Çuha Çiçeği Yağının Cilde, Saça Faydaları ve Zararları

Çuha Çiçeği Yağının Cilde, Saça Faydaları ve Zararları

Çuha çiçeği yağı, birçok sağlık ve güzellik sorununa harika bir çözümdür. En sağlıklı hormon seviyelerini dengeleme, menopoz semptomlarını iyileştirme ve doğumsal sorunları çözme kabiliyeti ile bilinir. Düzenli bir şekilde kullanıldığında sağlığınıza, cildinize ve saçınıza çok çeşitli faydalar sağlar.

Çuha çiçeği, çoğunlukla ilkbahar ve yaz mevsiminde ortaya çıkan sarı renkli küçük çiçekli bir bitkidir. Çuha çiçeği yağı ise bu bitkiden elde edilir. Aynı zamanda kozmetikte kullanılan sabun ve şampuanlardaki ana maddelerden biri olarak kullanılmaktadır.

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Çuha çiçeği yağının faydaları oldukça fazladır. Ruh halinizi değiştirmekten kan şekeri seviyenizi kontrol etmeye kadar her soruna çözüm olabilmektedir.

Çuha Çiçeği Yağı Adet Öncesi Semptomlara ve Menopoz Belirtileri Tedavisine Yardımcı Olur

Asırlardır kadınlar, hormonal dengesizliklerini tedavi etmek için çuha çiçeği yağı kullanmışlardır. Yapılan çalışmalar, bu yağda bulunan omega-6 yağ asitlerinin menopozdaki ve adet öncesindeki semptomların tedavisine büyük oranda yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Kadınlar, menopoza girdiğinde veya adet öncesinde, şişkinlik, göğüs hassasiyeti, akne veya sinirlilik gibi semptomlar yaşarlar. Bu yağın içerdiği linoleik asit (LA) ve gama-linolenik asit (GLA) gibi omega-6 yağ asitleri sayesinde vücuttaki genel hormon düzeyleri dengelenir.  Kadınların çoğunun yaşadığı başka bir yaygın semptom ise ateş basmasıdır. Çuha çiçeği yağı ise ateş basma sıklığını tedavi etmede ve azaltmada oldukça etkilidir.

Çuha Çiçeği Yağı İle Hamile Kalanlar

Hamile kalmak ve çocuk sahibi olmak için çuha çiçeği yağı kullanabilirsiniz.

Çuha Çiçeği Yağı Doğurganlığı Arttırır

Çuha çiçeği yağı, doğal olarak kadınlarda doğurganlığı arttırmak için kullanılmaktadır. Çuha çiçeği yağı, servikal mukus denilen bölgenin kalitesini arttırarak spermler için çok verimli bir mekân oluşturur. Bu durum, spermlerin, serviks boyunca serbest olarak dolaşmasını kolaylaştırır. Bir kadın yeterli servikal mukus veya sıvı üretmediğinde, spermin hareketleri kısıtlanır ve hamile kalma şansı buna paralel olarak azalır.

Çuha Çiçeği Yağı Diyabeti Kontrol Altına Alır

Çuha çiçeği yağı, diyabetin yaygın belirtilerini giderir ve ortaya çıkan yan etkileri önleyerek diyabet hastalarına büyük oranda yardımcı olur. Yağ bulunan gama-linolenik asit (GLA), sinir ağrısını hafifletmeye yardımcı olur ve diyabetik hastalarda yaşanan uyuşukluğu ve karıncalanmayı azaltarak sinir hasarını önler. Aynı zamanda bu yağ, vazodilatör görevi (damar genişletici) görür ve bu nedenle kan basıncını da düşürmeye yardımcı olur.

Çuha Çiçeği Yağı Osteoporoz Sorununa İyi Gelir

Çuha çiçeği yağı, osteoporoz sorunu yaşayan kişilerde kemik kırılması risklerini büyük oranda azaltmaya yardımcı olur. Bu yağ, kemiklerde bulunan minerallerin miktarını yükseltir ve kemikleri çok daha güçlü ve sağlıklı yapar.

Çuha Çiçeği Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Çuha çiçeği yağı tüketen kişiler çok daha kolay kilo verir.

Çuha Çiçeği Yağı Sklerodermayı (Sistemik Skleroz) Tedavi Eder

Skleroderma, cildi, sertleştiren ve elastikiyetini bozan otoimmün bir hastalık çeşididir. Bu durum çoğunlukla bağışıklık sistemindeki sorunlardan dolayı ortaya çıkar. Bazı durumlarda bu sorun, vücuttaki kan damarlarının ani daralmasına da sebep olabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler, genellikle sıcaklık düşüşü veya stres seviyesindeki bir artış nedeniyle el ve ayak parmaklarında uyuşukluk hissederler. Skleroderma sorunu için en iyi doğal çözümlerden biri çuha çiçeği yağıdır. Bu yağda bulunan omega-6 yağ asitleri, el ve ayak parmaklarını sağlıklı bir şekilde korur.

Çuha Çiçeği Yağı Kalp Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Çuha çiçeği yağı, kolesterolü en iyi seviyeye getirir ve kan basıncını sistematik bir şekilde düşürerek kalp sağlığını harika bir şekilde korur. Aynı zamanda kan pıhtılaşmalarını azaltır ve böylece vücudu, kalp hastalıklarına ve inmeye karşı korur.

Çuha Çiçeği Yağı Alkol Sonrası Belirtileri Azaltır

Alkol alımı bırakıldıktan sonra, alkol eksikliği belirtileri yaşanır. İşte tam bu esnada çuha çiçeği yağı imdada yetişir. Yağın içerisinde bulunan GLA maddesi alkolün bırakılmasından sonra kişilerin yaşadığı belirtilerle mücadelede oldukça etkili bir kimyasal olan prostaglandin E maddesinin üretilmesine yardımcı olur.

Çuha Çiçeği Yağı Astımı Tedavi Eder

Bu yağın, astım hastalarına büyük ölçüde fayda sağlayan antienflamatuar bir etkisi olduğu bilinmektedir. Yüzyıllardır birçok kültürdeki farklı kişiler tarafından geleneksel ve etkili bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Çuha Çiçeği Yağı Dikkat Eksikliği Bozukluğunu Tedavi Eder

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB ile de bilinir), daha çok çocuklar arasında yaygın görülen nörolojik bir sorundur. Çuha çiçeği yağının dikkat eksikliğini doğal yollardan tedavi ettiği ve kişilerin davranışını önemli ölçüde iyileştirdiği görülmüştür.

Çuha Çiçeği Yağı Hepatit B’yi Tedavi Eder

Çuha çiçeği yağının hepatit B hastaları için de oldukça fayda sağlayabilir.

Çuha Çiçeği Yağı Sedef Hastalığını Tedavi Eder

Bu yağın sedef hastalığını tedavi ettiği bilinmektedir. Özellikle sedef hastalığı semptomlarına çok iyi gelmektedir.

Çuha Çiçeği Yağı Multipl Skleroz (MS) Hastalığına İyi Gelir

Bu hastalık, bilinen bir tedavisi olmayan nörolojik bir durumdur. Ancak araştırmacılar MS’i çoklu doymamış yağ asitleri ve kolşisin (bir anti-enflamatuar ilaç) ile tedavi etmek için girişimlerde bulunmaya başladır. Elde edilen ön bulgulara göre çuha çiçeği yağı ve kolşisin kombinasyonunun MS hastalığının semptomlarına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Çuha Çiçeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak uygulandığında, bu yağ, cilde ve vücuda besleyici bir parıldama verir. Ayrıca bu yağ doğal nemlendirici olarak da bilinir. Cildi nemlendirir ve aynı zamanda cildin genç ve kusursuz görünmesini sağlar. Bu yağın antienflamatuar özellikleri ayrıca ciltte şişme, kızarıklık, kaşıntı ve döküntüleri azaltmaya yardımcı olur.

Çuha Çiçeği Yağı Akne Ve Sivilceye Çok İyi Gelir

Çuha çiçeği yağı, en çok vücuttaki hormonal dengesizliklere iyi gelmesiyle bilinir. Bu durum, sivilce ve aknelerin azalmasına yardımcı olur. Her gün sivilceli bölgelere 2-3 damla bu yağdan uygulayabilirsiniz. Bu yağ ile beraber sivilceleriniz normalden çok daha hızlı kaybolmaya başlar.

Çuha Çiçeği Yağı Egzamayı Tedavi Eder

Çuha çiçeği yağının, kuruluk, kaşıntı, şişlik ve pürüzlü cilt lekeleriyle karakterize bir cilt hastalığı olan egzamayı tedavi ettiği bilinmektedir. Bu yağdan birkaç damla alarak sorunlu bölgelere uygulayabilirsiniz.

Çuha Çiçeği Yağı Tırnakları Besler

Bu yağın içinde bulunan LA ve GLA yağ asitleri tırnakları ciddi oranda besler, çatlama ve kırılmaları önler. Her gece el ve ayak tırnaklarınıza bu yağdan birkaç damla uygulayabilirsiniz.

Çuha Çiçeği Yağı Cilt Lekelerini Tedavi Eder

Çuha çiçeği yağının soluklaşan cildi onardığı ve ciltteki koyulaşan lekeleri azalttığı bilinmektedir. Çuha çiçeği yağını, argan yağı ile eşit miktarda birleştirin ve karışıma birkaç damla limon suyu ekleyin. Soluklaşan cilt tonunu ve sevimsiz koyu lekeleri onarmak için bu karışımı etkilenen bölgelere her gün uygulayabilirsiniz.

Çuha Çiçeği Yağı Cilde Nasıl Kullanılır

Genelde bu yağı cilt bakımında kullanmak isteyenlerin ilk sorduğu sorulardan biride çuha çiçeği cilde sürülür mü sorusudur. Yağı direk olarak cildinize sürebileceğiniz gibi cilt bakımı maskelerinin içerisine ekleyip kullanabilirsiniz. Çuha çiçeği yağı cilde sürüldüğünde cildin yumuşacık ve nemli olmasını sağlar

Çuha Çiçeği Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Çuha çiçeği yağı, saç dökülmesini önleyen, saç uzamasını hızlandıran ve saç derinizi besleyen bileşenler içerir.

Çuha Çiçeği Yağı Saç Dökülmesini Önler

Çuha çiçeği yağının düzenli ve sürekli kullanımının saç dökülmesine çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bunun sebebi, saç derisini onarıp besleyen ve saçları güçlendiren LA ve GLA’nın bu yağda bulunmasıdır. Bu yağı birkaç dakika boyunca masaj yaparak saç derinize uygulayın ve yaklaşık yarım saat bekletir. Daha sonra suyla durulayabilirsiniz. Etkinliğini arttırmak için bunu haftada 1 veya 2 defa yapabilirsiniz.

Çuha Çiçeği Yağı Kafa Derisi İle İlgili Sorunları Tedavi Eder

Bu sağlıklı yağ, yalnıza saç dökülmesini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda olası bir kepek, herhangi bir kaşıntı ve kızarıklıklar gibi saç derisi ile ilgili farklı problemlere de iyi gelir. Çuha çiçeği yağının saçlara düzenli bir şekilde uygulanması, saç ve saç derisinin kalitesini arttırarak saçların köklerden beslenmesini sağlar.

Çuha Çiçeği Yağının Zararları

Çuha çiçeğinin faydaları kadar bazı yan etkileri bulunmaktadır. Yan etkileri ve zararları çok nadir görülmesine karşın aşırı dozda kullanılması mide bulantısına ve ishale neden olur.

Eğer ilaç kullanıyorsanız kesinlikle bu yağı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaları önerilmez.

Çuha çiçeği yağı hassas ciltlerde alerjiye neden olabilir. Ciltte tahriş, yanma, karıntı, döküntü görülebilir.

Sizlere bu yazımızda çuha çiçeği yağı faydaları ve çuha çiçeği yağı zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.