Vajinit Nedir? Belirtisi, Tedavisi ve Doğal Yöntemler

Vajinit Nedir? Belirtisi, Tedavisi ve Doğal Yöntemler

Vajinit Nedir? Belirtisi, Tedavisi ve Doğal Yöntemler; Vajinit gündelik yaşamda sıkıntı çıkaran bir hastalıktır. Yoğun olarak vajina bölümünde kaşıntı ve yanmanın görülmesi hastalığın etkilerini daha da arttıracaktır. Özellikle vajinit için doğal yöntemler hastalığın daha kolay bir şekilde atlatılmasına imkan tanımaktadır. Farklı tedavi yöntemleri sayesinde hastalıktan kurtulmak da mümkündür.

Özellikle hastalığın en önemli sebeplerinden birisi olarak vajinanın PH dengesinin bozulmasıdır. Dengenin bozulması neticesinde yararlı olan mantarlar ve bakteriler artacak, bunun sonucunda farklı semptomlarla rahatsızlık verecektir. Dengenin sağlanması açısından vajina temizliği büyük önem taşır. Son dönemlerde piyasaya sürülen vajina temizleyici losyon ya da mendiller bu dengenin bozulmasına sebebiyet verebilecektir. PH dengeli olarak satışa sunulan losyonların kullanılması uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Doğal yöntemlerle yapılacak olan temizlik sayesinde hastalık da meydana gelmeyecektir. Yine aynı şekilde temizlik için ılık su önerilir. Vajinitin oluşması durumunda vajinanın ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Ayrıca kurulamanın da büyük önem taşıdığı bilinir. Vajinanın nemli bırakılmaması gerekmektedir. Nemli olan vajina nemini devam ettirecek ve bakteri oluşumunu da arttıracaktır. Temiz ve kuru bir havlu ile hafif bir şekilde vajina yıkandıktan sonra kurulanmalıdır.

Vajinitin oluşmasındaki bir diğer etken de sık olan iç çamaşırlarıdır. Vajinanın hava almaması da bu hastalığın meydana gelmesine sebebiyet verir. Kuru ve pamuklu olan iç çamaşırlarının kullanılması gerekecektir. Sıkı olan pantolon kullanımı kan akışını engellemektedir. Bunun için de çok fazla sıkmayan çamaşırların ve pantolonların kullanılması gerekmektedir.

Vajinit Nedir

Cinsel organın iltihaplanması olarak karşımıza çıkan vajinit, genel olarak iltihap sonrasında akıntının gelmesi şeklinde görülebilmektedir. Ülkemizde ve tüm dünyada bu hastalığın yaygın olduğu bilinmektedir. Özellikle vajinit nedir sorusuna baktığımızda aslında bu hastalığın iltihap sonucunda karşımıza çıktığı bilinmektedir. İltihabın farklı sebepleri de olabilmektedir.

Vajinanın PH dengesinin korunması onun sağlığı açısından büyük önem taşır. Bunun için de vajinanın buna göre temizlenmesi gerekecektir. Piyasada yer alan farklı losyonlar vajinanın PH dengesini ciddi oranda bozabilecektir. Temizleme işleminin su ile yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yine aynı şekilde vajinit kızarıklık ve kaşınma gibi durumlara da sebebiyet verebilir.

Ağrı ve yanma gibi durumlar ise sonraki aşamalar olarak bilinmektedir. Günlük hayatı da engelleyebilecek olan bu hastalığın en kısa zaman içerisinde tedavi edilmesi gerekecektir. Vajinit için doğal yöntemler ilaçlardan daha da etkili olabilmektedir. Özellikle doktor tarafından yazılan ilaçlara vücudun uyum sağlaması muhtemeldir. Bir süre sonrasında aynı ilacın kullanılması hastalığı düzeltmemektedir. Bunun da en önemli sebebi vücudun ilaca bağışıklık kazanması olarak görülmektedir.

Vajinit Tedavisi

Vajinit farklı sebeplerle oluşabilmektedir. Özellikle antibiyotik kullanımı vajiniti tetikleyen bir sebeptir. Son dönemlerde kadınlarda vajinitin artmasına sebep olan bir diğer unsur da stres olarak bilinmektedir. Stresle beraber vajinanın kaşınması ve buna bağlı olarak da vajinitin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Gebelik tüm hormon dengesinde değişikliklere sebep olur. Emzirme dönemindeki kadınlarda da vajinit görülebilecektir. Hormon dengesinin değişmesinin vajiniti oluşturmasından dolayı farklı tedavi yöntemleri sayesinde bu hastalıktan kurtulmak da mümkün olacaktır.

Güçlü bir anti- fungal olarak bilinen kimyon, vajinit tedavisinde kullanılan bir baharattır. Rahatlama hissinin oluşmasında yardımcı olabilecek kimyonun bir bardak sıcak süt içerisine karıştırılması gerekmektedir. Yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı kimyon yeterli olmaktadır. Anında etki edebilecek olan kimyon, uzun süreli rahatlama hissi de meydana getirecek ve vajinitin tedavisinde kullanılabilecektir.

Vajinit hastalığında genel olarak sadece kaşınma değil; kızarıklık ve yanma hissi de meydana gelebilmektedir. Bu durumlardan kurtulabilmek için temiz bir havluyu soğuk su ile ıslatmak ve vajina duvarlarına hafif bir şekilde bastırmak gerekecektir. Özellikle de yanma hissinin engellenebilmesi için soğuk su ile ıslatılan havlu çok büyük oranda işe yarayacaktır. Havlunun temiz olmasına özen göstermek gerekmektedir.

Sarımsak rahatlama hissini arttıracak olan bir diğer doğal yöntemdir. Sarımsağın direkt olarak tüketilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde özellikle de regl dönemlerinde mükemmel bir rahatlatıcı olan papatya çayı, vücudun rahatlamasına yardımcı olduğu için vajinit tedavisinde de tercih edilmektedir. Doğrudan tüketilebileceği gibi, demlendikten sonra soğutularak vajina kısmına kompres yapılarak da uygulanabilir. Çayın iyi bir şekilde demlenmesi ve çok soğuk olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vajinit için doğal yöntemler arasında yer alan yoğurdun önemi de yadsınamaz. Soğuk olan yoğurt bir kaba koyulmalıdır. Temiz bir havlu ile birlikte vajinanın duvar kısımlarına sürülmelidir. Hafif bir şekilde uygulanması gerekecektir. Özellikle yoğurt soğuk olduğu için vajinanın çok büyük bir oranda rahatlaması da mümkün hale gelecektir. Ardından yoğurt yaklaşık 10- 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile vajinanın iyice yıkanması gerekmektedir. Kurulama işleminin de ardından pamuklu iç çamaşırı giymek rahatlama hissini uzun süre devam ettirecektir.

Vajinit Belirtileri

Vajinitin en büyük belirtilerinden birisi kaşıntıdır. Vajinit belirtileri içerisinde yer alan kaşınma durumunda hasta gündelik yaşamına devam etmekte zorlanabilecektir. Aynı şekilde vajinada beyaz akıntı da meydana gelebilmektedir. Akıntının genel olarak kötü koku ile birlikte olduğu bilinir. Kötü kokunun oluşması da vajinitin habercisi olarak bilinmektedir.

İdrara çıkarken oluşan ağrı, cinsel ilişki sırasında yanma hissi vajinit belirtileri içinde bulunmaktadır. Vajinit kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Bunun için gerekli olan önlemleri almak gerekecektir. Özellikle vajinada kanama ve lekelenme gibi durumlar da ileri derecede hastalığın olduğunu göstermektedir.

Vajinitin bulaşıcı bir hastalık değildir. Vajinanın içerisinde yer alan mikroorganizmaların sayıca artmaları durumunda bu hastalık meydana gelebilmektedir. Hastalığın olduğu düşünülüyorsa ve belirtiler de yer alıyorsa farklı şekillerde tedavi edilmesi gerekmektedir. Doktorların verdiği ilaç ve losyonların vajinit tedavisinde kullanıldığı bilinmekte. Fakat bu gibi ilaçlar sonrasında bağışıklık oluşturabilecektir. Doğal tedavi yöntemleri sayesinde daha sağlıklı sonuçlar almak mümkün hale gelecektir.

Vajinit Nasıl Geçer

Bakteriyel bir hastalık olan vajinitin farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Vajinit için doğal yöntemler her zaman daha iyi sonuçlar verecektir. Özellikle doğal yöntemler sayesinde hastalığın tekrarlamaması da mümkün olabilmektedir. Genel olarak hastalığa sahip olan kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan birisi vajinit nasıl geçer konusudur. Vajinitin tedavisinde farklı yöntemler uygulanabilecektir. Her şeyden önce vajinit için temizliğin büyük öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.

Vajinanın en iyi şekilde temizlenebilmesi için sirkeli su da kullanılabilir. 1 litre suya atılabilecek 2 su bardağı üzüm sirkesi temizleme için mükemmel bir tarif olarak karşımıza çıkar. Vajinanın günlük olarak bu karışım ile yıkanması ve ardından ılık su ile yeniden temizlenmesi gerekecektir. Vajinada yer alan bakterileri öldürecek olan sirke sayesinde yüksek bir oranda temizlik elde edilecektir.

Vajinanın özellikle hastalık durumunda çok fazla sarılmaması gerekmektedir. Vajinanın nefes alması için pamuklu iç çamaşırları önerilmektedir. Hasta regl döneminde ise, kaliteli olan pedlerin kullanılması ve vajinanın yıkanması gerekmektedir. Özellikle pedden dolayı nefes alamayan vajina, hastalığın daha da uzun sürmesine neden olabilecektir. Kaşınma gibi durumlarda da soğuk su ile kompres yapılabilir ve vajinanın rahatlama hissini alması mümkün kılınabilir. Bu sayede hastalığın daha kolay bir şekilde atlatılması olanaklı hale gelecektir.

Vajinit Sirkeli Su İle Geçer Mi

Vajinal mantar yani vajinit sirkeli su ile genital bölgenin temizlenmesi ve mikroplardan arındırılması için oldukça etkilidir.

2 su bardak sıcak suyun içerisine 1 su bardağı elma yada üzüm sirkesi karıştırıp vajinal bölgesini bu karış ile yıkayın ve silin.

Sirkenin mikrop arındırıcı bakterili öldürücü etkisinden yararlanmak için bu karışım genital bölgeyi düzenli olarak yıkamanız gereklidir. Vajinit sirkeli su ile genital bölgeyi yıkayabileceğiniz gibi bir pamuk yardımı ile ayrıntılı olarak temizlik yapabilirsiniz.

Tuvalete gittikten sonra temizliği sirkeli su ile yapabilirsiniz. 1 Litre suyun içeresine 1 yemek kaşığı sirke ekledikten sonra hijyen temizliğini bu su ile yapabilirsiniz. Hazırlayacağınız bu sirke su karşımı her tuvalet sonrası kullanabileceğiniz gibi genital bölge temizliği için bu suyu kullanabilirsiniz.

Vajinal mantar için en iyi temizleme yöntemi kesinlikle sirkeli su olacaktır. Bakteri ve mikropları öldüren sirekli su mantar oluşumunu bu sayede önler. 2 su bardağı su ile 1 su bardağı sirkeyi hazırlayıp düzenli olarak vajinal mantar için kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.