Acı Elma (Adaçayı) Yağının Faydaları

Acı Elma (Adaçayı) Yağının Faydaları

Acı Elma (Adaçayı) Yağının Faydaları; İnsanlar tarafından tarih boyunca kullanılan en eski şifalı bitkilerden ve doğal ilaçlardan biri adaçayıdır. Acı elma olarak da bilinen adaçayı, Akdeniz Havzası’na özgü bir çiçekli bitkidir. Esansiyel bir yağ olarak kullanıldığında, acı elma, çeşitli sağlık yararları sunar. Yağı oluşturma işlemi, adaçayı yapraklarının damıtılmasını gerektirir ve bu yağın yeterince yoğunlaştırılmasından sonra, bireyler faydalarından yararlanabilirler.

Bitkinin yapraklarından ve tomurcuklarından elde edilen yağ, cilt kremi olarak da kullanabilir ve aromaterapi tedavisinin bir parçası olarak hafifçe solunabilen temiz ve canlandırıcı bir kokuya sahiptir. Acı elma antifungal (mantar öldürücü), antimikrobik, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Acı elma aynı zamanda serbest radikallerin zarar görmesini önleyen, enflamasyonu (iltihap) ortadan kaldıran ve kas spazmlarını veya seğirmelerini hafifleten antioksidanlar, antienflamatuarlar ve antispazmodiklerden oluşur.

Acı Elma (Adaçayı) Yağının Faydaları Nelerdir?

Öncelikle tıbbi kullanımları ile bilinen acı elma yağı, çok çeşitli sağlık yararları ile doludur. Cildi harika kılan özelliklerin yanı sıra, iltihabı azaltır ve vücuda rahatlama getirebilecek özelliklere de sahiptir. Ayrıca dizanteri ve sindirim sistemi ile ilgili problemlerden kurtulma sağlayabilir. Yapılan araştırmalar adaçayının, tarih boyunca sıradan bir bitki olmadığını ve adaçayından elde edilen yağın da sıradan bir temel yağ olmadığını kanıtlamıştır.

Acı Elma Yağı Mikroplara Karşı Tam Koruma Sağlar

Acı elma yağı, kafur maddesinin yanı sıra, yağa antimikrobiyal özelliklerini veren kimyasal kampen içerir. Kafur ve kamen maddelerinin varlığı da acı elma yağının çeşitli cilt ürünlerinde kullanılmasının nedenidir. Vücudun herhangi bir yerinde bir kesik veya yara varsa, acı elma yağı uygulamak iyi bir çözüm olacaktır. Bu yağ, bakterilerle savaşır ve böylece herhangi bir enfeksiyonun etkilenen bölgede yayılmasını önler. Bu durum tabii ki, yaranın daha iyi ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

Acı elma yağı ayrıca, kulaklar, burun, boğaz, gözler, genital organlar, üretra, kolon ve bağırsaklar gibi vücudun diğer kısımlarında meydana gelen bakteriyel enfeksiyonları yönetmek için de harika bir yoldur. Bakteriyel enfeksiyonlardan başka, acı elma yağı mantar enfeksiyonlarıyla da baş eder. Birçok kişi, muhtemelen bazı mantarların sebep olduğu cilt problemleriyle veya dermatit gibi başka bir problemle karşı karşıya kalmıştır.

Tabii ki, bütün mantar enfeksiyonları aynı değildir ve bazıları tahriş edicidir fakat çoğunlukla zararsızdır. Bununla birlikte, mantar menenjiti gibi bazı mantar enfeksiyonları ölümcül olabilir. Kendinizi, herhangi bir tür mikrobik enfeksiyonla karşı karşıya bulursanız, acı elma yağı bu enfeksiyonları kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Ancak, bir enfeksiyona karşı acı elma yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Acı Elma Yağı Vücuttaki Zararlı Toksinleri Atar

Toksinler vücuda çeşitli nedenlerle girebilirler. Vücutta toksinler ne kadar çoksa, hastalığa yakalanma olasılığı da o kadar yüksektir. Genel olarak, toksinler çevredeki çeşitli kaynaklardan gelebilecek zararlı maddelerdir. Bazıları sıradan görünse de, bu kaynakların bazıları zararlı olabilir. Örneğin, bileşik bisfenol A (BPA), çevremizdeki birçok araç ve gereci oluşturan plastiklerde bulunur. Sağlığı simgeleyen yoga matları bile, azodikarbonamid denilen bir toksin içerir.

Acı elma yağı biriktirici özelliklere sahiptir. Bu durum, acı elma yağının, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir. Dışkılama veya idrara çıkma yoluyla vücuttaki toksinler atılır. Acı elma yağı bu işlemin hızlanmasına yardımcı olur. Vücuttaki toksinleri atmak son derece yararlıdır ve fiziksel sağlığın korunması için önemlidir.

Acı Elma Yağı Öksürük Ve Soğuk Algınlığa İyi Gelir

Arada bir, çoğu insan, soğuk algınlığı ya da kötü bir şekilde öksürüğe yakalanabilir. Bu gibi durumlarda, üst solunum yolu enfeksiyonunun bir sonucu olan balgam, solunum sistemine sıkışıp kalır. Bu durum ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkarır ve semptomları ağırlaştırır. Acı elma yağı, balgam söktürücü özelliklere sahiptir ve bu nedenle balgamın, hava geçişleri yoluyla atılmasını sağlar. Acı elma yağı sadece öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelmekle kalmaz, aynı zamanda soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkan solunum sistemindeki tüm tıkanıklıklardan kurtarır. Tüm bunların en iyi yanı, herhangi bir ilaca bağlı olunmamasıdır. Bu bitkisel yağ doğal ve sağlıklı bir alternatiftir.

Acı Elma Yağı Mükemmel Bir Antioksidan Kaynağıdır

Vücudun fizyolojik olarak serbest radikalleri vardır. Sağlıklı insanlarda serbest radikaller ve antioksidan seviyeleri dengelidir. Ancak bu denge bir defa bozulduğunda önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Vücut artık serbest radikalleri düzenleyemediğinde, hastalıklara karşı duyarlı hale gelir. Bu durum gerçekleştiğinde, vücuda önemli ölçüde antioksidan gerekir.

Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerden korumak için çalışır ve hatta kalp hastalıkları ve kanser olasılığını azaltabilir. Özellikle acı elma yağı mükemmel bir doğal antioksidandır. Vücuttaki serbest radikallere karşı savaşma kabiliyetine sahiptir. Sadece hastalıkları engellemekle kalmaz aynı zamanda cilde elastikiyet kazandırarak gerginleşmesini sağlar ve doğal bir yaşlanma karşıtı ajan olarak da işlev görebilir.

Yağın uygulanmasıyla kırışıklıklar, kas ve cilt sarkmaları, işitme duyusu, görme ve beyin fonksiyonu sorunları gibi çeşitli yaşlanma semptomlarını azaltma yeteneğine de sahiptir. Hafıza problemleri ve sinir sistemi bozuklukları için de sağlıklı bir alternatiftir. Gençlik iksiri henüz bulunmamış olabilir, ancak gençliği içten dışa doğru sürdürmek için alınabilecek en sağlıklı etken acı elma yağıdır.

Acı Elma Yağının Cilde Faydaları

Acı elma yağı cilde ve yüze faydaları olan doğal yağlardan biridir. Sivilceleri yok eden acı elma yağı düzenli olarak kullanıldığında kesin sonuç vermektedir.

Acı elma Yağı Enflamasyonu (İltihap) Kurutur

Enflamasyon veya bilinen adıyla iltihap meydana geldiğinde, vücut, patojenler, tahriş edici maddeler veya hasarlı hücreler gibi zararlı uyarıcıları dışarı çıkarmak için fazlasıyla mücadele eder. İltihap, vücudun zararlı bir maddeyle uğraşırken verdiği doğal tepkidir. Akut iltihaplar, genellikle belirli bir süre sonra azalırken, kronikleşen iltihap, astım, ülser, romatoid artrit, crohn hastalığı ve çok daha fazlası dâhil olmak üzere çok çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu problemler bazı tedavilerle yönetilebilir, ancak kesinlikle günlük yaşamı ve yaşam şeklini etkileyecektir.

İltihabı olan kişilerin, birkaç damla acı elma yağını kullanması iyi bir çare olabilir. Acı elma yağı, ateşin neden olduğu iltihapları, kan dolaşımındaki toksik materyali, baharatlı yiyecek tüketimini ve hatta alkol gibi sarhoş edici maddelerin vücuda olabilecek etkileri minimuma indiren anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu yağ, ciltte ve sindirim sisteminde oluşabilecek farklı iltihap türleri ile de savaşır.

Acı Elma Yağı Sindirime Yardımcı Olur

Acı elma yağı aynı zamanda, koloretik özelliklere sahiptir, yani safra salınımını uyarmaya yardımcı olabilecek maddeler içerir. Böylece bu yağ, mideyi ve sindirim sistemini sağlıklı bir şekilde tutarken herhangi bir iltihabı da buna paralel olarak önler. Safra, sindirim sürecinde hayati bir elementtir. Daha yumuşak sindirim sağlayan ve yağların ince bağırsaklara emilimini sağlayan safra asitlerini içerir.

Bunun dışında mide ve kandaki asitleri de nötr hale getirir. Bu durum, ülser gibi çeşitli başka sorunlara veya kan dolaşımındaki asit seviyelerinin artması nedeniyle ortaya çıkan cilde bağlı hastalıklara yol açabilecek olan, hiperasidite (asit fazlalığı) gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Acı elma yağı koloretik özelliklere sahip olduğundan dolayı sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Yağ, safranın üretimini arttırır, bu da vücudun gıdaları daha iyi sindirmesine ve hazımsızlığa yardımcı olur. Bu durum aynı zamanda, herhangi bir mikrobik büyümenin sindirim sisteminde oluşmasını önler.

Acı Elma Yağı Kabızlığı Giderir

Kabızlık acı vericidir ve çoğu kişinin yaşadığı bir problemdir. Kabızlık, beslenme alışkanlıkları, yeme bozuklukları, irritabl barsak sendromu, lif eksikliği, stres ve daha birçok sorundan meydana gelebilir. Acı elma yağı harika bir doğal müshildir. Bu yağ, bağırsakları uyarır ve vücutta atılımı destekleyen belirli sıvıların salınımını sağlar. Etkisi oldukça uzun sürelidir.

Acı Elma Yağı Adet (Regl) Sancılarına Ve Semptomlarına İyi Gelir

Acı elma, emmenagogue ( adet başlamasını uyaran madde) özelliklerine sahiptir. Bu durum da acı elma yağı kullanımının daha iyi bir adet döngüsüne yol açabileceği anlamına gelir. Yumurtlama ve adet, herhangi bir bayanın hayatının düzenli bir parçasıdır ve sağlıklı bir adet döngüsü, kadının refahı için hayati öneme sahiptir. Ancak, adet dönemi her zaman sorunsuz değildir ve birçok kadın dismenore (ağrılı adet), kramplar ve diğer semptomlar gibi çeşitli problemlerle karşılaşabilir.

Acı elma yağı, östrojen gibi hormonları serbest bırakmaya yarayan özelliklere sahip olduğu için adet dönemi sağlar. Sağlıklı adet döngüsü ile birlikte, acı elma yağı da adet ile ilişkili diğer sorunları da giderir. Bu problemler, mide bulantısı, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, ruh hali değişiklikleri veya depresyondur. Ayrıca adaçayı yağının menopoz semptomlarını yönetmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da vardır.

Acı Elma Yağı Cilde Nasıl Sürülür

Acı elma yağı haricen cilde sürülecekse mutlaka su ile inceltilmesi gerekmektedir. Eğer cildinize süreceksiniz Hindistan yağı yada badem yağı ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

Ağır yağlardan biri olduğu için günlük kullanımı genelde 1 yada 2 damladır. Eğer bebeklerde gaz sancısını geçirmek için kullanılacaksa sadece 1 damla ayak topuklarının altına sürülür ve iyice ovalanır.

Sivilce yada cilt sorunlarında diğer yağlar ile kullanıldığında daha fazla etki göstermektedir.

Acı Elma Yağının Diğer Faydaları

Bu noktada, acı elma yağının çeşitli durumlarda son derece yararlı olabileceği, sağlık ve günlük yaşama birçok fayda sağlayabileceği açıktır.  Bununla birlikte, acı elma yağının yukarıda bahsedilmeyen birçok başka faydaları da vardır. Bunlar;

  • Dermatit, herpes ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelir.
  • Sinüzit, astım ve bronşit gibi solunumsal sorunların giderilmesine ve balgam birikiminin azaltılmasına yardımcı olur.
  • Lumbago veya siyatik sinir nedeniyle kas ağrısı, vücut ağrısı veya omurgadaki ağrıdan kurtulma sağlar.
  • Serebral palsi gibi koordinasyon konularında rahatlama sağlar ve ayrıca kas spazmlarına iyi gelir.
  • Sinir, solunum ve sindirim sistemi ile karaciğer ve beyinde de dâhil olmak üzere, vücuttaki tüm iç sistemlerin uyarılmasına yardımcı olur.

Acı Elma Yağının Bebeklere Faydası

Acı elma yağı bebeklerde gaz ve hazımsızlık için etkili yağlardan biridir. Özellikle bebeklerde görülen gaz sancısı için kullanıldığında gaz sorunu ortadan kalkmaktadır. Acı elma yağı diğer adı adaçayı yağı bebeklerde nasıl kullanılır hakkında bilgi ise;

  • Bebeklerin her iki topuğuna 1 damla adaçayı yağı yani acı elma yağı damlatın ve iyice ovalayın
  • Gün içerisinde 2 yada 3 defa kullanılması yeterlidir
  • Bebeklerde kolik ve gaz sancısına karşı etkilidir

Bebeklerde kullanılırken kesinlikle bebekte her hangi bir yan etkisi olup olmadığı gözlemlenmelidir. 6. aydan küçük bebeklerde asla kullanılmaz. Bebeklerde 1 yada 2 damladan fazla kullanılması zehirlenmelere ve ciddi sorunlara neden olabilir.

Acı Elma Yağının Yan Etkileri

Acı elma yağı yan etkileri ve zararları genelde günde 1 yada 2 damladan fazla kullanıldığında ortaya çıkmaktadır. Özellikle bebeklerde zehirlenmeye sebep olan bu yağı kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Yan etkileri sıklıkla tahriş, yanma, baş ağrısı, kusma, mide bulantısı, zehirlenme ve ciltte tahriş neden olmaktadır.

Acı badem yağı ağız yolu ile içilmez. Yanlışlık tüketilmesi durumda hemen doktorunuza danışmanız gerekebilir. Sadece yetişkinler tarafından ağız gargarası olarak kullanılmasına karşı asla yutulmamalıdır.

Acı Elma Yağı Hakkında Tüm Sorular

Acı elma yağı hakkında çok sık sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Acı elma yağı alerji yapar mı

Acı elma yağı zararlarından ve yan etkilerden biri alerjiye neden olabilir. Özellikle hassas cilde sahip olanlar bu yağı test etmeden kullanmamalıdır.

Acı elma yağı nerede satılır

Acı elma yağı diğer adı ile adaçayı yağını aktarlardan satın alabilirsiniz.

Acı elma yağı kaç aylık bebeklerde kullanılır

Kesinlikle acı elma yağını yeni doğan bebeklerde kullanmayınız. Doktor önerisi ile 6 aydan büyük bebeklerde sadece ayaklarının altına 1 damla damlatılır ve iyice ovalanır. Bilinçsiz fazla kullanılması bebekte ağlama nöbetlerine, kolik sorununa neden olabilir. Ayrıca damla sayısı fazla olursa bebeklerde zehirlenme görülebilir.

Acı elma yağı emziren anneler kullanabilir mi

Emziren annelerin kesinlikle bu yağı kullanmaları önerilmez.

Acı elma yağı gaz sancısına iyi gelir mi

Özellikle bebeklerde görülen gaz sancısına iyi gelen yağlardan biridir.

Acı elma yağı hamilelikte kullanılır mı

Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların kesinlikle kullanmaları tavsiye edilmez. Hamilelikte kullanılması anne adayına ve bebeğe zarar verebilir.

Acı elma yağı içilirse ne olur

Ağız yolu ile tüketilmesi asla tavsiye edilmez. Bebeklerde ve çocuklarda ağız yolu ile tüketildiğinde yada içildiğinde zehirlenmelere ve ciddi sağlık sorunlarına neden alabilir.

Acı elma yağı ile bebeğe masaj yapılır mı

Sadece ayak tabanına damlatılır ve bu yağ ayaklara ve bacaklara masaj yolu ile dağıtılır. Direk olarak bebek cildine sürülerek kullanılmamalıdır.

Acı elma yağı nereye sürülür

Acı elma yağa 1 yada 2 damla olacak şekilde ayak tabanına sürülmesi tavsiye edilir.

Acı elma yağı saça sürülür mü

Su ile inceltilerek saça sürülebilir. Saç diplerine masaj yapılarak sürülen bu yağ daha sonra bol su ile durulanır.

Acı elma yağı yüze sürülür mü

Yağı yüze ve boyun bölgesine sürülmesi tavsiye edilmez.

Acı elma yağı ile hamile kalan var mı

Halk arasında pamuğa damlatılan acı elma yağı bütün gece genital bölgede bekletildiğinde hamile kalındığına inanılmaktadır. bu şekilde kullananlar iltihabı söktüğünü de söylemişlerdir. Bu yönde yapılan bilimsel bir çalışma olmadığından kesinlikle doktorunuza danışmadan denemeyiniz.

Sizlere bu yazımızda acı elma yağı faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlere aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.