Vanilya Yağının Faydaları Nelerdir?

  Vanilya Yağının Faydaları Nelerdir?

  Vanilya yağının faydaları arasında antioksidan özellikler sunması, libidoyu arttırması, iltihap kurutması ve psikolojik sorunları tedavi etmesi bulunur.

  Vanilya Yağı Nedir?

  Vanilya yağı, fermente edilen vanilyadan elde edilen reçine tarzı bir etkenin çözücü ekstraksiyonu ile elde edilmektedir. Bu etkenler, genel olarak Meksika ve bu ülkeye komşu olan ülkelerde yetişen bir sarmaşık türü olan vanilya bitkisinden gelir ve bilimsel adı vanilla planifoliadır. Bu yağın ana etken maddeleri, kaprik asit, öjenol, furfural, izobütirik asit, asetik asit ve vanilin hidroksibenzaldehittir. Ayrıca vanilya yağı, hidrokarbonlardan sentezlenirler.

  Vanilya Yağının Faydaları Nelerdir?

  Vanilya yağının faydaları antimutagenik, yatıştırıcı, dinginleştirici, afrodizyak ve antioksidan gibi etkili özelliklerine bağlanabilir. Şimdi vanilya yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

  Vanilya Yağı Yüksek Oranda Antioksidan Özellikler İçerir

  Yükseltgenme, birçok sağlık koşulunun kök nedenidir.  Bunun tedavisi olmayan birçok hastalık ve dejeneratif hastalık için ana sorumluluğu vardır. Oksidasyon, vücudun hücrelerine ve dokularına çok zararlı olan serbest radikalleri üretir. Serbest radikallerin oluşumu muhtemelen sağlıklı hücreler arasında DNA mutasyonuna sebep olabilir. Bu durum, vücudun bağışıklık sistemini ve bilişsel işlevi zayıflatabilir, görme ve işitme hasarına sebebiyet verebilir, zihinsel stabiliteyi bozabilir ve vücudun hastalıklara karşı daha duyarlı hale gelmesine neden olabilir. Vanilya yağı, bu serbest radikalleri nötralize eden, vücudu aşınma ile yıpranmasına karşı koruyan ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara tepkisini güçlendiren yüksek oranda antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, vücudun hücresel düzeyde onarılmasına yardımcı olur ve böylece daha oluşmadan önce olası kanserli değişiklikleri dengelemeye yardımcı olur.

  Vanilya Yağı Psikolojik Sorunları Tedavi Eder

  Vanilya yağı, hoş tadı ve aroması ile her sorunlu bir mizacı tatlandırır. Bitkisel yağların birçoğu gibi vanilya yağının da aromatik bileşenleri ruh halini yükseltmeye yardımcı olabilir. Genel olarak insanlar 17. yüzyıldan beri depresyon, endişe ve stresle mücadele etmek için vanilya yağı kullanıyorlar.Yapılan nörolojik çalışmalara göre vanilya yağlarının olumlu etkileri ana bileşeni olan vanilinden gelmektedir. Yine yayınlanan bir araştırmada bu yağın, depresyon ve obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde kullanılan floksetin kadar etkili olduğu görülmüştür. Doğal bir antidepresan olarak da çalışan bu yağ zihinsel işlevi de ciddi oranda arttırır ve harika bir konsantrasyon sağlar.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haşhaş Yağının Faydaları ve Zararları

  Vanilya Yağı Uykusuzluk Sorunlarına İyi Gelir

  Uykusuzluk ile kaygının birlikte olması genel ruh ve beden sağlığının hızla bozulmasına neden olur.  Vanilya yağı, zihin ve vücudu sayısız yolla rahatlatabilir. Enflamasyonu (iltihap) hafifletir, hiperaktiviteyi önler ve tansiyonu düşürerek genel biri rahatlama sağlar. Genel olarak bu yağ, büyük oranda yatıştırıcı, gevşetici ve sakinleştirici özellikler sunar. Uykusuzluk sorunları için tek yapılması gereken uyurken yastığa birkaç damla yağ damlatmaktır.

  Vanilya Yağı Düşük Tansiyon Sorunlarını Tedavi Eder

  Vanilya yağının yatıştırıcı etkileri doğal olarak zihni ve vücudu rahatlattığı gibi kan basıncını da düşürür. Kan basıncı, stres ile birlikte belirgin şekilde kötüleşir. Bu nedenle, rahatlama yöntemiyle stresi ortadan kaldırmak, kan basıncını düşürecektir. Ek olarak vanilya yağında, kan damarlarında oksidatif hasarla mücadele eden ve esnek olmayan damarların genişlemesine yardımcı olan antioksidanlar bol miktarda bulunur.

  Vanilya Yağı Antienflamatuar Özellikler İçerir

  Hemen hemen her sağlık durumu genel olarak iltihaptan kaynaklanır. Vanilya yağı, iltihaplanmanın neden olduğu hasarı etkili bir şekilde en aza indiren antioksidanlar barındırır. Ayrıca vanilya yağı, romatoid artrit hastalarına fayda sağlayan pro-enflamatuar sitokin seviyelerinin azaltılmasına da yardımcı olabilir. Romatoid artrit, kontrolsüz inflamasyonla işaretlenmiş otoimmün bir hastalıktır. Vanilya yağı, iltihaplı eklemlerle ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

  Vanilya Yağı Adet Sorunlarını Tedavi Eder

  Hormonal bir dengesizlik, menstrüasyon dönemindeki kadınlarda dismenore, yorgunluk, duygu durum dalgalanmaları ve meme hassasiyeti gibi PMS (adet öncesi sendrom) semptomlarına neden olan birincil faktördür. Vanilya yağı, bir emmenagog değildir, ancak düzenli bir şekilde adet görmeyi teşvik eden ve PMS semptomlarını hafifletmeye yarayan östrojen seviyelerini yükseltir. Ayrıca, PMS sırasında nöronların aşırı duyarlılığını da önler ve böylece semptomlar en aza indirilirken zihin ve vücut büyük oranda rahatlar.

  Vanilya Yağı Doğal Bir Antibakteriyeldir

  Yeni yayınlanan bir çalışmada, kaynamaya neden olan stafilokok de dâhil olmak üzere bazı bakteri türlerini azaltmak için vanilya yağının etkinliği değerlendirildi. Vanilya yağı, her ikisi de yağın antibakteriyel özelliklerini oluşturan yüksek oranda öjenol ve vanilin hidroksibenzaldehit içerir. Vanilya yağı, bakteri çoğalmasını engeller, bakteriyel yükü ve bir enfeksiyon şansını büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Bu durum aslında vanilya yağlarının kozmetik özelliklere giderek daha fazla dâhil edilmesinin temel nedenlerinden de biridir. Çünkü vanilya yağı, hoş ve naif bir aromaya sahiptir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları

  Vanilya Yağı Yüksek Bir Antipiretiktir

  Yüksek ateş, genel olarak bir enfeksiyonun bir belirtisi olabilir. Bu nedenle, yüksek ateşi azaltmak veya ortadan kaldırmak için kök nedene değinmek gerekir. Vanilya yağı, yüksek ateşe sebep olan enfeksiyonla savaşan öjenol ve vanilin hidroksibenzaldehit içerir. Bu yağ ayrıca, yüksek ateşin neden olduğu iltihaplanmaya karşı koyar. Sakinleştirici etkileri ayrıca, yüksek ateş tedavisinde ve bağışıklık sistemi tarafından üretilen ısının çıkarılmasında da oldukça faydalıdır.

  Vanilya Yağı Vücudun Şeker İsteğini Azaltır

  Kek ile beraber şerbetli tatlılar gibi yüksek kalorili gıdalar genellikle kilo alımı ile bağlantılıdır ve vanilya bu gıdaların hazırlanmasında da sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte, vanilya yağının ılık ve tatlı aromasını solumak, şeker isteklerini azaltabilir. Bu durum, özellikle bir kilo verme programını takip ederken veya diyabetin yönetilmesinde çok faydalı olacaktır.

  Vanilya Yağı Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

  Vanilya yağının en önemli faydaları arasında kanserin önlenmesinde ve tedavisinde gösterdiği aktif rol vardır. Vanilya yağı, hücre DNA’sına zarar veren serbest radikalleri temizleyen antioksidanlar bakımından zengindir. Yüksek konsantrasyonlardaki serbest radikaller, kanser gelişiminde rol oynar. Ancak antioksidanlar serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırır ve etkilerini tersine çevirir. Ayrıca yine yeni yayınlanan bir çalışmada, vanilya yağının örnek oksijen radikal emme kapasitesi belirtilmiştir. Aslında vanilya yağı, antioksidan ve anti kanserojen özelliklerini oluşturan 200 kimyasal bileşik sergiler. Özellikle meme ve akciğer kanserinde yüksek tedavi potansiyeli gösterir. Uzmanların yaptığı bir diğer çalışmada bu yağın anti-mutajenik aktivite gösterdiği, kimyasal karsinojenezi önlediği ve kanser hücrelerinin istilalarını azalttığı kanıtlanmıştır. Vanilya yağı, akciğerlerde kanserli hücre göçünü inhibe eder ve anjiyojenezi de önler. Bu yağ, kanserin gelişimini engelleyerek doğal bir kanser önleme tedavisi sunar.

  Vanilya Yağı Diş Ağrısını Giderir

  Diş ağrısını gidermek için vanilya yağı kullanılabilir. Vanilya yağı, etkilenen bölgeyi uyuşturmaya yardımcı olan az miktarda alkol içerir. Etkileri kısa sürse de ağrıyı ciddi oranda azaltır.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fındık Yağının Cilde ve Saça Faydaları ve Zararları Nelerdir

  vanilya yağı, vanilya yağının faydaları

  Vanilya Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  Vücuttaki serbest radikal hasarları cildi büyük oranda tahrip eder ayrıca cildin kalitesini düşürerek erken yaşlanmaya sebep olur. Vanilya yağı, düşük seviyelerde serbest radikallerin korunmasına yardımcı olan ve oksidatif stresin neden olduğu hasarı azaltan zengin bir antioksidan içerir. Aynı şekilde vanilya yağı, kollajen üretimini teşvik eder ve böylece cildin esnekliği korunmuş olur. Tüm bunlarla beraber bu yağ sivilce ve akne gelişimini de durdurur.

  • Cildi derinlemesine besler
  • Sivilce ve iltihaplı sivilcelerle savaşır
  • Yaşlanma belirtilerine karşı etkilidir
  • Cildi canlı ve pürüzsüz gösterir
  • Yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar

  Vanilya Yağı Yüze Sürülür Mü

  Harika etkilere sahip olan vanilya yağını yüze yada cildinize direk sürüp kullanabilirsiniz.  Ayrıca banyo suyuna ekleyerek kullanmanız mümkün. Vanilya yağı içilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı 1 bardak suyun içerisine bir kaç damla damlatarak tüketebilirsiniz. Fazla tüketildiğinde kusmaya neden olacağını unutmayın.

  Vanilya Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  Vanilya yağı, saça parlaklık kazandırır, saçların hoş kokmasını sağlar ve ipeksi bir özellikler sunar. Aynı zamanda saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak sağlıklı ve kaliteli saçların oluşmasını sağlar.

  Vanilya Yağı Cinsel Yaşam Kalitesi Artırır

  Vanilya Yağı Libidoyu Arttırır Ve Cinsel Yetersizliği Gidermeye Yardımcı Olur

  İktidarsızlık (erektil disfonksiyon) erkekler arasında yaygın bir endişe iken kötü bir uterus sorunu da kadınlar arasında korkutucu bir sorundur.  Uygun beslenme ve yaşam tarzı uygulamaları ile birlikte kullanılacak vanilya yağı, bu gibi durumlarda ciddi faydalar sağlayabilir. Düşük testosteron veya östrojen seviyeleri genellikle iktidarsızlığın, bel soğukluğunun ve libido kaybının temel nedenidir. Vanilya yağı, bu sorunları gidermek için hormonları uyarmaya yardımcı olur. Bu süreçte libido doğal olarak artar ve cinsel işlev bozuklukları da tedavi edilir.

  Vanilya Yağı Nerede Satılır

  Vanilya yağını aktar yada kozmetik mağazalarından satın alabilirsiniz.

  Vanilya Yağının Zararları

  Vanilya yağının cilde ve saça faydaları olduğu bazı yan etkileri ve zararı da bulunmaktadır. Vanilya yağı aşırı şekilde kullanıldığında cilde tahrişe ve alerjiye neden olabilir. Ayrıca ağız yolu ile fazla tüketildiğinde mide bulantısı, ishal ve kusma görülebilir.

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.