Nescafenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Nescafenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Nescafenin Faydaları ve Nescafenin Zararları; Özellikle masa başı işlerde çalışanların sık sık tükettiği, tüm gün boyunca daha enerjik kalmalarına yardımcı olan, dostlarımızla sohbet ederken tüketmekten büyük bir keyif aldığımız, gecenin geç saatlerinde içtiğimizde ise uykumuzun bir türlü gelmemesine neden olan nescafenin birden çok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Bol miktarda kafein içeren nescafe, tıpkı kahve ve çay gibi bileşenlerinde yer alan kafein sayesinde hafızamızı güçlendiriyor, konsantrasyon olamama sorunumuza iyi geliyor, hatta astım belirtilerini bile iyileştiriyor.

Nescafenin faydaları ve zararları başlıklı bu yazımızda kısaca sizlere nescafe ile ilgili olarak bilgi vermek istiyoruz.

İşte, severek tükettiğimiz nescafeye dair bilmeniz gerekenler:

Nescafe Nedir?

Nestle markasına ait olan bir hazır kahve olan Nescafe, aynı zamanda dünyada ilk hazır kahveyi de üreterek, piyasaya süren firma olma özelliği taşıyor.

Ilık ve tropikal iklim bölgelerinde yetişen Robusta ve Arabica çekirdeklerinden imal edilen Nescafe, yumuşak tadı ve hoş kokusu ile hemen hemen hepimizin evlerinde ve ofislerinde bulunan bir hazır kahve çeşidi olarak, en sevdiğimiz kahve çeşitleri arasında yer alıyor.

İkisi bir arada, üçü bir arada, fındık aromalı vb. farklı çeşitleri bulunan ve her bir çeşidi bizlere ayrı bir lezzet sunan Nescafe, tıpkı Türk kahvesi ve çay gibi yüksek oranda kafein içeriyor.

Ülkemizin yanı sıra dünyanın da en çok ilgi gören kahve çeşitlerinden biri olarak, uygun fiyatı ile de her bütçeden kişiye hitap ediyor.

Son zamanlarda Nescafe hakkında pek çok olumsuz eleştiri yapılmaya devam ededursun, marka, en yeni ürünlerini marketlerde Nescafe severler ile buluşturmayı sürdürüyor.

Nescafenin Ham Maddesi Nedir

Pek çok kişi tarafından merak edilen nescafenin ham maddesi kahve çekirdeğidir.

Nescafe’nin Faydaları Nelerdir?

Gündelik hayatımızda sık sık tükettiğimiz nescafenin faydaları nelerdir, nescafe neye iyi gelir hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Dozunda tüketildiğinde faydası olan nescafe aşırı tüketildiğinde zararları olduğu asla unutulmamalıdır. Nescafenin faydası var mı diye düşünenler için nescafe tüketmenin faydaları;

Metabolizmayı hızlandırıyor

 • Metabolizmanın daha hızlı ve aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olan Nescafe, bu özelliği sayesinde yağ yakımını kolaylaştırıyor.
 • Diyetisyenler tarafından kilo vermek isteyen kişilere önerilen Nescafe, böylelikle kişinin kısa bir sürede dilediği kiloya ulaşabilmesine de olanak tanıyor.
 • Ancak Nescafe’nin ve içeriğinde bulunan kafeinin metabolizma hızlandıran bu etkisinden yararlanabilmeniz için mutlaka 2 si bir arada olan yani şekersiz ürünlerden tüketmeniz gerekiyor.
 • 3’ü bir arada olan ürünlerde bulunan yüksek şeker miktarı ise tam tersine kilo almanıza neden olabiliyor.

Baş ağrılarına iyi geliyor

 • Güçlü bir ağrı kesici olarak bilinen kafein, baş ağrılarının daha kolay bir şekilde geçmesine de aracılık ediyor.
 • Özellikle bir bardak Nescafe sonrasında içilen ağrı kesici ilaç, etkisini kat ve kat daha fazla gösteriyor.
 • Migren ağrılarına da iyi gelen Nescafe’yi başınız ağrıdığı zamanlarda tüketebilir, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Pankreas sağlığını gözetiyor

 • Pek çok bilim adamı tarafından yürütülen çalışmalara göre Nescafe, pankreas sağlığını gözetiyor. Kişiyi pankreas kanserine yakalanmaktan koruyan Nescafe, pankreasın yanı sıra bağırsaklarda da kötü huylu tümör oluşumunu önlüyor.

Bağırsakların daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlıyor

 • Bağırsakları uyararak, harekete geçiren Nescafe, bu özelliği sayesinde sık sık kabızlıktan şikayetçi olan kişilerin de yardımına koşuyor.

İntihar düşüncesini önlüyor

 • Serotonin hormonunun az miktarda salgılanmasının en önemli sonuçlarından biri olan intihar düşüncesine ve depresyona da iyi gelen Nescafe, kişinin olumsuz ve depresif düşüncelerinden arınmasına öncülük ediyor.
 • Bu yüzden de depresyon ve anksiyete hastalarına günde 2-3 bardak Nescafe tüketmeleri uzmanlar tarafından öneriliyor.

Stresi alıyor

 • Özellikle güne bir bardak Nescafe içerek başlayan kişiler, gün içerisinde daha stressiz bir şekilde çalışma şansı elde ediyor.
 • Akşam saatlerinde tüketildiğinde ise kişinin üzerindeki yorgunluğu alarak, daha huzurlu bir akşam geçirmesine katkıda bulunuyor.

Nescafe’nin Zararları

Kendimizi daha dinç ve enerjik hissetmemizi sağlayan Nescafe, maalesef ki aşırı miktarda tüketildiğinde birtakım yan etkilere maruz kalmamıza da yol açabiliyor.

Bu yüzden Nescafe tüketiminin günlük 2-3 bardağı hiçbir şekilde aşmaması gerekiyor. Aksi halde pek çok rahatsızlığa yakalanma riskiniz tükettiğiniz Nescafe miktarına bağlı olarak kat ve kat artıyor. Nesfacenin zararları ve bilinen yan etkileri ise,

Tansiyonu yükseltiyor

 • Aşırı miktarda kafein tüketimi, kalp ritmini bozarak kalbin daha hızlı bir şekilde çarpmasına neden oluyor.
  Tansiyon değerlerini de yükselten Nescafe tüketimi, tansiyona bağlı pek çok rahatsızlığı da tetikliyor.

Doğurganlığa zarar veriyor

 • Kadınlar tarafından günde 2-3 bardaktan daha fazla tüketildiğinde doğurganlığa zarar veren Nescafe, hamile bayanlar tarafından yoğun bir şekilde içildiğinde ise doğumun düşükle sonuçlanmasına yol açabiliyor.

Gastrit ve ülser gibi mide sorunlarını kötüleştiriyor

 • Mide asidinin daha yüksek miktarda salgılanmasına neden olan Nescafe, bu özelliği yüzünden reflü, gastrit ve ülser semptomlarını kötüleştiriyor. Bu yüzden reflü, gastrit ve ülser hastalarının mümkün olduğunca Nescafe tüketiminden kaçınmaları gerekiyor.

Vücudumuzda vitamin ve mineral eksikliğine neden oluyor

Aşırı miktarda kahve tüketimi, vücudumuzdaki demir ve kalsiyum gibi pek çok vitamin ve mineralin idrar yollarıyla dışarı atılmasına yol açıyor. Sonuç olarak vitamin ve mineral erimesi; kas/kemik zayıflığını ve güçsüzlüğünü, nihayetinde kemik erimesini beraberinde getiriyor.

Kalp ritim bozukluğuna davetiye çıkarıyor

 • Aşırı miktarda tüketildiğinde kalp başta olmak üzere çoğu organımıza zarar veren Nescafe, kalp ritim bozukluklarına davetiye çıkarıyor. Aşırı tüketimin uzun yıllar boyunca devam etmesi ise kişinin kalp krizine yakalanma olasılığını ciddi oranda yükseltiyor.
 • Aynı zamanda kalp hastalarının da Nescafe tüketiminden kaçınmaları ve kahve tüketimini günde maksimum 1 bardak ile sınırlandırmaları sağlıkları açısından son derece önem arz ediyor.

Şekeri tetikliyor

 • 3’ü bir arada gibi yüksek miktarda şeker içeren, katkı maddeli Nescafe tüketiminde aşırıya kaçanların diyabet hastası olma olasılıkları artıyor. Aynı şekilde diyabeti bulunan kişilerin Nescafe tüketiminden uzak durmaları gerekiyor.

Nescafe’nin olumlu etkilerinden yararlanmak, lakin olumsuz yan etkilerine maruz kalmamak istiyorsanız; Nescafe tüketirken son derece dikkatli davranmalı, arka arkaya defalarca kez Nescafe tüketiminden kaçınmalı, günde 2-3 bardaktan daha fazla Nescafe tüketmemeye özen göstermelisiniz.

nescafe faydaları

Nescafe İçmek Kilo Verdirir Mi

En çok sorulan sorulardan biride nescafe zayıflatır mı, nescafe kilo yapar mı, nescafe içerek zayıflamak aslında yemeklerden önce tükerek gerçekleştirilmektedir. Tokluk hissi veren nescafe yemek ihtiyacını ortadan kaldırdığından zayıflamak ve kilo vermek için bazı diyet listelerine bile eklenmektedir. Özellikle sabahları aç karınla içmek pek çok kişi tarafından tercih edilmesine karşın aşırı tüketmek yarardan çok zarar vereceği asla unutulmamalıdır.

Nescafe İçmek Uykuyu Kaçırır Mı

İster kahve olsun isterse nescafe içmek kesinlikle uykuyu kaçırmaktadır. Bilimsel olarak kanıtlanan nescafenin uykuyu kaçırmasının nedeni ise uyarıcı etkisi olan nescafe içmek daha zinde olmanızı ve nerjik olmanızı sağlar. Bu yüzden yatmadan önce kesinlikle kahve tüketmeyin.

Nescafe İçmek Anne Sütünü Azaltır Mı

Fazla miktarda kafein almak uykusuzluk, sinir ve huzurluğu neden olduğu gibi sağlığa da zararı bulunmaktadır. Emziren anneler nescafe tükettiklerinde anne sütüne geçtiği için az miktarda kafein bile bebekte bazı zararların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Nescafe İshale İyi Gelir Mi

İshal olduğunuzda nescafe tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus ise fazla tüketildiğinde kabızlığa neden olur.

Nescafenin Tarihi Geçerse Ne Olur

Hazır paketlerde aldığımız 3’ü 1 arada bazen unutularak uzun süre tüketilmeden kalabilir. Her üründe olduğu gibi nescafeninde son kullanma tarihinden sonra kullanılması asla tavsiye edilmez.

Nescafe Adet Keser Mi

Kahve yada nescafe içmeyi seven kadınlar özellikle çok sık tüketen kadınlar acaba nescafe adeti keser mi, nescafe adet gecikmesine neden olur mu sorularını sıklıkla sormaktadır. Fazla tüketmek adet gecikmesine neden olabileceği gibi adet gecikmesine bağlı adet sancılarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Nescafe Kaç Kalori

Nescafe kaç kalori ve nescafe kalori oranı tükettiğiniz nescafe çeşidine göre değişiklik göstermesine karşın toplam kalori oranı;

 • Bir bardak 3’ü 1 Arada: 78 kalori.
 • Bir bardak 2’si 1 Arada: 60 kaloridir.
 • Nescafe Classic :  70 kalori
 • 1 Paket nescafe gold .:4 kalori
 • Nescafe latte : 127 kalori

Nescafe Şekeri Yükseltir Mi

Eğer şeker hastası iseniz kesinlikle doktorunuza danışmadan tüketilmesi tavsiye edilmez. Nescafe yapılan araştırmalara göre şekersiz olarak tüketildiğinde şekeri yükseltmediği bilinmektedir.

Sizlere bu yazımızda nescafenin faydaları ve nescafenin zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Peki ya siz günde kaç bardak nescafe içiyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Okan kalkan dedi ki:

  Merhaba ben ortalama günde 2 ve ya 3. 3 bir arada tuketiyorum zarar görür müyüm beni etkiler mi herhangi bir rahatsızlık durumum olur mu

 2. metin dedi ki:

  1 bazen 1.5litreyi buluyo karışık cappucino arada mocha ve amerikano sade gibi icerim gunluk bu arada 165kg den 75 kgye dusmus biriyim 1senede 90kg verdim 15 16ayda yani cokta az yemeginde etkisi var onemli etkenin kafein olduguna kanaat ettim seker koymuyorum nescafelere biraz bagimliyim bildiginiz buarada tiryakiydim sigaraya 3.4 paket icerdim 20sene ictim 2sene oldu birakali yerine kafein nescafe aldi zannimca..

 3. metin dedi ki:

  yasim 41 bu arada

 4. Emine dedi ki:

  Ben günde 1 bardak bazen 2 bardak içiyorum zararlı mı ?