Vücut Tipine Göre En İdeal Beslenme

Vücut Tipine Göre En İdeal Beslenme

Vücut Tipine Göre En İdeal Beslenme; Vücudunuzun nasıl ve nerede yağ depoladığı ,sağlığınız ve kilonuz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Herkesin vücut tipi farklı olabilir ve bölgesel olarak kilo alımı da buna bağlı değişebilir .Dolayısıyla vücut tipine göre beslenmemiz de burada oldukça önemlidir .İşte vücut tipinize  yemekten kaçınmanız gerekenler ;

Vücut Tipini Tanıma

Vücut tipimiz, kilo görüntüsü olarak hoşa gitmeyen bölgesel yağlanmalar konusunda kendisini ele verir ve hepimiz bir an önce fazlalıklardan kurtulmak isteriz . Ancak sağlığınız söz konusu olduğunda, vücut tipiniz size özel riskleriniz ve güçlü yönleriniz hakkında önemli ipuçları da verebilir.Burada anahtar bilgi yağınızı vücudunuz neresinde daha çok depoladıgınızdır .

Bazı bölgelerdeki yağlardan kurtulmak  diğerlerinden daha zordur ve farklı diyet tekniklerine farklı yanıt verebilir. Örneğin, 2015 yılında Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, daha düşük karbonhidratlı, daha yüksek yağlı bir diyetin daha fazla karın yağ kaybıyla sonuçlandığını buldu. Ve bu çalışmada , karın bölgesinde daha fazla yağ taşıyan insanların bu beslenme dengesini yansıtan bir diyet seçmelerinin  mantıklı olabildiği sonucuna varılmış. Vücut şeklinizin size ne söylediğini ve sizin için hangi diyetin doğru olduğunu anlamanıza yardımcı olması için beslenme uzmanınızla da konuşmalısınız.

Vücut Tipine Göre Beslenme Nasıl Olmalı

Bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biri olan vücut tipine göre beslenme nasıl olmalı sorusuna sizlere bu yazımda cevap vermeye çalışacağım. İşte hangi vücut tipi ne yemeli ve vücut tipine göre beslenme;

1-Elma tipi vücut

vücut tipine göre beslenme

Elma tipi vücut  tıpkı elma görünümü gibi şekillidir: kalın bir gövde, geniş omuzlar ve daha küçük kalçalar, bacaklar ve kollar. Elma tipi iseniz aldıgınız  kilo , doğrudan karın bölgesine gider. Karnınızda yağ taşımak, organlarınızın etrafında yağlanma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir ve  bu sorun diğer hastalıkların yanı sıra kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendrom riskinizi de artırır

Elma Tipi Neler Yemeli ?

Elma tipi kişiler zeytinyağlı yemekler ,avokado , badem ,ceviz gibi  daha çok sağlıklı yağlar yemeye odaklanmalıdır . Yağ yemenin sizi şişmanlatacağına dair düşüncelerini öncelikle kafanızdan atmalısınız çünkü şişmanlatan yağ tamamen farklıdır . Tekli doymamış ve omega-3 yağları daha tok hissetmenize, daha az yemenize ,midenizin  açlık hormonlarını dengelemeye  ve kalp hastalığı ve diyabet risklerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yağın insülin seviyeleri üzerinde minimal bir etkisi vardır, bu nedenle  kan şekeri aniden yükselmesini önler bu da yemeye   daha az istek ve besinlerin daha fazla enerjiye dönüşmesini sağlar .

Elma Tipi Nelerden Kaçınmalı

Daha sağlıklı yağlar yemek, göbek yağı ile  savaşmanın sadece yarısıdır. Elma tipi kişilerin   karbonhidrat alımını, özellikle şekerli atıştırmalıklar gibi basit karbonhidratları azaltması gerekir. Ancak bu, tüm karbonhidratları yasaklamanız gerektiği anlamına gelmez.Karbonhidratı  genel kalorilerinizin yüzde 40’ı ile sınırlandırmaya çalışın ve genel olarak, tatlandırılmış içecekleri (meyve suyu dahil), ekmek, makarna, kahvaltılık tahıllar ve abur cuburlardan kaçının .

2-Armut tipi vücut

armut tipi vücut

 

Dar omuzlar, küçük bel kalçalar ve uyluklara doğru  daha büyük olması şeklinde armut türlerini tanımlayabiliriz .İyi haber şu ki, kalça ve uyluklardaki gluteofemoral yağ, aşırı yağ depolamak için en sağlıklı yerlerden biridir ve 2014 makalesine göre Diyabet’te yayınlanan bu kilo dağılımına sahip kişiler, diyabet ve kardiyovasküler hastalık oranında daha az  risk altındadır .Yine de, fazla yağ, nerede depolandığından bağımsız olarak bizler için sağlığa zararlı olacaktır .

Armut Tipleri Neler Yemeli

Armut tipi kişiler için ana vurgu, sağlıklı bir vücut ağırlığını korurken yağsız kas kütlesini geliştirmeye çalışmaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu, bol miktarda yağsız protein, koyu yapraklı yeşillik ve sağlıklı yağlar yediğinizden emin olmaktır. Bunlar, herhangi bir sağlıklı diyetin üç ayrılmaz parçası olsa da Armut tipi kişiler özellikle bu besinlere dikakt etmelidir ve yağsız et öğünlerinin yanında mutlaka bol yeşillik tüketimine özen göstermelidirler.

Armut Tipi Nelerden Kaçınmalı

Elma tipinde oldugu gibi öncelikle mutlaka basit şekerden uzak durmalıdır .Şeker, işlenmiş, önceden hazırlanmış yiyeceklerde,tatlılarda  bulunur ve makarna sosu, ketçap, ekmek, hazır gevrekler  ve kek gibi şeyler gizli şeker için en tehlikeli gruplardır .Aslında kolay bir kural var ki o da ;Etikete baktıgınızda  3 gramdan fazla şeker eklenmiş yiyeceklerden mümkün oldukça kaçının.

3-Kum Saati Vücut Tipi

 

kum saati vucut

Kum saati türleri vücut tipleri ; üst ve alt arasında eşit olacak şekildedir  ve ölçülü daha ince  bir bele sahiptir. Kadınlar genellikle bu vücut tipini arzu ederler, ancak aynı zamanda ağırlık vücudunuz üzerinde eşit olarak dağıldığından gerçekten fark etmeden  kilo almak daha  kolaydır .

Kum saati tipi neler yemeli

Sağlıklı atıştırmalıklarla yavaş yavaş fark etmeden  kilo alımı ile savaşabilirsiniz .Farkında olmadan ,bir torba cips veya kraker yemek yerine , karbonhidratlarınızın yüksek kaliteli, kompleks karbonhidrat kaynaklardan gelmesi gerekir .Gizli atıştırmalıklar kum saati için tehlikeli olabilir o yüzden bilinçli seçimler yapmaya çalışmalısınız.Özellikle sebzeler ..sadece sizin için iyi değil, aynı zamanda çok fazla kalori almadan çok daha  fazla yemek yemenize izin verir, tam ve memnun hissetmenize yardımcı oluyor. Kum saati tipi  için en  iyi atıştırmalık seçenekleri: havuç ve avokadolu humus , kereviz ve bademli salata, salatalık ve humus olabilir .

Kum saati tipi Nelerden  Kaçınmalı

Kum saati tipin nedeni ,östrojen ve progesteron gibi kadın hormonlarının daha yüksek seviyelerinden kaynaklanıyor olabilir.Bunun  sağlık yararları olsa da, östrojen aynı zamanda kilo alımına yol açabilen ve östrojeni daha da artıran yağ depolayan bir hormondur. Doğal hormonal ritminiz bozulursa (stres bir neden olabilir), iştah ve tatlı isteklerinde artışa neden olabilir. PMS’nizin size ne söylediği önemli değil, hamur işleri, şekerleme, dondurma ve diğer yüksek şekerli, yüksek yağlı yiyecekler gibi  yiyecekleri sadece özel günleriniz  için saklayın.

4-Cetvel tipi vücut

cetvel tipli vücut

 

Eğer eğrileri az olan veya hiç olmayan doğal olarak ince bir yapınız varsa, muhtemelen bir cetvel tipisiniz . Yağ depolamaya gelince, bu en şanslı vücut tipi olabilir: Genellikle denediklerinde bile kilo almakda zorlanırlar . Yine de, bu diyetiniz söz konusu olduğunda tamamen ögür oldugunuz anlamına gelmemeli. Birçok Cetvel tipi kişi , zayıf oldukları için istediklerini yiyebileceklerini düşünür. Ancak fazla kilolu olmasanız bile, yüksek oranda vücut yağına sahip olabilirsiniz, bu da sizi birçok hastalığa ve sağlık sorununa karşı savunmasız hale getirir.

Cetvel tipi  Ne yemeli

Cetvel tipinin ana kuralı  doyana kadar yemek yemektir – ne çok az ne çok fazla .Karbonhidrat, yağ ve proteinleri dengeleyen ve işlenmemiş, bütün gıdaları içeren bir diyet önerilir . Düzenli egzersiz de önemlidir. Proaktif bir şekilde yemek yiyip egzersiz yaparak vücudunuzu koruyabilir ve  sağlık sorunları riskinizi azaltabilirsiniz. Birçok Cetvel tipi kişi, bisiklet ve koşu gibi dayanıklılık sporları yapar , bu nedenle tüm bu aktiviteyi dengelemek  için bol miktarda sağlıklı karbonhidrat aldığınızdan emin olun.

Cetvel tipi Nelerden  Kaçınmalı

Cetvel tipi kişiler  fazla kilolu değil,daha düşük kilolu olma eğiliminde olduğundan, yiyecek gruplarını veya yiyecek türlerini yeterli miktarda tüketmeliler .Cetvel tipi grubundaysanız ve  kas yapmaya çalışıyorsanız , protein tozlarını,  veya et grubunu aşırıya kaçmayın. Vücudunuzun ihtiyacı olan protein kilogram başına  yaklaşık 0.8-1 gram . İşte bu yüzden çok fazla protein tozu ciddi şekilde tehlikeli olabilir.

5-Dondurma Külahı Vücut tipi

dondurma tipli vücut

 

Göğsünüz, boynunuz ve omuzlarınız vücudunuz diğer kısımlarına göre daha büyükse  sizde bir Dondurma Külahı vücuda sahipsiniz .  Kas, özellikle üst vücudunuzda daha fazla olabilir, ancak elma tipigibi, karın  bölgenizde yağ depolamak için daha yüksek bir risk altındasınız.

Dondurma Külahı vücut tipi kaçınması gereken besinler

Bu vücut tipine sahip kişilerin yağ alımını kontrol etmekye  çalışması gerekir.Bu, alışveriş sepetinizi işlenmiş yağsız atıştırmalıklar ile doldurmak demek değil, tükettiğiniz yağ türleri hakkında bilinçli  olmak anlamına gelir. Besin açısından yoğun ve sağlıklı bir yemek için yapmak için tam tahılları, et suyunu, sebzeleri tercih edin . Sağlıklı yağlar yiyebilirken, vücudunuz üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğinden, MCT’ler (orta zincirli trigliseritler) veya PUFA’lar (çoklu doymamış yağ asitleri) şeklinde yağlardan kaçınmalısınız.

Bu yiyecekleri az miktarda kullanın: hindistancevizi yağı, peynir, tereyağı, kanola yağı, bitkisel yağlar ve tohum yağları.

Diyetisyen Hanife Kara beni Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz @pozitif_diyetisyen 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.