Kişniş Yağının Faydaları ve Zararları

Kişniş Yağının Faydaları ve Zararları

Kişniş Yağının Faydaları ve Zararları; Kişniş yağının sağlığa faydaları, analjezik, afrodizyak, antispazmodik, gaz giderici, biriktirici, deodorant, sindirim sistemini düzenleyici, mantar öldürücü, lipolitik, uyarıcı ve mide semptomlarını giderici özelliklerine bağlanabilir.

Kişniş Yağı Nedir?

Kişniş yağı, buharda damıtma yardımıyla bilimsel adı coriandrum sativum olan kişniş bitkisinin tohumlarından elde edilir. İnsan sağlığına ve cilt bakımına sunduğu faydalar sayesinde kullanımı her geçen gün hızla artmaktadır.

Kişniş Yağının Kimyasal Bileşenleri

Kişniş yağı, çok çeşitli faydalı özelliklere sahiptir. Bu yağın, analjezik, antienflamatuar, antibakteriyel, antispazmodik, deodorant ve uyarıcı olduğu bilinmektedir. Kişniş yağının bu fonksiyonlarının tümü kimyasal yapısına göre izlenebilir. Kişniş yağı 3 ana bileşenden oluşur. Bunlar; monoterpenoller, monoterpenler ve ketonlardır.

Kişniş yağındaki monoterpenoller, cildi iyileştirirken, aynı zamanda korur ve onarır. Monoterpenler ise kişniş yağına antioksidan, dezenfektan ve ruh hali artırıcı özellikleri verir. Son olarak, kişniş yağındaki ketonlar da genel ve cilt sağlığı üzerinde etkilidir. Ayrıca bu bileşikler kişniş yağının sindirim sağlığını iyileştirmesine de olanak verir.

Kişniş yağındaki diğer önemli bileşikler şunlardır:

 • Linalol
 • Borneol
 • Cineole
 • Flandren
 • Simen
 • Dipenten
 • Pinenler
 • Terpinolen
 • Terpinol

Kişniş Yağının Özellikleri Nelerdir?

Kişniş yağının tedavi edici özellikleri şunlardır;

 • Karminatif: En önemlisi, bu yağ bir karbüratördür. Normal sindirim sürecinin bir sonucu olarak bağırsaklarda depolanan gaz birikimini serbest bırakmaya yardımcı olur. Bazen, gaz üretiminin arttığı, rahatsızlığa, şişkinliğe ve hatta mide bulantısına neden olduğu durumlarda anında etki gösterir.
 • Analjezik: Midede kolik ağrısını ve baş ağrılarını hafifletir.
 • Aperatif: Yüzyıllar boyunca, kişniş yağının iştah açıcı olduğu ve bu nedenle daha güçlü ve daha etkili bir sindirime yol açtığı bilinmektedir.
 • Bakterisidal: Bakterilerin hem gram-pozitif hem de gram-negatif spektrumunu öldürme kabiliyetiyle bilinir. Böylece kişniş yağı gıda işleme endüstrisinde gıda kaynaklı patojen hastalıkları önlemek için kullanılır.
 • Anksiyolitik: Lavanta yağında bulunan linalool R formundan biraz farklı olan linalool S formunu içerir. Linalool, endişe ve stres düzeylerini azaltmada oldukça etkilidir.
 • Antispazmodik: Bu özellik, bağırsaklar spazm altındayken, midede ağrıyı azaltmada yardımcı olur.
 • Analjezik: Camphor ve linalool, artritin neden olduğu ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Depuratif: Kişniş yağı, toksinlerin vücudumuzdan atılmasını teşvik ederek detoksifikasyona neden olduğu bilinmektedir.
 • Afrodizyak: Cinsel libidoyu büyük oranda destekler.
 • Mantar önleyici: Kişniş yağı, bazı kandida mantar türlerine karşı mantar önleyici aktivite gösterir. Bunlardan biri  de pamukçuktan sorumlu olan kandida albicanstır.
 • Sedatif: Uykusuzluğa yardımcı olur, rahatlamamıza, vücudumuzdaki stresten kurtulmaya ve psikolojimizi sakinleştirmemize yardımcı olur.

Kişniş Yağının Faydaları Nelerdir?

Kişniş yağı insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlar. Şimdi kişniş yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

Kişniş Yağı Artrit ve Gut Sorunlarını Tedavi Eder

Kişniş yağı içerdiği bileşikler sayesinde artrit ve gut semptomlarını gidermeye yardımcı olur. Bunun için 10 damla kişniş yağını herhangi bir taşıyıcı yağla karıştırın ve bu karışımı, artrit ve gut tedavisinde kullanabilirsiniz. Ağrı ve enflamasyonu hızla azaltır ve etkilenen eklem etrafındaki kan dolaşımını da arttırır. Artan dolaşım, fazla ürik asidi yok etmeye gerçekten yardımcı olacaktır. Günde 2 ile 3 defa bu karışım uygulanabilir.

Kişniş Yağı Bakteriyel Enfeksiyonları Önler Ve Tedavi Eder

Bu yağdaki antienflamatuar özellikler sayesinde enfeksiyonlar ve bakteriler tedavi edilebilir. Bakteriyel enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek için 10 damla kişniş yağı ile 10 damla hindistancevizi yağı ile karıştırın. Kişniş yağının, anti-bakteriyel özellikleri ciltte ve vücutta bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde hızlı bir şekilde çalışacaktır.

Kişniş Yağı Sporcu Ayağını Tedavi Eder

Sporcu ayağı oldukça sıkıntılı ve problemli bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için ayaklara 12 damla kişniş yağı ile 10 damla zeytinyağı karışımını sürün. Ayakları yıkadıktan sonra, günde 2 defa bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bununla beraber zeytinyağı yerine hindistancevizi veya jojoba yağı kullanabilirsiniz. Özellikle de hindistancevizi yağı ayrıca mantar önleyici özelliklere sahiptir.

Kişniş Yağı Kan Glikoz Seviyelerini Kontrol Eder

Bu yağdaki etken maddeler kandaki glikoz seviyesini kontrol altında tutar. Bunun için 1-2 damla zeytinyağına 2 damla kişniş yağı ekleyin ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olmak için yemeklerinize bu karışımı ekleyin.

Kişniş Yağı Kan Dolaşımını Geliştirir

Kan dolaşımını artırmak için vücudunuza kişniş yağı ile masaj yapabilirsiniz. Ayrıca bu yağa zeytinyağı ekleyerek yüksek bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

Kişniş Yağı Soğuk Algınlığını Tedavi Eder Ve Grip Belirtilerini Hafifletir

Kişniş yağı antioksidan, antienflamatuar ve spazm giderici etkilere sahiptir. Olası bir sinüs tıkanıklığı, öksürük ve boğaz ağrısından kurtulmak için kişniş yağını aromaterapi olarak uygulayabilirsiniz. Bunun için gün içerisinde 1-2 defa bu yağı soluyun. Göğüs tıkanıklığından kurtulmak için ise 6 damla kişniş yağını 10 damla hint yağıyla karıştırıp, göğüs ve boğaz bölgesine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Kişniş Yağı Kabızlığı Giderir

Kabızlıktan kurtulmak için bir yol arıyorsanız kişniş yağını tercih etmenizi öneririz. Kabızlıktan kurtulmak için karın bölgesine kişniş yağı ile masaj yapın. Yağı saat yönünde hareket ettirerek cildinize sürün. Bu uygulama kısa sürede kabızlığı giderecektir.

Kişniş Yağı Kolesterolü Düşürür

Kolesterol yüksekliği ciddi sorunlara yol açabilir. Kolesterolünüzü düşürmek için 1 – 2 damla zeytinyağı ile 2 – 3 damla kişniş yağını karıştırın ve yemeklerinizde bu karışımı kullanın. Bu fayda için kişniş yağını haftada 1-2 defa bu şekilde kullanabilirsiniz.

Kişniş Yağı Sindirim Geliştirir Ve İştahı Arttırır

Kişniş yağı metabolizmayı hızlandırır ve iştahı ciddi düzeyde açar. Sindirim sürecini iyileştirmek ve iştahınızı artırmak için karın bölgesine bu yağı sürerek masaj yapın.

Kişniş Yağı Hemoroide İyi Gelir

Hemoroit, ağrılı ve sancılı bir problemdir, yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşürür. Hemoroitleri tedavi etmek için makat bölgesine dıştan olmak kaydıyla kişniş yağı ve hindistancevizi yağı karışımı uygulayabilirsiniz. Bu karışım hızlı bir şekilde ağrı ve iltihabı azaltacaktır.

Kişniş Yağı Karaciğer Fonksiyonunu Arttırır

Bu yağ, karaciğeri temizler ve detoks etkisi yapar. Karaciğeri temizlemeye ve korumaya yardımcı olmak için kişniş yağıyla karın bölgesine masaj yapabilirsiniz.  Masaja, karnın sağ üst kısmında, doğrudan karaciğerin üzerinden başlayın ve cildinize hafifçe masaj yaparak iyice yedirin.

Kişniş Yağı Kas Spazmlarını Hafifletir

Kişniş yağı doğal bir spazm gidericidir. Kas spazmlarını geçirmek için etkilenen kaslara bu yağı uygulayın. Gerektiği şekilde, günde birkaç defa bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Kişniş Yağı Adet Ağrılarını Hafifletir

Adet ağrıları ve adet öncesi sendromlar için kişniş yağı önerilir. Bunun için alt karın bölgesine kişniş yağıyla masaj yapabilirsiniz.

Kişniş Yağı Ruh Halini İyileştirir, Stres Ve Kaygıyı Giderir

Mükemmel bir stres giderici olarak bilinen kişniş yağı ruh hali değişimlerini düzenler.  Bunun için günde birkaç defa bu yağı direkt soluyabilirsiniz.

Kişniş Yağı Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Yüzyıllardır bu yağ doğal bir analjezik olarak kullanılmaktadır. Baş ağrıları için kişniş yağını direkt soluyabilirsiniz ve baş bölgesine masaj yaparak bu yağı yedirebilirsiniz. Çok kısa sürede ağrının azaldığını göreceksiniz.  Ayrıca bu yağ vücut ağrısına sebep olabilecek yorgunluğu da giderir. Bunun için vücuda bu yağ ile masaj yapabilirsiniz.

Kişniş Yağı Nevraljiyi Tedavi Eder

Nevraljiden semptomlarından kurtulmak için bu yağı zeytinyağı ile karıştırıp etkilenen bölgelere masaj yaparak yedirin. Daha hızlı bir rahatlama için, birkaç damla kişniş yağını 1 çay kaşığı aloe vera jeli ile harmanlayıp ağrılı bölgeye uygulayabilirsiniz. Kişniş yağı aloe vera jeli ile karıştırıldığında cilt çok daha hızlı bir şekilde emer.

Kişniş Yağı Ağız Kokusunu Giderir

Ağız kokusundan muzdaripseniz bu yağ tam size göre. 1 bardak suya 5 damla kişniş yağı damlatıp ağzınızda çalkalayın ve ağız kokusundan kurtulun. Doğal antibakteriyel ve mantar önleyici olan bu yağ ayrıca ağızdaki bakterileri de öldürecektir.

Kişniş Yağı Doğal Bir Deodoranttır

Vücudunuza kişniş yağı uygulayarak kötü kokulardan arınabilirsiniz. 2-3 damla kişniş yağını 1 çay kaşığı hint yağı ile karıştırın ve koltuk altlarına uygulayın. Doğal antibakteriyel özellikleri, kokuya neden olan bakterileri hızla öldürür.

Kişniş Yağı Libidoyu Arttırır

Kişniş yağı eski uygarlıklarda libido arttırıcı olarak kullanılmıştır. Libidonuzu arttırmak gün içerisinde kişniş otunu direkt soluyabilirsiniz.

Kişniş Yağının Saça Faydaları

Kişniş yağının saç faydaları ise;

 1. Saçları kökten uca abesler
 2. Zayıf saçların daha güçlü olmasını sağlar
 3. Saç dökülmesini önler
 4. Saç derisi sorunlarına iyi gelir

Kişniş Yağı Saçkıranı Tedavi Eder

Kişniş yağı mükemmel bir antioksidan ve antienflamatuar bir yağdır. Saçkıranı çok kısa sürede tedavi eder. Bunun için 8 damla kişniş yağını zeytinyağı ile karıştırıp etkilenen alanı yıkadıktan sonra günde 2 ile 3 defa uygulayabilirsiniz.

Kişniş Yağının Cilde Faydaları

 • Kişniş Yağı Serbest Radikallerle Mücadele Eder

Serbest radikaller cilde ve genel sağlığa ciddi hasarlar verir. Bu yağı kullanarak serbest radikallerin etkilerinden kurtulabilirsiniz. Bu hasarlara karşı savaşmak için cilde kişniş yağını doğrudan uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu yağı, jojoba yağı ile karıştırırsanız etkisi daha da artacaktır.

 • Kişniş Yağı Sivilcelerden Kurtarır

Antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde bu yağ sivilce oluşumunu önler ve sivilceleri tedavi eder. Bunun için bu yağı jojoba yağıyla karıştırıp hasarlı bölgelere uygulayın.

Kişniş yağı cilde sürülür mü hakkında bilgi vermek gerekirse bu yağı direk yüzünüze ve cildinize sürebilirsiniz.

Kişniş Yağının Bebeklerde Kullanımı

Kişniş yağı hazımsızlık, sindirim sistemi sorunlarına iyi geldiği gibi gaz giderici etkisi olan yağlardan biridir. Bebeklerde gaz rahatsızlığını gidermek için kesinlikle doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Kişniş Yağı Fiyatı

Kişniş yağını aktar yada internet üzerinden rahatlıkla satın alabilirsiniz. Bu doğal yağın satış fiyatı genelde 50 ile 150 tl arasında değişmektedir.

Kişniş Yağı Kullananlar

Kişniş yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda pek doğal yağın bir çok faydası olduğunu söylemişlerdir. Özellikle kişniş yağı afrodizyak etkisi ile bilinen en iyi yağlardan biri olduğu kullananlar tarafından sıklıkla dile getirilmiştir. Hazmı kolaylaştıran iştah açan ve gaz giderici etkisi olduğundan kullananlar tarafından tercih edildiği yorumlarda görülmüştür.

Kişniş Yağının Yan Etkileri ve Zararları

Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen kişniş yağının bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Genelde zararları çok nadir görülen bu yağ bilinçsiz olarak fazla tüketildiğinde yada cilde çok sürüldüğünde hassas ve alerjik ciltlerde bazı sorunlara neden olabilir.

Açık tenli kişilerin kullanması önerilmeyen bu yağ asla 7 günden fazla kullanılmamalıdır. Bazı kişilerde  ishal, midede ağrı, ciltte kararma ve adet düzensizliğine neden olabileceği gibi cilde sürüldüğünde ise tahriş, yanma ve kaşıntı görülebilir. Hamilelerin, emziren annelerin ve ilaç kullananların asla kullanmaları önerilmez.

Kişniş Yağı Zayıflatır Mı

Kişniş yağı ile zayıflamak bilinen aksine mümkün değildir. Kişniş yağı iştah açıcı etkisi olduğundan kilo almanıza neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları