Kimyon Yağının Faydaları ve Zararları

Kimyon Yağının Faydaları ve Zararları

Kimyon yağının faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi, hemoroid (basur) ağrısını azaltması, kolesterolü dengelemesi, astım ataklarını tedavi etmesi, bronşları açması, sperm kalitesini arttırması ve bilişsel işlevi kuvvetlendirmesi gibi önemli aksiyonlar bulunur. Ayrıca kimyon yağı, saç ve cilt için de mükemmel bir onarıcı görevi görür.

Kimyon Yağı Nedir?

Kimyon yağı, kimyon tohumlarından soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bitkisel bir yağdır. Bu mucizevi yağın içeriğinde yüksek oranda tedavi edici bileşenler bulunur.

Kimyon Yağının Faydaları Nelerdir?

Kimyon yağının faydaları ile etkileri, özellikle de son dönemlerde yapılan bilimsel ve klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Şimdi kimyon yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Kimyon Yağı Yüksek Oranda Demir İçerir

Kimyon yağı da tıpkı tohumları gibi çok zengin miktarlarda demir içerir.  Demir, vücudumuzdaki hemoglobini arttırmak için çok önemlidir. Kimyon yağı ayrıca,  anemi hastalarının semptomlarını da hafifletir. Demir seviyenizi koruyarak güçsüzlük, uyuşukluk, konsantrasyon eksikliği ve baş dönmesi gibi durumları yüksek oranda iyileştirebilirsiniz.

 • Kimyon Yağı Daha İyi Bir Sindirime Yardımcı Olur

Tükürük bezleri, kimyon yağında bulunan cuminaldehit olarak da bilinen önemli bir bileşik tarafından uyarılır ve bu durum, sindirimi mükemmel bir şekilde arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu yağ, glikoz, nişasta, yağ ve protein tarzına benzer makro moleküllerin parçalanmasına yardımcı olan enzim üretimini de aktive eder. Kimyon yağı, asitlik ve hazımsızlık tedavisine ciddi oranda yardımcı olur.

 • Kimyon Yağı Astım İle Savaşır

Öksürük ve soğuk algınlığı, çok yaygın bir solunum hastalığı türleridir. Bu gibi semptomlar kimyon yağı ile beraber kısa sürede ortadan kalkar. Ayrıca bu yağ, antioksidan ve C vitamini içerdiğinden dolayı astım gibi ciddi solunum problemlerini de tedavi eder. İyi bir balgam söktürücü olarak hareket eder. Mukusu kurutur ve dışarı atar. Aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de geliştirir.

 • Kimyon Yağı Kanseri Önler Ve Kanserle Savaşır

Kimyon yağı, timmohidrokinon, timmokinon, timol ve ditimokinon gibi antikarsinojenik ajanları içerir. Ayrıca bu yağda, hücrelerde serbest radikallerin zarar görmesinin önlenmesine yardımcı olan bileşenler bulunur. Tüm bunlarla beraber meme ve kolon gibi kanser türlerinin tedavisinde de oldukça faydalıdır. Bu yağ zararlı toksinleri, karaciğer mekanizmasını uyararak vücuttan atar.

 • Kimyon Yağı Hemoroid (Basur) Semptomlarını Azaltır

Kimyon yağı, basur ağrılarını ciddi oranda azaltır. Basur, çoğunlukla rektum enfeksiyonu, beslenme bozuklukları veya ciddi kabızlık vakaları nedeniyle ortaya çıkar. Kimyon yağı,  lif bakımından zengindir ve rektumun iltihaplanmasını önleyen antimikrobiyal ile gaz giderici özelliklere sahiptir. Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak hareketleri daha kolay, düzenli ve pürüzsüz hale gelir.

 • Kimyon Yağı Sperm Kalitesini Arttırır

Kimyon yağı, spermlerin üretimini arttırmaya yardımcı çinko içerir ve bunun yardımıyla nükleik asitler sentezlenir. Aynı zamanda iyi bir ruh halini teşvik eder ve uykusuzluk tedavisine de yardımcı olur.

 • Kimyon Yağı Şeker Seviyesini Düzenler

Kandaki şeker seviyeleri de kimyon yağı yardımıyla kontrol altına alınabilir. Bu yağ, kandaki şeker oranını düşürmek için harika bir ajandır.

 • Kimyon Yağı Uykusuzluğu Tedavi Eder

Yapılan bir çalışmaya göre kimyon tohumu veya kimyon yağının çeşitli sağlık sorunları için oldukça faydalı vitaminler taşıdığı görülmüştür. Daha iyi ve kaliteli bir uyku için B kompleksindeki vitaminler gerekir. Uykusuzluğun azaltılmasına yardımcı olan kimyon yağı, eşsiz bir şekilde B kompleksi bileşenleri taşır.

 • Kimyon Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kimyon yağı, temelde çeşitli vitaminler ile minerallerden oluşur ve ayrıca bu uçucu yağın varlığı bağışıklık sistemimizi mükemmel bir şekilde iyileştirir. Antibakteriyel ve antiviral özellikleriyle de bağışıklığı arttırır. Bu yağ, yeterli miktarlarda, bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar taşır. Bu durum,  çeşitli hastalıklara yol açan serbest radikallere karşı büyük oranda savaşır. Bazı kardiyovasküler sorunlar ve kanser türleri, serbest radikallerin bulunmasına bağlı olarak meydana gelebilir. Yani kimyon yağı, vücudun bu zararlı etkilerini ciddi oranda detoksifiye (temizleme) eder. Antioksidanların antikanser özelliğini arttırır. Böylece vücutta üretilmeye başlayan toksik maddeler, sürekli olarak elimine edilir.

 • Kimyon Yağı Bilişsel İşlevi Arttırır

Kimyon yağının demir içeriği bakımından zengin olması kansızlık gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Vücudumuzdaki demir içeriğinin yeterli seviyelere gelmesi daha iyi bir kan dolaşımı sağlayacaktır.  Tüm vücudun düzgün çalışması için yeterli miktarda kan gerekir. Bu nedenle vücuttaki demir seviyelerinin artması, vücudun çok daha iyi bir performans göstermesi için oksijen yönünden zengin kan almasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, beyin mekanizmasının sağlıklı bir şekilde çalışması için daha iyi oksijen ve demir temini sağlar. Alzheimer ve Demans sorunları gibi ciddi nörolojik hastalıklar veya bilişsel bozuklukların oluşma riski bu yağ ile ciddi oranda azalır.

 • Kimyon Yağı Anne Sütünü Arttırır

Kimyon yağı, emziren anneler için gerekli olan kalsiyum ve demir gibi çeşitli minerallerden oluşur. Kimyon yağı, sütün önemli bir bileşeni olan kayda değer miktarda kalsiyum içerir ve bu nedenle emziren anneler için çok ihtiyaç duyulan gerekli bir mineraldir.

Not: Emziren annelerin kimyon yağını kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.

 • Kimyon Yağı Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Kimyon yağının en iyi sağlık faydalarından biri aşırı kilonun azaltılmasına yardımcı olmak için yağ yakma kabiliyetidir. Yapılan araştırmalar,  düzenli olarak kimyon yağı kullanan kişilerin kilolarında yaklaşık% 15 oranında bir azalma yaşadığını göstermektedir.

 • Kimyon Yağı Gıda Kaynaklı Hastalıkları Önler

Gıda zehirlenmeleri ile başa çıkmak için etkili olan doğal yöntemlerden biri de kimyon yağıdır.  Yetişkinlerde, bakteri ve virüse neden olan enfeksiyonla mücadele ederek bir tedavi edici ajan işlevi görür.

 • Kimyon Yağı Kolesterolü Düşürür

Kimyon yağı, kan kolesterol seviyenizi büyük ölçüde düşürmenize yardımcı olabilir. Bu yağ ayrıca, arteriyel duvarları tıkayan kötü kolesterol veya LDL’yi emer.

Kimyon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kimyon yağı, özellikle eski Mısırlılar zamanında cilt sağlığı için oldukça fazla bir şekilde kullanılmıştır. Bu yağdaki bileşenler cilt tarafından kolayca emilir ve cildin erken yaşlanmasını engeller. Şimdi de kimyon yağının cilde faydaları neler inceleyelim;

 • Kimyon Yağı Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir

Kimyon yağı, cildimizi olası bir mikrobik enfeksiyona karşı korur ve erken yaşlanma sürecini de yavaşlatır. Cildimizi temel olarak gevşeten erken yaşlanmayı, ince çizgileri ve kırışıklıkları önler. Kimyon yağında bulunan antioksidanlar ve E vitamini bu gibi belirtilere karşı savaşır. Vücuttaki serbest radikallerin cildimizi de etkileyen birçok komplikasyonu (yan etkisi) bulunur. Yaşlılık lekeleri ve kırışıklıklar, çeşitli besinlerin az olmasından kaynaklanan erken yaşlanma semptomlarıdır. Tüm bunlarla beraber kimyon yağındaki E vitamini içeriği bize parlak bir cilt sunar. Sivilce, akne ve diğer cilt hastalıklarından bu yağ ile kurtulabilirsiniz.

 • Kimyon Yağı Cilt İltihabını Tedavi Eder

Sivilce, akne ve diğer cilt enfeksiyonlarından kurtulmak için kimyon yağı kullanılabilir. Bu yağ kullanıldıktan hemen sonra etkisini göstermeye başlayacaktır.  Cilt ayrıca, bu yağdaki antioksidanlar nedeniyle de parlamaya başlar.

Kimyon Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kimyon yağı, saç için de faydalı olan çeşitli besinlerden oluşur. Bu yağda bulunan vitaminler sağlıklı saçların oluşmasını sağlar ve saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.  Ayrıca bu yağ, saçtaki kepeklerden kurtulmaya da büyük oranda yardımcı olur ve harika bir uyarıcı görevi görür. Saç dökülmesini azaltır, uzun ve ipeksi saç folikülleri ortaya çıkarır.

Kimyon Yağı Nasıl Kullanılır

Kimyon yağı nasıl kullanılır ve kimyon yağı yüze sürülür mü sorularına cevap vermek gerekirse bu doğal yağ harici olarak tek başına kullanılması asla tavsiye edilmez. Eklem ve romatizma ağrıları için taşıyıcı yağlar ile inceltilerek kullanılır. Cilde sürüldüğünde genelde tahrişe neden olacağı asla unutulmamalıdır. Yüze sürmeden önce zeytinyağı, badem yağı yada diğer yağlar ile beraber sürülür.

İdrar söktürücü etkisi olan kimyon yağı ayrıca hazmı kolaylaştıran ve sindirim sitemi sorunlarına iyi gelen yağlardan biridir. 1 adet küp şekerin üzerine bir kaç damla damlatarak tüketebilirsiniz.

Kimyon Yağı Nasıl Elde Edilir

Kimyon yağı günümüzde soğuk presleme yöntemi ile elde edilmektedir. Kimyon tohumlarının preslenmesi ile elde ile bu yağı evde yapmanız mümkün değildir. Hazır olarak aktarlardan satın alabilirsiniz.

Kimyon Yağı İle Masaj

Kimyon yağı ile diz ve eklem ağrılarını gidermek için masaj yaparak ağrıların dinmesini sağlayabilirsiniz.  Ayrıca gaz sorununa iyi geldiği için karın bölgesine masaj yapılarak uygulandığında hemen sonuç vermektedir.

Kimyon Yağının Bebeklere Faydaları

Bebeklerde kimyon gaz problemini gidermek için en etkili yöntemlerden biridir ama kimyon yağını direk bebeklere uygulamak ciddi sorunlara neden olabilir. Eğer bebeklerde gaz sorunu varsa annelerin kimyon yağı kullanmak yerine kimyon çayı içmeleri gerekmektedir. Asla kimyon yağını doktorunuza danışmadan bebeklerde kullanmayın.

Kimyon Yağının Zararları

Kimyon yağının faydaları olduğu gibi yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Kimyon yağı asla uzun süre kullanılmamalıdır. İlaç kullananlar ve her hangi bir sağlık sorunu olanların kullanımına uygun değildir. Kimyon yağı uzun süre kullanıldığında karaciğere zarar verebilir.

Kimyon yağı hamilelerin ve emziren annelerin kullanımına uygun değildir. Kesinlikle doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları