Tere Tohumu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Tere Tohumu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Tere Tohumu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Tere tohumu yağının faydaları arasında doğal bir anti kanserojen madde olması, göz sağlığını arttırması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, antiviral özellikler barındırması ve kardiyovasküler sorunları onarması gibi önemli aksiyonlar bulunur.

Tere Tohumu Yağı Nedir?

Tere tohumu yağı adından da anlaşılacağı gibi tere tohumundan soğuk preslenme yöntemiyle elde edilir. Son dönemlerde oldukça sık kullanılmaya başlanan bu yağ birçok kozmetik ürünlerin etken maddesi olmaya da başlamıştır.

Tere Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Tere tohumu yağı cilt, saç ve genel sağlık için birçok fayda sağlar. Özellikle de sindirim sistemini düzenlemesi, bağışıklığı güçlendirmesi, sivilce gibi problemli cildi onarması ve doğal bir şekilde saçı beslemesi ilk göze batan faydaları arasında bulunuyor. Şimdi tere tohumu yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyim;

 • Tere Tohumu Yağı Doğal Bir Şekilde Anti Kanserojen Özellikler Sunar

Bu yağdaki antioksidanların ve klorofilin varlığı, oksidatif hasarı tetikleyen serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Bu yağın anti kanser yapısı üzerinde yapılan çalışmalarda, düzenli alımının vücuttaki kanserojenleri yok ettiği görülmüştür.

 • Tere Tohumu Yağı Gözler İçin Mükemmel Faydalar Sağlar

Tere tohumu yağı da tıpkı bitkisi gibi A Vitamini ile doludur. Bu vitamin, gözlerin sağlıklı bir şekilde korunmasında, katarakt ve makula dejenerasyon da dahil olmak üzere görsel bozuklukların önlenmesinde önemli bir rol oynar.

 • Tere Tohumu Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bu yağda bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini doğal bir şekilde uyarır ve mükemmel bir düzeyde güçlendirir. Vücudun güçlü bir bağışıklık sisteminin olması, ciddi derecedeki otoimmün hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı daha iyi bir şekilde savaşır.

 • Tere Tohumu Yağı Sağlık Diş Etini Teşvik Eder

Güçlü bir antioksidan olan C vitamini bu yağda, azımsanmayacak miktarlarda bulunur. Yapılan çalışmalar, vücuttaki C Vitamini eksikliğinin diş etlerini harap ettiği ve kanamayı tetiklediğini gösteriyor. Bu yağın düzenli kullanımı, bu koşullarla mücadelede eder ve hatta diş eti hastalıklarının tekrarlamasıyla ilişkili riski azaltmaya da büyük oranda yardımcı olacaktır.

 • Tere Tohumu Yağı Gribal Enfeksiyonları Önler

Bir panzehir olarak da bilinen tere tohumu yağı, olası gribal enfeksiyonları, farenjit gibi üst solunum yolu sorunları ve soğuk algınlığını tedavi eder.

 • Tere Tohumu Yağı Doğal Bir Antibiyotiktir

Yapılan çalışmalar, tere tohumu yağının potansiyel olarak çok güçlü bir antibiyotik olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak kullanıldığında, bağırsakların ve kolonun çalışmasını engelleyen çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar ve virüslerle mücadele eder.

 • Tere Tohumu Yağı Sindirim Sistemini Düzenler

Tere tohumu yağı yine tıpkı bitkisi gibi bol miktarda klorofil içerir. Klorofil, sindirim sisteminin işleyişini mükemmel bir şekilde destekleyen ve sindirimi arttıran farklı türde enzimlerin şaşırtıcı bir kaynağıdır. Bu enzimler, sindirimin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak vücudun çeşitli besinleri emmesine de yardımcı olur.

 • Tere Tohumu Yağı Kemikleri Besler

Tere tohumu yağı, C, A ve K vitaminleri de dâhil olmak üzere çeşitli vitaminler için inanılmaz derecede iyi bir kaynaktır. Bununla beraber, kalsiyum, magnezyum ve manganez gibi birçok mineral içerir. Bu mineraller ve vitaminler, kemiklerin dayanıklılığını ve yoğunluğunu korumada oldukça önemli bir rol oynar. Bu özellik, osteoporoz de dâhil olmak üzere çeşitli koşullardan ve istenmeyen yaralanma risklerinden korur.

 • Tere Tohumu Yağı Kilo Kaybını Teşvik Eder

Tere tohumu yağı, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını uyarır ve sindirimi arttırır. Böylece besin maddelerinin vücutta doğru şekilde emilmesini sağlar. Aynı zamanda bu yağ, tam bir doygunluk hissi veren iyi bir amino asit seviyesi içerir.

 • Tere Tohumu Yağı Kardiyovasküler Koşullardan Korur

Tere tohumu yağında da bitkisi gibi lutein bol miktarda bulunur. Bu, koroner arter hastalığı ve kalp krizi de dâhil olmak üzere farklı kardiyovasküler sorunların başlamasını önleme potansiyeline sahip olan antioksidan karotenoidtir. Yapılan araştırmalar bu yağın, arterleri arteriyel plak tarafından verilen olası zararlardan koruyabileceğini göstermektedir.

 • Tere Tohumu Yağı İshalin Hafifletilmesine Yardımcı Olur

Bu yağda bulunan lif, dışkıyı katılaştırmaya ve ishali sonlandırmaya yardımcı olur. İshali kolaylaştırır, bağırsaktaki işleyişi dengeler, sindirimi yüksek oranda arttırır ve tüm metabolik aktiviteleri de gençleştirir.

 • Tere Tohumu Yağı Safra Kesesinin İşleyişinin Korunmasına Yardımcı Olur

Bu yağ üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar, safra taşı oluşumu ile ilişkili riski azaltma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

 • Tere Tohumu Yağı Anemi Sorununa İyi Gelir

Bu yağda, zengin miktarlarda demir (FE) bulunur. Demir, folik asit üretiminde ve hemoglobin sentezinde önemli bir rol oynar. Her iki element de, kırmızı kan hücrelerinin kemiğin ilik bölgelerinde sağlıklı bir şekilde olgunlaşması için oldukça önemlidir. Ayrıca bu yağ, vücuda demirin doğru şekilde emilmesine yardımcı olan C vitamini de içerir. Bu yağın düzenli aralıklarla tüketilmesi demir eksikliğini önleyebilir. Bu durum da demir eksikliği anemisini önleyecektir.

 • Tere Tohumu Yağı Doğal Antienflamatuar Özellikler Sunar

Tere tohumu yağı, çok güçlü bir doğal antienflamatuar ajandır. C Vitamini ile birlikte, bronşit sırasında meydana gelen iltihaplanmanın yanı sıra romatoid artrit de dâhil olmak üzere iltihaplı durumların hafifletilmesine yardımcı olur.

Tere Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Tere tohumu yağı, cilt için de mükemmel bir şekilde çalışır. Özellikle de sivilce, yara izleri veya iltihaplı sorunlar için harika bir çözüm yoludur. Şimdi de tere tohumu yağının cilde faydaları neler detaylı bakalım;

 • Tere Tohumu Yağı Cildin İltihaplı Durumlarını Tedavi Eder

Doğal bir antienflamatuar, antimikrobiyal ve antibakteriyel element olan tere tohumu yağı, akne, sivilce ve rosacea (gül hastalığı) da dâhil olmak üzere çeşitli enfeksiyöz cilt iltihabı koşullarının hafifletilmesine yardımcı olur. İltihabı hafifletmek ve kızarıklığı azaltmakla birlikte, daha fazla enfeksiyonu önlemek için bu durumdan etkilenen bölgeyi derinlemesine temizler. Kanı içeriden arındırır ve cilt enfeksiyonlarından uzak tutar.

 • Tere Tohumu Yağı Yaşlanma Karşıtı Bir Madde Olarak Çalışır

Tere tohumu yağı, bol miktarda A ve C vitaminleri içerir. Her iki vitamin de güçlü antioksidanlardır. Ciltte bulunan serbest radikallerle adeta savaşırlar. Serbest radikaller kontrol edilmediği zaman ince çizgileri ve kırışıklıkları tetikleyebilir. Bu etkenler, erken yaşlanmanın iki ana belirtisidir.

 • Tere Tohumu Yağı Cildi Yatıştırır

Bu yağın yatıştırıcı, serinletici özellikleri, egzama gibi kaşıntılı ve yanan cilt koşullarından kurtulmaya yardımcı olmasını sağlar. Ayrıca güneş yanıkları veya böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntı hissi için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir.

 • Tere Tohumu Yağı Cilt Kanserinden Korur

Bu yağ cildi, güneşe aşırı maruz kalmanın neden olduğu zararlı ışınlardan koruma gücüne sahiptir. Düzenli kullanımı olası cilt kanseri türlerinden korur.

Tere Tohumu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Tere tohumu yağ, vitaminlerin yanı sıra çeşitli minerallerin adeta hazinesidir. Ayrıca, güçlü bir kan temizleyici olarak çalışır. Bu nedenle bu yağ, saç derisinin sağlıklı ve temiz kalmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu yağda, çinko ve kükürt bulunması saç derisini ve saçı etkileyen bakteriyel enfeksiyonlardan da korunma sağlar.  Tüm bunlarla beraber bu yağ, saç uzamasına da yardımcı olur. Hormonların işleyişini dengeleme potansiyeline sahiptir. Bu da saç uzamasını hızlandırır.

Tere Tohumu Yağı Nerede Satılır

Tere tohumu yağı aktar, kozmetik mağazalar ve güvenilir internet sitelerinde satılan bir üründür.

Tere Tohumu Yağı Fiyatı

Tere tohumu yağı fiyatı 100 ile 150 TL arasında değişmektedir.

Tere Tohumu Yağı Kullananlar

Tere tohumu yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda zayıflamaya yardımcı olduğunu dile getirmişlerdir. Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakıcı etkisi bulunan tere oto yağı cilde ve saça iyi geldiği kullananlar tarafından yorumlarda sıklıkla söylenmiştir. Tere otu yağı kullananlar yorumlarda tere otu yağı içilir mi sorusunu çok sık sormuşlardır. Tere otu yağı sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı kadar tüketilmesi yeterlidir.

Tere Tohumu Yağının Zararları

Faydalı ve yararlı olduğu kadar tere tohumu yağının bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Aşırı kullanılması mide bulantısı, kusma ve ishale neden olan bu yağ ayrıca ciltte tahriş ve kızarıklığa neden olabilir. İlaç kullananlar ve her hangi bir rahatsızlığı bulunanlar asla doktoruna danışmadan kullanmaları önerilmez. Hamilelerin kullanımına uygun değildir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.