Mersin Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Mersin Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Mersin yağı, insan sağlığına antimikrobal, antibakteriyel, antiseptik, doğal deodorant,  balgam söktürücü, büzücü ve dinginleştirici bir madde olarak fayda sağlar. Mersin yağının bu faydalarından dolayı kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır.

Mersin Yağı Nedir?

Mersin yağı, bilimsel adı myrtus communis olan mersin bitkisinin çiçeklerinden, köklerinden ve yapraklarından buhar damıtılması yoluyla elde edilir. Başlıca bileşenleri;

 • Sineol,
 • Pinen,
 • Myrtenol,
 • Geraniol,
 • Myrtenil Asetat,
 • Kampen,
 • Linalool ve Borneol’dur.

Mersin Yağının Faydaları Nelerdir?

Mersin yağı özellikle de eski Mısır’da güzellik uygulamaları için sıkça kullanılmıştır. Aynı zamanda genel sağlık sorunlarına da çok iyi gelmesiyle bilinir. Şimdi mersin yağının faydaları neler detaylandıralım;

 • Mersin Yağı Doğal Bir Antibakteriyel Ve Antimikrobiyal Ajandır

Mersini yağı, temiz, canlandırıcı ve saf narenciye aroması ile dikkat çekici bir antimikrobiyal, antifungal ve antibakteriyel madde olarak kabul edilir. Yapılan bazı çalışmalarda mersin yağının, staphylococcus aureus, candida albicans, escherichia coli, pseudomonas aeruginosa, aspergillus niger ve klebsiella pneumoniae gibi zararlı organizmalara karşı önemli antimikrobiyal güce sahip olduğunu kanıtlamıştır.

Kullanımı: Bakteriler, mantarlar ve diğer mikro organizmalardan kaynaklanan enfeksiyonları ve hastalıkları tedavi etmek için 1 tatlı kaşık zeytinyağı ile 2 damla mersin yağını karıştırın. Sporcu ayağı, saçkıran, yaralar ve diğer cilt problemleri durumunda, bu karışımı topikal olarak etkilenen kısımlara uygulayabilirsiniz. Bu yağ, yaraları septik yapmaktan sorumlu staphylococcus bakterilerine karşı savaşır, yarayı iyileştirir ve septik olmasını önler. Ayrıca 1 bardak ılık suya eklenen 1-2 damla mersin yağı, nefes açmak ve ağrılı boğazlara yardımcı olmak için mükemmel bir gargara görevi görebilir. Bu yağı odanıza damlatmak da size uzun süre tazelik hissi verebilir.

 • Mersin Yağı Solunum Sistemine Yardım Eder

Mersin yağının dekonjestan ve balgam söktürücü özellikleri, göğüs tıkanıklığı, grip, soğuk algınlığı, bronşit, astım ve sinüs enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkilidir. Sıcak 1 bardak suya 3 damla mersin yağı eklenerek solunması, baş ağrısını, akciğerlerde ve solunum yollarındaki mukus ve balgam birikintilerini hafifletmeye yardımcı olur. Bu yağdaki terapötik moleküller, soğuk algınlığını ve öksürüğü kötüleştiren bulaşıcı parçacıkların artışının kontrol edilmesine de yardımcı olur. Bazı araştırmalarda, soğuk algınlığı, öksürük ve sinüs problemlerinin düzenli olarak mersin yağı kullanan evlerdeki insanlarda daha düşük olduğunu kanıtlamıştır.

Buharlaşan herhangi bir merheme, bu yağdan 2 damla ekleyebilir, tıkanıklığı gidermek ve nefes almadaki zorlukları hafifletmek için göğsünüze, sırtınıza, alnınıza ve boğazınıza hafifçe masaj yaparak yedirebilirsiniz. Genel olarak oluşan solunum problemleri geceleri uykunuzu bozar, özellikle yatmadan önce 2 damla mersin yağını sıcak su ile dolu küvete ekleyerek duş almak geceleri huzurlu uykuyu desteklemeye yardımcı olur.

 • Mersin Yağı Çok Güçlü Bir Antioksidandır

Mersin yağı, problemli tümörlerin ve diğer kanserli hücrelerin büyümesi ve çoğalmasından sorumlu serbest radikallere karşı mücadelede etkili olan antioksidanlar ile doludur. Bu yağ, gıda kaynaklı insan patojenleri ve serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olan güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahiptir.

 • Mersin Yağı Doğal Bir Deodorant Ve Oda Spreyi Görevi Görür

Mersin yağının taze narenciye aroması doğal bir deodorant veya oda spreyi görevi görebilir. Bu yağdaki antimikrobiyal özellikler terdeki mikropları emerek kötü kokunun giderilmesini sağlar.  Mersin yağının muazzam kokusu ayrıca mikropları ve diğer mikro organizmaları öldürdüğü için harika bir oda spreyi görevi görür ve evinizi yaşamak için daha iyi bir yer haline getirir.

 • Mersin Yağı Depresyona İyi Gelir

Mersin yağı, depresif düşünce ve korku duygularını sakinleştirici etkileri ile süslenmiştir. 2 damla hindistancevizi yağı ve 2 damla mersin yağını karıştırın ve bu karışımı ayak tabanlarına masaj yaparak uygulayın. Bu uygulama, tam bir rahatlama sağlar, stresi hafifletir, olumsuz duyguları bastırır, daha iyi bir uyku verir ve kendinize olan güveninizi arttırır.

 • Mersin Yağı Doğal Bir Afrodizyaktır

Mersin yağının en etkili özelliklerinden biri de doğal bir afrodizyak olmasıdır. Bu yağ, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık), cinsel isteksizlik, erektil işlev bozuklukları veya konsantrasyon gibi sorunları gidermek için mükemmel bir şekilde çalışır.

 • Mersin Yağı Sinirleri Sağlıklı Bir Şekilde Korur

Mersin yağı, alzheimer ve parkinson hastalıklarını, hasarlı uzuvları, vertigo gibi baş dönmesini, kronikleşen siniri ve nevrotik hastalıkları güzel bir şekilde tedavi eder.

 • Mersin Yağı Hemoroid (Basur) Semptomlarına İyi Gelir

2015 yılında yapılan bir araştırmada mersin yağının hemoroidal kanamaları (dışkılama, kaşıntı veya tahriş sırasında çok sık görülen kanamalar)azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Mersin Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Mersin yağının içerdiği bileşenler saç sağlığı için de etkili bir şekilde çalışır. Saçın doğal renginin korunmasını sağlar, yıpranmış ve cansız saçları büyük oranda onararak canlandırarak parlaklaştırır, saç dökülmesine iyi gelir ve saçları kepeklerden arındırır.

Mersin Yağının Cilde Faydaları

Mersin Yağı Mükemmel Bir Cilt Bakım Ürünüdür

Yapılan birçok çalışma mersin yağının, cilt hastalıklarını ve diğer sağlık koşullarını tedavi etmede birçok ilaçtan daha etkili bir antiseptik ve antibakteriyel yağ olduğunu kanıtlamıştır. Bunun başlıca nedeni bu yağın antiseptik ve cilt dostu özellikler taşımasıdır.

Mersin yağı, sivilce, akne ve yağlı cildi tedavi etmek için de mükemmel bir yağdır. 2 damla mersin yağını cilt bakım losyonunuza karıştırın ve akne, soğuk yaralar, siğiller, kesiler ve böcek ısırıklarından kurtulmak ve rahatlama için hasarlı alanlara uygulayın.

Bu yağı zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz ve oluşacak karışımı topikal olarak, döküntüler, nöro-dermatit, tinea, sedef hastalığı, folikülit, kandidiyazis ve kaşıntı gibi sorunlarda kullanabilirsiniz. Tüm bunlarla beraber yapılan bir çalışmada mersin yapraklarından elde edilen bu yağın, genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak bilinen, çocukların veya yetişkinlerin cildini etkileyen yaygın bir viral hastalık olan molluscum contagiosumun tedavisinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Mersin Yağı Nasıl Kullanılır

Kullanımı oldukça kolay olan mersin yağı haricen tüketilebildiği gibi cilde sürülerek de kullanılabilir. 1 bardak suyun içerisine 4 yada 5 damla damlatarak içebileceğiniz gibi harici olarak cildinize sürebilirsiniz.

Mersin Yağı Göğüs Büyütmek İçin Kullanımı

Göğüs büyütücü yağlardan biri mersin yağını akşam yatmadan önce göğüslerini masaj yaparak yedirmeniz gerekmektedir. Eğer gündüz masaj olarak uygularsanız en az 4 saat kadar göğsünüzde kalması gerekmektedir. Daha dolgun göğüse sahip olmak için bu yağı 1 ay boyunca uyguladığınızda kesinlikle gözle görülür şekilde etkisini göreceksiniz.

Mersin Yağı Kulak Çınlaması İçin Kullanılır Mı

Bazı günler aniden başlayan ve büyük rahatsızlık veren kulak çınlamasından kurtulmak için mersin yağını 2 damla kadar kulaklarınıza damlatarak kullanabilirsiniz.

Mersin Yağı İçilir Mi

Mersin yağı aşırıya kaçmadan içildiğinde faydalı olan yağlardan biridir. Günde 1 bardak suyun içerisinde 4 yada 5 damla kadar damlatıp tüketebilirsiniz.

Mersin Yağı Kullananlar

Mersin yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda faydaları ve yararları olan bu yağın göğüs büyütmek, nefes açmak, gerginliği, uykusuzluğu ve stresi yok etmek için çok etkili olduğunu dile getirmişlerdir. Mersin yağı kullananların yaptıkları diğer yorumları yorum kısmından okuyabilir ayrıca sizlere yorum yapabilirsiniz.

Mersin Yağının Yan Etkileri ve Zararları

Mersin yağının zararları ve yan etkileri genelde alerjiye yatkın kişilerde ve hassas cilde sahip olanlarda nadirde olsa görülebilir. Solunum ve nefes darlığı yaşayanların kullanmaması gereken bu yağ kesinlikle yaşlılarda ve 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.

Cilde sürüldüğünde tahrişe neden olabileceği için test yapmadan asla kullanılmaması gereken mersin yağını zeytinyağı, badem yağı yada hindistancevizi yağı ile seyreltip kullanılması önerilir.

Hamilelerin ve emziren annelerin asla tüketmeleri önerilmez.

Mersin Yağı Yüze Sürülür Mü

Mersin yağı yüze sürül mü ve mersin yağı yüze nasıl sürülür sorusuna cevap vermek gerekirse yağı direk yüzünüze sürebileceğiniz gibi taşıyıcı yağlar ile seyreltip kullanabilirsiniz. Pamuğa bir kaç damla damlatıp cildinizi silebilirsiniz.

Cildi sıkılaştırıcı etkisi olan mersin yağını çay ağacı yağı ile karıştırıp cildinize uygulayarak sıkılaştırıcı maske yapabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı Mersin yağı ve 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı karıştırıp masaj yolu uygulamanız yeterlidir. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız gerekmektedir.

Mersin Yağı Tüylenme Yapar Mı

Mersin yağını cildinize yada yüzünüze sürdüğünüzde tüylenmeye yada kıllanmaya neden olmaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet