Karabiber Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Karabiber Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Karabiber yağı faydaları sindirim sistemini çalıştırıcı ve terletici gibi özelliklere bağlanabilir. Karabiber yağı, karminatif, müshil, antispazm, antiromatizmal, antiarteritik, antibakteriyel ve antioksidan bir bitkisel yağ çeşididir.

Karabiber Yağı Nedir?

Karabiber yağı, dünya çapında popüler bir baharat olarak kabul edilen karabiberlerden elde edilir. Karabiber ise bilimsel adı piper nigrum olan biber bitkisinin kurutulmuş bir ürünüdür. Bu yağ, mutfak uygulamalarında yaygın olarak kullanılır, acı bir tadı vardır ve iştah açıcı aromaya sahiptir.

Karabiber Yağının Özellikleri

Karabiber yağı, monoterpen ve seskiterpen olarak bilinen yüksek miktarda fitokimyasal (doğal, bitkisel bazlı kimyasallar) içeriğine sahiptir. Bu fitokimyasallar, antioksidanları ve immün uyarıcı fonksiyonlarıyla bilinir. Piperin, karabiber yağının zenginliğinden sorumlu ana fitokimyasaldır.

Karabiber yağının ana bileşenleri arasında limonen, pinen, mirsen, felandren , beta- karyofilen , beta-bisabolen, sabinen, linalol, pinocarveol, alfa-termineol, kamfen ve alfa-terpenene bulunur. Bunların dışında karabiber yağı ayrıca, kalsiyum, manganez, demir, K vitamini, beta-karoten, fosfor, potasyum ve selenyum gibi mineral ve vitaminler bakımından da oldukça zengindir. Bu fitokimyasalların tümü, insan sağlığı için çok sayıda faydaya işaret eden birçok yeni araştırma çalışmasının konusudur.

Karabiber Yağının Faydaları Nelerdir?

Karabiber yağı, insan sağlığı için inanılmaz faydalar sağlar. Şimdi karabiber yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

Karabiber Yağı İltihabı Yok Eder

Yapılan araştırmalar, karabiber yağındaki piperinin, analjezik (ağrı giderici) ve antienflamatuar aktiviteye sahip olduğunu kanıtladı. Bu yağ, herhangi bir olumsuz yan etki olmadan tadını çıkarabileceğiniz iyi antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ağız, kolon, sindirim sistemi ve idrar yollarındaki bakteriyel enfeksiyonlarını da iyileştirmede çok etkilidir. Ayrıca eklendiği yiyecekleri dezenfekte eder ve uzun süre bakteriyel enfeksiyonlardan korur.

Karabiber Yağı Sindirim Sistemini Geliştirir

Karabiber yağı, sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Çünkü bu yağ, ağız içindeki tükürük bezlerinden kalın bağırsaklara kadar sindirim sisteminin tamamını, sindirimi kolaylaştırmak için mideye asitler ve safra gibi sindirim sularının salgılanmasını teşvik etme de dâhil, tüm sindirim sistemini harekete geçirir. Karabiber yağı, güvenli olarak yemeklerde kullanılabilir.  Ağız ülseri ya da reflüsü olan ve aside karşı sorunu bulunan kişiler, karabiber yağını tüketmekten kaçınmalıdır. Karabiber yağı lezzetli ve son derece sağlıklı bir alternatiftir.

Karabiber Yağı Spazmları Sorunlarını Hafifletir

Bu yağ, çok etkili bir spazm gidericidir ve kramp, kas çekme, spazm veya kasılma gibi durumlarda anında rahatlama sağlar.

Karabiber Yağı Aşırı Gazı Ortadan Kaldırır

Karabiber yağı, gazların giderilmesine yardımcı olur ve midede ve bağırsaklarda ilave gaz oluşumunu engeller. Aynı zamanda gaz oluşumundan sorumlu olan bakterilerin yok edilmesine de yardımcı olur.

Karabiber Yağı Epilepsi Nöbetlerini Azaltır

Bu yağdaki piperinin, epileptik konvülsiyonların gelişimi ile bağlantılı olan serotonin, norepinefrin ve GABA gibi birkaç beyin işlevini modüle ettiği bilinmektedir. 2015 yılında, Kanadalı ve Hintli bilim adamları tarafından yapılan ortak araştırmalarda, piperinin antikonvülzan özellikler sergilediği görüldü. Ayrıca bu yağın, epilepsi ile ilişkili hafıza bozukluğu, iltihap ve oksidatif stresi azalttığını da görülmüştür.

Karabiber Yağı Boşaltım Sistemini Temizler

Karabiber yağı, mide temizleyici özelliklere sahiptir. Bu yağ ayrıca, bağırsakları temizlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar ve boşaltım sistemindeki zararlı bakterileri yok ederek onarır.

Karabiber Yağı Artrit Sorunlarını Azaltır

Bu durum karabiber yağının en iyi özelliklerinden biridir. Vücut ısısını düzenler ve kan dolaşımını artırır. Böylece özellikle de semptomların en fazla şiddetlendiği kış aylarında romatizma ve artrit sorunlarına derhal bir rahatlama sağlar. Ayrıca, zararlı toksinlerin kandan atılmasında da etkilidir. Bu özellik de kronik romatizma, artrit ve gut rahatsızlığı çeken insanlara fayda sağlar.

Karabiber Yağı Mükemmel Bir Analjeziktir (Ağrı Kesici)

Tayvanlı araştırmacılar 2014 yılında boyun ağrısı olan 60 hasta üzerinde yapılan randomize ve kontrollü bir çalışmanın sonuçlarını bildirmişlerdir. Deney grubunda 4 tane bitkisel yağ (karabiber yağı, mercanköşk yağı, lavanta yağı ve nane yağı) içeren %3 konsantrasyon kremi kullanıldı. 4 hafta sonra deney grubu, hem hareket hem de ağrı toleransında belirgin bir iyileşme gösterdi. 2013 yılında yapılan bir çalışmada ise karabiber yağında bulunan piperinin, analjezik etkilere sahip olduğu görüldü. Ayrıca piperinin, antienflamatuar ve antiartritik etkilerinin olduğu bilinmektedir.

Karabiber Yağı Antibakteriyel Ve Antifungal Özelliklere Sahiptir

Karabiber yağı, çeşitli patojenik mantarlara ve bakterilere karşı antifungal ve antibakteriyel etkiler gösterir. Karabiber ekstrelerinin staphylococcus aureus adlı sorunlu bakterileri tamamen azalttığı kanıtlanmıştır. Staphylococcus aureus, hastalarda, yaygın olarak antibiyotiklere dirençli olması nedeniyle büyük sorunlara neden olmaktadır. Karabiber yağı ayrıca gıda kaynaklı hastalıkların ana nedenlerinden biri olan escherichia coli ve pseudomonas aeruginosa gibi diğer bakterilere karşı da son derece etkilidir.  2007 yılında yapılan bir araştırmada, karabiber yağındaki alfa-pinen ve beta-pinenlerin bulaşıcı endokardit oluşturan bakterileri etkili bir şekilde yok ettiği kanıtlanmıştır. Endokardit, kalbin iç zarını etkileyen tehlikeli bir enflamatuar durumdur.

Karabiber Yağı Anti Kanserdir

Karabiber yağındaki piperin maddesi, potansiyel anti-kanser aktivitesini gösteren bir dizi araştırma çalışmasına konu olmuştur. 2017 yılında yapılan bir araştırmada karabiber yağının 3 tür kanser hücresi üzerinde güçlü sitotoksik (hücrelere toksik) ve anti-kanser etkisine sahip olduğunu göstermiştir.

Karabiber Yağı Terlemeyi Ve İdrarı Artırır

Karabiber yağı tüketildiği zaman terlemeyi ve idrara çıkmayı büyük oranda arttırır. Bu özelliklerin ikisi de ciltteki gözeneklerin temizlenmesine ve vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılması önemli bir rol oynar. Bu yağ bir nevi cildi dezenfekte eder. Terleme ve idrar yapma vücuttaki fazla su ve yağları ortadan kaldırır ve bu durum ayrıca kilo verdirir, kan basıncını düşürür ve vücudu çok rahatlatır. Bu özellikler iltihabı azaltmak için de oldukça faydalıdır.

Karabiber Yağı Vücudu Detoksifiye Eder

Detoksifiye, karabiber yağının bir diğer faydalı özelliğidir. Vücudu oksidanların (serbest radikaller) neden olduğu zararlardan korur ve daha önce yapılmış olan hasarları onarmaya yardımcı olur. Ayrıca görme kaybı, maküler dejenerasyon, cildin kırışması, dejenerasyon, kasların gevşemesi, eklemlerde hareketlilik kaybı, sinir bozuklukları ve hafıza kaybı gibi yaş ilerlemesinin olumsuz etkilerini de geciktirir.

Karabiber Yağı Öksürüğe İyi Gelir

Karabiber yağı antitussif (öksürük kesici) etkilere sahiptir. Düzenli olarak tüketilmesi kronikleşen öksürüğü tedavi eder.

Karabiber Yağı Anksiyete ve Depresyona İyi Gelir

Karabiber yağı, kaygı önleyici ve antidepresan özellikler taşır.  Ayrıca, aksiyete, depresyon, stres ve obsesif kompülsif bozukluğu semptomlarını hafifletir.

Karabiber Yağı Nikotin İsteğini Azaltır

Sigara içen 48 gönüllüyü kapsayan bir araştırmada, karabiber yağının sigaraya ve nikotine duyulan istekleri önemli ölçüde azaltabildiği görülmüştür.

Karabiber Yağı Disfajiyi İyileştirir

Disfaji, hastaların yutkunma zorluğu veya rahatsızlığı olduğu sıkıntılı bir durumdur. Disfaji genellikle konvansiyonel kanser tedavileri ve inme hastalarında görülür.  Karabiber yağının solunması ile beyine giden sinyaller arasında yutma dürtüsünün de olduğu tespit edildi. Karabiber yağının, bilinç düzeyine, fiziksel durumuna veya zihinsel durumuna bakılmaksızın, disfajisi olan inme sonrası hastalara faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Karabiber Yağı Prebiyotiktir

Prebiyotikler bağırsaktaki faydalı bakterilerin büyümesini ve hayatta kalmasını teşvik eder. Ayrıca, zararlı organizmaların büyümesini engellemeye yardımcı olurlar. 2017 yılında yapılan bir araştırmada, karabiber yağı da dâhil olmak üzere bazı bitkisel yağların, yararlı bifidobakteri ve laktobasil bakterilerinin büyümesini arttırdığı görülmüştür.

Karabiber Yağının Saça Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen karabiber yağının saça faydaları ise;

  • Saç dökülmesini önler
  • Saçların daha hızlı uzamasını sağlar
  • Saçların daha güçlü olmasını sağlar

Karabiber Yağının Diğer Faydaları Nelerdir?

Karabiber yağı faydalı olan birçok mineral ve vitaminlerle doludur. Örneğin, A vitamini (beta-karoten), oküler sağlığın yanı sıra antioksidan aktivite için de çok faydalıdır. Bu yağ ayrıca doğru kan dolaşımını sağlar ve metabolik fonksiyonları düzenler. Kasları ve kemikleri korumak için gerekli olan K vitaminine sahiptir. Bununla beraber bu yağ da yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve selenyum vardır.

Karabiber Yağı Nasıl Elde Edilir

Hazır olarak aktarlardan alabileceğiniz karabiber yağını dilerseniz evde kendinizde yapabilirsiniz. karabiber yağı elde etmek için;

  • Bir cam kaseye 3 yemek kaşığı karabiber ekleyin
  • Eklediğiniz karabiberin üstüne aynı şekilde 3 yemek kaşığı zeytin yağı ekleyin
  • İyice karışması için çırpın
  • Tencerenin içerisine karışımı dökün ve yarım litre su ekleyin
  • Suyunu çekene kadar karıştırarak ısıtın

İşlem sonunda soğuması için dinlendirin. Bir tülbent yardımı ile iyice süzün. Süzme işlemi sonrası elde ettiğimizi karabiber yağını bir şişenin içerisinde güneş görmeyen bir yerde muhafaza ederek kullanabilirsiniz.

Karabiber Yağı Nasıl Kullanılır

Cilde yüzeyine direk sürerek kullanabileceğiniz karabiber yağı sürüldüğü bölgeye temizlendikten sonra masaj yaparak sürülür ve cilt tarafından emilmesi için masaj yaparak ovalanır. Genelde kan dolaşımını hızlandırdığı için karabiber yağı yüze sürülür mü sorusu çok sık sorulmaktadır. Yüze sürüldüğünde tahriş ve yanmaya neden olacağından sürülmesi önerilmez.

Karabiber Yağı Zararları

Karabiber yağının faydaları olduğu gibi bazı zararları ve yan etkileri bulunmaktadır. Hassas ciltler ve alrjiye yatkın kişilerde daha sık görülen yan etkilerden bazıları ise tahriş, kaşıntı ve ciltte yanmaya neden olmasıdır.

Karabiber yağı nerede satılır

Karabiber yağı satın almak için aktar yada eczaneleri tercih edebilirsiniz.

Karabiber yağı dudak dolgunlaştırır mı

Karabiber yağı ile dudak dolgunlaştırmak en sık tercih edilen yağlardan biridir. Dudaklarınıza ruj sürmeden 15 dakika önce karabiber yağını dudaklarınıza sürmeli ve emilmesi için beklenmelidir. Karabiber yağı dudakların şişerek dolgun görünmesini sağlayacaktır. Unutulmaması gereken husus ise mutlaka ruj sürülmeden önce yapılmalıdır. Karabiber yağı rujun altına uygulanır.

Peki ya siz karabiber yağı hakkında neler düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.