Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Hızlı Kilo Vermek için Ne Yapmalıyım? Sıcak havaların yüzünü göstermeye başladığı bu günlerde hangimiz fazlalık kilolarımızdan kurtulmayı, yaz aylarında mini elbiselerimizi giymeyi, denize girerken en sevdiğimiz bikiniyi kullanmayı dilemiyoruz ki?

Bu noktada şok diyetlerden yararlanmak istesek de şok diyetlerin sağlıksız olması yüzünden özellikle kronik bir rahatsızlığa sahip olanlarımız; şok diyetleri yapmaktan kaçınıyoruz.

Sizler de sağlıklı bir şekilde hızlıca kilo vermenin yollarını araştırıyorsanız; bu yazımızı mutlaka sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

İşte, hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler listemiz:

Hızlı Kilo Vermek İsteyenler Buyursun Yapsın

Hızlı kilo vermek istiyorsun yapmanız gerekenleri sizinle paylaşmak istiyorum. İşte hızlı kilo vermenin yolları;

 • Gün içerisinde en az 2-2.5 litre su tüketin

Yapılan bilimsel çalışmalar; hızlı bir şekilde kilo verme noktasında günde bol miktarda su tüketilmesi gerektiğini adeta gözler önüne seriyor.

Düzenli su tüketimi, hem bağırsakları ve vücudu toksinlerden arındırıyor hem de metabolizmayı hızlandırıp, yağ yakım sürecini kısaltıyor.

Özellikle yemeklerden yaklaşık 30 dakika öncesinde içilen su, kişide tokluk hissi uyandırıp, öğünlerinde daha az miktarda besin tüketmesine dolayısıyla kalori alımını azaltmasına yardımcı oluyor.

Gün içerisinde en az 2-2.5 litre su tükettiğiniz takdirde hem vücudunuzun günlük su ve nem ihtiyacını karşılayabilir hem de daha kolay zayıflayabilirsiniz.

 • Günde 2-3 bardak Türk kahvesi için

Metabolizmanızı hızlandırmak, gün içerisinde işlerinize daha iyi bir şekilde odaklanabilmek için günde 2-3 bardak Türk kahvesi içebilirsiniz.

Bol miktarda antioksidan içeren Türk kahvesi; kişinin kalp ve damar sağlığını korumanın yanı sıra kanda kolesterol ve vücutta şiddetli yağ birikimine engel oluyor.

Bölgesel yağların yakılmasını hızlandırıp, dokularınızı serbest radikallerin yıkıcı etkilerinden koruyor.

Ancak kalori yakımını hızlandırmak istiyorsanız; içtiğiniz kahveye hiçbir şekilde şeker eklememeniz gerekiyor.

 • Öğünlerinizde rafine karbonhidratlara yer vermeyin

Beyaz ekmek, hamur işi tatlılar, börek, poaça, simit vb. lifli özelliğinin büyük oranını kaybetmiş olan rafine karbonhidratları tüketmek, kan şekerini hızlıca yükseltip, kişinin gün içerisinde çabucak acıkmasına neden oluyorlar.

Tok tutucu özellikleri oldukça düşük glisemik indeksleri yüksek olan rafine karbonhidrat içeren besinler, kişide tip2 diyabetin yanı sıra obezitenin de daha kolay bir şekilde ilerlemesini beraberinde getiriyorlar.

Bu yüzden hızlı bir şekilde zayıflamayı diliyorsanız; börek, beyaz ekmek, pasta, çörek gibi bol miktarda rafine karbonhidrat içeren, bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkileyen gıdaları tüketmekten mümkün olduğunca kaçınmalısınız!

 • Kalori hesaplaması yapın

Zayıflamak için her gün ne kadar az miktarda besin tüketirseniz tüketin, tükettiğiniz ürünlerin kalorisi yüksekse kilo vermekte ldukça zorlanabilirsiniz.

Bu yüzden diyetinizde porsiyonlarınızı azaltmakla ve küçültmekle kalmamalı, bir yandan da gün içinde tükettiğiniz besinlerin kalorilerini de hesaplamalısınız.

Örneğin, öğle saatlerinde makarna gibi kalorisi oldukça yüksek bir besin tükettiyseniz; akşam saatlerinde bol salata ve sebze yemeğini tercih etmeli, günlük almanız gereken kalori miktarını aşmamaya özen göstermelisiniz.

Şayet kadınsanız bir haftada ortalama 1 kilo vermeyi planlıyorsanız; günlük 1500 kaloriden daha fazlasını almamalısınız.

 • Bol baharatlı yiyecekler tüketmeye çalışın

Kırmızı pul biber, nane, fesleğen gibi baharatlar; iştahı bastıran ve metabolizmayı hızlandıran en önemli baharatlar arasında bulunuyor.

Diyetinizde tükettiğiniz yemeklere bol bol baharat eklediğiniz takdirde daha kolay bir şekilde yağ yakabilmeniz mümkün!

Lakin sizde gastrit, reflü vb. mide sorunları mevcutsa aşırı baharatlı yiyecek tüketiminin hastalık semptomlarınızı arttırabileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz. Aman dikkat!

 • Daha küçük tabaklar kullanın

Öğle ya da akşam yemeklerinizde 2-3 tabak yemek yemeden rahat edemiyorsanız; daha küçük tabaklar kullanabilir, psikolojik açıdan rahatlayabilirsiniz.

Porsiyonlarınızı küçülttüğünüz takdirde kilo verme sürecini başarı ile tamamlayabilirsiniz.

 • Lifli besinlerin tüketimine ağırlık verin

Hızlıca ya da uzun süreli fark etmeksizin zayıflamak isteyen herkesin bu süreçte mutlaka lifli besinlerin tüketimine ağırlık vermeleri gerekiyor.

Bol lifli besinler; bağırsaklardaki probiyotik bakterilerin sayısını arttırıp, bağırsakların fonksiyonlarını iyileştiriyor.

Kronik kabızlıkla mücadelede de işe yarayan bu besinlere kefir, yoğurt, domates, salatalık, ıspanak, brokoli, karnabahar vb. besinleri örnek gösterebiliriz.

 • Probiyotik gıda takviyeleri kullanın

Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını arttıran probiyotik gıdalar ve gıda takviyeleri; kabızlığı önlemenin yanı sır metabolizmayı hızlandırıyor.

Zayıflayamamanın ve kilo almanın en önemli nedenlerinden biri olan düşük metabolizma hızını doğal bir şekilde iyileştiren probiyotik besinler; kabızlıktan kaynaklı kilo alımını da önlüyor.

Gerek diyetiniz esnasında gerekse diyetinizden sonra probiyotik gıda takviyeleri kullandığınızda bağırsaklarınızı zararlı atık maddelerden temizleyebilir, bu bakterilerin bağırsaklarınızdan vücudunuzun diğer organlarına sızmasını ve daha ciddi hastalıklara yol açmasını önleyebilirsiniz.

 • Bol bol kalorisi düşük sebze ve meyveler tüketin

Lifli yapıları ile bağırsakları iyileştiren, adeta vitamin ve mineral kaynağı olan sebze ve meyveler; bileşenlerinde yüksek miktarda bulunan su ile vücudun su ihtiyacını karşılamanın yanı sıra metabolizma hızını da arttırıyor.

Tok tutuculuğu ve besleyiciliği ile ön plana çıkan sebze ve meyveler; yaşam ömrünüzü uzatıp, bağışıklığınızı güçlendiriyorlar.

Özellikle portakal, mandalina gibi narenciyeler, brokoli, ıspanak, dereotu, karnabahar, karalahana gibi koyu yeşil yaprakları sebzeler, düşük kalorileri ile zayıflamanıza öncülük ediyorlar.

Öğünlerinizde sık sık sebze ve meyvelere yer verip, hamur işi gıdalardan, yağlı, tuzlu besinlerden uzak durduğunuz müddetçe hızlıca zayıflayabilirsiniz.

 • Yemeklerinizi yavaş yavaş çiğneyin

Hızlı hızlı yemek yemek; yemeklerin bir anda mideye ardından bağırsaklara geçiş yapmasına neden olduğundan besinlerin sindirilmesini zorlaştırıyor. Aynı zamanda ağza bol miktarda hava girdiğinden kişide hazımsızlık, gaz, mide şişkinliği vb. sindirim şikayetlerine neden oluyorlar.

Yemekleri yavaş yavaş çiğneyip, yani hazmederek yemek ise bağırsak ve mide sağlığını gözetip, sindirimi iyileştiriyor.

Aynı zamanda zayıflamayla artan hormonun da daha fazla salgılanmasını sağlıyorlar.

Yemeklerinizi yavaş yavaş çiğnediğinizde sofrada kaldığınız süreyi uzatabilir, kendinizi daha kısa sürede tok hissedebilir ve günlük kalori alımınızı azaltabilirsiniz.

 • Proteinli gıdaları tüketmeyi unutmayın

Düşük karbonhidratlı besinlerle birlikte tüketebileceğiniz protein içeren besinler, metabolizmanızı kat ve kat daha da hızlandırıyor.

Gün içerisinde tüketilen besinlerin en az %25’inin protein ağırlıklı olması, vücuda alınan karbonhidrat ve yağın karaciğerde ve vücutta depolanmasını önlüyor.

Gün içerisinde öğünlerinize az yağlı ya da yağsız et, balık, tavuk vb. hayvansal kaynaklı gıdaları eklemeyi asla unutmamanız gerekiyor.

Şayet vegan ya da vejetaryenseniz; mantar, kuru fasülye, nohut, bakla gibi protein kayağı bitkisel protein kaynaklarına öğünlerinizde mutlaka yer vermelisiniz.

 • Katkı maddeli, şekerli ve tuzlu gıdaları tüketmeyin

Hızlı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız marketlerde satılan katkı maddeli gıdaları asla tüketmemelisiniz.

Aynı zamanda şeker, tuz ve un üçlüsünün yani 3 beyazın tüketiminden de mutlaka kaçınmalısınız.

Bu süreçte tükettiğiniz tüm besinleri kendi ellerinizle hazırlamalısınız.

Böylelikle hem daha rahat kilo verebilir hem de tip2 diyabet, kalp, damar, obezite riskini azaltabilirsiniz.

 • Asitli içecekleri tüketmeyin

Kola, fanta, gazoz gibi yüksek asitli içeceklerin yanı sıra masum sandığımız hazır meyve suları bile bol miktarda katkı maddesi ve şeker içeriyorlar.

Yoğun şekerle tatlandırılan meyve suları ve asitli içecekler, çocuklarda bile obeziteye adeta davetiye çıkarıyor.

Gerek zayıflamak gerekse asit ve şekerin zararlı etkilerinden korunmak için hayatınızdan asitli içecekleri ve meyve sularını çıkarmalısınız.

Gün içerisinde meyvelerden ve sebzelerden kendiniz hazırlayabileceğiniz ananas suyu, havuç suyu, maydanoz suyu vb. içecekleri tükettiğinizde hem serinleyebilir hem de hızlıca zayıflayabilirsiniz.

 • İyi uyumaya çalışın

Yapılan pek çok bilimsel çalışma; uykusuzluk ile kilo alımı arasında paralel bir ilişkinin olduğunu gösteriyor.

Düzensiz ve yetersiz uyku, stres hormonunun daha fazla salgılanmasına yol açarak, kilo alımını tetikleyebiliyor.

Bununla birlikte niteliksiz ve kalitesiz uyku; geceleri vücudun onarılmasını önlediğinden kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyip, bağışıklığını düşürüyor.

Sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olma noktasında gece hangi saatler arasında uyuduğunuz da önem arz ediyor.

Vücudun onarıldığı, melatonin hormonunun salgılandığı 22.00-03.00 arasında uykuda olduğunuz takdirde kilo alımını önleyebilirsiniz.

Geceleri en az 8-9 saat uyuyarak, daha rahat zayıflayabilirsiniz.

 • Bol bol egzersiz yapın

Hızlı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız, bu süreçte bol bol egzersiz yapmayı unutmamalısınız.

Zayıflamak için göbek ve basen bölgenizdeki yağları eritmek için aerobik egzersizler yapmanızı öneriyoruz.

Düzenli ve doğru beslenerek, gün içerisinde en az 30-40 dakikalık yürüyüşlere çıkarak, bol bol egzersiz yaparak dilediğiniz kiloya düşebilirsiniz.

 • Bitki çayları tüketin

Yeşil çay,  rezene çayı vb. metabolizmayı hızlandıran bitki çaylarından günde 2-3 bardak içtiğiniz takdirde diyetinizden daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

 • Kahvaltının önemini asla unutmayın

Doyurucu ve besleyici bir kahvaltı, günü daha pozitif geçirmenizi sağlamanın yanı sıra gün içerisinde aldığınız kalori miktarını da sınırlıyor.

Kahvaltınızda haşlanmış yumurta, domates, salatalık, avokado gibi kalorisi düşük, aynı zamanda besleyici besinler tükettiğiniz takdirde hızlıca zayıflayabilirsiniz.

 • Stresinizi yenmeyi başarın

Aşırı stres, panik atak ve gerginlik; kortizol miktarında artışa yol açıyor. Bu hormonun fazla salgılanması ise metabolizma hızını önemli ölçüde yavaşlatıp, kişiyi şişmanlatıyor.

Gün içerisinde az yemek yemenize ve dengeli beslenmenize rağmen kilo almaya devam ediyorsanız, bunun nedeni aşırı stresli ruh haliniz olabileceğinden en kısa sürede stresinizi kontrol altına almayı öğrenmelisiniz.

Bunu tek başınıza başaramıyorsanız, mutlaka psikolojik destek almalısınız.

 • Detoks içeceklerine şans verin

Diyetinize bolca detoks içecekleri ilave ederek, hem yaz sıcaklarında serinleyebilir hem de hızlıca kalori yakabilirsiniz.

Salatalık detoksu, böğürtlen detoksu ve portakal detoksu gibi enfes lezzetleri günde 2-3 bardak tükettiğinizde vücudunuzdaki ödemi atıp, vücudunuzu toksinlerden arındırabilirsiniz.

 • Az az ve sık sık yiyin

Günde 3 öğün tıka basa yemek yemek yerine 3 ana öğün 3 ara öğün azar azar yemek yediğinizde besinleri daha kolay sindirebilir, kendinizi daha tok hissedebilir, gün içerisinde daha az kalori alabilirsiniz.

 • Ara öğünlerde kuruyemiş tüketin

Protein açısından son derece zengin olan badem, Antep fıstığı vb. kuruyemişler, tok tutucu özellikleri ile sizi akşam yemeğine kadar idare ediyor.

Ara öğünlerinizde 8-10 adeti geçmeyecek şekilde kuruyemiş tüketerek, sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Bu yazımızda hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler nelerdir?  Hızlı ve kalıcı kilo nasıl verilir?  vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Hızlı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Unutmayın ki kısa sürede şok diyet uygulamaları asla fayda vermez hatta bünyenize zararları vardır, kilo vermeye karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken saydığım maddeleri uygulamak ve hayatınızı düzene sokmaktan geçiyor spor yapmadan, uyku düzeni kazanmadan yukarIda saydıklarımın tek başına bir anlamı olmayacaktır.

Sağlıklı ve düzenli kilo vermek için sizlere verdiğim yöntemleri düzenli uygulamanız yeterli olacaktır.

Sizler de konu ile ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir,  sağlıklı zayıflama önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.