Sarımsak Yağının Cilde, Saça Faydaları ve Zararları

Sarımsak Yağının Cilde, Saça Faydaları ve Zararları

Sarımsak yağını faydaları, akne tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirmek, diş ağrısını gidermek, saç dökülmesini önlemek, kepeği tedavi etmek, enfeksiyonla mücadele ve metabolik bozukluğun tedavisini içerir. Diğer faydaları arasında ise baş ağrısını gidermek, diyabeti kontrol altına almak, solunum sağlığını desteklemek, fazla kiloyu önlemek, sindirimi iyileştirmek, kulak enfeksiyonlarını gidermek ve soğuk yaraları tedavi etmek bulunur.

Sarımsak Yağı Nedir?

Bilimsel olarak allium satvium olarak adlandırılan sarımsak, zambak ailesinin bir üyesi ve dünyada kullanılan en yaygın bitkilerden biri. Çoğunlukla tropik bölgelerde yetişen sarımsak, hem mutfak hem de sağlık faydalarıyla doludur. Sarımsaktaki zengin antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri onu doğal bir şifa maddesi yapar. Kükürtün bir atası olan allisin olarak bilinen bir madde üretir.

İçerdiği yüksek miktardaki kükürt içeriğinin yanı sıra sarımsak, selenyum, flavonoidler ve bir tür fitokimyasal olan amino asit argininini de içerir. Bu bileşenler sağlık için gerçekten muazzamdır.  Sarımsak çeşitli şekillerde tüketilebilir veya yağ haline getirilebilir. Sarımsak yağı, buhar damıtılmasıyla elde edilir. Sarımsak yağının, yüksek kolesterol ve kan basıncını yöneterek kalp hastalığı geliştirme riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, günlük ortaya çıkabilecek olası problemler için de bir çare olarak kullanılabilir. Şimdi sarımsak yağının faydalarına yakından bakalım;

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yağının faydaları yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yüksek oranda antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri olan bu yağ insan sağlığı için bulunmaz bir nimettir. Şimdi sarımsak yağının faydaları neler tek tek inceleyelim;

Sarımsak Yağı Bağışıklık Sistemini Artırır

Sarımsak yağı, antioksidanlarla dolu olduğu için günlük bu yağdan tüketilecek az bir doz, bağışıklık sisteminize çok faydalı olabilir. Besinler, vitaminler, fosfor, demir ve allisin genel sağlığın da arttırılması için ideal bileşenlerdir ve bütün bağışıklık sistemini arttırıcı besin maddeleridir.

Sarımsak Yağı Diş Ağrısını Giderir

Bu yağdaki önemli bileşik olan allisin sadece diş ağrısı ve iltihabının en aza indirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diş çürümelerini önlemenin yanı sıra bakteri oluşumunu ve aktivitesini de azaltır. Yapmanız gereken tek şey etkilenen bölgeye birkaç damla sarımsak yağına batırılmış pamuk uygulamaktır.

Sarımsak Yağı Metabolik Bozukluğu Tedavi Eder

Yüzyıllardır birçok insan, yüksek kan şekeri, fazla kilo, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyona eşlik etme eğiliminde olan metabolik sendromu tedavi etmek için sarımsak yağı kullanmıştır. Bu yağda bulunan antioksidanlar, bu sendromu doğrudan etkiler, tüm bu risk faktörlerini hafifletir ve metabolik aktiviteyi en üst seviyeye çıkarabilir.

Sarımsak Yağı Baş Ağrısını Giderir

Az miktarda sarımsak yağını doğrudan başınıza uygulamanın ya da az miktardaki bu yağı tüketmenin kılcal damarlardaki iltihabı çok hızlı bir şekilde azaltabildiği kanıtlanmıştır. Bu yağ, baş ağrısı ve migren oluşumunu da en aza indirebilir.

Sarımsak Yağı Diyabeti Kontrol Altında Tutar

Sarımsak yağının hipoglisemik doğası, vücudunuzun enerji tüketimini ve insülin üretimini yönetmeye yardımcı olabilir. Bu yağ, metabolik aktiviteyi maksimuma çıkarmak için mükemmel bir takviyedir ve bu nedenle, birçok diyabet hastasını rahatsız eden glikozu da düşürmeye yardımcı olabilir.

Sarımsak Yağı Solunum Sağlığını Korur

Sarımsak yağını solumak, tıpkı sarımsak tüketmek gibi burundaki geçiş kanallarını ve sinüsleri etkili bir şekilde temizler ve ayrıca etkilenen bölgelerdeki basıncı azaltır. Bunun yanı sıra bu yağ ayrıca, alerjik hassasiyeti, astım ataklarını azaltır ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir.

Sarımsak Yağı Kilo Alımını Önler

Sarımsak yağı, kolesterolü düşürme yeteneklerinin yanı sıra pasif yağ yakımına da yardımcı olur. Bu durum metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır ve kilo alımını engeller. Sarımsak yağı ayrıca açlık suyunun bastırılmasına yardımcı olabilirken, içerdiği sülfür bileşikleri ise uzun süre daha tok hissetmenize yardımcı olacaktır. Böylece öğünler arasında aşırı yeme ve atıştırmayı isteğini azaltır.

Sarımsak Yağı Antioksidanlar Açısından Oldukça Zengindir

Allisin bilinen en güçlü ve çok yönlü antioksidanlardan biridir ve aynı zamanda sarımsak yağında bol miktarda bulunur. Vücudunuzun oksidatif stresini azaltmaya çalışıyorsanız, erken yaşlanmayı önlemek veya vücudunuzu kanserli hücrelerin büyümesine karşı korumak istiyorsanız sarımsak yağının kullanılması sizin için şiddetle tavsiye edilir.

Sarımsak Yağı Sindirim Sistemini Geliştirir

Sarımsak yağının, uyarıcı doğası ve yüksek antioksidan içeriği baz alındığında, bağırsaklardaki iltihap ve kabızlık sorunları için olağanüstü bir çözüm olabilir. Sindirim konusuna büyük oranda yardımcı olur ve ayrıca farklı gastrointestinal kanserlerin olasılığını azaltacak şekilde peristaltik hareketi de teşvik edebilir.

Sarımsak Yağı Kulak Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Sarımsak yağı, kulak ağrıları ve enfeksiyonlar için kullanılan çok eski bir ilaçtır. Bu yağ sadece enfeksiyona neden olan bakteriyel aktivite ile savaşmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyonun neden olduğu ağrıdan da kurtulma sağlar. Bunların hepsi bu yağdaki antibakteriyel, antiseptik ve antiviral özellikleri sayesindedir. Tek yapmanız gereken hardal yağını, hindistancevizi yağını ve zeytinyağını birkaç damla sarımsak yağı ile karıştırmak. Daha sonra, düşük ateşte ısıtın ve soğumaya bırakın. Küçük bir pamuğu bu karışıma sürün ve enfekte olan bölgeye uygulayın.

Not: Sarımsak yağının etkili bir şekilde vücutta çalışabilmesi için haftada en az 3 defa uygulanması şarttır. Bunun yanı sıra hamile ve çocuklarda bu yağı kullanmadan önce doktora danışmalıdırlar.

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Sarımsak yağı saça sürüldüğünde oldukça faydalı bir yağıdır. Sarımsak yağını saça sürdürdüğünüzde saçı gürleştiren ve saçların daha gür olmasını sağlayan etkiye sahiptir.

Sarımsak Yağı Saç Dökülmesini Önler

Sarımsak yağındaki çeşitli besin maddeleri olan, E vitamini, sülfür, B1, B6 ve C vitaminleri, saç uzamasını teşvik eder ve dokuların geliştirmesine yardımcı olur. Bu besinler, herhangi bir kafa derisi hastalığına karşı da savaşır. Saç onarımı ve saç dökülmesini önlemek için sadece kafa derinize sarımsak yağı sürün ve bir gece bekletin. Hafif bir şampuanla durulayın.

Sarımsak Yağı Kepeği Yok Eder

Eğer saçınızdaki kepeklerden şikâyetçiyseniz sarımsak yağı tam size göre. Günlük olarak kullandığınız şampuanınıza bir miktar sarımsak yağı eklerseniz bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Sarımsak yağı, kepekle ve enfeksiyon ile mücadele edebilecek antifungal özelliklere sahiptir. Bu yağ ayrıca, tahriş olmuş iltihaplı cildi sakinleştirmeye yardımcı olur. Bununla beraber bu yağ, kepekten kaynaklanan tipik kaşıntılardan da kurtulmayı sağlayan kükürt içerir.

Sarımsak Yağının Cilde Faydaları

  • Sarımsak Yağı Cildi Onarır Ve Sivilceleri Yok Eder

Sarımsak yağı, kötü ve yıpranmış ciltler için mükemmel bir ilaç görevi görür. Sarımsak yağı, hepsi cildinizin sağlığını artırmak için mükemmel olan allisin, selenyum, çinko, bakır ve yüksek oranda C vitamini içerir. Özellikle çinko, sivilcenin temel bir nedeni olan sebum üretimini düzenleme becerisine sahiptir. Bu yağdaki antienflamatuar  yetenekler ayrıca cildi rahatlatmaya yardım eder. Birkaç damla sarımsak yağını yüzünüze 10-15 dakika uygulayabilir ve cildiniz için harikalar yaratabilirsiniz.

  • Sarımsak Yağı Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

Sarımsak yağında bulunan aktif bir bileşik olan allisin, candida albicans, escherichia coli ve giardia lamblia gibi pek çok parazit, bakteri, virüs ve mantar ile savaşmaya yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

  • Sarımsak Yağı Yaraları Tedavi Eder

Antienflamatuar özelliklerinden dolayı sarımsak yağı, soğuk yaraları tedavi etmek için mükemmel bir seçenek sunar. Ağrıdan hızlıca kurtulmak için etkilenen bölgelere yağı uygulayın. Sarımsak takviyeleri de iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Soğuk yaralara örnek olarak herpes simpleks (uçuk) verilebilir.

Sarımsak Yağının Sakala Faydaları

Sarımsak yağı yada sarımsak yağı içeren ürünler sakal çıkmasını sağladığı gibi seyrek ve dökülen sakallara iyi gelmektedir. Sarımsak yağı sakalın daha gür ve canlı durmasını sağlar. Sakallara sarımsak yağı sürmek sakalın kökten uca beslenmesini sağlar.

Sarımsak Yağının Kaşlara Faydaları

Seyrek yada dökülen kaşa sarımsak yağı sürebilirsiniz. Sarımsak yağı kaşların dökülmesini önlediği gibi kaşların kolay kopmasını önler. Kulak çöpüne az miktarda yağ damlatıp kaşlarınıza düzenli olarak sürebilirsiniz.

Sarımsak Yağı Yüze Sürülür Mü

Sarımsak yağı yüze sürülebilen yağlardan biridir. Temiz cilde direk sürebileceğiniz gibi kullandığınız maske tariflerinin içerisine ekleyerek kullanmanız mümkün. Yüze sürüldüğünde masaj yaparak yedirmeniz ve ortalama olarak yarım saat kadar beklemeniz gerekmektedir.

Sarımsak yağı cilde sürüldüğünde ağır koku bıraktığı için işlem sonunda bol su ile durulamanız gerekmektedir. Dilersiniz sarımsak yağını badem yağı yada zeytin yağı ile inceltip kullanabilirsiniz.

Sarımsak Yağını Nasıl Kullanmalıyız

Sarımsak yağını cilt, saç, kaş, kirpik yada sakal için kullanabilirsiniz. Ayrıca sedef egzama dahil deri hastalıklarında etkili yağlardan biridir.

Saç dökülmesi yada saç sorunları için kullanılacaksa direk saçınıza sürebileceğiniz gibi kullandığınız şampuana ekleyerek kullanabilirsiniz. Saç dökülmesi önlemenin dışında saçı beslemek, saçlardaki kepek yada sorunları önlemek için badem yağı ile karıştırılıp kullanılabilir.

Kaşların çıkmadığı, döküldüğü yada seyrek olan yerlere sürüp ortalama yarım saat kadar beklemeniz yeterlidir. Düzenli olarak kullanıldığında etkisi 2 haftada gösterir.

Sarımsak Yağının Zararları

Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen sarımsak yağının cilde ve saça bazı zararları bulunmaktadır. Ciddi anlamda tahriş ve yanmaya olan bu yağ hassas ve alerjik cilt tiplerinde yan etkileri daha sık görülür. İşte sarımsak yağının zararları;

  • Tansiyon yüksekliğine neden olabilir
  • Yüze ve vücuda sürüldükten sonra aşırı derece koku yapabilir
  • Cilde sürüldüğünde tahrişe neden olur. Tahriş, kızarıklık ve kaşıntı en sık görülen yan etkileridir.
  • İçildiğinde sindirim sistemi sorunlarına neden olur
  • Mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir

Sarımsak Yağı Hakkında Tüm Sorular

Sarımsak yağı nerede satılır

Sarımsak yağı aktar yada kozmetik mağazalarından alabilirsiniz. Ayrıca sarımsak yağı farmasi, gratis ve bim mağazalarında satılmaktadır.

Sarımsak yağı bıyık çıkartır mı

Döküle yada seyrek bıyıklara sakla yağını düzenli olarak sürdüğünüzde sakal dökülmesini önlediği gibi sakal çıkmasını sağlar.

Sarımsak yağı diş ağrısına iyi gelir mi

Sarımsak yağı diş ağrısı için kesinlikle kullanılmamalıdır. Diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap arıyorsunuz Diş ağrısına ne iyi gelir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sarımsak yağı saç dökülmesine iyi gelir mi

Sarımsak yağı saç dökülmesine iyi gelir mi sorusu bu yağı  saç dökülmesini önlemek için kullanmayı düşünenler tarafından çok sık sorulmaktadır. Sadece sarımsak yağı değil sarımsak yağı içeren saç ürünleri ve şampuanlar saç dökülmesine karşı çok etkilidir.

Sarımsak yağı egzamaya iyi gelir mi

Sarımsak yağı egzama tedavisinde alternatif tedavi yöntemi için kullanılır. İlerlemiş egzama için doktora danışmadan asla kullanılmamalıdır.

Sarımsak yağı göze zarar verir mi

Sarımsak yağını göz altına ve göz çevresine sürerken yada kaş ile kirpik bölgesine sürerken kesinlikle göz altına ve göz çevresine kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

Sarımsak yağı kaç günde bir kullanılır

Sarımsak yağı kullanımı genede kullanılacak bölgeye yada kişinin cilt tipine göre değişiklik göstermesine karşın 2 günde 1 defa kullanılması önerilir.

Sarımsak yağı saç beyazlaması için kullanılır mı

Sarımsak yağı etkili olduğu alanlardan biride saç beyazlaşmasını önlemektedir. Saça sarımsak yağını uygulamak yada sarımsaklı şampuan kullanmak saçlardan beyazlaşmanın yavaşlamasını sağlayacaktır.

Sarımsak yağı tüylenme yapar mı

Sarımsak yağını yüze uzun süre kullanmak ve sürmek kıl köklerini besleyerek tüylerin artmasına neden olacaktır.

Sarımsak Yağı Kullananlar

Sarımsak yağı kullananlar sarımsak yağının hem saç hemde cilt sorunlarına iyi geldiğini söylemişlerdir. Saç dökülmesini önleyen bu doğal yağ ayrıca kaş ve kirpik dökülmesine karşıda iyi olduğu kullananlar tarafından dile getirilmiştir.

Sarımsak yağı kullananlar yorumlarda sarımsak yağının kokusunu zor çıktığı sıklıkla dile getirmişlerdir. Düzenli olarak saçları 3 ay boyunca her gün sarımsak yağı uygulayanların saçlarında gözle görülür değişiklik olduğu görülmüştür.

Sarımsak yağı kullananların diğer yorumlarını yorum kısmından okuyabilir ayrıca sizde yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.