Aşırı Terleme Nasıl Geçer? Etkili Yöntemler, Öneriler

Aşırı Terleme Nasıl Geçer? Etkili Yöntemler, Öneriler

Terlemek ister bayan olsun isterse erkek herkesin ortak sorunudur. Aslına terlemek çok doğal bir durum olsa da aşırı terlemek kişiyi bazen sıkıntıya sokabilir. Alınan tedbirler, sıkılan parfüm yada deodorantlar çoğu zaman işe yaramaz. Terlemeden dolayı oluşan koku kişinin kendisi tarafından hissedilmez ama yanına gelen biri bu terleme kokusunu hemen hisseder.

Aşırı terleme durumu bazen belli bir bölgede görülse de bazen vücudun genelinde de görülebilir. Okulda, işte, yolda nerede olursanız olun sizi ve çevrenizdeki kişileri rahatsız eden bir durumdur. Terleme aslında altında yatan nedenlere bağlı olarak bir sağlık sorunun habercisi olabilir ve mutlaka terleme tedavisi gerekebilir. Terlemenin görüldüğü bölgler 5 kısıma ayrılmıştır.

 • El terlemesi
 • Koltuk altı terlemesi
 • Ayak terlemesi
 • Yüz terlemesi
 • Vücut Terlemesi

Terleme Nedir

Terlemek vücudun yaptığı çok doğal bir eylemdir. Peki neden terliyoruz işte bunun cevabı ise çok basit, vücut ısımızı dengelemek için terliyoruz bu sürece termoregülasyon denir. Su, tuz ve protein vücudumuzun gözeneklerinden çıkarken vücut ısısı dengelenir. Ter vücudu terk ettiğinde kokusuz ve renksizdir. Yaz döneminde sıcak havanında etkisi ile nemli ve sıcak olan koltuk altında buhar olarken bıraktığı proteinler ve tuz kokuya neden olur.

Neden Terliyoruz

 • Sıcak ortamlar
 • Yoğun şekilde hareketli onlara ve spor yapmak
 • Stres ve sinir
 • Çok sıcak  ve acılı yemek yeme
 • Çeşitli ilaçların yan etkisi
 • Hastalıklar, vücudun enfeksiyon kaparak savunmasız kalması
 • Menopoz, adet, hamilelik gibi durumlar

Aşırı Terleme Nasıl Tedavi Edilir

Terlemeyi yok etmek özellikle koltuk altı ve ayak terlemesinin kokması önlemek için pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ellerin aşırı terlemesi ise stresi siniri yada ellerde bulunan ter bezlerinin çok fazla çalışması sonucu terler. Unutmayın kişi eğer strese, baskıya, heyecana kapıldığında ilk terleyen yer daima avuç içi olacaktır. Sizler erleme nasıl önlenir, koltuk altı terlemesi nasıl önlenir, yüzdeki terleme nasıl önlenir, ayrı ayrı anlatmaya çalışacağım.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir

Koltuk altı terlemesi diğer bölgede olan terlemeden farklı olarak daha fazla terler ve oluşturduğu sürtünme sebebi ile ter daha hızlı buhar olurken deri üzerinde kalan tuz ve protein koku oluşmasına neden olur bu koku gerçekten çok rahatsız edicidir ve sosyal hayatınızı bile etkileyebilir. Koltuk altı terlemesini yok etmek be koltuk altı terlemesini önlemek için alacağınız bazı basit tedbirler hem koltuk altı terlemesini önleyecek hemde koku oluşmasını engelleyecektir.

 • Mutlaka alacağınız gıdalara dikkat etmelisiniz. Baharatlı, acı, sindirimi zor gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Çok su içmek bilinen aksine fazla terlemenizi sağlamaz eğer bol bol su içerseniz idrara daha sık çkacağınız için koltuk altı derlemesini azaltırsınız.
 • Her sağlık sorunun başı kilo olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Kilolu insanlar yatarken bile terler, normal hareketlerinde aşırı terleme sorunu yaşarlar. Kilolardan kurtulun.
 • Çok sıkı ve dar kıyafetler giyinmekten kaçının ayrıca teri emen iç çamaşırları tercih edin.
 • Terleme sonucu gözenekler kirlenir ve tıkar bunu önlemek için sık sık banyo yapın.
 • Hiç bir şey yapamıyorsanız bile yanınızda bulundurduğunuz ıslak mendil ile koltuk altını silmeniz bile koltuk altı terlemesini ve koltuk altı ter kokusunu önlemede size yardımcı olacaktır.

Yüzdeki Terleme Nasıl Önlenir

Yüz terlemesi bazı kişilerde o kadar fazladır ki bazen yüzünü yıkadığını sanırsınız. Genelde çok sık hareket eden, strese gideren ve toplum içinde bulanan sıkılan kişilerde görülür. Yüzdeki terlemeyi önlemek için mutlaka bol bol su içmelisiniz ve her terlediğinizde mutlaka yüzünüzü yıkamalısınız. Yüzde terleme en çok alın bölgesinde görülür.  Yüz terlemesi aslında altında yatan bir neden olmasa da makyajın akmasına, başkasına ile tokalaşmaya engeldir. Yüz terlemesini önlemek için mutlaka aşırı sıcakta ve güneşin altında fazla durmayın, sık sık yüzünüzü yıkayın, stres ve sinirden uzak durun.

Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm

Aşırı terlemeye önlemek için bitkisel yöntemleri kullanmak terleme sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Terlemeyi önleyen bitkiler ve terlemeyi önleyen doğal yöntemler sizleri terleme sorunundan kurtulmanızı sağlayacaktır. İşte aşırı terlemeye çözüm önerileri ;

 • Koltuk altınıza elma sirkesi sürün ve 10 dakika sonra su ile durulayın
 • Her gün düzenli olarak 1 bardak adaçayı için terlemeyi dengeleyecektir
 • Akşamları yatmadan önce terleyen bölgeye limon suyu sürün ve yatın sabah ise bu bölgeyi su ie yıkayın aşırı tereme sorunun 1 haftada ortadan kalktığını göreceksiniz.
 • Aşırı terleyen bölgeye soyulmuş patatesi ikiye bölün ve sürün
 • Terleyen bölgeye Hindistan cevizi yağı sürün. Ayrıca banyo yaptığınız şampuanın içerisine az miktarda Hindistan cevizi yağı dökün ve bununla banyo yapın
 • Siyah çay poşetleri aşırı terlemeyi durdurduğu bilinmektedir. Ilık suyun içerisine çay poşetlerini koyun ve 2 dakika bekledikten sonra çay poşetlerini koltuk altınıza koyun. Ayrıca ellerinizi ve ayaklarınızı çayın suyu ile yıkayabilirsiniz.
 • Domates suyu aşırı terlemeyi geçirdiği bilinmektedir. Özellikle evde hazırladığınız domates suyunu terleyen bölgeye uygulayarak aşırı terleme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Her gün 1 bardak soğuk domates suyuda içmeyi ihmal etmeyin.
 • Bol bol su için bu sayede toksinler terlemeye yolu ile değilde idrar yolu ile atılacağında aşırı terleme sorunu azalacaktır.

Aşırı Terleme Tedavi Yöntemleri

Aşırı terlemesinde ilk tercih edilen yöntem terlemeyi önleyen krem ve deodorantlardır. Bunlara sadece geçici çözüm ürettiği ve etkisinin pek olmadığı kullananlar tarafından aktarılmıştır.

Terleme tedavisinde uygulana bir diğer yöntem ise iyontoforez yöntemidir. Elektrik akımı yolu ile terlemen oluşması engellenir. Bu yöntem kesinlikle koltuk altı terlemesi için kullanılmaz.

Aşırı terleme tedavisinde diğer yöntem ise botox yöntemidir. Botox ile terleme yok olmaktadır ama bununda etkisi ortalama 8 ile 10 ay kadar sürmektedir. Aşırı terleyenlerin sıklıkla denediği bir yöntemdir. Tek seans ve 10 dakikalık bir işlemdir. Ağrı yada acı olmaz. Her hangi bir yan etkisi yoktur. Dönemsel olarak terlemeyi durdursa da en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

Aşırı terleme tedavisinde diğer yöntem ise ter bezlerinin alınması için yapılan cerrahi işlemdir. Terlemeye neden olan sinirler yada ter bezleri alındğında artık kişi terlemez. En son önerilen tedavi yöntemidir ve yan etkileri ve zararları sıklıkla görülmektedir.

Sizlere bu yazımızda terleme nasıl geçer, terleme nasıl oluraşırı terleme nasıl geçer, terlemeyi önleyen bitkisel çözümler ve koltuk altı terlemesini geçiren yöntemlerden bahsetmeye çalıştım. Terleme hastalığı aslında çok sık ve fazla terlediğinizde tedavi edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.