Avokado Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Nasıl Yapılır?

Avokado Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Nasıl Yapılır?

Avokado Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Nasıl Yapılır? Son yıllarda, sağlığa faydaları bakımında adını sıklıkla duyuran avokado meyvesi hemen hemen herkesin gözdesi olmuştur. Yemeklerden, cilt bakımına, tatlılardan, birçok derde derman olan  avokadonun, yaprağının meyvesinden daha fazla lif, protein, mineraller, limonen, sineol, kersetin, glikozit, östragol, alfa ve beta pinen, deratonin,flavonoidler ve fenoller açısından zengin olduğunu biliyor musunuz?

Fenoller,DNA, lipitler ve buna bağlı proteinlerde oluşabilecek oksidatif hasarı önleyebilen bir antioksidan türüdür. Özellikle bitkilerde bulunan fenoller kansere karşı etken bir maddedir. Hem kansere yaklanma riskini minimum da tutulmasını sağlarken, kanserle savaşan hastaların ise adeta umut ışığıdır.

100 gram avokado yaprağının yaklaşık 26 gramı protein, 39 gramı ise liften oluşmaktadır. Ayrıca hatrı sayılacak kadar sodyum, magnezyum, manganez, demir, çinko, potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Özellikle vücuda normal rutininden daha fazla potasyum alımı sayesinde, yüksek tansiyonun oluşmasının önlemsinde ve iyileştirilmesinde önemli rol oynadığı bilinir. Sodyum ise kemiklerin ve dişlerin yapısını aynı zamanda sertliğinin gerektiği gibi olmasını sağlar. Kan dolaşımını ve sinir sistemini destekler.

Avokado yaprağı vitaminlerden, B1(tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantothenik asit), B6,B9, C ve K bakımından zengindir.

Tadı meyan kökü ve anasona benzemektedir. Ancak biraz acıdır.

Şaşırtıcı denecek kadar çok sağlık faydası olan avokado yaprağı çayının hakkında öğrenilmesi gerekenler

 Avokado Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir

 • Vücudu hastalıklardan korur: Avokado yaprağında buluna flavonol bileşiği, vücudun kemiklere ve iskelet bütünlüğüne geri dönülemez hasarlar verebilen osteoartrit gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Erken yaşlanmayı engeller
 • Diüretik gibi davranır: Avokado yaprakları, idrar söktüren ajan olarak tanınan kuersetin içerir. İnsan metabolizmasının çalışması sonucu ortaya çıkan idrarı, vücuttan hızlı ve etkili bir şekilde atılmasını sağlar.
 • Bakterilerin yayılmasını önler: Avokado yaprakları birçok bakterinin üremesini engelleyebilen maddelerden olan polifenol ve pinenler içerir.
 • Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur: Alkaloit, flavonoid ve saponinler böbrek taşlarını parçalarken aynı zamanda böbreğin çalışma fonksiyonlarını arttrıma özelliğine sahiptir. Avokado yaprağının bu özelliğinden faydalanabilmek için, 10 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere avokado çayı tüketilmelidir.
 • Böbrekleri toksinlerden arındırır
 • Sara hastalığına iyi gelir: Yapılan araştırmalar sonucu, sara hastalığında etkin rol oynayan GABA denilen sinir iletimi sağlayan nörotransmitterin aktivitesini arttırarak, nöbetleri önlediği kanıtlanmıştır.
 • Kan basıncını yani tansiyonu dengeler: Avokado yapraklarındaki limonen maddesi, kan basıncını belirli bir seviyede tutma, yüksek tansiyonu önelmek için doğal bir ilaçtır.
 • Astım krizlerini azaltır: avokado yaprağındaki pinen maddesi astım hastalarının en ihtiyaç duyduğu doğal şifadır. Bu madde bronşları açar. Akciğere giden hava akımı arttırır. Aynı zamanda akciğerde astım nedeniyle oluşabilecek iltihabı azaltır. Tüm bu sayılan astım krizlerinin nedenleri arasında olan durumların önüne geçtiğinden, farkedilir derecede astım hastalarının rahatlamsını sağlar. Astımdan şikayet ediyorsanız, 7 tane avokado yaprağını,3 su bardağı su ile birlikte kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine 1 çorba kaşığı buz ilave edin. Su ilk koyduğunuzdan, yarıya kadar indiğinde yaprakları süzün ve yatmadan önce sıcakken için.
 • Baş ağrısını giderir: Avokado yaprağı içerisindeki kuersetin ve pinen maddeleri,beyine ağrıyı ileten vericileri engelleyerek özellikle baş ağrısı, migren ve diş ağrılarını giderir.
 • Kanser karşıtıdır: Kansere karşı kimyasal koruyucu görevindeki doğal maddelerden olan pinen ve limonen avokado yaprağında oldukça fazladır. Kansere yaklanma riskini düşürmesinin yanında,vücutta bulunan henüz haberiniz bile olmayan kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engeller.
 • Cilt sağlığını korur: Avokado yaprakların elde ettiğiniz çay sayesinde gözenekler derinlemesine temizleyen zengin bir antioksidan kaynağı elde ederseniz. Cildin çok sevdiği mineraller içeren avokado yaprağı sayesinde sağlıklı bir cilde kolaylıkla kavuşursunuz. Sadece cilde uygulayıp 10 dakika kadar bekleyip, ılık su ile durulamanız yeterlidir. Ayrıca avokado çayı içerek cildi içten dışa sağlıklı ve ışıl ışıl kılarsınız.
 • Saç sağlığı için eşi bulunmaz bir nimettir: İçerdiği kompleks B vitaminleri sayesinde, saçın esnek yani kırılgan olmayan yapıya kavuşmasını sağlarken, parlak, keskin renkli kıla . Ayrıca dökülme, kepeklenme, beyazlaşma gibi durumların önüne geçer.
 • Sırt ağrısını giderir: Avokado yapraklarındaki pinen maddesi doğal bir ağrı kesicidir. Özellikle sırt ağrısında etkisi oldukça fazladır. Aynı zamanda vücuttaki tüm ağrıları hafifletir.
 • Vücutta oluşan şişkinlikleri azaltır: Avokado yaprağındaki kersetin şişkinlikle birlikte orta çıkan yangı ve ağrıyı dindirir. Meydana gelen şişkinlik ve yaraların üzerine yoğun bir şekilde demlenmiş avokado çayı sürebilirsiniz.
 • Pamukçuk tedavisinde kullanılır: Özellikle ağızda ve bebeklerde sıklıkla rastlanılan beyaz kümeler halinde görülen bir bakteri hastalığı olan pamukçuk, ağıza zarar verebilmektedir. Avokado yaprağı çayı ise ağızda sıklıkla gargara yapıp kullanıldığında bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelir.
 • Diyabet tedavisinde yardımcıdır: Glikozit denen bir madde vücutta şeker taklidi yaparak, ihtiyaç duyulan şekerin karşılanmış gibi davranmasına neden olur. Bu da fazla yemek yemenin ve tatlı krizlerinin önüne geçmeye yardımcı olur. Bu durum diyabet tedavisnin tam da istendiği şekildir. Rutin olara tüketilen avokado yaprağı çayı sayesinde kısa zamanda hem zayıflayabilirsiniz hem de fazla şekerin vücuda verebileceği zarardan uzaklaşabilirsiniz.
 • Kolesterol seviyesini düşürür: Kolesterolü efsanevi ve akıl almaz şekilde düşüren avokado yaprağı çayının, sıklıkla adını duyulmasını sağlayan madde ise; limonendir. Trigliserit ve total kolesterolü uzun süre yerinden oynayamayacak şekilde azaltır.
 • Detoks etkisi vardır: Avokado yapraklarındaki flavonol bileşiği kandaki zararları maddeleri süzerek, böbreklerden idrar yoluyla atılmasını sağlar.
 • İshali tedavi eder: Sindirim dengesini koruma ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştime etkisi bulunan limonen, avokado yapraklarında bolca bulunması nedeniyle, bu tür sorunları hızlıca çözer.
 • Emzirme döneminde süt verimini arttırır: Östragol maddesi sütün devamlı ve verimli bir şekilde gelmesini sağlar. Özellikle emziren annelerin günde en az bir kez bir kere avokado yaprağı çayı içmesi önerilir.
 • Endişeyi azaltır, uykusuzluğu giderir: Avokado yaprağı çayının özellikle psikolojik olarak gelişen endişe, stres ve huzurluk gibi durumları giderdiği kanıtlanmıştır. Bununla birlikte gece yatmadan önce içilen ve normalden birkaç yaprak daha fazla eklenerek demlenen avokado çayı sayesinde ise dakikalar içinde uykuya geçildiği görülür. Tüm bunları sağlamaya yarayan, vücuttaki seratonin yani mutluluk hormonunun eksildiği anda devreye girebilen avokado yaprağının içerdiği yapay serotonin ve limonen bu tip rahatsızlara iyi gelir. Stresli ve kötü bir gün geçirdiyseniz, 9 adet avokado yaprağını parçalayıp, 3 su bardağı su, 1 çimdik zerdeçal ile birlikte, 1 çimdik tuz ekleyerek ekleyrek yarım saat kadar kaynatın. Kaynayan yaprakları ılık su ile durulayıp, uykuya dalmadan önce yerseniz, ne dert ne de tasa kalacaktır.
 • Kilo kaybına yardımcı olur: Tek başına hiçbir çay,hiçbir besin maddesinin kilo kaybını sağlayabildiği kanıtlanmış değildir. Ancak bazı besin ve çayların iştahı kestiği bilinmektedir. Avokado yaprağı çayı da bunlardan biridir. İştahınızı kesen ve gerektiği yemenizi sağlayan bu çay sayesinde ve kısa zamanda kilo kaybını hissedilir şekilde görebilirsiniz. Dengeli beslenme ve egzersizi de avokado çayı ile birlikte, kilo vermek için günlük rutininizin olmazsa olmazı gerektiği unutulmamalıdır.
 • Mide ülserlerini iyileştirir, oluşmasını önler.

Avokado Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir?

3 tane taze avokado yaprağını iyice yıkayın. 1 ila 1,5 kupa kadar su ile birlikte 10 dakika boyunca kaynatın. Ilınınca süzüp, bal ile tatlandırıp içebilirsiniz.

Kurutuluş avokado yapraklarının etkisi tazeye göre daha azdır. Bunun için taze avokado yaprağından yapılan çayları tüketmenizi öneririz. Kurutulmuş olanları ise mutlaka güvenilie yerlerden satın alınız. Kuru avokado yaprağı ile çay demleyecekseniz, 1-2 adet daha fazla yaprak ekleyerek demleme yapmanzı öneririz.

Avokado yaprağı çayı günde kaç bardak içilir

Avokado yaprağı çayı günde 1-2 kupa kadar güvenle tüketilebilir.

Avokado Yaprağı Çayı Böbrek Taşını Düşürür Mü

Avokado yaprağı çayı böbrek taşını düşüren etkili çaylardan biridir. Günde 1 bardak olacak şekilde 3 gün boyunca içildiğinde böbrek taşının düşmesini sağlar.

Avokado Yaprağı Çayı Zayıflatır Mı

Avokado yaprağı çayı içerek zayıflamak mümkün. Tabi tek başına bu çayı içerek zayıflayamazsınız. Diyet yaparken bu çayı tüketerek düzenli kilo verebilirsiniz.

Avokado Yaprağı Çayının Zararları

 • Avokado türlerine göre ,buna bağlı yapraklarında toksin oluşturma olasılığı olduğu bilinmektedir. Bu da zehirlenmelere yol açabilmektedir. Özellikle Guatemala avokadosunun yapraklarında bu toksinin oluşma ihtimali yüksektir. Meksika avokadosu ise bu durumda güvenli tarafta kalmaktadır. Ayrıca mantar üremesinin kolaylıkla olduğu ve renginin kahverengiye dönmüş olduğunu gördüğünüz avokado yapraklarının tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü oluşan mantar vücuda dağılıp, kişilerde görülmesine neden olur.
 • Taze avokado yapraklarının tarım ilaçlarından arındırılması için çay şeklinde demleme yapılmadan önce iyice yıkanması gerekmektedir. İyi temizlenmeyen avokado yapraklarındaki tarım ilaçları yüzünden zehirlenmeler yaşanabilir.
 • Her ne kadar emzirme döneminde süt arttırdığı söylense de, bazı annelerde bu dönemde laktasyonun fazla olmasında, memede iltihap geliştirebildiğinden, mutlaka doktora danışılıp kullanılmadır. Çünkü memede iltihap olştuğundan bebek, anne sütünden mahrum kalacaktır.

Gebelik döneminde avokado yaprağı çayı kesinlikle içilmemelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.