Portakal Yağının Faydaları ve Zararları

Portakal Yağının Faydaları ve Zararları

Portakal yağının faydaları arasında ani kas spazmlarını gidermek, cinsel işlev sorunlarını tedavi etmek, stresi azaltmak, enflamasyonu (iltihaplanmayı) azaltmak, gaz sorunlarını gidermek, hormon salgılanmasını teşvik etmek ve olası enfeksiyonları önlemek bulunur.

Portakal yağının diğer faydaları arasında ise ruh halinin iyileştirilmesi, diş hijyeninin sağlanması, vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması, fazla suyun vücutta birikmesinin önlenmesi, cilt görünümünün iyileştirilmesi, kalbin trombotik hastalıktan korunması, sağlıklı saçların teşvik edilmesi ve sindirim sisteminin düzenlenmesi bulunur.

Portakal Yağı Nedir?

Portakal yağı, portakal meyvesinin kabuğundan soğuk preslenme yöntemiyle elde edilir. Diğer narenciye meyvelerinden değişik olarak, portakallar toplandıktan sonra maksimum verimi elde etmek için doğru zamanda kabukları preslenir. Portakal yağı, zihni temizlemek ve odaklanmayı arttırmak için aromaterapide de oldukça değerlidir ve eski zamanlarda sindirimi arttırmak ve cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu bitkisel yağın kullanımı günümüzde de hala oldukça popülerdir, sırasıyla kozmetik ve sağlık endüstrisinde yaşlanma karşıtı ve antiseptik özellikleri için kullanılır.

Portakal yağında bulunan fitokimyasallar (tamamen natürel olan bitki kimyasallarıdır) çok etkileyicidir. Portakal yağında en bol bulunan fitokimyasal ise %85-95 arasında bulunan d-limonendir. D-limonen, sağlık ve özellikle de kanser uygulamaları için geniş manada kullanılmıştır. Portakal yağı ayrıca, sardunya, linalool, neral, myren, alfa-pinen ve sitronellal içerir.

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal yağının faydaları antispazmodik, antibakteriyel, antikmikrobik, antiseptik ve antifungal özellikleriyle ilişkilidir. Şimdi portakal yağının faydaları neler detaylı inceleyelim;

Portakal Yağı Spazmları Hafifletir

Ortaya çıkan spazmlar, vücudun bazı alanlarında istemsiz bir şekilde olan kasılmalar ile karakterize edilir ve etkilenen kaslarda veya dokularda ağrıya neden olabilir. Bununla beraber spazmlar, kasılmalarda bile kötü bir durum oluşturabilir. Portakal yağı, spazmları baskılar, gevşemeye yol açar ve iç huzuru yeniden kazandırmaya yardımcı olur. Bazı durumlarda spazmlar, beslenme eksikliğinin veya farklı bir faktörün önemli bir sonucu olabilir. Bu sebeple bitkisel yağın işe yaramaması durumunda tıbbi tedavinin başlanması gerekir.

Portakal Yağı Cinsel Fonksiyonu Geliştirir

Portakal yağı, hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel performansı arttırmada çok faydalı olabilir. Bu yağın düzenli olarak kullanılması, libido azalması, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık), karşı cinse duyulan ilginin azalması ve ereksiyon sorunların cinsel sağlığı etkilemesini engelleyebilir. Portakal yağı ayrıca, cinsel hormonların salgılanmasını arttırabilir ve bu durum, cinsel yaşam kalitesini de doğrudan arttırır. Bu yağın aromasının uyarıcı olduğu ve kan akışını iyileştirdiği bilinmektedir.

Portakal Yağı Stresi Ve Kaygıyı Hafifletir

Vücut, yüksek stres senaryolarına maruz kaldığında, endişe, depresyon, kaygı ve öfke oluşabilir. Vücudun hem fiziksel hem de psikolojik olarak sakinleşmesine yardımcı olmak ve strese bağlı koşulları hafifletmek için sıklıkla sakinleştirici ilaçlar tüketilir ama bu durum, alışkanlık oluşumu ve bağımlılık için potansiyel risk taşır. Portakal yağı, vücudun anksiyete ve depresyon gibi stres ile ilgili semptomları gevşetmesine ve hafifletmesine yardımcı olur ve hepsinden önemlisi, olumsuz etkileri olmadan kullanılabilir.

Portakal Yağı Aşırı Gazı Giderir

Bağırsaklarda sıkıntılı sonuçları olan gaz oluşabilir ve karın bölgesinde birikerek ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Aşırı gazdan kurtulmanın doğal bir yolu düzenli olarak portakal yağı kullanmaktır. Çünkü portakal yağı, gaz oluşumunu azaltır ve vücuttan atılmasını sağlar. Bir gaz giderici olarak çalışan bu bitkisel yağ, fazla gazın gastrointestinal kanaldan kolayca atılmasını kolaylaştırmak için karın duvarı ve anal sfinkterin kaslarını gevşetmeye yardımcı olur ve aynı zamanda küçük kabarcıkların gaz olarak toplanmasına yardımcı olur.

Portakal Yağı Hormonların Salgılanmasını Destekler

Vücuttaki hormonlar, fizyolojik fonksiyonların gerçekleştirilmesi için oldukça gereklidir ve bu sebeple bezlerden olan salgıların, performans için optimize edilmesi şarttır. Portakal yağı, hormonların salgı bezleri tarafından salgılanma oranının arttırılmasında çok etkili bir rol oynar. Portakal yağı emziren annelerin süt üretimini arttırdığı ve kadınların düzensiz adet periyotlarını düzenlemeye yardımcı olduğu için tavsiye edilir.

Portakal Yağı Ruh Halini Yükseltir Ve Depresyonu Azaltır

Portakal yağı, özellikle soluma yöntemiyle kullanıldığında düşük ruh halini yükseltmeye ve ani gelişen depresyonu azaltmaya büyük oranda yardımcı olabilir. Bu yağdaki  aroma hızlı bir şekilde beyine ulaşır ve vücudun beyin sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilecek endişe ve ruh hali değişimlerinin üstesinden gelmesine yardımcı olur. Bu yağ ayrıca, uykuyu teşvik ederek enerji seviyelerini de arttırır.

Portakal Yağı Diş Hijyenini Geliştirir

Ağız kokusu ve diş eti enfeksiyonları sıkıntılı bir süreç olabilir ve genel olarak bakteriler için üreme alanı olacaktır. Bu durum da bir bütün olarak ağıza iyi bakılmasını önemli kılar. Portakal yağı hafif aroması ile ağız kokusunun giderir ve ağız bakımına yardımcı olabilir. Bu yağ, ılık suyla seyreltilip ağzı durulamak için kullanılabilir. Ayrıca, bakterileri öldürür, ülser ve iltihaplı diş eti gelişimini önler.

Portakal Yağı Diüretik Özelliklere Sahiptir

Portakal yağı, idrar söktürücü olarak çalışır, idrarın vücuttan geçişini kolaylaştırır ve fazla sodyum ile ürik asit de dâhil olmak üzere toksin maddelerin vücuttan ayrılma oranını arttırmada son derece etkilidir. Bu özellik portakal yağını, vücutta fazla suyun birikmesini önlemede de iyi bir seçim yapar. Yağ cilde hızlı bir şekilde nüfuz eder, ödem atar ve bu nedenle masajla uygulama da şaşırtıcı derecede etkilidir.

Portakal Yağı Kanseri Önler

Kanser, hücreler hızla büyüyüp bölündüğünde vücutta çeşitli tahribatlara sebep olur.  Kemoterapi ve radyasyon, kanser hastalığını tedavi etmek için popüler olarak kullanılan yöntemlerdir. Fakat portakal yağı, kanserli hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan çok daha uygun maliyetli ve güvenli bir yoludur. Hücresel aşamadaki büyümelerini apoptoz yoluyla engelleyebilir ve güçlü kemoterapötik ilaçlarla yapılan tedaviden kaynaklanabilecek herhangi bir yan etkiyi yönetmek için de kullanılabilir.

Portakal Yağı Sindirimi Arttırır

Portakal yağı, sindirim suyunun salgılanmasına yardımcı olur ve yenilen gıdanın daha fazla emilmesini sağlar. Ayrıca, crohn hastalığı veya gastrit gibi iltihap hallerine yol açan GI sistemi bozukluklarının tedavisinde de etkilidir.

Portakal Yağı Kalbi Trombotik Hastalıktan Korur

Kan damarlarının çapı, aterosklerotik yağ plaklarının uzun yıllar boyunca birikmesi nedeniyle kısıtlandığı zaman kan akışı zorlaşır. Bunun sonucunda, oksijen ve besinlerin kan yoluyla hedef hücrelere geçemediği durumlarda, damarların darlığı kan akışını imkânsız hale getirdiği bir durum elde edilir. Bunun sonucu ise genellikle miyokard enfarktüsü veya yoğun basınç birikmesinden kaynaklanan felç ile biter.

Portakal yağı, kanda bulunan kolesterol seviyesini ciddi düzeyde azaltarak kalbi harika bir şekilde korur. Bu durum da oluşabilecek birikintilerin miktarını ciddi düzeyde azaltır. Bununla beraber kanın daha kolay ve seri bir şekilde akmasını sağlayan hafif kan sulandırıcı özelliklerine sahiptir.

Portakal Yağının Cilde Faydaları

Portakal Yağı Cilt Görünümünü Geliştirir

Yağlı cilde sahip kişiler sivilceye maruz kalabilir. Yağlı cilt sorunu, sebumun önlenmesinde ve yönetiminde ilk hedef olur. Portakal yağı, yüz bölgesine yıkamadan sonra krem olarak uygulandığında ciltteki sebum üretimini büyük oranda azaltarak cildi yumuşatır, akne ve sivilceyi ise tedavi etmeye yardımcı olur. Cildin renk tonunu korumada ve görünümünü iyileştirmede de oldukça etkilidir. Günümüzde birçok kozmetik ürün bu özellik için formülasyonlarında portakal yağını kullanmaktadırlar.

Portakal Yağı Enfeksiyonları Önler

Derideki yaralar, enfeksiyonların ortaya çıkması için en önemli alanlardır ve bu durum, yaranın iyileşme sürecini zorlaştırabilir. Tüm bunlar gerçekleştiğinde, antibiyotik kullanımı gerekir. Ancak portakal yağı, doğal bir antiseptiktir, yaranın yerinde kalan bakterileri öldürür ve kana girip replikasyonlarını başlatır. Bu yağın düzenli olarak uygulanması ayrıca, yaranın kapanmasını ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Portakal Yağı Enflamasyonu (İltihabı) Azaltır

İltihap, iyileşme sürecini arttırmak için vücudun kendisinin kullandığı doğal bir durumdur, fakat bu iltihap kronik hale geldiği zaman ateroskleroz ve kalp hastalığı da dâhil olmak üzere birçok ciddi hastalık tetiklenebilir. Portakal yağı, vücudun serbest radikallerin etkisini baskılayan antienflamatuar bileşiklere sahip olması nedeniyle ortaya çıkan bu hastalıkların olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, artrit veya yumuşak doku yaralanmalarıyla ilişkili olan aşırı şişlik ve hassasiyetin hafifletilmesine de yardımcı olur.

Portakal Yağının Saça Faydaları

Portakal Yağı Sağlıklı Saçları Teşvik Eder

Saç dökülmesi, özellikle de nedenini bilinmiyorsa son derece sinir bozucu olabilmektedir. Bununla beraber, portakal yağının düzenli olarak kullanımı, hem saç hacmini arttırır hem de saç dökülmesini önlemede olumlu etkilere sebep olur. Bu yağ, saç derisindeki kan akışını düzenler, metabolizmayı artırarak sağlıklı saç büyümesini destekler ve saç sağlığının elde edilebilmesi için kafa derisinde bulunan yağları dengeler.

Portakal yağının saça faydaları arasında bilinen diğer yararları ise;

  • Yıpranan saçları onarır
  • Saçların daha hacimli ve bakımlı olmasını sağlar
  • Saçları kökten uca besler
  • Tahriş olmuş saç derisini onarır

Portakal Yağı Kullananlar

Portakal yağı kullananlar bu yağ hakkında yaptıkları yorumlarda cilde etkisinin olduğunu sıklıkla dile getirmişlerdir. Portakal yağı kullananlar selülit ve cilt sorunlarında olumlu etkilerinin olduğunu yorumlarda dile getirmişlerdir.

Cinsel isteksizliğe karşı etkili olduğu gibi yüze sürüldüğünde cildin kendini yenilemesini sağlamaktadır. Saçlara etkisi olduğundan kullandığı şampuana ekleyerek kullananların sayısı çok fazladır.

Portakal Yağının Zararları

Portakal yağı yan etkisi ve zararı en az yağlardan biridir. Genelde diğer yağlar ile beraber inceltilerek kullanılması gerekmektedir. Ağız yolu ile içildiğinde mide bulantısı, ishal ve sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilir. Hamilelerin, emziren anneler ve çocukların kullanmaları önerilmez. Portakal yağı yüze sürüldükten sonra direk güneş ışına çıkılması tavsiye edilmez.

Portakal Yağı Nasıl Zayıflatır sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Bu konuda yapılmış her hangi bir bilimsel çalışma yada kaynak bulunmaktadır. Portakal yağı ile zayıflamak ve kilo vermek için mutlaka diyetisyenden destek almanız önerilmektedir.

Portakal Yağı İçilir Mi

Portakal yağını direk olarak içmek yerine 1 bardak suyun içerisinde 2 yada 3 damla damlatarak tüketmeniz önerilir.

Portakal Yağı Fiyatı

Ucuz doğal yağlardan biri olan portakal yağı fiyatı 5 ile 15 TL arasında değişmektedir. Portakal yağı nerede satılır sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı aktar yada kozmetik mağazalarından almanız mümkün.

Portakal Yağı Hakkında Tüm Sorular

Portakal yağı ateş düşürür mü

Portakal yağını ateş düşürücü olarak kullanabilirsiniz. Ateş düşürücü etkisi olan en etkili yağlardan biridir.

Portakal yağı alerji yapar mı

Seyretmeden kullanıldığında bazı cilt tiplerinde alerjiye neden olabilir. Hassas ve alerjiye yatkın cilt tipine sahip olanların dikkatli kullanmaları önerilir.

Portakal yağı egzama için kullanılır mı

Egzama ve kaşıntılı egzama sorunu yaşıyorsanız portakal yağını kullanabilirsiniz. Egzama olan bölgeye sürülür ve nazik hareketlerle masaj yapılması yeterlidir.

Portakal yağı göz altına ve göz çevresine sürülür mü

Portakal yağını ince ve hassas yapıda olan göz altına ve göz çevresine sürmeden önce alerjiye yaptık cilde sahip olup olmadığınızı bilmeniz gerekmektedir. Az miktarda sürülmeli ve nazik hareketlerle ile ovalanması gerekmektedir. Kesinlikle gözlerin içine kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

Portakal yağı selülite iyi gelir mi

Selülit sorunu yaşıyorsanız portakal yağının yağının harika etkisi bulunmaktadır.  Selülit ile mücadelede etkisi olan bu yağı ile düzenli olarak masaj yaparak kısa sürede etkili sonuç almanız mümkün.

Portakal yağı ile göğüs büyütme

Bu yağı direk göğüslerinize sürerek masaj yapmanız göğüslerin büyümesine destek olmaktadır. Kan dolaşımını hızlandıran etkisi ile daha dik ve dolgun göğüslere sahip olabilirsiniz.

Portakal yağı cildi sıkılaştırır mı

Cilde güzelleştiren ve sıkılaştıran yağlardan bir olduğu bilinmektedir. Düzenli kullanıldığında cildi sıkılaştırdığı gibi kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Portakal yağı tüylenme yapar mı

Portakal yağını kullanmak tüylerin artmasına neden olmaz.

Portakal yağı yüze sürülür mü

En çok sorulan sorulardan biride portakal yağı yüze sürülür mü sorusudur. Yağı yüzünüze sürebilirsiniz ama genelde susam yağı, badem yağı yada Hindistan cevizi gibi yağlar ile seyrelterek kullanılması önerilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.