Göbek Yağlarından Kurtulmanın 10 Yolu (Etkili Yöntemler)

Göbek Yağlarından Kurtulmanın 10 Yolu (Etkili Yöntemler)

Göbek yağlarından nasıl kurtulurum sorusu kilolu bireyler için günümüzün en sık sorulan sorularındandır. Her şeyden önce göbek yağlarından kurtulmak istiyorsak, bu iyi bir beslenme planından ve mutfaktan geçer. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı uygulanmadıkça, o göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmanın imkânı yoktur.

Yeni yapılan araştırmalarda obezite ülkemizde gün geçtikçe artış göstermektedir. Oran olarak söyleyecek olursak bu oran erkeklerde  %20 lerde, kadınlarda %41 civarlarında bulunmuştur. Ortalamasını alacak olursak ülkemizde %30 oranında obezite görülmektedir. Yani her 10 kişiden 3 ü şişman veya göbeklidir diyebiliriz.

Kendinizi fotoğraflarınızda çirkin buluyor olabilirsiniz veya yolda yürürken kendinden emin adımlar atmak yerine çevrenin size baktığını düşünüp özgüveniniz zedelenebilir. Bunlar gibi birçok can sıkıcı durum söz konusu olmaktadır kilo problemi olan bireylerde. Şimdi sizlere anlatacağımız 10 kurala uyarak kısa sürede daha fit bir fiziğe sahip olup kendinden emin adımlarla yürümeniz emin olun hiç de zor olmayacak..

Haydi başlayalım:

Göbek Yağlarının Kurtulmanın 10 Yolu

Göbek yağlarından nasıl kurtulurum diyorsanız sizlere göbekten kurtulmanın kesin yolunu maddeler halinde yazmak istiyorum. Göbekten kurtulmak istiyorum diyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

  • BESLENME VE DİYET UZMANINA YANİ DİYETİSYENE BAŞVURUN

Göbek yağlarından kurtulmak için diyetisyene gitmeli miyim? Sizi bu konuda en iyi anlayan kişi odur. İhtiyaçlarını en doğru şekilde belirleyen, sizleri dinleyen ve en sağlıklı şekilde zayıflatacak kişi odur. Diyet kişiye özeldir ve genel geçer diyetler kısa sürede verilen kiloları tekrar almanıza sebep olacaktır.

  • HAYATINDAN EKMEĞİ ÇIKARMA

Ekmeği tamamen kesmene gerek yok ama ekmeğin cinsine ve miktarına dikkat edin. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeği veya çavdar ekmeğini tercih edebilirsin. Diyette kilo vermek için bilinenin aksine kepek ekmeği tüketmeyin. Kepek ekmeği veya kepekli ekmek yağlardan kurtulmak için değil, formu korumak için tüketilmelidir.

  • KÜÇÜK EGZERSİZLER YAP

Egzersiz yaparak kas kaybını önleyerek metabolizmanızı daha da hızlandırmak sizin elinizde. Zayıflama yolunda istenen kiloya inmek için haftada 3-4 gün 45 dk yürüyüş yapmanız bile yeterlidir.

  • BEYAZDAN UZAK DUR

Beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz makarna… Bu besinlerden vazgeçin demiyorum fakat küçük değişiklikler yaparak tüketmekte fayda var. Beyaz yerine esmer pirinç, esmer makarna ve esmer undan (kepekli) yapılmış ekmekleri zayıflama yolunda tercih etmek katkı sağlayacaktır.

  • AZ VE SIK BESLEN

Ara öğünler yapmalıyız. Ara öğün yapmak hem ana öğünlere daha tok girmenizi sağlar hem de metabolizmanızı hızlandıracaktır. Ayrıca ara öğünlerde kompleks karbonhidratlar ile proteinden zengin gıdaları birleştirerek kombinlemek kan şekerindeki düşüşün süresini uzatıp uzun süre tokluk sağlayacaktır.

  • KAHVALTI

Eğer sağlıklı bir şekilde ve kas kaybı olmadan zayıflamak istiyorsak zengin bir kahvaltı şart ama tabii ki kaşık yağlar, reçeller yiyelim demiyoruz. Porsiyon kontrolü ve kalori sınırlaması gerekmektedir.

  • SUYU BOL İÇİN

Bu size hem tokluk hem de sağlıklı bir kan dolaşımı sağlayacaktır. Su deyince tabii ki ödemden bahsetmemek olmaz. Suyu su atar mantığıyla hareket ederek ödemden kurtulmak için ihtiyacımız kadar su içmek şart.

  • SAĞLIKLI YAĞLAR TÜKETİN

Zeytinyağı, balık yağı, ceviz, işlem görmemiş kuruyemişler, yağlı tohumlar ve doğal tereyağı bunun güzel örneklerindendir. Tabi ne kadar sağlıklı yağları tercih etsek de yağın da diyette olması gereken bir oranının ve kalorisinin olduğunu unutmayalım.

  • YEŞİL ÇAY TÜKETİN

Antioksidan yönünden zengin olan yeşil çay aynı zamanda karın bölgesindeki yağları yakar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek daha sağlıklı ve zinde olmanızı sağlar.

  • TUZU AZALTIN

Tuz hücre dışı ortamda su tutarak şişmenize sebep olur. Günlük olarak tüketilen gıdaların içinde zaten vücut için gerekli tuzu alıyoruz. Yine de tuzsuz yapamam diyenler günde 3-5 gr arasında tuz tüketebilir. Ayrıca yemekleri tatlandırmak için baharatlar kullanın. Bu metabolizmanın hızlanmasına ve yağ yakımına yardımcı olacaktır.

DİYETİSYEN ALİCAN ÇİĞDEM

İnstagram: dyt.alican.cigdem

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.