Menekşe Yağı Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Menekşe Yağı Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Menekşe yağı özellikle doğal bir afrodizyak ve ağrı kesici olmasıyla bilinir. Menekşe yağı ayrıca kozmetikte de çok kullanılan bir esansiyel yağ çeşididir.

Menekşe Yağı Nedir?

Menekşe yağı, menekşe bitkisinin yapraklarından, köklerinden veya çiçeklerinden soğuk damıtma yoluyla elde edilen bitkisel bir yağdır. Bu yağ, aromatik olarak, düşük dozajlarda toprak kokusu şeklinde, çiçek karakterli yeşil bir aromaya sahiptir.

Menekşe Yağının Bileşenleri Nelerdir?

 • Oktadesadinoik Asit
 • Nondinal
 • Heksadekanoik Asit
 • Pentadesenal
 • Oktadesen
 • Trimetildodesan

Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

Menekşe yağı insan vücuduna faydalı, birçok katkı sağlar. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu yağın esansiyel yağ olmasıdır ve bu yağ ağız yoluyla alınmaz, harici olarak kullanılır.

 • Menekşe Yağı Kas Ve Eklem İltihabını Tedavi Eder

Menekşe yağının birçok antienflamatuar bileşikleri vardır ve romatizma veya artritten şikâyetçi kişiler, ağrı sırasında eklem ve kas bölgelerine menekşe yağıyla masaj yaparlarsa semptomlar çok hızlı bir şekilde kaybolur. Menekşe yağı ayrıca egzersizlerden sonra ortaya çıkabilen ağrılara da yardımcı olur, kaslardaki kan dolaşımının artmasını da sağlar.

Menekşe yağı nasıl kullanılır: 3-5 damla menekşe yağını bir miktar suyla inceltin. Yağın etkisini arttırması için karışıma badem yağı veya hindistancevizi yağı ekleyebilirsiniz. Daha sonra ortaya çıkacak karışımı ağrılı bölgelere masaj yoluyla uygulayın. Bununla beraber küvete birkaç damla menekşe yağı damlatıp suyla doldurarak uzanabilirsiniz.

 • Menekşe Yağı Baş Ağrısını Giderir

Menekşe yağı, rahatlatıcı ve sakinleştirici olarak bilinir. Bu nedenle baş ağrısı veya migren ataklarıyla ilişkili gerginliği ve semptomları hızlı bir şekilde giderir.

Menekşe yağı nasıl kullanılır: Soğuk bir havluya birkaç damla menekşe yağı ve bir miktar su damlatarak alın bölgenize yerleştirin. Yağın ortalama 20-25 dakika alın bölgenizde kalmasını sağlayın. Bu uygulama anında rahatlama sağlar ve herhangi bir komplikasyon oluşturmaz.

 • Menekşe Yağı Soğuk Algınlığı Ve Grip Semptomlarını Azaltır

Menekşe yağı, sinüs ve boğaz tıkanıklıkları ile balgam gibi soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon semptomlarının tedavisinde etkili olabilir. Etkili bir balgam söktürücü olarak da adlandırılan menekşe yağı, balgamı anında gevşetir.

Kullanımı: Sıcak suyla dolu bir kabın içine birkaç damla menekşe yağı damlatıp buharını soluyabilirsiniz. Uygulamanın etkisinin artması için başınızı bir havlu ile örtün ve 15-20 dakika soluyun.

 • Menekşe Yağı Uykusuzluğa İyi Gelir

İyi bir gece uykusu alamamak ruh halinizi ve bağışıklık sisteminizi ciddi düzeyde etkiler. Menekşe yağı, rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliklere sahip olduğundan uykuyu teşvik etmede de etkili olduğu bilinir. Yağın potansiyelini arttırmak ve odanıza hoş bir koku bırakmak için menekşe yağını lavanta ile birleştirebilirsiniz. Bu yöntem, istenmeyen yan etkileri olan uyku hapları almaktan daha uygun bir seçenektir.

 • Menekşe Yağı Doğal Bir Afrodizyaktır Ve Cinsel İşlev Bozukluklarını Tedavi Eder

Menekşe yağı, özellikle stresin neden olduğu cinsel işlev bozukluklarının tedavisine ciddi düzeyde yardımcı olur ve kuvvetli bir doğal afrodizyak maddesidir.

Kullanımı: 2 damla menekşe yağı, 2 damla yasemin yağı ve 1 damla neroli yağını iyice birbirine karıştırın. Bu etkili karışım cinsel sorunlar için oldukça etkilidir. Bu karışımı gece uyumadan önce yatak odanıza dağıtabilirsiniz. Ayrıca sizi rahatlatmak için 2 damla menekşe yağını, 2 damla adaçayı yağını ve 1 damla yasemin yağını harmanlayarak da kullanabilirsiniz.

 • Menekşe Yağı Spazm Ve Krampları Anında Giderir

Menekşe yağı, ağrıyı azaltan ve kas kramplarını hafifletmeye yardımcı olan yüksek miktarda salisilik asit içerir. Aynı zamanda olası spazmlarda da bu yağı kullanabilirsiniz.

Kullanımı: 4 damla menekşe yağı, 3 damla lavanta yağı ve 2 damla badem yağını homojenik olarak karıştırın. Ağrı, spazm veya kramp anında bu karışımı etkilenen bölgelere masaj olarak uygulayın. Kısa zamanda etkisini gösterecektir.

 • Menekşe Yağı Şişkinliği Giderir

Bu yağ, bağırsak şişkinliğini ve gazı gidermek için de kullanılabilir. Uzun yıllar doğal bir gaz giderici ilaç olarak kullanılmıştır.

Kullanımı: 2 damla menekşe yağı ve 1 damla badem yağını karıştırın. Ardından bu karışımı saat yönünde karnınıza masaj yaparak yedirin. Uyumadan önce karın bölgesine sıcak su torbası koyabilirsiniz. Yağ, masajın ve ısının etkileri ile midedeki tüm rahatsızlıkları giderir.

 • Menekşe Yağı Mesane Ve İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tedavi Eder

Yağın antiseptik etkisi, mesane ve üreter iltihabını çok büyük oranda hafifletir. Aynı zamanda antienflamatuar özellikleri enfeksiyonlarla savaşır.

Kullanımı: 1 damla menekşe yağı ve 1 lavanta yağını karıştırın. Daha sonra bu karışımı küvet veya leğene ekleyin. Kötü istilacı bakterilerden kurtulmak için leğende veya küvette 20-25 dakika boyunca oturun.

 • Menekşe Yağı Öksürüğü Yatıştırır Ve Mukusu Gevşetir

Menekşe yağı daha önce de belirttiğimiz gibi doğal bir balgam söktürücü maddedir ve bu da tıkanıklığın göğüs ve sinüslerden temizlenmesini sağlayarak öksürüğü yatıştırır.

Kullanımı: Bir kâse ılık suya (kaynar suya değil) 1 damla menekşe yağı ekleyin. Başınızın üzerine bir havlu koyarak buharı 2-3 dakika boyunca içinize çekin. Anında rahatlama sağlayacaktır.

 • Menekşe Yağı Ağrılı Meme Uçlarını Yatıştırır

Menekşe yağı, içerdiği bileşenler sayesinde emziren annelerin sıkça yaşadığı meme ucu ağrısına iyi gelir.

Menekşe yağı nasıl kullanılır: 2 damla menekşe yağı, 1 damla papatya yağı ve 1 damla badem veya avokado yağını homojenik bir şekilde karıştırın. Karışımı her gün göğüslerinize sürün, ancak emzirmeden önce uygulanan bölgeyi temiz bir şekilde yıkamaya dikkat edin.

 • Menekşe Yağı Stresi Azaltır, Kaygıyı Ve Depresyonu Giderir

Zor bir günün ardından gergin ve yorgun hissediyorsanız, 1 damla menekşe yağı ile alnınıza soğuk bir kompres uygulayabilirsiniz. Ayrıca menekşe yağı, sakinleştirici, gevşetici ve dinginleştirici olarak bilinir. Bir mendile 2 damla yağ dökün ve bu yağı yavaş bir şekilde soluyun. Yağın cilt ile doğrudan temas etmesine izin vermeyin.

Menekşe Yağının Cilde Faydaları

 • Menekşe Yağı İltihaplı Cildi Rahatlatır

Eğer iltihaplı cildiniz varsa menekşe yağı sizin için biçilmiş bir kaftan olabilir. Bu yağ içerdiği bileşenler sayesinde cildi sakinleştirip ciddi düzeyde yatıştırır. Yağ ayrıca, antiseptik özelliklere sahiptir ve bu nedenle sivilce veya akne için de çok fayda sağlayacaktır.

Menekşe yağı nasıl kullanılır: 2 damla menekşe yağı ile bir miktar herhangi kokusuz bir yüz kremini iyice karıştırın ve bu karışımı doğrudan cilde uygulayın. Bu karışım aynı zamanda kuru cildi zengin bir nemlendirici ile karıştırıldığında tedavi edebilir.

 • Menekşe Yağı Cildi Besler, Onarır Ve Korur

Menekşe yağı, ciltte yumuşaktır ve çeşitli cilt durumlarında kullanılabilir. Menekşenin yaprağı ve çiçekleri de farklı cilt sorunlarını tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Menekşe yağı birçok farklı cilt kremlerinden daha iyi iş görebilir. Menekşe yağı, kuru ciltler için çok etkilidir ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olur, görünürdeki kılcal damarları iyileştirebilir, sivilce ve egzamayı tedavi etmek için de kullanılabilir.

Menekşe yağı nasıl kullanılır:4-5 damla menekşe yağını bir miktar suyla karıştırıp inceltin. Daha sonra topikal olarak sorunlu bölgelere uygulayabilirsiniz.

 • Menekşe Yağı Hasarlı Ve Asimetrik Kılcal Damarların Onarılmasına Yardımcı Olur

Menekşe yağı, ciltteki hasara uğramış veya asimetrik olan kılcal damarların onarılmasına yardımcı olur ve asimetriye sebep olan tıkanıklıklardan kurtarmak için kan dolaşımını büyük bir özveri göstererek arttırır.

Kullanımı: 1 damla gül yağını, 4 kaşık su ve 2 damla menekşe yağıyla karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine ekleyin. Her kullanımdan önce iyice çalkalayın ve sabahları veya yatmadan önce yüzünüze sıkarak uygulayın.

Menekşe Yağının Saça Faydaları

Menekşe yağının cilde faydaları olduğu gibi saça faydaları da bulunmaktadır. İşte menekşe yağının saça faydaları;

 • Menekşe yağı saç dökülmesini önler
 • Kepeklere karşı etkilidir
 • Saçları canladırır ve kökten uca besler
 • Saçların parlak ve hacimli olmasını sağlar
 • Saç derisi sorunlarını önler
 • Saç derisinde oluşan kaşıntıyı geçirir
 • Saçların nemli olmasını sağlar

Menekşe Yağının Kaşa ve Kirpiklere Faydaları

Menekşe yağı seyrek yada dökülen kirpik yada kaşlar için en etkili doğal yağlardan biridir. Hoş kokusu ile bilinen menekşe yağını kaş yada kirpiklerinde sorun olanların mutlaka denemeleri tavsiye edilir. Kulak çöpüne damlatıp kaş ve kirpiklerinize düzenli olarak uyguladığınızda sorunların kısa zamanda ortadan kalktığını göreceksiniz.

Menekşe Yağının Tırnaklara Faydaları

Zayıf, çabuk kırılan tırnaklarınız varsa bu doğal bitkisel yağı uygulayıp canlı ve parlak tırnaklara sahip olabilirsiniz. Ayrıca sigara içenlerin tırnaklarındaki sarılığı geçirmek için bu yağı denerek tırnak sorunlarının ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ayak tırnaklarına uygulayabilirsiniz.

Menekşe Yağının Zararları

Menekşe yağının zararları ve yan etkileri genelde hassas cilde sahip olanlar ve alerjiye yatkın cilt tiplerinde daha sık görülür. Cilde sürüldüğünde tahrişe neden olabileceğinden kesinlikle test edilmeden kullanılmamalıdır. Mersin yağı kesinlikle ağız yolu ile içilmemelidir.

Cilde sürülmeden önce diğer yağlar ile seyreltilip kullanılması önerilir. Hamilelerin ve emziren annelerin asla bilinç olarak kullanmaları tavsiye edilmez.

Menekşe Yağı Hakkında Tüm Sorular

Menekşe yağı nerede satılır

Bu doğal yağı aktar, eczane yada kozmetik mağazalarından satın alabilirsiniz.

Menekşe yağı saç dökülmesi için kullanılır mı

Menekşe yağı saça uygulandığında saç dökülmesini önleyen etkisi vardır. Saçlara menekşe yağı uygulamak saç dökülmesini önlediği gibi saçların daha canlı ve gür olmasını sağlar. Ayrıca menekşe yağı çabuk kırılan ve yıpranmış saçları onarıcı etkisi ile bilinmektedir.

Menekşe yağı egzamaya iyi gelir mi

Menekşe yağı sedef hastalığı, egzama, dermatit ve cilt sorunlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan yağlardan biridir. Egzama ve egzamanın neden olduğu kaşıntı ve tahrişi geçirici etkisi vardır.

Menekşe yağı ile gargara nasıl yapılır

Ses kısıklığına iyi gelen yağlardan biride menekşe yağıdır. Menekşe yağı ile gargara yapmak için 1 bardak suyun içerisine az miktarda eklenir ve gargara yapılır ses kısıklığa iyi geldiği gibi ses tonunuz daha net olduğu görebilirsiniz.

Menekşe yağı sivilceye iyi gelir mi

Menekşe yağı çatlaklara iyi gelir mi

Menekşe yağı sivilce, iltihaplı sivilce büyük sivilceleri yok etmek için etkilidir. Pamuk yardımı ile az miktarda baskı yapmadan uygulanması yeterlidir.

Menekşe yağı hamilelikte kullanımı

Kesinlikle hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların doktora asla danışmadan kullanmaları önerilmez.

Menekşe yağı şampuana katılır mı

Kullandığınız şampuan menekşe yağı ekleyerek her banyo sırasında bunu saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Menekşe yağı yüze sürülür mü

Menekşe yağını yüzünüze sürmeden önce tahriş ve herhangi bir cilt sorununa neden olmadığını öğrenmek için bileklerinizde test ederek kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.