Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde ve Saça Faydaları; En sevdiğimiz meyvelerden biri olan üzümün çekirdeklerinin birtakım işlemlere tabi tutulması sonrasında elde edilen üzüm çekirdeği yağı; cildimizi güzelleştiriyor, besliyor ve cildimize oldukça kapsamlı bir bakım yapıyor.

Bol miktarda vitamin ve mineral içeren üzüm çekirdeği yağı; cildimizi doğal bir şekilde nemlendiriyor, cilt kanserine karşı cildimizi koruyor, cildimizdeki yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunuyor.

Üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları başlıklı bu yazımızda üzüm çekirdeğini cilt bakımınızda nasıl kullanabileceğinize de değinmek istiyoruz.

İşte, üzüm çekirdeğinin cildimize mucizevi katkıları hakkında bilmeniz gereken ayrıntılar:

Üzüm Çekirdeği Yağı Cilt İçin Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları arasında en bilinen yararı cilt lekelerini düzenli olarak kullanıldığında yok etmesidir. Cildi nemlendirin ve kuru cilde iyi gelen üzüm çekirdeği yağı cildi sıkılaştırır ve yaşlanma etkilerini geciktirir. İşte üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları;

 • Sivilcileri ve akneleri tedavi ediyor

Güçlü bir antioksidan ve anti inflamatuar olan üzüm çekirdeği, cildimize yerleşen iltihap ve bakterilerle savaşıyor.

E vitamini, antioksidanlar, omega 6, flavonoidler ve çoklu yağ asitleri açısından oldukça zengin olan üzüm çekirdeği yağı; cildin nem miktarını dengeleyerek, aşırı sebum üretimini önlüyor.

Yani yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişiler tarafından kullanıldığında cildin nem dengesini gözeterek, cilt yağlanmalarının ve parlamalarının önüne geçiyor.

Bileşenlerinde bulunan linoleik asit sayesinde cildimizdeki akne ve sivilcelerin kötü görünümünü hafifletiyor. Düzenli kullanım sonrasında daha pürüzsüz ve sorunsuz bir cilde kavuşabilmemize olanak tanıyor.

 • Cilt kanserine yakalanma riskimizi düşürüyor

Cildimize sürüldüğünde cildimizi dış etkenlere karşı koruyan ve cildimizde tümör oluşumunu önleyen üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları arasında daha sağlıklı deri hücre oluşumuna katkıda bulunması da yer alıyor.

İçeriğindeki vitamin, mineral ve besinler sayesinde cildimizde koruyucu bir bariyer oluşturarak, deri kanseri riskine yakalanma riskimizi en aza indirgiyor.

Yüz bakımınızın yanı sıra vücut bakımınızda da bu mucizevi yağı kullanabilir, bebeksi ve ipeksi bir cilde kavuşabilirsiniz.

 • Cildimizi sıkılaştırıyor

Cilt kasılmalarını engelleyerek, cildimize gerginlik kazandıran üzüm çekirdeği yağı; cildimizi sıkılaştırarak, toparlıyor. Ciltte bulunan kırışıklıkların, sarkmaların ve çatlakların üzerine sürüldüğünde sıkılaştırıcı bir etki göstererek, cildin daha gergin görünmesini sağlıyor.

Bileşenlerinde yer alan bol miktardaki E vitamini sayesinde güneşin, radyasyonun, olumsuz hava koşullarının cildimize zarar vermesini engelliyor.

Serbest radikallerin cilt hücrelerimizi hasara uğratmasını önleyerek, yaşlanma etkilerini yavaşlatıyor.

Özellikle 30’lu yaşın üstündeki kadınlar tarafından kullanıldığında cildin yaşlanma sürecini uzatıyor. Yani daha genç, daha sağlıklı görünen bir cilde uzun yıllar boyunca sahip olabilmenize aracılık ediyor.

 • Göz ve göz altı çevresine bakım yapıyor

Cildimizin hemen hemen her bölgesinde güvenle kullanabileceğimiz üzüm çekirdeği yağı; göz ve göz altı çevresine uygulandığında bu bölgedeki şişliklerin, lekelerin ve morlukların görünümünü hafifletiyor.

Göz altı morluklarından, bu çevredeki ince çizgilerden ve halkalardan en yakın zamanda kurtulmak istiyorsanız, bu harika cilt ve saç bakım yağına bir şans verebilirsiniz.

 • Cilt yaralarını iyileştiriyor

Ciltteki kesik ve hafif yaraların tedavisinde de oldukça etkili olan üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları arasında doğal bir antiseptik olarak yaraların mikrop kapmasını önlemek ve iyileşme süresini kısaltmak da bulunuyor.

Cildinizdeki hafif yara ve kesiklerin üzerine birkaç damla bu yağdan damlattığınızda yaralarınızı bakteri ve mikroplardan arındırabilirsiniz.

 • Cilt rengini eşitliyor

Ciltteki koyu kahve ve siyah lekelerinin üzerine sürüldüğünde bu lekelerin rengini açan üzüm çekirdeği yağı; ciltteki ton dengesizliklerini gidermede de yüksek bir performans sergiliyor.

Cildinizdeki lekelerin üzerine bu yağdan sürerek, cildinizi doğal rengine kavuşturabilmeniz mümkün!

 • Cildimizi derinlemesine temizliyor

Asidik yapısı sayesinde cildimizi bakteri ve mikropların yanı sıra makyaj kalıntılarından da temizleyen üzüm çekirdeği yağını cildinizi makyajdan arındırmak amacıyla da kullanabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Saça Faydaları

Cilt bakımının yanı sıra saç bakımında da gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bu yağın saça faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Saçları nemlendirerek, saçlara yumuşaklık katıyor.
 • Saç köklerini besleyerek, saç dökülmelerinin önüne geçiyor.
 • Saç derisinde kepek ve pullanma oluşumunu önlüyor. Saç köklerindeki kaşıntıyı alıyor.
 • Yeni çıkan saçların daha sağlıklı ve güçlü olmasına olanak tanıyor.
 • Saçların daha hacimli görünmesine katkıda bulunuyor.
 • Saçlardaki kopmaları ve incelmeyi durduruyor.

Üzüm çekirdeği yağından birkaç damla olacak şekilde şampuanınıza ilave edebileceğiniz gibi birkaç damla yağla önce saç diplerinize ardından da tüm saçınıza masaj yapabilirsiniz. Masajdan yaklaşık 30 dakika sonra saçlarınızı bol suyla durulayarak, saç bakım işlemini tamamlayabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Cilde Nasıl Uygulanır?

Yağlı, kuru, hassas ve karma cilt tipleriyle uyumlu olan üzüm çekirdeği yağını direk olarak cildinize sürecekseniz, cildinizde tahriş ile karşılaşmamak adına mutlaka az bir miktar olacak şekilde yüzünüze sürmelisiniz.

Taşıyıcı bir yağ olduğundan bu yağı etkisi güçlü olan diğer cilt bakım yağlarını inceltmek amacıyla da kullanabilirsiniz.

Dilerseniz, günlük cilt bakım nemlendiricinizin içine birkaç damla bu yağdan ilave edebilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağını maske tariflerinize ekleyebilir; bu mükemmel ürünün faydalarından yararlanabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Zararları

Tamamen doğal olan, yani cildimize herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu yağın gün boyu aşırı kullanımı cildinizde birtakım olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Örneğin; cildinizde yanma ve kaşıntı hissi, tahriş, kızarıklık ile karşılaşabilirsiniz. Bu yan etkiler, nadir görülse de üzüm çekirdeği yağının bileşenlerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan ya da kullanım esnasında doz aşımına kaçan kişiler, risk altındadır.

Bu yan etkilerden biri ile karşılaşmanız durumunda kullanım sıklığınızı azaltmanızı öneriyoruz.

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları

Saç ve cilt bakım maskelerinde kullanabilen üzüm çekirdeği yağı; oral yolla tüketildiğinde yani içildiğinde pek çok sağlık sorununa karşı bizleri koruyor.

Bu yağın sağlığımıza faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kan şekerini dengeleyerek, diyabeti önlüyor. Diyabet tedavisinde de etkili oluyor.
 • LDL seviyelerini düşürdüğünden kötü kolesterolle savaşıyor. Kötü kolesterolü düşürdüğünden kalp-damar sağlığını gözetmiş oluyor.
 • Basura oldukça iyi gelerek, basuru tedavi ediyor. Basurdan kaynaklanan kanamaları azaltıyor.
 • Mide şişkinliği, kabızlık, gaz vb. mide sorunlarını hafifletiyor.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak, cildimizde varis oluşumunu önlüyor. Aynı zamanda oksijen iletimini arttırdığından damar sertliği ve tıkanıklığına da iyi geliyor.

Cildi Nemlendiren Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Özellikle pullanmaya eğilimli, kuru ve hassas bir cilt yapınız bulunuyorsa, cildinizi nemlendirmek ve beslemek adına bu maske tarifimizi mutlaka en kısa sürede denemenizi öneriyoruz.

Malzemeler:

 • ½ adet domates
 • 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı
 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş gliserin

Hazırlanışı:

 • Domatesleri rendeledikten sonra bir kaseye aktarın ve üzerine diğer malzemeleri ilave edin.
 • Tüm malzemeleri homojen bir kıvam elde edene dek karıştırın.
 • Maskeyi parmak uçlarınızla hafif masaj yaparak tüm cildinize yedirerek, sürün.
 • 20 dakikalık bekleme süresini takiben cildinizi bol ılık suyla durulayın.
 • Bu maskeyi haftada bir gün cildinize uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Yağlı bir cilt tipiniz bulunuyorsa cildinizdeki sebum üretimini kontrol altına almak, parlamaları durdurmak adına güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın bu maske tarifini deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı maden suyu
 • ½ demet maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı
 • Alabildiğince beyaz kil
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:

 • Maydanozu bir çorba kaşığı maden suyunda kaynatın ve blenderdan geçirin.
 • Karışıma alabildiği kadar beyaz kil ve üzüm çekirdeği yağını ekleyin.
 • Son olarak karışıma limon suyunu da ekleyin.
 • Tüm malzemeleri hamurumsu bir kıvam elde edene dek karıştırın.
 • Maskeyi ince bir tabaka halinde tüm cildinize sürün.
 • 20 dakika bekledikten sonra cildinizi bol suyla yıkayın.
 • Bu maskeyi haftada birkaç sefer cildinize uygulayabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Üzüm çekirdeği yağı göz altına sürülür mü sorusu bu yağı göz altı ve göz çevresinde kullanmak isteyenlerin çok sık sorduğu bilinmektedir. Hassas ve ince yapıda bulunan göz altına sürebileceğiniz bu yağ daha sıkı ve gergin bir yapı kazanmasını sağlayacak ayrıca sıkılaştırıcı etkisi olduğundan kırışıklıkların görünümü azaltacaktır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Tüylenme Yapar Mı

Üzüm çekirdeği yağını yüzüne sürmek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biride bu yağ tüylenme yapar mı yada kıllar da artış olur mu sorusudur. Üzüm çekirdeği yağını cilde kullananlar asla tüylenme yapmadığını söylemişlerdir.

Üzüm Çekirdeği Cilt Beyazlatır Mı

Düzenli olarak cilde uygulandığında cilt renk tonunda açılmaya sağlayan etkisi vardır. Cilt rengini açmak ve cildi beyazlatmak için düzenli olarak cildinize uygulamanız yeterlidir.

Bu yazımızda üzüm çekirdeği yağının cilde faydalarından bahsetmeye çalıştık.

Her daim genç ve güzel görünmeniz dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları