Yaban Mersini Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yaban Mersini Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bir diğer adı ayıüzümü olan, lezzetli mi lezzetli bir üzüm çeşidi olarak, Kuzey Yarımküre’nin daha çok serin bölgelerinde yetişen yabanmersini; fundagiller familyasına ait bir meyve türü olma özelliği taşıyor.

Anavatanı Kuzey Yarımküre olmasına rağmen günümüzde pek çok ülkede yetiştirilen, bu ılıman iklim bitkisinden elde edilen meyveler, ülkemizde ise Ardahan, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Yozgat gibi illerimizde doğal olarak yetişiyor.

Besleyici özelliği ile ön plana çıkan bu leziz meyve, içerisinde bulunan A, C, E, K vitaminleri, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum mineralleri sayesinde genel sağlığımızı harika bir şekilde gözetiyor.

Ülkemizde mavi yemiş, çoban üzümü, turna yemişi gibi yörelere göre farklı isimlerle anılan yaban mersini faydaları arasında antioksidan etki göstererek, bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi, özellikle kadınlarda sıklıkla görülen idrar yolu iltihaplanmalarından biri olan sistiti doğal bir şekilde tedavi etmesi, ağız içindeki yaraları iyileştirmesi bulunuyor.

Yaban mersini faydaları başlıklı bu yazımızda bu harika meyvenin faydalarından bahsetmek, Yaban mersini zayıflatır mı? sorusunu yanıtlamak, son olarak da yaban mersinin zararlarına değinerek, yazımızı sonlandırmak istiyoruz.

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir

Bu şifalı bitkinin en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kan şekerini düzenliyor

Kandaki glikoz miktarını düşürüp, dengeleyen yaban mersini; böylelikle tip2 diyabete yakalanma riskinizi de düşürmüş oluyor.

Düzenli yaban mersini tüketen kişilerde insülin direnci gelişimi önlenmiş oluyor.

 • Göz sağlığını koruyor

A vitamini açısından zengin bir kaynak olarak, miyop, göz kuruluğu, katarakt, makula dejenerasyonu başta olmak üzere görme problemlerinden sizleri koruyor.

Daha net ve keskin bir görüş elde edebilmenizi sağlayarak, uzun yıllar boyunca göz sağlığınızı gözetiyor. Hatta gözde gelişebilecek iltihaplanmaları da en aza indirgiyor.

 • Kalp ve damar sağlığına iyi geliyor

Yaban mersininin faydaları arasındaki kandaki LDL yani kötü kolesterol seviyelerini düşürüp, dengelemek, damarlarda kolesterol birikimini engellemek yani damar sertleşmesi, damar tıkanıklığı ve bu rahatsızlıkların yol açtığı kalp krizi, felç ve inme riskini azaltmak da bulunuyor.

 • Beyin sağlığını gözetiyor

Merkezi sinir sistemi sağlığının korunmasında ve sinir hücrelerinin görevlerini aktif bir şekilde yerine getirmesinde de başarılı olan yabanmersini, beyin hücrelerinde sinir hasarını önlüyor.

Magnezyum, selenyum, bakır, çinko, A, B ve C vitaminleri içerdiğinden kişiyi Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklardan koruyor.

Hafıza güçlendirici etkisi sayesinde çocuklarda bilişsel öğrenmeyi pozitif bir şekilde etkiliyor.

Aynı zamanda odaklanamama, hatırlayamama gibi beyin sağlığına dair şikayetlerinizi hafifletiyor.

Daha güçlü bir hafıza için düzenli olarak günde bir avuç yabanmersini tüketme alışkanlığı kazanmanızı öneriyoruz.

 • Sindirim sistemini düzenliyor

Bol miktarda lif içeren yabanmersini, lifli yapısı sayesinde kişide tokluk hissi yaratıyor. Aynı zamanda bağırsak florasını iyileştirerek, kabızlığı tedavi ediyor.

Şişkinlik, gaz ve sindirim sorunlarına iyi gelerek, sindirimi hızlandırıyor. Kabızlıkla doğal bir şekilde mücadelede günde bir avuç yaban mersini tüketebilirsiniz.

 • Sakinleştirici bir etki gösteriyor

Yabanmersini çayı, doğal bir antidepresan etki göstererek, kişiyi sakinleştiriyor, sinirleri yatıştırıyor.

Akşam saatlerinde tüketilen bir bardak yabanmersini çayı, kişinin günlük iş yorgunluğunu daha kolay üzerinden atabilmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda kasları rahatlatarak, kas gerilmelerine ve ağrılarına son derece iyi geliyor.

 • Kanseri önlüyor

Zengin içeriği sayesinde güçlü bir antiiflamatuar ve antioksidan olan yaban mersini, kişide kanserli hücre oluşumunu ve bu hücrelerin yayılımını önlüyor.

Kolon, rahim ve akciğer kanserleri başta olmak üzere kansere karşı koruma sunuyor.

 • İdrar yollarını temizliyor

Yalnızca bağırsakları değil idrar yollarını da temizleyerek, toksinlerden arındıran yabanmersinin faydaları arasında doğal antibiyotik etkisi sayesinde idrar yollarındaki bakterileri yok etmek de bulunuyor.

Özellikle idrar yollarında sistit oluşumunu beraberinde getiren E. Coli isimli bakteriyle mücadelede oldukça başarılı oluyor.

 • Cildi güzelleştiriyor

Ciltteki sebum miktarını dengeleyen yaban mersini, cilt maskelerinde de sıklıkla kullanılıyor. Özellikle Aloe Vera jeli ile karıştırılarak, elde edilen maske; göz altı bölgesindeki torbaların ve morlukların kötü görünümünü hafifletiyor.

Yaban mersini, cildi nemlendirerek, güzelleştirip, pürüzsüzleştiriyor. Cildinizin günlük nem ihtiyacını karşılamak adına yabanmersini çayı ya da meyvesi tüketebileceğiniz gibi bu meyveleri kullanarak hazırlayabileceğiniz maskeyi direk olarak yüzünüze de uygulayabilirsiniz.

Yaban Mersini Neye İyi Gelir

Yaban mersini faydaları nelerdir sorusunu cevaplamaya çalıştım. Ayrıca yaban mersini neye iyi gelir merak edilenleri cevaplamaya çalışacağım.

 • Kan damarlarını güçlendirerek, kılcal damarları onarıyor.
 • Anti-aging etkisi sayesinde cildin yaşlanmasını geciktiriyor. Ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıklarla savaşıyor.
 • Kan basıncını dengelediğinden yüksek tansiyonu düşürüyor.
 • Adet döneminden birkaç gün önce tüketilmeye başladığında adet söktürücü etki gösteriyor. Ayrıca kadınların adet döngüsünü düzene sokuyor.
 • Kadınlarda rahim kanserinin en önemli nedeni olan HIV virüsü ile savaşıyor. Daha önce HIV virüsünü atlatan kişinin tekrar bu virüsle enfekte olmasını önlüyor.
 • Mide kramplarını ve karın ağrılarını hafifletiyor.
 • Ülseri, varisleri ve basuru tedavi ediyor.
 • Ağız içindeki aftları yani yaraları iyileştiriyor. Ağız içi iltihaplanmalarına iyi geliyor.
 • Kas hasarını ve kas erimesini önlediğinden kasların zayıflamasına engel oluyor. Zayıf kasların yol açtığı kas ağrılarını ve kramplarını hafifletiyor.

Yaban Mersini Besin Değerleri

Yabanmersininin 100 gramı yaklaşık olarak 84 kalori ihtiva ediyor. Yani bu meyvenin besin değerinin oldukça yüksek, kalorisinin de düşük olduğunu belirtmek istiyoruz.

Aynı zamanda 100 gramında 21,4 gram karbonhidrat, 0,5 gram yağ, 0,8 miligram E vitamini, 3.6 gram diyet lifi, 14.4 mg C vitamini, 0.5 miligram manganez, 28.6 mikrogram K vitamini, 1 gram protein, 0.6 mg demir, 13.0 mg kalsiyum, 6.0 IU A vitamini ve 98.0 mg potasyum bulunuyor.

Yaban Mersini Zayıflatır mı?

Metabolizmayı hızlandırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisi yaban mersinin kalori yakımını da kolaylaştırmasını sağlıyor. Günlük 1 avuç yaban mersini meyvesi tüketen kişiler, uzun saatler boyunca kendini daha tok hissediyor. Yani diyetinize ekleyebileceğiniz sağlıklı ve faydalı meyveler arasında ilk sırada bulunuyor.

Lakin yaban mersininin kalori yakımını hızlandıran etkisinden yararlanabilmeniz için mutlaka diyetinize birebir uymanız, diyet boyunca fiziksel aktivitelere katılmayı ihmal etmemeniz yani bol bol yürümeniz ya da egzersiz yapmanız da gerekiyor.

Aynı zamanda yaban mersini çayı tüketimi de kişinin zayıflamasına yardımcı oluyor.

Yaban Mersini Zararları

Yaban mersininin bu zamana kadar rapor edilmiş yani bilinen hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Lakin bu meyveye ya da bitkiye karşı bazı kişilerde alerji söz konusu olabiliyor.

Bu yüzden gün aşırı tüketimden mümkün mertebe uzak durmanız gerekiyor.

Aşırı tüketim doğrultusunda kişide kalp spazmı, hızlı kilo kaybı, mide bulantısı, kalp atışlarında hızlanma, mide bulantısı, kusma, reflü vb. şikayetler görülebiliyor.

Özellikle bu meyvede bol miktarda bulunan salisilat maddesine karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişiler, risk altında bulunuyor.

Yaban mersininin kanamayı arttırıcı etkisi bulunduğundan yakın zamanda ameliyata girecek olan kişilerin bu meyveyi tüketmekten kaçınması son derece önem arz ediyor. Aynı zamanda adet dönemi, aşırı kanamalı geçen kadınların da yabanmersini tüketmesi pek önerilmiyor.

Hamilelik ve emzirme döneminde yan etkiye yol açtığı kanıtlanmamış olsa da hamile bayanların ya da bebeğini emzirenlerin yaban mersini tüketip tüketemeyeceklerine dair doktorlarına danışmalarını öneriyoruz.

Düzenli olarak reçeteli reçetesiz ilaçlar kullanıyorsanız, bu meyvenin ilaçların etkisini azaltıcı etkisi bulunduğundan düzenli tüketimden kaçınmanız gerekiyor. Son olarak, şayet kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız da tüketim esnasında dikkatli davranmanızı öneriyoruz.

Yaban Mersini Cilde Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen yaban mersini cilde faydaları da bulunmaktadır. İşte yaban mersinin cilde faydaları;

 • Yaşlanma etkilerini geciktirir. Kırışıklıkları önler
 • İçeriğinde bulunan bol miktarda A, C ve K vitamini cilde canlılık ve parlaklık verir.
 • Fosfor, magnezyum ve potasyum cildin erken yaşlanmasını önler
 • Cilt iltihabını önler
 • Sivilceye karşı etkilidir
 • Cildin kendini hızlıca yenilemesini sağlar
 • Cilt hasarlarını kısa zamanda yok eder

Yaban Mersini Göze Faydaları

Sağlığa ve cilde faydalı olan yaban mersini ayrıca göz sağlığı için en iyi meyvelerden biridir. Yaban mersini göze faydaları ise;

 • Katarak tedavisinde etkilidir
 • Göz iltihabını önler
 • Göz kızarıklığını önler
 • Gözlerin ışığa duyarlılığını artırır
 • Göz tansiyonuna iyi gelir

Sizlere bu yazımızda yaban mersini faydaları nelerdir, yaban mersini neye iyi gelir hakkında bilgi vermeye çalıştım. Peki ya siz konu hakkında neler düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.