Çarkıfelek Tohumu Yağının (Maracuja) Faydaları

Çarkıfelek Tohumu Yağının (Maracuja) Faydaları

Çarkıfelek Tohumu Yağının (Maracuja) Faydaları; Çarkıfelek, tutku meyvesi olarak da bilinmektedir. Sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Günümüzde de oldukça popüler bir konumda olan çarkıfelek tohumu yağı, birçok nedenden dolayı çok aktif olarak kullanılmaktadır.

Çarkıfelek tohumu yağı, binlerce yıldır farklı formlarda kullanılsa bile, bu yağın saf formu şimdi sık sık topikal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu doğal yağ içerisinde yüksek oranda linoleik asit, oleik asit, kersetin, flavonoidler, A ve C vitaminleri bulundurur. Ayrıca çeşitli mineraller, vitaminler ve antioksidanlar bulunmaktadır.

Çarkıfelek meyvesinin diğer adı tutku meyvesi yada maracuja olarak adlandırılır. Genelde çarkıfelek yağı yerine ise maracuja yağı denir.

Çarkıfelek Tohumu Yağının Özellikleri Nelerdir?

Çarkıfelek tohumu yağının birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlar;

 • Anti-enflamatuar:  Birçok hastalığın ve hastalığın kökü olarak görülen iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 • Yumuşatıcı: Cilt için olağanüstü bir nemlendirici olarak kabul edilir.
 • Antioksidan: Bileşikleri, dokuların zarar görmesini önlemeye yardımcı olan serbest radikalleri temizleme yeteneğine sahiptir.
 • Uykusuzlukla mücadele: Daha kaliteli bir uykuya neden olur .
 • Kaşıntı önleyici: Ciltte kaşıntıyı giderir.
 • Anti-stres: Güçlü bir stres giderici etkisinin olduğu bulunmuştur.
 • Antitussive: Etkili bir öksürük önleyicidir.
 • Anti-astımlı: Astım ve bronş spazmlarının belirtilerini azaltır.
 • Anksiyolitik: Anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Çarkıfelek Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir

Çarkıfelek tohumu yağı, uykusuzluk, solunum yolu enfeksiyonları, güneş yanığı, akne, egzama, sinir sistemi bozuklukları, kronik hastalıklar, kuru cilt, iltihaplanma sorunları, anksiyete, stres, depresyon, ağrılı adet dönemleri, kanser ve yüksek tansiyon sorunlarına çok iyi gelmektedir.

Çarkıfelek Tohumu Yağı İltihabı Önler

Yüksek seviyede C vitamini, bioflavonoitler, alkaloitler ve diğer antioksidanlar sayesinde çarkıfelek tohumu yağı, dokularında oksidatif sorun yaşayan herkes için ciddi bir savunma oluşturur. Bu yağdaki antioksidanlar, serbest radikalleri ortadan kaldırır ve vücutta aşırı iltihap olasılığını yüksek oranda azaltır.

Çarkıfelek Tohumu Yağı Sinir Sisteminin Düzenler

Bu yağın en etkili faydalarından biri, sinir sistemi için yatıştırıcı bir ajan olmasıdır. Bu durum, stresi azaltmanın da ötesine geçer. Bununla beraber ruh halini iyileştirme ve vücudun gevşemesini sağlamasının yanı sıra kas spazmları ve epilepsi gibi sinir bozukluklarına da iyi gelmektedir.

Çarkıfelek Tohumu Yağı Güneş Yanıklarının Kötü Etkilerini Ortadan Kaldırır

Çarkıfelek tohumu yağı, topikal olarak güneş yanığına uygulandığında, iltihabı ortadan kaldırır ve hızlı bir şekilde iyileşmeyi teşvik ederek güneş yanığı ısısını emer. Bu yağda bulunan antioksidanlar  ayrıca, genellikle cilt kanseri ve döküntülere yol açabilen güneş yanığı ile ilişkili oksidatif sorunları ve hücresel mutasyonu da önler.

Çarkıfelek Tohumu Yağı Stresi Azaltır

Bu yağın anksiyolitik özellikleri sayesinde vücutta sağlıksız bir stres hormonu birikmesine neden olabilecek stres ve endişe semptomları ortadan kalkar. Stresli durumlar, kişisel ve mesleki yaşamınızı önemli ölçüde etkileyebilir ve ayrıca istenmeyen iltihaplanma, bedensel ve zihinsel yorgunluğa neden olabilir. Baş, boyun veya göğüs bölgesine birkaç damla çarkıfelek tohumu yağı uygulamak veya bu yağı bir aromaterapi maddesi olarak kullanmak (koklamak ve solumak), kronik ve akut (geçici) stres düzeyinize yardımcı olur.

Çarkıfelek Tohumu Yağı Adet Ağrı Ve Sancılarını Azaltır

Çarkıfelek tohumu yağı, ağrılı adet döneminden geçen kadınlar için çok fayda sağlar. Bu yağ, kasılmaları azaltarak kasları rahatlatır ve hormon seviyelerini dengelemeye yardımcı olarak ruh halini düzenler. Ayrıca adet dönemine eşlik eden anksiyete veya depresyon düzeylerini de düşürür.

Çarkıfelek Tohumu Yağı Kaliteli Uykuyu Teşvik Eder

Çarkıfelek tohumu yağı sakinleştirici bir ajandır ve kaliteli bir uyku sağlar. Bu yağ sıklıkla bu amaç için kullanılmaktadır. Bu yağda bulunan bileşenler, uykusuzluk ve huzursuzluk semptomlarını ortadan kaldırarak kesintisiz bir gece uykusu ve sabahları dinç uyanmayı sağlar.

Çarkıfelek Tohumu Yağı Hipertansiyonu Düşürür

Çarkıfelek tohumu yağı, kolesterolü dengelemeye yardımcı olabilecek çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar açısından oldukça zengindir. Geçmişte, bu yağın, çok az miktarları bir infüzyon (damar yoluyla) biçiminde tüketilmiş ve hatta bazı öğünlere eklenmiştir. Bu yağ, tüketim için tipik olarak tavsiye edilmese de, bu yağın doktor kontrolünde kullanımı, kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürebilir. Bu durum, kardiyovasküler sağlığınız için ekstra bir avantaj sağlar.

Çarkıfelek Tohumu Yağı Ağrıyı Hafifletir

Bu yağ genellikle topikal veya lokalize ağrı ve özellikle kas gerilmelerinden ve diğer yaralanmalardan kaynaklanan akut ağrı için kullanılır. Çarkıfelek tohumu yağı, ayrıca topikal ağrı, yaralanma, ameliyat sonrası ağrı ve uzun süreli hastalıklarla ilişkili ağrı için de faydalıdır. Bu yağın antienflamatuar etkisinden dolayı, ağrıyan bölgelere birkaç damla sürerek masaj yoluyla yedirmek ağrıyı kısa sürede azaltır.

Çarkıfelek Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek tohumu yağı cilt için harika çözümler sunar. Bunlar;

 • Kollajen Üretimini Arttırır: Çarkıfelek tohumu yağı, kolajen üretimini arttırdığı bilinen C Vitamini içerir. Vücudumuzdaki kolajen seviyeleri yaşlandıkça azalır, bu da ince çizgiler, kırışıklıklar ve cildin sarkmasına neden olur. Kollajen üretimini artırmak için bu yağı yüz yağı olarak uygulamalısınız.
 • Sebum Sekresyonunu Azaltır: Bu yağın dengeleyici etkisi onu hem kuru cilt hem de yağlı cilt için iyi bir seçenek yapmaktadır. Yağlı cildiniz varsa, bu yağ vücudunuzdaki sebum salgısını azaltarak cildi onarır. Ayrıca cilde uygulandığında yağsız bir his verir. Kuru ciltler için, bu yağın yatıştırıcı ve nemlendirici etkisi vardır.
 • Yaşlanma karşıtı etki sağlar: Daha pürüzsüz ve kırışıksız bir cilt elde etmek istiyorsanız bu yağ mutlaka dolabınızda olmalı. Cilt hücrelerini derinlemesine besleyen ve onları dolgun tutan, linoleik, oleik, palmitik ve stearik asitler gibi esansiyel yağ asitleri içerir. Ayrıca birçok taşıyıcı yağ içermeyen bir besin olan C Vitamini barındırarak kollajen üretimini arttırır.
 • Kuru Saç Derisini Rahatlatır: Bu yağın, cildi nemlendirerek ve kaşıntıyla savaşarak kuru saç derisi sorunlarını yatıştırdığı bilinmektedir.
 • Güneşten Dolayı Hasar Oluşan Cildi Onarır: Bu yağın en faydalı özelliklerinden biri de, güneşten zarar görmüş cildi onarmasıdır. Kalsiyum ve fosfor içerir. Cildinizin görünümünü iyileştirir. Bu yağdaki yüksek C vitamini içeriği, mat, koyu ve güneş tarafından zarar görmüş cildi tamir eden kollajen üretimini arttırır. Güneş koruyuculara da birkaç damla eklenerek kullanılabilir.
 • Cilt iltihabını giderir: Çarkıfelek tohumu yağı, güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Egzama, sedef hastalığı, akne, güneş yanığı ve diğer farklı sorunlardan kaynaklanan cilt iltihabını azaltır.
 • Daha parlak cilt sunar: Güneş gibi parlayan ve açık bir ten ister misiniz?  Bu yağdaki C vitamini içeriği, ölü hücrelerin çözülmesine yardımcı olur.
 • Tırnak etlerini güçlendirir: Tırnaklarınızı güçlendirmek ve nemlendirmek için tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize birkaç damla çarkıfelek tohumu yağı sürebilirsiniz.
 • Akne ve sivilce ile savaşır: Bu yağ, yağlı ve sivilceye eğilimli cilde sahip olanlarda düşük miktarda olduğu görülen yüksek miktarda linoleik aside sahiptir. Düşük linoleik asit, gözenekleri tıkayan ve kopmalara neden olan kalın, yapışkan ve düşük kaliteli sebum anlamına gelir.
 • Cildin esnekliğini, tonunu ve dokusunu iyileştirir: C vitamini, linoleik asit, A vitamini, kalsiyum, potasyum ve fosfor içeren çarkıfelek tohumu yağındaki besinler hep birlikte çalışır ve cildin esnekliğini, tonunu ve dokusunu sürekli olarak kurur.
 • Antibakteriyel özellikler sunar: Bu yağın bilinen özelliklerinden biri, güçlü antibakteriyel özelliklerinin olmasıdır. Cildi tahriş eden ve cilt koşullarını kötüleştiren bakterilerle savaşır. Kaşıntılı bir kafa derisi, sivilce eğilimli cilt, keratoz pilaris (kırmızı noktalar) ve diğer tahriş olmuş cilt bölgelerine uygulayabilirsiniz.

Çarkıfelek Tohumu Yağının Saçlara Faydası Nelerdir?

Yukarıda görüldüğü gibi, çarkıfelek tohumu yağı, güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu durum, kaşıntılı bir kafa derisini dezenfekte etmek için kullanılabilir. Aynı zamanda kepek azaltmaya yardımcı olur. 2 çay kaşığı hindistancevizi yağı içinde 2 çay kaşığı çarkıfelek tohumu yağı karıştırarak saç derinize uygulayabilirsiniz. Saç derinizde 1 saat bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayın. Tüm yağlardan kurtulmak için saçlarınızı 2 defa şampuanlayın. Ayrıca parlak ve ipeksi saçlar için 3 çay kaşığı çarkıfelek tohumu yağını, 6 çay kaşığı badem yağında birleştirerek parlak ve ipeksi saçlar için gençleştirici bir iksir yapabilirsiniz.

Çarkıfelek Yağının Zararları

Çarkıfelek yağının her hangi bir zararı ve yan etkisi bulunmamasına karşı fazla kullanılması nadiren mide bulantısı, ishal ve kusmaya neden olabilir.

Çarkıfelek Yağı Kullanalar ve Yorumları

Çarkıfelek yağı kullanıcı yorumları için yorum kısmına bakabilirsiniz. Ayrıca diğer kullanıcılara bilgi vermek için yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.