Magnezyum Malat Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Magnezyum Malat Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Magnezyum Malat Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Vücut için en önemli ve en temel minerallerden biri olan magnezyumun malik asit ile birleştirilmesinden elde edilen magnezyum malat son dönemin en popüler takviye ürünlerinden biri olarak anılmaktadır. Magnezyum malat nedir diyenler için hazırladığımız rehberimizde ise ürünün kullanım alanlarından olası yan etkilerine kadar tüm detaylara yer verilmektedir.

Magnezyum Malat Nedir?

Bir tür diyet takviyesi olan magnezyum malatın, aslında vücudun temel ihtiyaçlarından biri olup besinlerden aldığı magnezyum minerali ile malik asidin özel ortamlarda birleştirilerek elde edildiği bilinmektedir. Diğer magnezyum odaklı takviye besinlerden çok daha yüksek oranda emilmesi nedeniyle sıkça başvurulan magnezyum malatın faydaları asit içeriğinden de ileri gelmekte, malik asit aslında meyvelerde bulunan ve ekşi – tatlı tadı veren asit türü olmaktadır.

Sağlığımız için son derece büyük rollere sahip olan magnezyumun farklı gıdalardan elde edilmesi mümkün olsa da beslenme yoluyla yeterince mineral alamayan kişiler için bu gibi takviyeler kurtarıcı olabilmektedir. Ancak her vücut ve her vücudun ihtiyacı farklı olmakta, haliyle herkesin alması gereken günlük magnezyum miktarı değişebilmektedir.

Magnezyum Malat Ne İşe Yarar?

Yetişkin bireylerdeki etkilerine dair henüz yeterince kanıtlanmış çalışma mevcut olmasa da farelerde yapılan deneylerle birlikte pek çok olumlu etkisinin bulunabildiğini gösteren bu takviye gıda, magnezyum eksikliğinden ileri gelen şikayetlerin sonlandırılmasına destek sağlayabilmektedir. Pek çok araştırmaya göre günümüzde yetişkinlerin çoğu kendi vücutları için günlük olarak yeterli mineral almamakta, bu durumda devreye magnezyum malat ne işe yarar sorusunun yanıtları girmektedir.

  • Hassasiyeti Giderir

Pek çok kişide sık tekrarlayan mide bulantıları ve ışığa karşı hassasiyet gibi şikayetler karşısında son derece rahatlatıcı olan magnezyum malatla birlikte, ayrıca migren gibi baş ağrısı hassasiyetlerinin de önlenmesi mümkün olabilmektedir.

  • Mide ve Bağırsak Sağlığını Korur

Düzenli kullanımla birlikte bağırsak hareketliliğini desteklediği bilinen magnezyum malatın, aynı zamanda yiyeceklerin hazmını da kolaylaştırdığı ve böylece yalnızca bağırsakları değil mideyi de rahatlattığı bilinmektedir. Özellikle mide ekşimesi gibi şikayetlere anında etki edebilen bu takviyenin doğal kabızlık ilacı olarak görülmesi de mümkün olmaktadır.

  • Ruh Halini İyileştirir

1920’li yıllardan bu yana depresyon tedavisinde kullanıldığı bilinen magnezyum malatın faydaları bu takviyenin özellikle ruh halini iyileştirmeye olan etkilerine dikkat çekmektedir. Hatta bazı araştırmalara göre en az antidepresan ilaçlar kadar etkili olan bu takviyenin zihinsel sağlıkla ilgili pek çok rahatsızlıkta daha iyi hissedilmesini sağladığı görülmektedir.

  • Kan Şekerini Dengeler

Daha yüksek magnezyum alan tip 2 diyabet hastalarının daha düşük kan şekeri değerlerine sahip olduğunu gösteren araştırmalar bulunmakla birlikte, bu türde takviyelerin insülin duyarlılığı geliştirmeye yardımcı olduğu görülmektedir.

  • Sporda Gücü Artırabilir

Enerji tüketimini daha iyi yöneten, oksijen emilim oranı daha yüksek, elektrolit dengesine sahip ve kas fonksiyonları tam olan bir bedene sahip olmada magnezyumun ne kadar eşsiz ve önemli bir role sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Pek çok çalışma magnezyumun egzersiz performansına direkt ve olumlu etkiler kattığını gösterirken malik asidin de dayanıklılık ve azalmış yorgunluk hissinde olumlu katkıları olduğu bilinmektedir.

Magnezyum Malat ve Fibromiyalji

Kas ağrıları ve özellikle sırt, boyun, bel bölgelerini tutan hassasiyetle karakterize, kronik bir hastalık olan fibromiyalji, magnezyum malatın olumlu etkiler gösterdiği rahatsızlıklardan biri olabilmektedir. Dönem dönem artan, ancak daimi şekilde hissedilen ağrılara neden olan bu hastalığın semptomları, magnezyum malat fibormiyalji ilişkisinin incelendiği araştırmalara göre günde ortalama 300 mg. dozla birlikte kontrol altına alınabilmektedir.

Magnezyum Malatın Yan Etkileri Nelerdir?

Doz aşımıyla birlikte farklı şiddetlerde görülen magnezyum malat yan etkileri ile bazı kişilerde ishal, mide krampları veya bulantıya neden olabilmektedir. Özellikle günde 5.000 mg. dozunu geçen kişilerde tansiyon düşmesi, yüzde kızarıklık, kaslarda güçsüzlük ve kalp damar problemleri gibi problemlerin gelişmesinin yanı sıra zehirlenmeye doğru giden ciddi rahatsızlıklar belirebilmektedir.

Kemik ve kas kaybını önlemeye ilişkin ilaçlarla birlikte kullanımı son derece sakıncalı olabilen magnezyum malatın zararları yine bu ilaçları kullanırken çıkabilmekte, haliyle diüretikler, antibiyotikler ve bifosfonatlar gibi ilaç türlerinden kullanan kişilerin bu takviyeden uzak durması önerilmektedir.

Doz aşımına bağlı sorunlar yaşamamak veya kullandığınız ilaçların takviye gıdalarla birlikte kullanımında herhangi bir yan etkisi bulunmadığından emin olmak için öncelikle doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Magnezyum Malat Ne Kadar Alınmalı?

Alınması gereken günlük dozu yaş, cinsiyet gibi farklı faktörlere göre değişen magnezyumun, avokado, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler, baklagiller gibi farklı besin gruplarından doğal olarak alınması mümkün olmaktadır. Ancak diyet veya farklı rahatsızlıklar nedeniyle yeterince magnezyum emilimi gerçekleştirmeyen vücutlarda magnezyum malat takviyesi gerekebilmektedir.

Pek çok bilimsel araştırma yetişkin bireylerin günde 300-450 mg kadar magnezyum almasının uygun olduğunu göstermekte, ancak magnezyum malatın ne kadar ve ne sıklıkla alınması gerektiğiyse doktor kontrolünde ve sizin beslenme şekliniz özelinde belirlenmelidir. Bu kategorideki çoğu takviye 100-500 mg. kadar magnezyum içermekte, toleransınızı test etmek için düşük dozlarla başlamanız önerilmektedir.

Siz de magnezyum malat nelerde kullanılır sorusuna verdiğimiz yanıtlarla artık sağlığınız için daha doğru seçimler yapabilir, doktorunuzla görüşerek mahnezyum malatın kullanımı için uygunluğunuz hakkında fikir alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları