Kına ile Saç Nasıl Boyanır? Kına ile Saç Boyama

Kına ile Saç Nasıl Boyanır? Kına ile Saç Boyama

Günümüz sağlık problemleri arasında önemli bir yere sahip olan saç problemlerinin başlıca sebeplerinden biri, kimyasal maddelerin saçlara zarar vermesidir.

Son dönemde ön plana çıkan ve saçlarda yaşanan bir çok probleme deva olan kına ile saç nasıl boyanır ?  Kına ile saç boyama teknikleri nelerdir ? Soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz…

Piyasada bulunan ve doğal olmayan saç boyalarından sıkılan bir çok insan doğal yöntemlerle saçlarına gerekli bakımları yapmaya çoktan başladı. Doğal olarak saç kremi etkisi gösteren, saçları yumuşatan ve bakım yapan kına ile aynı zamanda saçları boyayarak çeşitli renkler elde etmek mümkün. Türkiye’de üretilen kınalar en kaliteli kına olurken, bitkilerin yapraklarından üretilir.

Öncelikle hatırlatmak gerekirse, aşağıda açıklayacağımız yöntemlerde kullandığımız kına normal kınadır. Bir çok yerde satılan hint kınaları dahil değildir.

Kına ile saçlarınızı boyamadan önce dikkat etmeniz gereken önemli bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşalım. Öncelikle saçlarınıza uygulayacağınız kınanın miktarı oldukça önemli, saçlarınız yaka uzunluğunda ise 100 gram doğal kına, omuz uzunluğunda ise 300 gr doğal kına, bel uzunluğunda ise 400 gram doğal kına ile saçlarınızı boyayabilirsiniz.

Kına ile Saç Boyama Nasıl Yapılır ?

Boyayı hazırlamak için metal bir tabak ayarladıktan sonra, süt veya ılık suya saçımızın uzunluğu ve kalınlığına göre kına ilave ediyoruz.

Kınayı hazırlarken ellerde kına izi kalmaması için eldiven kullanmanız gerektiğini hatırlatarak, oluşturduğumuz karışımı yaklaşık 10 dakika boyunca karıştırıyoruz. Yüzeyine bir miktar su dökerek karışımımızı yaklaşık 8 ile 10 saat arasında bekletiyoruz. Bekleyen kına boya kıvamına gelmesinin ardından saçlara uygulanabilir. Uyarıda bulunarak, kınayı temiz saça uygulamanız renk, sağlık ve kalıcılık açısından oldukça önemlidir. Boya kıvamına gelen karışımı saç köklerinden başlayarak, uçlarına doğru güzelce sürüp yediriyoruz. İstediğiniz bölgeye kınayı uyguladıktan sonra geriye sadece sarıp beklemek kalıyor.

Not : Karışım elde etmenizin ardından bir miktar tuz ilave ederseniz, saçlarda oluşan rengi sabitler.

Yaklaşık 2 ile 4 arasında bekleyerek kınanın tonunu ayarlayabilirsiniz.

Doğal kına ile farklı renk tonları elde etmek isteyen okurlarımız için derlediğimiz bir kaç renk ve tarifi şu şekilde,

Kına ile Bakır Renk Elde Etme

Yukarıda anlattığımız şekilde, hazırladığınız karışıma yaklaşık 1 su bardağı suda soğan kabuğu kaynatarak suyunu ilave edebilirsiniz. Ardından yapılacak uygulamalar aynı şekilde.

Soğan kabuğu ilave edilen karışım saçlarınızda bakır renk verecektir.

Kına ile Kızıl Renk Elde Etme

Aktarlardan aldığınız doğal kınayı yukarıda belirttiğimiz şekilde hazırlayarak, ekstra soğan kabuğu suyu yerine, bir miktar kırmızı şarap veya pancar suyu eklerseniz, saçlarınızda kına kızıl bir renk oluşturacaktır.

Farklı renk tonları elde etmek isteyen okurlarımızın dikkat etmesi gereken önemli bir nokta ise, madde ilave edilmesinin ardından karışımın doğru yapılması ve boya kıvamına gelene kadar karıştırılması.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BegonyaYardım BaşvurusuBelediye Yardımları Turkcell Bedava İnternet