Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ana vatanı Güney Amerika olan, ülkemizin yanı sıra dünyada pek çok kişi tarafından ilgiyle tüketilen ananas; ananasgiller ailesinin sıcak ülkelerinde yetişen bir bitkinin meyvesi olarak, leziz tadının yanı sıra sağlığımıza sunduğu katkılar ile de ön plana çıkıyor.

1555 yılında Brezilya topraklarında keşfedilen, ardından önce İngiltere’ye götürülen, sonraki süreçte Fransa gibi Avrupa ülkelerinde de yetiştirilmeye başlanan ananasın düzenli tüketimi, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, hastalıklara yakalanma olasılığımızı düşürüyor.

Özellikle meyve salatalarında ve kokteyl yapımında kullanılan, eşsiz tadı ile gönlümüzde taht kuran ananas; yoğurt, reçel ve dondurma imalatında da sıklıkla kullanılıyor.

Günümüzde Brezilya, Filipinler, Tayland, Meksia, Vietnam gibi tropikal bölgelerde yetiştirilen bu muazzam meyve; kolay ve rahat sindirimi sayesinde sindirim sistemimizin fonksiyonlarını iyileştiriyor.

Ananasın faydaları başlıklı bu yazımızda bu lezzetli meyvenin besin değerleri ile ilgili olarak da sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte; ananasın faydalarına dair bilmeniz gereken o ayrıntılar;

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasın faydaları nelerdir? ananas neye iyi gelir hakkında en çok merak edilen sorulara ayrıntılı olarak sizlere anlatamaya çalışacağım. İşte ananasın faydaları ne hakkında bilinmeyenler..

 • Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor

Yalnızca birkaç diliminde bile bol miktarda C vitamini içeren ananas; bileşenlerindeki vitaminler sayesinde beyaz kan hücrelerinin daha aktif bir şekilde çalışmasına olanak tanıyor.

Hücrelerimizi serbest radikallerin yıkıcı etkilerine karşı koruyarak, bağışıklığımızı yani hastalıklarla mücadele edebilme yeteneğimizi arttırıyor.

Kan damarlarımızı tıkayarak, kalp ve damar rahatsızlıklarına daha kolay ve daha erken yaşlarda yakalanmamıza neden olan serbest radikalleri yok eden ananas; vücudumuzu bakteri, mikrop ve virüslere karşı da koruyor.

Kış aylarında tüketildiğinde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücut direncimizi arttırarak, hastalıkları daha kısa bir sürede atlatabilmemize yardımcı oluyor.

Lif, antioksidan, A ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor, folik asit ve manganez açısından ideal bir kaynak olarak, daha sağlıklı bir yaşam sürebilmemize aracılık ediyor.

 • Hipertansiyonu düşürüyor

İçeriğindeki yüksek orandaki potasyum sayesinde yüksek tansiyonu düşürerek, dengeleyen bu leziz meyve, kan basıncındaki ani artışları önlüyor.

İçeriğindeki düşük sodyum sayesinde kan basıncını dengelediğinden tansiyon hastalarına düzenli olarak ananas tüketmeleri öneriliyor.

Ancak düzenli tüketim, bir süre sonra düşük tansiyon riskini beraberinde getirebileceğinden hastaların tüketim esnasında dikkatli davranmaları ve aşırı tüketimden mutlaka kaçınmaları gerekiyor.

 • Metabolizmayı hızlandırıyor

Glisemik indeksi düşük besinler arasında yer alan ananas; metabolizmamızı ve sindirim sistemimizi hızlandırarak, yediğimiz besinlerin karaciğerimizde ve diğer organlarımızda depolanmasını önlüyor.

Yani karaciğer yağlanması, göbek, bel ve basen bölgesindeki yağlanmalara savaş açıyor.

Kalorisi oldukça düşük olan bu meyve; kilo alımını kontrol altında tutuyor.

Diyetinize birkaç dilim ananas ekleyerek, bu leziz meyvenin metabolizma hızlandırıcı etkisinden yararlanabilmeniz mümkün!

 • Kemiklerimizi güçlendiriyor

Kas ve kemik sağlığımızdan sorumlu olan magnezyum, manganez ve potasyum mineralleri açısından da muhteşem bir kaynak olan ananasın faydaları arasında kas ve kemiklerimizi güçlendirmesi, iskelet sağlığımızı gözetmesi de bulunuyor.

Kemiklerin zayıflamasını önleyerek, vücudumuzdaki kireçlenmeleri önlüyor. Kireçlenme tedavisinde sıklıkla tüketebileceğiniz ananas; günlük manganez ihtiyacımızın önemli bir bölümünü karşılıyor.

Erken yaşlanma belirtilerini hafifleten ananas suyu cildimize sürüldüğünde cilt kırışıklıklarını yok ediyor.

Genel sağlığımızın yanı sıra cilt sağlığımıza da pek çok faydası bulunan ananası cilt bakım maskelerinize ilave ederek, daha genç, güzel ve ışıltılı bir cilde kısa sürede kavuşabilirsiniz.

 • Mide ve bağırsak sağlığımızı gözetiyor

Mide ve bağırsaklarımızı içeriğindeki bol lifler sayesinde yumuşatan, sindirimi oldukça kolay olan ananas; mide ve bağırsak sağlığımızı bozan, kabızlık, ishal, şişkinlik, gaz vb. sağlık sorunlarına yol açan zararlı bakterilerle savaşıyor.

Yani probiyotik etki gösteren ananas; içeriğindeki bromelayin öz suyu sayesinde midemizi ve bağırsak yollarımızı kuşatarak, gastrit, reflü, ülser, kolit vb. önemli rahatsızlıkları tetikleyen zararlı bakterileri vücudumuzdan uzaklaştırıyor.

Doğal bir müsil olarak, kabızlığa ve basura oldukça iyi geliyor. Kabızlık ve basur tedavisi amacıyla günde bir porsiyon ananas tüketebilir ya da bir bardak ananas suyu içebilirsiniz.

 • Ağız ve diş eti sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor

Doğal bir antioksidan olan ananas; iltihap giderici özelliği sayesinde ağız ve diş eti sağlığımızı gözetiyor.

C vitamini eksikliğinin yol açtığı diş eti kanamalarını durduruyor. Dişlerimizi güçlendirmenin yanı sıra ağzımızda iltihap oluşumuna neden olan bakterileri öldürüyor.

Ağız ve diş sağlığınızı düzenli ananas tüketerek, koruyabilirsiniz.

 • Ananasın ödem atıcı etkisi vardır

Anti-inflamatuar etki gösteriyor: Virüs, bakteri ve mikropların olumsuz etkilerini yavaşlatan ananas; güçlü bir inflamatuar olarak, vücudumuzdaki iltihaplanmayı durduruyor.

Vücudumuzdaki ödemi dışarı atmamamızı kolaylaştırıyor. İltihaplanmayı giderdiği için romatoid artrit gibi eklem romatizmalarının yol açtığı ağrı ve acıyı hafifletiyor.

Romatizmal ağrıları dindirmek için her gün ananas suyu içebileceğiniz gibi ananası direk olarak vücudunuzun ağrıyan bölgelerine de sürebilirsiniz.

 • Göz sağlığımıza iyi geliyor

Ananasta bol miktarda bulunan A vitamini, göz sağlığımızı koruyarak, gözlerimizin erken yaşlarda bozulmasını önlüyor.

Düzenli tüketildiğinde daha keskin ve daha net bir görüş elde edebilmemizi sağlıyor.

 • Mide bulantılarını alıyor

Özellikle hamilelerde görülen mide bulantılarını alan ananas suyu; kusma hissini azaltıyor.

Uzmanlara göre sabah tüketilen bir kase taze ananas, hamilelerdeki sabah bulantılarını kesiyor.

 • Detoks görevi görüyor

Her gün tüketilen bir bardak ananas suyu, detoks vazifesi üstlenerek, vücudumuzu ağır metallerden, toksinlerden, kimyasallardan ve besin atıklarından arındırıyor.

 • Tiroid hormonunu düzenliyor

Otoümmin rahatsızlıklara yani bağışıklık sistemimizin yanlışlıkla vücudumuzun sağlıklı hücrelerine saldırması sonrası gelişen hastalıklara karşı bizleri koruyan ananas ve ananas suyunun faydaları arasında bileşenlerindeki iyot ve bromelain sayesinde tiroid salgılanımını dengelemek de bulunuyor.

Hipertiroidi hastaları tarafından tüketildiğinde tiroidle savaşarak, semptomları hafifletiyor.

 • Cildimizi nemlendiriyor

Cilt bakım maskelerinde sıklıkla kullanılan ananasın tüketimi, cildimizi nemlendirip, beslemenin yanı sıra anti-aging etki göstererek, cildimizdeki yaşlanma sürecini yavaşlatıyor.

İnce çizgi ve kırışıklıklara savaş açarak, cildimizdeki sarkma ve çatlakları toparlıyor.

Kısacası ananasın sağlığımıza saymakla bitmeyecek kadar çok, hepsi birbirinden önemli katkıları bulunuyor.

Ananasın Besin Değerleri

100 gramında sadece 50 kalori ihtiva eden bu harika meyvenin besin değerlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • 109 mg potasyum
 • 1 mg sodyum
 • 13 gram karbonhidrat
 • 4 gram diyet lifi
 • 10 gram şeker
 • 5 gram protein
 • 8 mg C vitamini
 • 13 mg kalsiyum
 • 3 mg demir
 • 1 mg B6 vitamini
 • 12 mg magnezyum
 • 58 UI A vitamini

Ananasın Faydaları ve Özelliği

Ananasın faydaları arasında bilinene özelliği ise içeriğinde bulunan B2, B3, B5, B6 ve C  vitaminlerinin yanı sıra manganez, bakır, potasyum, beta-karoten, folik asit ve diyet liflerinin yoğun olması bu tropikal meyvenin faydaları olduğu göstermektedir. Ananasın faydaları ve özelliği sağlığıma daha yararlı olmasını sağlamaktadır.

Hamilelikte Ananasın Faydaları

Hamilelerin sık sık tüketmesi yönünde önerilen ananas hamilelerin mutlaka tüketmesi gereken yararlı meyvelerden biridir. Aşırıya kaçmadan tüketilen ananasın anne ve bebeğe faydaları ise;

 • C vitamini sayesinde daha güçlü bağışıklı sistemine sahip olursunuz
 • Güçlü kemiklere sahip olursunuz. Magnezyum bakımında zengindir
 • B1 vitamini sinir sistemini ve kalp sağlığını korur
 • B6 vitamini ise size enerji verir.
 • Ananas tüketmek bebeklerde kan hücrelerinin üretilmesine beyin gelişimine destek olur
 • Yüksek oranda lif içerdiği için hamilelikte sık görülen kabızlık önlenir
 • Demir ve folik asit doğum sorunlarının önüne geçer
 • Ananasta bulunan bromelain bağışıklık sisteminde bakterilerle savaşır
 • İdrar söktürücü etkisi vardır. Gebelikte sık görülen idrar sorunlarını önler
 • Kendine hoş aramalı tadından dolayı ruh sağlığı korur ve mutluluk verir
 • Hamilelikte yüksek tansiyonu önler. Kan basıncı düşürür

Ananas yemek doğumu başlatır mı

Yaygın bir inanışa göre ananas yemek doğumun başlamasına yardımcı olduğu söylenmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Ananasın Faydaları

Tüp bebek tedavisinde destekleyici besinlerden biride ananastır. Hatta bazı doktorlar tüp bebek tedavisi süresince ananas yenilmesini önermektedir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller tüp bebek tedavisinde başarı oranını yükseltir.

Ananasın Zararları

Sayasız faydaları bulunan anasında faydaları gibi bazı zararları ve yan etkileri bulunmaktadır. Genelde çok fazla tüketmek zararların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ananasın zararı var mı sorusuna cevap vermek istiyorum. İşte ananasın bilinen zararları;

 • Mide sorunları yaşayanlar dikkatli tüketmelidir
 • Gebelikte tüketilmesi önerilir ama aşırı tüketmek düşük riskine neden olabilir
 • Kan ilaçları kullanalar doktor önermedikçe kullanmamalıdır
 • Şeker hastaları aşırı tüketmesi şeker oranın yükselmesine neden olabilir
 • Gün içerisinde çok fazla tüketilirse dudak, yanak ve dilde şişme görülebilir
 • Çok fazla c vitamini içerdiği için fazla c vitamini ishal ve kusmaya neden olabilir

Ananas Nasıl Tüketilir?

Dış yüzeyi kabuklu olan ananası ilk kez tüketenler, ananasının dış kabuğunu soyarken, zorluk çekebiliyor.

Şayet sizler de bu meyveyi nasıl yemeniz gerektiğini bilmiyorsanız; aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle keskin ve tırtıklı bir bıçakla ananası yan tutarak, üst yani yapraklı kısmı kesin.
 • Ardından ananası dik konuma getirin ve aşağıdan yukarı doğru bıçakla dış kabuklarını alın.
 • Sonraki aşamada dış yüzeyde kalan kabukları oyucu bir bıçak yardımıyla çıkarın.
 • Son olarak ananası dörde bölün ve dilediğiniz miktarda dilimleyin.

Ananas Nasıl Yenir?

Ananası dilimlere ayırdıktan sonra meyve olarak tüketebileceğiniz gibi pastalarınıza bu meyveden ekleyebilir, pastalarınızın üzerini ananas ile süsleyebilirsiniz.

Küp küp dilimlediğiniz ananasları meyve salatalarınıza ya da kokteylerinize ilave edebilirsiniz.

Smoothilerinize ekleyebilecek bu leziz meyvenin bir meyve sıkacağı ile suyunu çıkarabilir ve ananas suyunu afiyetle içebilirsiniz.

Dilerseniz yoğurdunuza bir miktar ananas, muz, üzüm gibi meyvelerden ekleyebilirsiniz.

Ananasın Faydaları Maddeler Halinde sizlere anlatmaya çalıştım. Hem tüketmek hemde tüketilmesi diyetisyen ve sağlık uzmanları tarafından tarafından önerilen bu yararlı besin mutlaka hamilelikte tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca çocuklara faydalı olduğu için aynı şekilde çocuklarında haftada 1 defa yemesi gerekir.

Sizlere bu yazımızda ananasın faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Anasın faydaları ne hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.