Kusmak İçin Ne Yapılır? Nasıl Kusarım? Kusmak Yöntemleri

Kusmak İçin Ne Yapılır? Nasıl Kusarım? Kusmak Yöntemleri

Kusmak İçin Ne Yapılır? Nasıl Kusarım? Kusmak Yöntemleri; Kusmak midenizde içerisinde bulunanları istemsiz yada isteyerek dışarı atılması eylemidir. Kusmanın bir çok nedeni olabileceği gibi bazen sadece rahatlamak içinde kusma isteği oluşabilir. Kişi yaşadığı baş ağrısı, güneş çarpması, gıda zehirlenmesi, mide ağrısı gibi bazı durumlarda kusma eylemi gerçekleştirdiğinde rahatlamaktadır. Kusmak mide kaslarının ters kasılması sonucu mideyi boşaltmasıdır. Kusmanın bir çok nedeni olabilir.

Genelde kusmaya sebep olan etkenler zehirlenme, bozuk yiyecekler, alkol, bazı gıdalara karşı hassasiyet, araç tutması, ilaçlar, mide kanaması, migren, hamilelik, çocuklarda bademcik, bazı bağırsak hastalıkları, Çok ağır yiyecekler kusmaya neden olabilmektedir. Sizlere vereceğim kendini kusturma yöntemleri, mutlaka 12 yaşında küçük çocuklara ve hamile bayanlara uygulanmamalıdır. Bilmeniz gereken bir durum ise aşındırıcı ve kimyasal ürünler yutulduğunda kişi asla kusturulmamalıdır.

Kendini Kusturma Yöntemleri

Kusmak için yapılması gerekenler mutlaka çok gerekli olmadıkça asla denenmemelidir. Kusma yöntemleri sizlere kısa sürede rahatlama sağlayacaktır. İşte bilinen kusma yöntemleri ve zorla kusmak için ne yapılır diyenlere etkili kusma yöntemleri;

 • Tuzlu su ile kusmak;  Eğer tansiyonunuz yoksa bir bardak ılık suyun içerisine az miktarda tuz atın ve bu su tuz karışımı için kısa sürede kusmanıza yardımcı olacaktır.
 • Nane limon çayı içerek kusmak; Mideniz bulanıyor ve kusamıyorsanız kusmanızı sağlayacak hazırladığınız nane limon karışımı genelde kusmaya olanak tanımaktadır.
 • Parmak yöntemi ile kusma; En çok denenen ve genelde kusma ile sonuçlanan yöntemlerden biridir. Parmağınızı ağızınıza sokun ve küçük dilinize değdirmeyi çalışın. Kısa sürede kusmaya başlayacaksınız.
 • Limon suyu içerek kusma; Mideniz bulandığında kusmak istiyorsanız ama kusamıyorsanız limon suyu içerek kolay şekilde rahatlayabilirsiniz.

Limon suyu su ve tuz kusmak için hepsini bir arada denemenizde kusmanıza destek olabilir. Eğer yukarıda saydığımız yöntemler işe yaramaz ise kusmayı sağlayan yiyecekler ile istifra edebilirsiniz.

Kusmak İçin Yapılması Gerekenler

Kusmak için karışım ve kusmayı sağlayan yiyecekler sizin daha rahat kusmanızı sağlayacaktır. Şimdi kusmaya iyi gelen yiyecekler ve karışımlar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Hardal ve su karışımı

Harda ve su karışımı içmeye çalışanız bile hemen kusmanıza yardımcı olacaktır. Kusmak için yapılması gerekenler arasında çok etkili bir yöntemdir ve kişi hemen istifra eder.

Elma sirkesi ile istifra etmek

Elma sirkesinin çok güçlü bir kokusu vardır. 1 yada 2 tatlı kaşığı elma sirkesi içtiğinizde hemen kusarsınız.

Kendi etrafınızda dönün

Kendi etrafınızda dönebileceğiniz gibi dönen sandalyeye oturarak belli bir süre dönerek kusabilirsiniz. Eğer alkol aldıktan sonra mideniz bulanıyor ve kusmak istiyorsanız bu yöntemi kesinlikle denemeyin.

Kusmak istiyorum diyenler bu yöntemden istediğini deneyebilir. Bilinçli olarak kusmanın bazı zararları vardır. Kusma eylemi çok gerekli değilse uygulanmamalıdır. Şiddetli baş ağrısı, sarhoşluk, gıda zehirlenmesi, güneş çarpması sonrası oluşan mide bulantısını geçirmek için kusmak sorunların ortadan kalmasını sağlayacaktır. Kusmak için yapılması gerekenler nelerdir mutlaka bilmeli ve kusmadan önce neden kusmak istendiği bilinmelidir.

kusma yöntemleri

Kusmanın Zararları

Aslında kusmak alışkanlık haline gelmedikçe ciddi zararları olan bir durum değildir. Hatta son zamanlarda bazı kişiler kusarak kilo vermek yada kusarak zayıfladığı söylemektedir. Bu yöntem bazı durumlarda etkili olsada alışkanlık haline getirmek ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Kusarak zayıflamak başta mide kanseri olmak üzere pek çok ciddi sağlık sorunlarına neden olacağını unutmamalısınız. Kusmanın zararları ise;

 • Mideye zarar verir
 • Dişlere ve diş etlerine zarar verir
 • Baş ağrısı yapar
 • Vücudu susuz bırakır
 • Mide asidi ağız yapısına zarar verir
 • Yemek borusuna zarar verir

Kustuktan Sonra Yapılması Gerekenler

Kusma yöntemleri sayesinde kusup rahatladığınız da bilmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır.

 • Kustuktan sonra ilk iş olarak ağzınızı, elinizi ve yüzünüzü soğuk su ile iyice yıkayınız.
 • Kustuktan sonra vücudunuz su kaybedeceği için bol bol sıvı almayı ihmal etmeyin.
 • İstifra ettikten sonra hemen bir şey yemeyin
 • Kustuktan sonra mide asitleri dişe zarar vereceğinden mutlaka dişlerinizi fırçalayın.
 • Bitkisel çaylardan içmeye çalışın
 • Kustuktan sonra uzanın ve belli bir süre dinlenin

Asla ama asla kilo vermek için kusmayın bu çok riskli bir durumdur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet