At Kestanesi Yağının Faydaları ve Zararları

At Kestanesi Yağının Faydaları ve Zararları

At kestanesi, Asya, Kuzey Amerika, Balkan Yarımadası ve Avrupa’da yetişir. At kestanesinin yaprakları, kabukları, çiçekleri ve tohumları yüzyıllarca süren sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmıştır. Tohumları, Avrupa fitoterapisinde önemli bir konuma sahiptir. At kestanesi, yüksek oranda zehirli madde içerir ve çiğ olarak oral yoldan alındığında ölüme bile neden olabilir. Kurutulup, toz haline getirildiğinde veya yağ haline getirildiğinde zehir kaybolur ve ağız yoluyla tüketilebilir. At kestanesinin ve bu bitkiden elde edilen yağın insan vücuduna birçok faydası vardır. Biz bu makalede at kestanesi yağının faydalarına bakacağız.

At kestanesi yağı gibi at kestanesi kremi de cilt oldukça faydalıdır. At kestanesi kremi hakkında ayrıntılı bilgi için .At Kestanesi Kremi yazımızı okuyabilirsiniz

At kestanesi yağının faydaları hakkında bilgi vermeden önce at kestanesi yağının içerisinde bulunan etken maddeleri ve bileşenleri sizinle paylaşmak istiyorum.

At Kestanesi Yağının Bileşenleri Nelerdir?

At kestanesi yağının ana aktif bileşeni esculindir. Esculin kan damarlarını korur, kan dolaşımını arttırır ve antienflamatuar özellikte bir bileşendir.  At kestanesi yağı ayrıca antioksidan, kanserle savaşan ve antienflamatuvar flavonoidler gibi fenolik asitleri içerir. Bunlar;

 • P-kumarik asit
 • Kafeik asit
 • Quercetin
 • Kaemferol
 • Apigenin

At Kestanesi Yağı Ne İşe Yarar

At kestanesi yağı neye iyi gelir ve at kestanesi yağı nerelerde kullanılır…

 • Kan damarlarını güçlendirerek ve daraltarak şişliği azaltır (kalsiyum kanalları ile),
 • Kan damarlarını güçlendirir,
 • Kanın pıhtılaşmasını ve kan basıncını azaltır (trombosit agregasyonunu azaltarak)
 • Nitrik oksiti bloke ederek enflamasyonu (iltihap) azaltır,
 • Beyaz kan hücrelerini baskılayarak alerjileri azaltır,
 • Kanserli hücrelerin ölümüne (apoptozis) neden olarak kanserle mücadele eder.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At kestanesi yağı 16. yüzyıldan beri Avrupa’da geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Losyonlar ve kremler at kestanesi yağı içerir ve spor yaralanmalarının iyileşme sürecini hızlandırmak için geleneksel olarak kullanılır. Ek olarak, bu bitki yaşlanmakta olan cilt, saç dökülmesi ve selülit ile başa çıkmak için kullanılmaktadır. At kestanesi yağı, bazı potansiyel faydaları gözlenen aescin adlı bir bileşik taşır ve aynı zamanda çok güçlü antioksidan etkiler içerir. İngiltere’de Middlesex Üniversitesi tarafından yayınlanan bilgilere göre, at kestanesi yağı, serbest radikallerin etkili tedavilerinden biridir. Ayrıca, aescin, doğal sabun ürünlerine eklenen bir saponindir (kimyasal bileşik).

At Kestanesi Yağı Kronik Damar Sorunlarını Tedavi Eder

Bacak damarı sorunları kronik venöz yetmezliğe (CVI) neden olabilir. Damarlardaki valfler, kanı, bacaklardan kalbe geri taşınmaya yardımcı olur. Valfler zayıfladığında veya hasar gördüğünde bacaklarda şişme, ağrı, yorgunluk, gerginlik ve kaşıntı görülebilir. Çok sayıda yapılan insan çalışmasında, at kestanesi yağının kronik damar problemlerini tedavi etmedeki faydalarını doğrulamaktadır. At kestanesi yağı, alt bacaklardaki sıvı sayısının yanı sıra kronik bacak problemi olan kişilerde ayak bileği ve baldır şişmesi sorunlarını da azaltmıştır. At kestanesi yağı, varis çorabıyla aynı etkiyi göstermektedir.

At Kestanesi Yağı Şişliği Ve Ödemi Azaltır

Ödem, ciltte sıvı birikmesi sonucu şişmeye neden olur. Alt bacak ve ayakları etkileyebilir ve belirtiler arasında sert eklemler, ağrıyan uzuvlar, cilt rengi değişiklikleri ve kilo alma bulunur. Yapılan 2 klinik çalışmada, ameliyattan sonra at kestanesi yağı enjeksiyonu yapılan 125 hasta (günde iki kez 5-10 mg), ağrının ve şişliğin azaldığını fark etti. At kestanesi yağı ayrıca, kanı kalbe geri itmeye ve kas hücrelerinde şişliği azaltmaya (kalsiyum duyarlılığını azaltarak) yardım ederek damarların kasılmasını arttırmaktadır.

At Kestanesi Yağı Küçük Kan Damarlarını Güçlendirir

At kestanesi yağı, şişmiş olan küçük kan damarlarını (kılcal damarları) güçlendirir. İnsanların bacak damarlarında yapılan bir doku çalışmasında, at kestanesi yağı damarların tonunu arttırdığı görüldü. Bu yağ, ayrıca kan damarı duvarlarını parçalayan, sızıntıyı önleyen ve kılcal damarların yapısını koruyan enzimleri bloke etmektedir.

At Kestanesi Yağı Hemoroid (Basur) Sorunlarına İyi Gelir

Hemoroitlere anüsteki şişmiş damarlar neden olur. At kestanesi yağı kullanan hemoroidli hastalarda yapılan çalışmalarda, şişen ve ağrı yapan dokunun azaldığı görülmüştür.

At Kestanesi Yağı Enflamasyonu (İltihabı) Azaltır

Yapılan bir çalışmada, at kestanesi yağı (günde 2 defa 5mg) damar problemi olan 24 kadında enflamasyonu ciddi oranda azaltmıştır. Enflamatuar bileşiklerin salınımını bloke ederek ve enflamasyonu artıran immün hücrelerin aktivasyonunu azaltarak hareket eder.

At Kestanesi Yağı Sperm Miktarını Ve Kalitesini Arttırır

İnfertiliteli (prostat damarı şişmesi) 219 erkek hasta üzerinde yapılan bir çalışmada 2 ay boyunca 60 mg at kestanesi yağının kullanılması, sperm kalitesini, hareketliliğini ve miktarını (en az%30) arttırdığı görülmüştür.

At Kestanesi Yağının Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır

Kadınlar üzerine yapılan bir çalışmada  (günde 3 defa, 9 hafta) at kestanesi yağının göz çevresindeki kırışıklıkları ciddi oranda azalttığı görülmüştür. Bunun için 1-2 damla yağ, pamuk yardımıyla göz çevresine uygulanabilir.

At Kestanesi Yağı Gut Sorunlarına İyi Gelir

At kestanesi yağının içindeki bileşikler, bağırsakta önemli bir nörotransmiter olan serotoninin etkilerini engeller. Ayrıca, bağırsak sistemini düzenler ve iltihabı azaltır.

At Kestanesi Yağı Kan Şekerini Azaltır

At kestanesi yağının içerdiği bileşikler sayesinde yüksek kan şekeri seviyesini düşürür. Bu durum hem diyabet hem de obezitenin tedavisi için önemlidir. At kestanesi yağı ayrıca diyabet hastalarında böbrekleri korur. Diyabetik komplikasyonlar böbreklere zarar verebilir. Yapılan araştırmalarda böbrek hasarı olan diyabet hastalarında, at kestanesi yağı, iltihaplanma ve böbrek hasarı belirteçlerini ( kan üre azotu ve kreatinin ) yüksek oranda azaltmıştır.

At Kestanesinin Faydaları

At Kestanesi Yağı Kanserle Savaşabilir

At kestanesi yağında bulunan flavonoidler ve fenolik asitler kanserle mücadelede önemli bir rol oynayabilir. Yapılan bir hücre (kanserli) çalışmasında, bu yağın bileşiklerinden olan apigeninin, meme kanseri tümör büyümesini ve yayılmasını azalttığı görülmüştür. Pankreas kanseri hücrelerinde, yağın diğer bileşeni olan esculetin, pankreas kanserinin büyümesini engeller. Ayrıca bu yağın düzenli kullanılması kanser hücrelerinin yayılmasını da büyük oranda engeller.

At Kestanesi Yağının Yüze Faydaları

At kestanesi yağının cilde ve yüze faydalarında yaralanmak içi bu yağı direk cildinize sürebileceğiniz gibi diğer yağlar ile karıştırıp kullanmanız mümkün.

 • Cilde canlılık ve parlaklık verir
 • Varislere iyi gelir
 • Kan dolaşımını hızlandırarak kırışıklıkları önler
 • Cildin kendini onarmasını ve yenilemesini sağlar

At Kestanesi Yağı Antioksidan Özellik Taşır

Antioksidanlar hücre hasarını geciktirir veya engeller. At kestanesi yağı da yüksek oranda antioksidan özellik taşır.

At Kestanesi Yağı Cildi Gençleştirir Ve Onarır

At kestanesi yağı, uygulandığı bölgede kan dolaşımı arttırır. Kan dolaşımının artmasıyla beraber kollajen ve elastin maddelerinin üretimi artarak cilt gençleşir ve gerginleşir. 1-2 damla at kestanesi yağı doğrudan vücuda masaj yoluyla uygulanabilir.

At Kestanesi Yağının Saça Faydaları

At Kestanesi Yağı Saçı Besler, Dökülmeleri Ve Kepek Oluşumunu Engeller

Bu yağ, saç derisine doğrudan uygulandığında saç köklerini besleyerek kan dolaşımını arttırır. Ayrıca kepek oluşumunu da yüksek oranda engeller. Saçların daha parlak ve canlı durmasını sağlar. Saç dökülmesini önelemk için at kestanesi yağını kullanabilirsiniz.

At Kestanesi Yağının Zararları

At kestanesini yağının cilde ve saça faydaları olduğu gibi bazı zararları bulunmaktadır.

At Kestanesi Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hamilelik ve emzirme: Emziren ve hamile kadınların at kestanesi yağının ağız yoluyla tüketmemesi önerilir.
 • Diyabet: At kestanesi yağı kan şekeri azaltır. Şeker hastalığınız varsa, hipoglisemi semptomlarını (çok düşük kan şekeri) izleyin ve kan şekerini düzenli olarak kontrol edin.
 • Kanama bozuklukları: At kestanesi yağı kanın pıhtılaşmasını geciktirebilir. Bu yağın kullanılması, kanama bozukluklarından muzdarip insanlarda durmayan kanama ve morarma riskini artırabilir.
 • Sindirim sorunları: At kestanesinin yağı, mide bağırsak yollarını tahriş edebilir. Bağırsak veya mide rahatsızlıklarınız varsa kullanmayın.
 • Lateks alerjisi: Lateks alerjisi olan insanlar da bu yağ alerjik reaksiyon gösterebilir. Kullanılması önerilmemektedir.
 • Böbrek hastalığı: Bu yağ, böbrek hastalığını daha da ağırlaştırabilir. Böbrek problemleriniz varsa kullanmaktan kaçının.
 • Karaciğer hastalığı: At kestanesi yağı kullanımıyla ilgili bir karaciğer hasarı raporu bulunmaktadır. Bu sebeple karaciğer rahatsızlığınız varsa bu yağdan kaçının.
 • Cerrahi: At kestanesi yağı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır. Ameliyattan önce kullanırsanız, kanama riski daha yüksek olabilir. Ameliyattan en az 2 hafta önce kullanmayı bırakmalısınız.

At Kestanesi Yağı Hakkında Tüm Sorular

At kestanesi yağı hakkında merak edilen bazı sorulara cevap vermeye çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

At kestanesi yağı nerede satılır

At kestanesi yağını aktar yada eczanelerden satın alabilirsiniz.

At kestanesi yağı göz altına sürülür mü

Göz çevresi ve göz altı morlukları ve şişliklerini geçirmek için çok az miktarda gözünüzün içerisine kaçırmadan kullanabilirsiniz.

At kestanesi yağı gül hastalığına iyi gelir mi

Gül hastalığı için at kestanesi yağı etkili yağlardan biridir. Düzenli kullanıldığında gül hastalığına iyi gelir.

At kestanesi yağı hemoroide iyi gelir mi

Kan dolaşımını hızlandırdığı için önerilen at kestanesi yağı kesinlikle doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.

At kestanesi yağı hamileler kullanabilir mi

Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların asla kullanmaları önerilmez.

At kestanesi yağı sivilce yapar mı

Aşırı kullanıldığında cilt gözeneklerini tıkayarak sivilceye neden olabilir. Az sürüldüğünde faydalı olan bu yağ aşırı kullanımı sivilceye neden olabilir.

At kestanesi yağı tüylenme yapar mı

At kestanesi yağı tüylenmeye neden olmaz. At kestanesi yağı yüze sürüldüğünde cilde faydalı olduğundan yüzde tüylenmeye neden olmaz.

At kestanesi yağı varise iyi gelir mi

Sadece at kestanesi yağı değil at kestanesi kremi aynı etkiyi göstererek varislere iyi gelmektedir.

At Kestanesi Yağı Kullananlar

At kestanesi yağı kullananlar yap hakkındaki yorumlarını ve düşüncelerini yorum kısmından okuyabilirsiniz. Sizlerde bu yağ hakkındaki düşüncelerini yazarak bilgi verebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları