Mangonun Faydaları Nelerdir? Mangonun Bilinmeyen Faydaları

Mangonun Faydaları Nelerdir? Mangonun Bilinmeyen Faydaları

Mangonun Faydaları Nelerdir? Mangonun Bilinmeyen Faydaları; Tropik ve astropik ağaçların yer aldığı ülkelerde doğal bir şekilde yetişen mango; Anacardiaceae ailesinin bir üyesi olan Mangifera cinsine ait ağaçların bize sunduğu harika bir meyve olma özelliği taşıyor.

Anavatanı Hindistan olan ve zaman içerisinde neredeyse tüm dünyaya yayılan bu lezzetli meyve; günümüzde Hindistan’ın yanı sıra İspanya, Orta Amerika, Afrika, Çin, Pakistan gibi pek çok ülkede yetiştiriliyor.

Mangonun faydaları başlıklı bu yazımızda bu lezzetli meyvenin sağlığımıza katkılarını sizlerle paylaşmak ardından mangoyu mutfaklarınızda nasıl kullanabileceğinize değinmek istiyoruz.

Mangonun Faydaları Nelerdir

İşte, mangonun eşsiz faydalarına dair bilmeniz gereken o ayrıntılar:

A, C ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olan, bol miktarda kalsiyum, potasyum, bakır, fosfor ve magnezyum minerallerini içeren mango; aynı zamanda yüksek oranda lif içeriyor.

Mangonun en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Bağışıklığımızı güçlendiriyor

İçeriğindeki A ve C vitaminleri sayesinde antioksidan bir etki gösteren mango, vücudumuzu kimyasallardan, toksinlerden, mikrop ve bakterilerden arındırıyor.

Cildimizi koruyarak, bakteri ve mikropların cildimize yerleşmesini önlüyor.

Bileşenlerindeki kateoridler, grip, soğuk algınlığı, nezle gibi bakteri ve enfeksiyon kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonlarından bizleri koruyor.

Hastalıklara karşı vücut direncimizi yükselterek, kendimizi hasta olduğumuz günlerde bile daha iyi hissetmemizi sağlıyor.

Lif ve C vitamininden zengin bir meyve olması, bu meyvenin vücudumuzdaki tümör hücrelerinin oluşumunu ve gelişimini durdurmasını da sağlıyor.

Kanser hücre oluşumuna yol açan serbest radikalleri yok eden mango, tümörlü hücrelerin gelişimini durduruyor.

Meme, akciğer, kolon, prostat kanseri başta olmak üzere bu tropikal meyve; pek çok kanser türüne yakalanma olasılığımızı düşürüyor.

Mangonun Cilde Faydaları

 • Cildimizi derinlemesine besliyor

Özellikle Hintli ve Uzakdoğulu kadınların güzellik maskelerine sıklıkla eklediği bu lezzetli meyve; cildimize de kapsamlı bir bakım yapıyor.

Mükemmel bir antioksidan, antiinflamatuar olarak, cildimizde akne ve sivilce oluşumunu önlüyor.

Akne ve sivilcelerin üzerine uygulanan mango maskesi, sivilcelerdeki iltihaplanmayı iyileştiriyor.

Harika bir betakaroten kaynağı olarak, cildimizde kolajen üretimini uyarıyor. Yani cildimizde anti-aging bir etki göstererek, sağlıklı ve genç yeni hücre üretimini teşvik ediyor.

Cildimizdeki yenileyici ve onarıcı etkisi sayesinde cildimizi sivilce, akne ve leke izlerinden de arındırıyor.

Kısacası yaz aylarında afiyetle tükettiğimiz mango; cilt güzelliğimizi gözeterek, daha genç, parlak, zinde ve sağlıklı bir cildi bizlere armağan ediyor.

 • Mide-bağırsak yolu hastalıklarını iyileştiriyor

Yüksek miktarda lif içeren yani sindirimi oldukça basit ve rahat bir meyve olan mango; düzenli tüketildiğinde metabolizmamızı hızlandırarak, sindirim sistemimizi uyarıyor.

Düşük metabolizma hızının ve yavaş çalışan sindirim sisteminin beraberinde getirdiği mide-bağırsak hastalıklarını doğal bir şekilde iyileştiriyor.

Gastrit, reflü ve ülser tedavisinde işe yarayan mango, harika bir probiyotik olarak, mide ve bağırsak mukozasına yerleşen ve burada sayısı giderek artan zararlı bakterileri öldürüyor. Yani mide ve bağırsak sağlığımızdan sorumlu olan probiyotiklerin(yararlı bakteriler) sayısını yükseltiyor.

Crohn hastalığı, kolit tedavisinde etkili olan mango; kabızlık, mide şikinliği ve gaz gibi semptomları hafifletiyor.

Sağlıklı bir vücudun ancak sağlıklı bağırsak ve sindirim sistemi ile mümkün olduğunu hatırlatarak, mide ve bağırsak sağlığınız adına mutlaka düzenli olarak mango tüketmenizi öneriyoruz.

Mangonun Cinsel Yaşama Faydaları

 • Cinsel hayatınızı renklendiriyor

Pek çok tropikal iklim meyvesi gibi afrodizyak meyvelerden biri olarak popülerlik kazanan mango, erkeklik ve kadınlık hormonlarının salgılanımı uyarıyor.

Libidoyu yükselten mango, kişinin daha sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilmesine aracılık ediyor.

Erkeklerde cinsel isteği arttıran bu meyve, erkeklerdeki cinsel isteksizliği, iktidarsızlığı yani erken boşalma sorununu doğal ve etkili bir şekilde çözüyor.

Stres, yoğun iş baskısı, günlük koşuşturmacanın yol açtığı yorgunluk, ekonomik sıkıntılar yüzünden iyiden iyiye düşen libidonuzu yükseltmek, eşinizle ya da sevgilinizle daha keyifli ve eğlenceli cinsel birliktelikler yaşamak, kısacası cinsel performansınızı arttırarak, cinsel hayatınızı renklendirmek için bol bol mango tüketebilirsiniz.

 • Vücuttaki asit oranını düşürüyor

Alkali beslenme denildiğinde akla ilk gelen besinlerden biri olan mango; vücudumuzdaki asit oranını düşürerek, vücudumuza sağlık ve enerji sunuyor.

Vücudumuzda yüksek miktardaki asitin neden olabileceği gastrit, reflü, kolit, kronik metabolik asidoz, kas güçsüzlüğü, kas romatizması, kemik erimesi vb. hastalıklara karşı bizleri koruyor.

Vücudumuzdaki Ph dengesini gözeten bu eşsiz meyve, asit oranını düşürdüğünden kan dolaşımını hızlandırmış oluyor.

Vücudumuzdaki tüm kan dolaşımının hızlanması ise organlarımıza ve beynimize daha fazla miktarda oksijen ve besin taşınması anlamına geliyor.

Sonuç olarak, dolaşım sorunlarının yol açtığı hızlı kilo alımı, enerji düşüklüğü gibi hastalıklarla mücadele ediyor.

 • Beyin sağlığını geliştiriyor

Beyin sağlığını geliştirerek, hafızamızı güçlendiren mango; içeriğindeki B6 ve B grubu vitaminler sayesinde beyin fonksiyonlarını iyileştiriyor.

Böylelikle unutkanlık, işe odaklanamama, dikkat dağınıklığı gibi hayatımızı olumsuz yönde etkileyen ciddi hafıza sorunlarıyla karşılaşmamızı önlüyor.

Daha iyi bir hafızaya sahip olmak adına bol miktarda mango tüketebilirsiniz. Aynı zamanda okul çağındaki çocuklarınıza da mutlaka bu meyveyi tüketme alışkanlığı kazandırmanızı öneriyoruz.

 • Göz sağlığımıza iyi geliyor

Göz sağlığımızdan sorumlu olan A vitamini açısından harika bir besin olan mangonun faydaları arasında görüş kabiliyetimizi arttırmak bulunuyor.

Mangodaki A vitaminin vücut tarafından alınımı, katarakt, gece körlüğü, göz kuruluğu gibi ciddi göz sağlığı hastalıklarına karşı bizlere koruma sunuyor.

Beta karoten, alfo kareten gibi göz sağlığını geliştiren bileşenler içeren mangonun yalnızca bir porsiyonu bile günlük A vitamini ihtiyacımızın neredeyse dörtte birini karşılıyor.

 • Kötü kolesterolü düşürüyor

Mangoda bol miktardaki lifler ve C vitamini; kandaki kötü kolesterol miktarını düşürerek, dengeliyor.

İyi kolesterolü yükselterek, kan akışını yani dolaşımı hızlandırıyor. Yani damar tıkanıklığı, kalp krizi ve inme riskini dolaylı olarak azaltmış oluyor.

 • Kas ve kemiklerimizi güçlendiriyor

Demir, bakır, çinko, potasyum, magnezyum ve kalsiyum, omega 3 ve omega 6 deposu olan; yani vitamin ve minerallerce zengin olan mangonun faydaları arasında kas ve kemiklerimizi güçlendirerek, daha sağlam ve dayanıklı bir iskelet ve kas sistemine sahip olabilmemizi sağlamak da bulunuyor.

Vücudumuzdaki alkali dengesini arttıran omega 3 ve omega 6 bitkisel yağ asitleri açısından şahane bir kaynak olarak, kaslarımızın gevşemesine yardımcı oluyor.

Yani kasların yeterince gevşememesin yol açtığı kas ağrılarına ve kramplarına iyi geliyor.

Mangodaki magnezyum, kalsiyum ve potasyum da kaslarımızı ve kemiklerimizi güçlendirerek, kemik erimesi ile savaşıyor.

Çocuklarınızda sağlıklı kas ve kemik gelişimini desteklemek adına onlara günde bir bardak mango suyu içirmenizi öneriyoruz.

 • Kilo vermenizi kolaylaştırıyor

Lifli yapısı sayesinde tok tutan mango, kilo verme sürecinde bizlere yardımcı oluyor.

Diyet listelerinize gönül rahatlığıyla ekleyebileceğiniz bu meyve, günlük vitamin ihtiyacınızın önemli miktarını karşılıyor.

Aynı zamanda kabızlığı önlediğinden diyet esnasında karşılaşabileceğiniz kabızlık ve şişkinlik ile savaşıyor.

Diyetinize günde bir iki adet mango ekleyerek, daha hızlı ve kolay bir şekilde kilo verebilmeniz mümkün.

 • Anemiyi önlüyor

Kansızlığın en önemli nedeni olan demir eksikliğini gidermek amacıyla tüketebileceğiniz mango; kan yapıcı etkisi ile anemiyi önlüyor.

Mangonun Bebeklere Faydaları

Mangonun faydaları sadece yetişkinlere değil bebeklere de bulunmaktadır. Mango yemek bebeklere faydaları ise;

 • Bebeklerde ve çocuklarda göz sağlığını korur.
 • Bebeklere püre halinde verilirse kolay sindirilir. Sindirim sisteminin gelişmesini sağlar
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonlara karşı korur
 • Bebeklerde ve çocuklarda beyin gelişimim destekler
 • Bebeklerin duyduğu vitamin ve mineralleri barındırır

Bebeklerde mango püre halinde verilmeli ve asla 6 aydan küçük bebeklerde tüketilmemelidir.

Mangonun Gebelikte Faydaları

Hamilelikte mango tüketmenin faydaları nelerdir sorusunu cevabı anne adayları tarafından çok merak edilmektedir. Mangonun hamilelere faydaları olduğu gibi bebeğin gelişimi içinde çok faydalı ve yararlıdır.

 • İçeriğinde bulunan A vitamini bağışıklık sistemini korur.
 • Mangoda bulunana bol miktarda lif daha uzun süre tokluk verir. Ayrıca kabızlık ve sorununun görülmesini önler.
 • C vitamini içeren mango enfeksiyon kapma riskini azaltır. Hamilelik döneminde demir emiliminin önlenmesi için C vitamini gereklidir.
 • Kan basıncının düzenli olmasını sağlar
 • Gebelikte görülen krampların görülmesini önler
 • Gebelikte görülen mide bulantısına iyi gelir
 • Annenin ve bebeğin kemik sağlığını korur

Mangonun İçindeki Vitaminler

Günde yarım adet mango yemek sağlığa oldukça faydalıdır. Potasyum ve magnezyum bakımdan zengin olan mangoda ayrıca  B2, B6, A, C, K vitaminleri ve folik asit içermektedir.

Mango Nasıl Yenir?

Meyve olarak, önce soyduktan ardından da dilimledikten sonra tüketebileceğiniz bu lezzetli meyveyi dilerseniz meyve salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Smoothielerinize ekleyebilir ya da meyve sıkacağı yardımıyla suyunu sıkarak, mango suyu şeklinde içebilir, misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarındaki sıcak basmalarına karşı bir önlem olarak, vücudumuzdaki sıvı dengesini gözeten mango suyundan bol bol tüketebilirsiniz.

Mangonun Zararları

Mangonun faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde zararları yok denecek kadar azdır.

Bazı kişiler mangoya karşı alerjik tepkiler verebilir genelde karın ağrısı, burun akıntısı, nefes almada güçlük ve ishal olarak bilinmektedir. Çok fazla tüketildiğinde ciltte kaşıntı, döküntü, kızarıklık ve pul pul kabarcıklar oluşabilir.

Çok fazla tüketildiğinde kilo artışına neden olabilir. Mangonun tadı genelde bu meyveyi daha hiç tüketmemiş kişilerde tarafından merak edilmektedir. Mangonun tadı hafiftir.

Sizlere bu yazımızda mangonun faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.