Özel ve Devlet Hastanesinde Kürtaj Fiyatları

Özel ve Devlet Hastanesinde Kürtaj Fiyatları

Özel ve Devlet Hastanesinde Kürtaj Fiyatları 2022 İstenmeyen gebelik olarak adlandırılan kürtaj yasal olarak ülkemizde 10. haftaya kadar yapılmaktadır. Kürtaj için en ideal dönem 5 ile 6. hafta olmasına rağmen bazı özel durumlarda kürtaj yapılabilmektedir. Bebeğin ölmesi, bebeğin annenin sağlığını tehlikeye düşürmesi ve istenmeyen gebelik durumunda kürtaj yapılır.

Kürtaj yaptırmak isteyenler aklınıza takılan sorulardan biride kürtaj fiyatlarıdır. Özelde yada devlet hastahanesinde yapılan kürtaj ne kadar, kürtaj kaça yapılır soruların cevabını sizlere için araştırdık.

Kürtaj fiyatları gebeliğin durumuna ve hastaneye göre değişiklik göstermesine karşın genelde aşağı yukarı aynı fiyattır. Devlet hastanesinde ise fiyatlar özel hastahaneler göre düşük olmasına karşın genelde kürtaj için ücret ödemek gereklidir.

18 yaşından büyüklerin evli ise eşinin rızası ile yapılan kürtaj hakkında merak ettikleriniz Kürtaj Nasıl Yapılır Yazımızda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. İlk olarak devlet hastanesinde kürtaj fiyatları ve devlet hastahanesinde kürtaj yapılıyor mu hakkında bilgi verdikten sonra özel hastane kürtaj fiyatlarını yazmak istiyorum.

Devlet Hastanesinde Kürtaj Yapılıyor Mu

Devlet hastanesinde kürtaj yaptırmak isteyenler genelde devlet hastaneleri kürtaj yapar mı yada her hangi bir zorluk çıkarırlar mı diye düşünmektedirler. Devler hastanesinde 10 haftaya kadar kürtaj yasal haktır ve SGK tarafından karşılanmaktadır.

Devlet hastanelerinde kürtaj fiyatları genelde olmamasına karşın ortada her hangi bir risk yoksa genelde çoğu devlet hastanesi bu işlemi yapmamaktadır.

Devlet Hastanesinde Kürtaj Ne Kadar

Devlet hastanesinde kürtaj için herhangi bir ücret alınmıyor eğer sigortalı iseniz devlet hastanesinden ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Bilmeniz gereken bir husus ise kürtaj yasal olarak 10. haftaya kadar yapılmasına karşın çoğu devler hastanesi en fazla 6 haftalık olanları kabul etmektedir. Eğer gebelikte ve annede ciddi bir sorun varsa 10. haftaya kadar devlet hastanesinden kürtaj yaptırabilirsiniz.

Bekar kadınlar eğer sigortalı ise devlet hastanesinde ücretsiz olarak kürtaj yaptırabilmektedirler. Bekar kadın 18 yaşından büyükse kendi rızası ile kürtaj olabilir.

Devlet Hastanesinde Kürtaj Gizliliği

Normalde kürtaj yapıldıktan sonra bilgiler asla 3. kişiler ile paylaşılmaz ama devlet hastanesinde her şey kayıt altında olduğu için eğer 18 yaşından küçük iseniz aileniz yada eşinizin onayı alınır ve gerekirse adli birimlere bilgi verilir.

Özel Hastanede Kürtaj Yapılıyor Mu

Özel hastahanelerin neredeyse hepsinde kürtaj yapılmaktadır. Devlet hastanesine oranla daha acısız ve kolay yapılan kürtaj için özel hastaneleri tercih edenler genelde kürtaj fiyatlarını çok merak etmektedirler. Vakumlama yöntemi ile ve genel anestezi ile yapılan kürtaj özel hastanelerde daha acısız yapıldığı bilinmektedir.

Özel Hastanede Kürtaj Fiyatı

Özel hastahanelerden kürtaj fiyatları hastanenin bulunduğu il ve konuma göre değişiklik göstereceğini mutlaka unutmayın. Genelde kürtaj fiyatları 750 ile 1500 TL arasında olmasına karşın bazı özel ve konforlu hastanelerde fiyatlar 1500 ile 4500 arasında değişmektedir. Ayrıca İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Ankara büyük şehirlerde yüksek iken diğer şehirlerde daha düşük olabilir.

Sizlere kürtaj fiyatları hakkında tam bilgiyi vermemize karşın mümkün oldukça yakın fiyatları verdik. Özel hastane yada özel doktor ne kadar kaliteli ise fiyat ona göre yükselmektedir. İşte kürtaj fiyatlarını etkileyen etmenler.

  • Klinik yada özel hastanenin bilinirliliği
  • Klinik doktor yada hastanenin bulunduğu şehir
  • Kürtaj için uygulanan yöntem
  • Gebelik haftası, Her hafta için fiyat yükselir
  • Her hangi bir sağlık sorunu
  • Daha önceden kürtaj olup olmadığı

Kürtaj fiyatlarını etkileyen en önemli etkendir. Kesinlikle bu işlemi yapmadan önce fiyat ve ücret konusunda net olarak konuşmalısınız.

Özel Hastanede Kürtaj Kayıtlara Geçer Mi

İster klinikte olun isterse özel hastanede yada bir doktorun muayenesinde mutlaka sizinle konuşarak bazı sorular soracaktır. Ayrıca yapılan işlem kayıt altına alınmaktadır. Doktorunuz sizi muayene ederken yaptığı işlemi kayıt altına almak zorundadır.

Özel Hastanede Kürtaj Gizliliği

Özel hastanede olsun yada klinikte yaptığınız kürtaj kesinlikle 3. kişiler ile asla paylaşılmaz. Bilgiler gizlidir ve başka tarafından öğrenilmez.  Eğer 18 yaşından büyükseniz eşinizin onayı alınır. Bekar iseniz sadece siz bilirsiniz. 18 yaşından küçüklerde aile onayı olmadan asla işlem yapılmaz ve gizlilik kuralı burada geçersiz kalır.

Özel ve Devlet Hastanesinde Kürtaj Olanlar

Devlet hastanesinde kürtaj olanlar genelde devlet hastanesinde acının daha fazla hissedildiğini ve sürecin daha yavaş işlediğini söylemişlerdir. Devlet hastanesinde kürtaj hem zahmetli hemde uzun sürdüğü için çoğu kişi özel hastaneden kürtaj yapmayı tercih etmektedir.

Kürtaj fiyatı ne kadardır, kürtaj kaça yapılır ve kürtaj fiyatları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.