Isotrexin Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Isotrexin Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Isotrexin Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Hafif aknelerin yanı sıra şiddetli akne vulgaris yani iltihaplı sivilce tedavisi amacıyla da reçete edilen Isotrexin jel, cilt üzerinde bakteri oluşumuna yol açan kimyasallara savaş açıyor.

Bu kimyasalların etkilerini yavaşlatıp, durduran bu güçlü jel; iltihaplı sivilcelerin dışında standart yani iltihapsız olan sivilceleri de kısa sürede tedavi ediyor.

Yağlı bir cilt tipine sahip olan kişilerde sıklıkla görülen akne vulgaris tedavisi için oldukça etkili olan Isotrexin, bakteri ve mikropların yayılımını, sivilcelerin durumunun kötüleşmesini büyük ölçüde engelliyor.

Bu yazımızda kısaca Isotrexin jel nedir? Isotrexin jel ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

İşte, Isotrexin jele dair bilmeniz gereken en önemli bilgiler;

Isotrexin Jel Nedir?

Etken madde olarak ‘eritromisin’ ve ‘isotretinoin’ içeren, yardımcı maddeleri arasında ise butillenmiş hidroksitoluen, etanol ve hidroksipropilselüloz yer alan bu jel; 30 gramlık alüminyum tüplerde eczanelerde satışa sunuluyor.

Topikal olarak ciltteki sorunlu bölgeye yani inflamasyonlu ya da inflamasyonsuz sivilce ve lezyonların üzerine uygulanması gereken bu jel; cilt altında biriken yağ ve kiri ciltten uzaklaştırıyor.

Yani peeling etkisi gösterip, cildi kir, yağ, siyah ve beyaz noktalardan derinlemesine arındırıyor.

Kremin yan etkileriyle karşılaşmamak adına kullanım esnasında dikkatli davranmanız; jel formunda olup, cilt tarafından hızlıca emilen ve cilde kolaylıkla yayılan bu ürünü mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanmanız gerekiyor.

Isotrexin Jel Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Bu jelin kullanım alanlarını, faydalarını yani ne işe yaradığını, hangi amaçla reçete edildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Peeling gibi hareket edip, cildin en üst katmanındaki kir, mikrop, bakterileri yok ediyor.
 • Cildi derinlemesine temizliyor
 • İçi irin dolu kabarcıkları iyileştiriyor, bu kabarcıkların iç kısmındaki iltihabı kurutuyor.
 • İltihaplı sivilcelerin yanı sıra normal sivilceler üzerinde de hızlıca etkisini gösteriyor.
 • Cildinizdeki aşırı sebum artışını durduruyor.
 • Cildinizde yeni sivilce ve akne oluşumunu önlüyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eumovate Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kısacası Isotrexin jel; güçlü bir antibakteriyel ve antiinflamatuar olarak, sivilcelerden kurtulmanıza öncülük ediyor.

Isotrexin Jel Nasıl Kullanılır?

Bu kremi her şeyden önce mutlaka ve mutlaka doktorunuzun reçetesi üzerine kullanmalısınız.

Kullanım esnasında doktorunuzun önerilerini dikkate almalı, kremi reçetede belirtilen şekilde ve zaman dilimi boyunca her gün eksiksiz bir şekilde cildinizdeki lezyonlu bölgeye uygulamalısınız.

Doktorunuz, farklı bir şekilde reçete etmediği taktirde bu jeli cildinizdeki hastalıklı yani akneli bölgeye günde bir ya da iki sefer ince bir tabaka halinde, parmak uçlarınızla ve nazik hareketlerle sürmelisiniz.

Isotrexin jeli en az 6-8 hafta boyunca kullanmalısınız. Böylelikle krem kullanımından istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Güvenilirliği henüz araştırılmamış olduğundan bu kremi maksimum 12 hafta boyunca kullanmalısınız.

Kullanım esnasında doz ve süre aşımına kaçmamalı, unutulan dozları dengelemek adına çift doz almaya kalkışmamalısınız.

Doz aşımı söz konusu olduğunda doktorunuza ya da eczacınıza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Isotrexin Jel Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Krem kullanımdan hem en iyi verimi alabilmek hem de yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmamak adına göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Kremin etkin ya da yardımcı maddelerine karşı herhangi bir alerjiniz mevcutsa bu kremi kullanmaktan mutlaka kaçınmalısınız.
 • Sizde akut egzama, gül hastalığı ya da perioral dermatit söz konusuysa bu kremi kullanmamalısınız.
 • Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bebeğinizi emziriyorsanız bu kremi kullanmamalısınız.
 • Kremin göz, göz çevresi, ağız, dudak gibi mukoz mebranlar; kesik, açık yaralı ya da egzamalı bölgelerle temasından sakınmalı, temas halinde ilgili bölgeyi bol suyla yıkamalı ve kremden arındırmalısınız.
 • Kremin cildinizdeki deri kıvrımlarında birikmemesine özen göstermelisiniz.
 • Boyun başta olmak üzere cildinizin hassas bölgelerine bu kremi sürerken titiz davranmalısınız. Nazik hareketlerle kremi sürmelisiniz. Aksi halde cildinizde tahriş, yanma, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlarla yüzleşebilirsiniz.
 • Bu kremin kullanımı, güneşe karşı cildinizde aşırı hassasiyet oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden tedavi boyunca yapay ya da doğal UV ışınlarına maruz kalmamalı, solaryuma girmemelisiniz. Hassasiyet oluşumu durumunda tedaviye doktorunuza danışıp, belirli bir süreliğine ara vermelisiniz.
 • Cildinizde tahriş ya da dermatit ile karşılaştığında doktorunuza danışıp, krem kullanım sıklığını azaltmalısınız. Tedavinin devam edip etmeyeceğine dair doktorunuzdan bilgi almalısınız.
 • Cildinizde kimyasal soyma, lazerle cilt yenileme vb. birtakım işlemler yakın zamanda uygulanmışsa cildinizin tamamen iyileşmeden önce bu kremi kullanmamalısınız.
 • Kremin içeriğinde yanıcı maddeler bulunduğundan kremi sürdükten hemen sonra sigara içmemeli ya da aleve yaklaşmamalısınız.
 • Kullandığınız tüm reçeteli ya da reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak tedavi öncesinde doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Bu kremi kullanırken klindamisin içeren diğer ürünleri eş zamanlı kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Tedavi esnasında topikal antibiyotik, kurutucu sabun, temizleyici, alkol içeren maddeler kullanırken dikkatli olmalısınız. Örneğin, birini sabah diğerini akşam kullanmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bepanthol Onarıcı Bakım Merhemi

UYARI:

Sizde bölgesel enterit ülseratif kolit, antibiyotikle ilişkili kolit mevcutsa bu kremin kullanımı, ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bu yüzden krem kullanımı esnasında diyare, karın ağrısı ve karın krampları ile karşılaşmanız durumunda tedaviyi bırakmalı, acilen size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz.

Isotrexin Jel Fiyatı

Bu ürün; doktor tarafından reçete edildiğinde SGK tarafından karşılanıyor. Reçetesiz almak istediğinizde ise ortalama 20 TL ödemeniz gerekiyor. Bu rakam, eczaneler arasında farklılık gösterebiliyor.

Her ne olursa olsun bu kremi mutlaka doktorunuzun reçetesi ile kullanmanızı öneriyoruz.

Isotrexin Jel Gözeneklere Faydası Var mı?

Bu jelin peeling etkisi göstermesi, gözeneklerin genişlemesini ve iç kısmının temizlenmesini sağlıyor.

Lakin ürünü tüm yüzünüze peeling amacıyla sürmemeli, sadece cildinizdeki lezyonların üzerine uygulamalısınız.

Isotrexin Jel Sivilce İzlerini Geçirir mi?

Kremin prosektüsünde yer almasa da soyucu etkisi ölü hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Yani bu jel, sivilce izlerinin de soyulma ile ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Isotrexin Jel Kullananlar:

Bloglarda, internette ve arama motorlarında bu kremi kullanan kişilerin yorumlarını görebiliyoruz.

Isotrexin Jel Yüzde Ne Kadar Kalmalı

Jel yüze sürüldükten sonra cilt üzerinde etki göstermesi için yüzde en az yarım saat ile 1 saat kadar kalması gereklidir. Temiz cilde sürülür mümkün oldukça yüzde kalması sağlanır.

Isotrexin Jel Kaç Ay Kullanılır

Krem tedavi boyunca düzenli kullanılması gereken ilaçlardan biridir.  Isotrexin jel 1,5 ay ile 2 ay boyunca kullanılması gerekir.

Isotrexin Jel Buruna Sürülür Mü

Eğer burun üstünde sivilce ve siyah noktalar varsa burna sürülen kremlerden biridir.

Isotrexin Jel Cildi Soyar Mı

Sivilceleri yok eden bu krem cildi soyucu etkisi olan ürünlerden biridir.

Isotrexin Jel Etkisini Ne Zaman Gösterir

Krem düzenli olarak kullanıldığında ile etkileri 1 ay içerisinde göstermeye başlamasına karşın tam etki göstermesi 2 ay sürmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eritretin Jel

Isotrexin Jel Reçetesiz Alınır Mı

Reçete ile satılan bu jel doktorunuz size reçete ettikten sonra eczaneden almanız gerekmektedir. Yan etkileri fazla olduğundan kesinlikle reçetesiz olarak alınması önerilmez.

Isotrexin Jel Sürdükten Sonra Yüz Yıkanır Mı

Jel temiz yüze sürülür ve sürüldükten sonra asla yüzün yıkanmaz cilt üzerinde tam etki göstermesi için mümkün oldukça yüzde kalmalıdır.

Isotrexin Jel Siyah Noktalara İyi Gelir Mi

Sivilceler üzerinde olumlu etki gösteren ısotrexin jel aynı şekilde cildin yağ dengesini sağlayarak siyah noktalarında yok olmasını sağlar.

Isotrexin Jel Yüzümü Kızarttı ve Yaktı Sorunu

Isotrexin jelin yan etkilerinde biri ciltte kızarıklık yanma yanma yapmasıdır. Isotrexin jel kullananlar yüzmü yaktı ve kızarttı sorunu ile karşılaşmaktadır. Eğer ciltte yanma be kızarıklık fazla ise asla kremi kullanmamalısınız.

Isotrexin Jel Kullananlar

Isotrexin jel kullanalar yaptıkları yorumlarda kremi sivilceleri iyi geldiği gibi sivilce izlerine de iyi geldiğini söylemişlerdir. Isotrexin jel kullananlar cildi soyan bu kremin kesinlikle sürüldükten sonra güneşe çıkılmaması gerektiğini dile getirmişlerdir. Isotrexin jel ciltte yanma ve kızarıklık meydana getirdiği için mutlaka dikkatli kullanılması gerektiği yorumlarda kullananlar tarafından sıklıkla söylenmiştir.

Isotrexin Jel Yan Etkileri

Bu kremin kullanımı, tıpkı diğer topikal krem, losyon, antibiyotik ve ilaçların kullanımında olduğu gibi bazı yan etkilerle sonuçlanabilir.

Bu yan etkiler; genellikle doz aşımına kaçan ya da kremin içeriğindeki maddelere karşı aşırı bir hassasiyeti bulunan kişilerde görülür.

Krem kullanımının olası yan etkilerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Yaygın:

 • Uygulama bölgesinde döküntü

Çok yaygın:

 • Uygulama bölgesinde ağrı

Yaygın:

 • Egzama, cilt kuruluğu, eksfolyatif dermatit vb. bölgesel deri reaksiyonları

Seyrek:

 • Uygulama bölgesinde folikülit
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Üst abdomen ağrısı
 • Diyare
 • Abdominal rahatsızlık
 • Cilt renginde bozulma
 • Ürtiker
 • Yüz ödemi
 • Ciltte hiperpigmentasyon
 • Uygulama bölgesinde eritem
 • Ciltte yanma hissi
 • Ciltte batma hissi
 • Ciltte soyulma

Yukarıdaki yan etkiler; genellikle tedavinin ilerleyen sürecinde kendiliğinden geçme eğilimindedir.

Şiddetli alerjik reaksiyon, karın ağrısı söz konusu olduğunda ise vakit kaybetmeksizin dokturunuza görünmelisiniz.

Bu jeli 25 oC oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın erişemeyeceği yerlerde ve kendi ambalajında saklamalısınız.

Ürünü son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalı, ambalajı yırtık, yapısında tuhaflık fark ettiğiniz ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Daha önce bu kremi kullandıysanız ya da bu kremle şu an tedavi görüyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazıp, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.