Deve Dikeni Tohumu Yağı Faydaları ve Kullanımı

Deve Dikeni Tohumu Yağı Faydaları ve Kullanımı

Karaciğeri korumak için en iyi bilinen bitkilerden biri de deve dikenidir. Ayrıca yüksek derecede antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip bir bitkidir. Akdeniz ülkelerine özgü olan bu bitki, diyabetin yönetilmesine yardımcı olur ve hatta kemik sağlığını da iyi seviyede artırır. Deve dikeni bitkisinden elde edilen yağı da insan vücudu için oldukça faydalıdır.

Deve dikeni yağı, vücuttaki toksinleri temizleyerek çalışır. Bu toksinler temizlenmezse siroz, böbrek taşı, diyabet, kemoterapinin kötü etkileri gibi sorunlara neden olabilir. Deve dikeni yağının içindeki E vitamini gibi diğer önemli besinler, serbest radikallerle savaşır ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Deve Dikeni Tohumu Yağı Ne İşe Yarar

Deve dikeni tohumu yağı, ana madde olarak silimarin denilen bir biyoflavanoid kompleksi içerir.  Aynı zamanda silimarin, bu yağa, tıbbi özelliklerini veren aktif bileşiktir. Ayrıca deve dikeni yağında şu bileşenler bulunur;

 • Silihermin
 • Neo-Silihermin A ve B
 • Protein
 • E vitamini
 • Steroller
 • Quercetin
 • Apigenin
 • Kaemferol
 • Eriodyctiol
 • Chrysoeriol
 • Naringin
 • Dihydroxychromone
 • Luteolin
 • Glikozidi
 • Triterpen asetat
 • Fumarik asit

Deve Dikeni Yağının Faydaları Nelerdir?

Deve dikeni yağı, insan vücudu için birçok fayda sağlar. Şimdi bu yağın bizlere sunduğu mucizevi faydalara göz atalım;

Deve Dikeni Yağı Karaciğer Sağlığını Arttırır

Deve dikeni yağı, karaciğeri koruyan aktif bir bileşen olan silimarin içerir. Bileşen, alkol ve diğer toksinler tarafından zarar gören karaciğer hücrelerini tamir eden bir flavonoid grubudur. Silimarin ayrıca, yeni karaciğer hücrelerinin yok edilmesini önler. Tarih boyunca, bu yağı ve bitkinin kendisi, karaciğer hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Deve Dikeni Tohumu Yağı Böbrekleri ve Safra Kesesini Korur

Böbrekler, karaciğer ile yakın konumda çalıştığından, deve dikeni yağı, karaciğer sağlığını desteklemeye yardımcı olduğu için böbrek fonksiyonlarını da destekler. Aynı özellik safra taşı için de geçerlidir. Yapılan çalışmalar bu bitki yağının, safra taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.  Bu yağ ayrıca, özellikle diyabetik nöropati durumundaki böbrek hücrelerini de korur (diyabette böbrek fonksiyonunun bozulduğu bir durumdur). Aynı zamanda böbrek ve safra kesesinin detoksifikasyonunu da destekler

Deve Dikeni Yağı Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

Araştırmalar, geleneksel tedavi ile birleştiğinde, deve dikeni yağının diyabete iyi geldiğini göstermektedir. Bu yağ ayrıca, insülin direncini artırabilir ve kan şekeri seviyesini düşürebilir. Deve dikeni yağı bununla beraber, çeşitli diyabet komplikasyonları üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen silibin adı verilen başka bir bileşik içerir.

Deve Dikeni Yağı Kalp Sağlığını Artırır

Deve dikeni yağı, kötü kolesterolü düşürebilir ve bu nedenle kalp hastalığı riskini azaltabilir. Ayrıca bu yağ, vücuttaki iltihabı azaltarak kolesterol seviyelerini düşürebilir. Kanı temizler ve oksidatif strese bağlı olarak arterlere zarar gelmesini önler. Bu yağ aynı zamanda oksidatif stresle savaşan ve kalp hastalıklarını önleyen bir ana antioksidan olan glutatyon tükenmesini de önler. Yapılan klinik çalışmalarda deve dikeni yağının, kardiyoprotektif etkilerinin de olduğu görülmüştür.

Deve Dikeni Yağı Faydaları ve Kullanımı

Deve Dikeni Yağı Kanser Tedavisinde Yardımcı Olabilir

Deve dikeni yağının içindeki silibin maddesi, özellikle yumurtalık kanseri durumunda, bazı kemoterapi ilaçlarının etkisini iyileştirebilir. Bu yağın ayrıca, prostat kanseri hücrelerinin ilerlemesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.

Deve Dikeni Yağı Zayıflatır Mı

Deve Dikeni Yağı Kilo Vermeyi Kolaylaştırır; Deve dikeni yağının, sağlıklı kilo kaybına nasıl yardımcı olabileceğini gösteren bazı araştırmalar vardır. Yüksek yağlı diyetle beslenen kişiler bu yağı kullandıktan sonra kilo vermişlerdir. Deve dikeni yağı, kan şekeri seviyelerini düzenleyebildiğinden, kilo kaybına da yardımcı olacaktır. Çünkü kan şekeri seviyeleri düzenli olan kişiler çok daha rahat kilo verir.

Deve Dikeni Yağı Beyin Sağlığını Destekler

Deve dikeni yağında bulunan silimarin maddesinin, alzheimer ile bağlantılı olan amiloid beta-protein oluşumunu bastırdığı bulunmuştur. Bununla beraber bu yağ ani gelişen stres ve sinir için de gayet güzel bir çözüm olacaktır.

Deve Dikeni Yağı Kemikleri Güçlendirir

Yapılan çalışmalar, deve dikeni yağının, osteoporoz hastalığı için potansiyel bir tedavi olarak kullanılabileceğini doğrulamaktadır. Deve dikeni yağının içindeki silimarin maddesi, kemik yapımında ve kemik kaybını önlemede aktif rol oynar. Ayrıca, östrojenin neden olduğu kemik kayıplarına da iyi gelmektedir.

Deve Dikeni Yağı Anne Sütünü Arttırır

Yüzyıllardır, anne sütünü arttırmak için deve dikeni yağı kullanılmıştır. Yapılan bazı ön çalışmalar ile beraber bu yağın, vücuttaki prolaktin düzeylerini arttırabildiği ve bunun sonucunda süt üretimini teşvik ettiği görülmüştür. Bununla birlikte, bu konu için bu yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzun tavsiyesini almanızı öneririz.

Deve Dikeni Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir ve Alerjileri Önler

Yapılan çalışmalarda, deve dikeni yağının, immünostimülatör (bağışıklık sisteminin güçlendirici) etkileri olabileceğini göstermiştir. Bu yağ, bağışıklığı artırarak vücudun, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koyma kabiliyetini güçlendirir. Deve dikeni yağı, karaciğer fonksiyonlarını geliştirdiğinden ve bu ikisi de birbirine bağlı olduğundan dolayı bağışıklık sistemine de fayda sağlar. Bu yağın içindeki antioksidanlar ayrıca, alerjik reaksiyonları da bertaraf eder. Deri döküntüleri, bu yağın, başa çıkabildiği alerjilerden biridir.

Deve Dikeni Yağı Sindirim Sağlığını Geliştirir

Deve dikeni yağı, enzim oluşumunu ve safra üretimini artırır ve bu durum sindirim sağlığına katkıda bulunur. Ayrıca, bu yağın, antienflamatuar özellikleri göz önüne alındığında, bağırsaktaki mukus zarlarını da yatıştırır. Araştırmalar ayrıca bu yağın, üst gastrointestinal sorunları (kanamalar gibi) ve diğer sindirim hastalıklarını tedavi etmek için yüzyıllarca kullanıldığını göstermektedir.

Deve Dikeni Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu yağ, cildinizin durumunu iyileştirmeye yardımcı olan iltihap önleyici, detoksifiye edici ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Deve Dikeni Yağı Sivilce, Akne ve Egzamayı Tedavi Eder

Deve dikeni yağı detoksifiye edici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda sindirim ve bağırsak hareketlerini normal tutmak için bağırsakta safranın üretilmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir. Her ikisi de vücutta serbest radikallerden kurtularak çok daha iyi ve sağlıklı cilde sahip olunmasını sağlar. Bu yağ, sivilce, akne ve egzama gibi cilt problemlerinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Deve Dikeni Yağı Cildin Parlak Görünmesini Sağlar

Deve dikeni yağının, antioksidan ve detoksifiye etme özelliği sayesinde toksinler vücudunuzdan uzaklaşır. Karaciğeriniz ve kolonunuz yağ tarafından temizlenir ve cildinizin parlak görünmesini sağlar.

Deve Dikeni Yağı Cildi Nemlendirir

Daha önce de belirtildiği gibi, bu yağ, çok faydalı özelliklere sahiptir. Kuruyan cildi, nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olur. Bu durum, mukus zarı üzerinde bir katman oluşturur ve böylece cilt, nefes alır, dış hasarlardan korunur.

Deve Dikeni Yağı Cildi Temizler

Deve dikeni yağının etkili bir kan temizleyici olduğu bilinmektedir. Bu yağ, kanı temizler, kan dolaşımına yardımcı olur ve toksinleri atar. Ayrıca lekelere sebep olan maddeleri ciltten uzaklaştırır. Bu yağın cilt üzerinde düzenli olarak kullanılması, daha temiz bir cilde sahip olunmasını sağlar. Ayrıca cildi, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur.

Deve Dikeni Yağı Yaşlanma Karşıtıdır

Deve dikeni yağı cildinizi parlak ve gergin tutar. Bu yağın, sağlıklı hücre büyümesini destekleme kabiliyeti, aynı zamanda yaşlanmayı bir dereceye kadar geciktirmeye yardımcı olacağı anlamına gelir.

Deve Dikeni Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Deve dikeni yağı saçlar içinde önemli faydalar sağlar.

Deve Dikeni Yağı Saç Foliküllerini Güçlendirir ve Korur

Saç dökülmesi, tüm dünyada birçok insan arasında yaygın olan büyük bir sorundur. Deve dikeni yağı da saç foliküllerini güçlendirerek saç dökülmesini ciddi oranda azaltabilir.

Deve Dikeni Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır

Deve dikeni yağını ağız yolu damlatarak kullanabileceğiniz gibi cildinize yada vücudunuza sürebilirsiniz. Pek çok kozmetik üründe ve kremde kullanılan bu yağı kullanmak isteyenler genelde deve dikeni yağı yüze sürülür mü sorusunu sormaktadır. Yüze sürülmesine karşın alerjik tepkilere neden olabileceği unutulmamalı ve asla göz altına ve çevresine sürülmemelidir.

Deve Dikeni Yağının Zararları

Deve dikeni yan etkileri ve zararları çok az olmasına karşın dikkatli kullanılması gereken bir yağdır. Cilde sürüldüğünde tahriş, yanma, kızarıklık ve döküntüye neden olabilir.

Ayrıca tüketildiğinde mide bulantısı, kusma, ishal ve baş ağrısı görülebilir. Hamilelerin ve emziren anneler kesinlikle kullanmaları önerilmez. İlaç ile beraber tüketilmemelidir. Asla doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.