cevizin üzerine kaseyi dolduracak kadar ılık içme suyu eklemeniz, sonrasında cevizleri bu şekilde 10 saat kadar bekletmeniz, uyandığınızda şifa dolu ceviz suyunu elde etmiş olmanız için yeterlidir.

Ceviz Suyu Nasıl Tüketilir?

Ceviz suyunun aç karna içilmesi gerektiğini bilmek, bu kürün faydalarını görmek açısından en önemli kural olmakta, sabah kalkar kalkmaz hazırlanan sudan içmek faydalarını görmek açısından şart olmaktadır. Gece boyunca süren açlıkla birlikte mideniz boş olacağı için ceviz suyunun bir anda tepeye dikilmesi yerine yudum yudum içilmesi gerekmekte, bu şekilde mideyi de rahatsız etmekten kaçınılmalıdır.

Ceviz suyu kaç gün içilmeli sorusu kürü yapan kişilerce sık merak edilen bir diğer konu olmakta, kürün etkilerini görmek için gereken süre ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Herhangi bir mide veya sindirim hastalığı olmayanlar için suyun her gün tüketilmesi önerilmekte, ancak aralıklı olarak bu uygulamayı yapmak isteyenlerinse en az 20 gün devam etmeleri önerilmektedir.

Ceviz suyu kullananlar yorumları ile kürü yeni deneyecek olanlara fikir verebilmekte, pek çok kişi suyun tüketiminden hemen sonra kahvaltı etmenin suyun faydalı bileşenlerinin etkisini düşürdüğünü savunmaktadır. Bu nedenle suyu içtikten sonra kahvaltı için 20 ila 30 dakika beklenmesi önerilmekte, hatta kahvaltıda suyun içinde yumuşayan cevizlerin tüketilmesi de öneriler arasında yer almaktadır.

Cevizi Suda Bekletip İçmenin Faydaları Nelerdir?

Cevizin suyunun nasıl çıkarılması gerektiğini açıkladıktan sonra düzenli olarak tüketildiği takdirde cevizi suda bekletip içmek neye iyi gelir sorusunun yanıtlarını inceleyelim:

Kolesterolü Dengeler

Yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen rahatsızlıkların başında gelen yüksek kolesterol, cevizin kalp ve damar sağlığına olan faydaları sayesinde dengelenebilmekte, kötü kolesterolün değerini düşüren ceviz suyunu düzenli tüketmek, damar sağlığı için büyük faydalar görülmesini sağlayabilmektedir.

Protein Kaynağıdır

Bilindiği gibi kasların yapımında önemli rol oynayan enerji kaynaklarından biri olan protein, sağlıklı bir vücudun en temel yapı taşlarından biridir. Protein değeri bir hayli yüksek olan cevizin gece suda bekletilmesiyle elde edilen su ise günlük protein ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmakta, güne enerji dolu başlamak için harika bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Sindirimi Kolaylaştırır

Sindirim sistemine faydalarıyla öne çıkan besinlerin başında gelen cevizin, özellikle omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Cevizin içinde beklediği suya bıraktığı bu yağ asitleri sindirimin ve sindirimle birlikte alınan diğer besin öğelerinin emilimini hızlandırmakta, böylece beslenmeden sağlanan faydalar artarken yiyeceklerin hazmı kolaylaşmaktadır.

Beyin ve Sinir Sistemini İyileştirir

Yüksek E vitamini oranıyla ve antioksidanlar bakımından en değerli besinlerden biri olmasıyla beyin sağlığı için önerilen yiyeceklerin başında gelen ceviz, yetişkinliğin erken döneminde odaklanmayı ve zihinsel verimliliği arttırmakta, böylece ilerleyen yaşlarda da zihinsel sağlığın korunmasına yardımcı olmaktadır.

Cildi Güzelleştirir

Cildin en büyük düşmanlarından biri olan serbest radikaller ile savaşan ceviz suyunu içenler daha parlak ve aydınlık görünen bir cilde sahip olmakta, cevizin antioksidanları uzun vadede genç görünümün korunmasına yardımcı olmaktadır.

Cinsel Sağlık ve Gebelik Dönemi İçin Faydalıdır

Hamileliğin ve lohusalığın anne için son derece yorucu bir dönem olduğu bilinmekte, bu dönemde annenin doğal yollarla enerjisinin desteklenmesi bir hayli önemli olmaktadır. Annelerin zinde hissetmesi için besin değeriyle kusursuz bir seçenek oluşturan ceviz suyu ise aynı zamanda cinsel sağlık ve üreme sağlığı için de olumlu etkiler göstermekte, hamileliği dileyen anne adayları için de aynı şekilde önerilmektedir.

Ceviz Suyu İçenler Nelere Dikkat Etmelidir?

Her ne kadar faydaları ile öne çıksa da düzenli tüketimi halinde içenlerin dikkat etmesi gereken bazı kurallarla birlikte gelen ceviz suyunun, bilinen ve kanıtlanmış bir zararı bulunmamaktadır. Ancak ceviz suyu içenler eğer ciddi bir sağlık sorunu varsa ve özel bir diyet uygulaması gereken bir rahatsızlığı bulunuyorsa kürü uygulamadan önce mutlaka doktor onayı almalılardır.

Pek çok kişi gündelik yaşamında fark etmemiş olsa da kuru yemişler arasında sayılan cevize karşı alerji son derece yaygın bir şikayet olmakta, bu gibi alerjilere sahip olmadığınızdan emin olmadan küre başlamamanız gerekmektedir.

Herhangi bir risk veya alerji sahibi değilseniz düzenli uyguladığınız takdirde büyük faydalarını göreceğiniz cevizi bir gece suda bekleterek siz de doğanın şifasını en kolay yoldan alabilir, sağlığınızı sabah saatlerinde içeceğiniz cevizin suyuna borçlu olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet