Sülfatsız Şampuan Nedir? Öneriler, Markalar ve Kullanıcı Yorumları

Sülfatsız Şampuan Nedir? Öneriler, Markalar ve Kullanıcı Yorumları

Daha sağlıklı, güzel ve çekici görünen saçlara sahip olmak adına kullandığınız şampuanın aslında saçlarınıza ve saç derinize zarar verebileceğini biliyor muydunuz?

Özellikle pek çok popüler markanın şampuanlarında yer alan ve saçların köpürmesini sağlamakla görevli kimyasal bir madde olan ‘sülfat’; maalesef ki saçlarımızı yıpratıyor, saç köklerimizi güçsüzleştiriyor ve saç derimizi dış etkenlere karşı savunmasız bırakıyor.

Şampuanların yanı sıra çoğu temizlik malzemesinde de kullanılan sentetik bir madde olan sülfat; uzun süreli kullanıldığında saç derimizdeki koruyucu tabakayı tahrip ediyor.

Sülfatsız şampuan nedir? başlıklı bu yazımızda en kaliteli ve en etkili sülfatsız şampuan markalarını da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sülfatsız Şampuan Nedir?

Bildiğimiz şampuanlardan farklı olarak, saçlarımıza uygulandığında köpürmeyen, diğer şampuanlara nazaran daha yumuşak bir his bırakan sülfatsız şampuan; hiçbir şekilde sülfat içermiyor.

Bebek şampuanlarının hiçbirinde yer almayan sülfat; saç derisi ile temas ettiğinde deriyi tahriş ederek, zamanla saç derisindeki bu tahrişlerin farklı sorunları beraberinde getirmesine neden oluyor.

Boyalı saçların renginin bozulmasına, açılmasına ve daha kısa bir süre içerisinde canlı rengini kaybetmesine yol açan sülfatın her ne kadar saç köpürtücü özelliğinden hoşlansak da aslında sülfatlı şampuanları kullanarak, saçlarımıza bilmeden de olsa zarar vermiş oluyoruz.

Bebek şampuanlarının yanı sıra kaliteli temizlik ürünlerinde, organik saç bakım ve temizlik malzemelerine de hiçbir şekilde eklenmeyen sülfat, sert dokusu ile saçlarımızın daha kolay bir şekilde yıpranmasına yol açıyor.

Yumuşak dokusu ile ön plana çıkan, diğer ucuz şampuanlara nazaran daha kaliteli olan sülfatsız şampuanlar ise saçlarımızı besleyerek, dış etmenlere karşı koruyor. Aynı zamanda tamamen organik bileşene sahip olan bu şampuanlar, saçlarımızı nemlendiriyor, besliyor ve güçlendiriyor.

Bir diğer deyişle saçlarımızdaki yıpranmaların, dökülmelerinin, kopmaların, güçsüzlüklerin önüne geçebilmek adına saçlarımıza zarar veren sülfat içeren şampuan kullanımını bir an önce bırakmamız gerekiyor.

Sülfatsız Şampuan Ne İşe Yarar?

Genellikle Hindistan cevizinden elde edilen bir madde içeren sülfatsız şampuan; sülfatlı şampuanların aksine saçlarımıza daha nazik ve yumuşak davranıyor.

Saçlara uygulandığında sülfatlı şampuanların aksine fazla köpürmeyen bu şampuan; köpürmese bile saçlarımızı derinlemesine temizliyor.

Kimyasal içeriği bulunmayan, tamamen bitkisel ve organik içeriğe sahip olan bu şampuan, saçlarımızı nazikçe temizlemenin yanı sıra saçlarımızın doğal yapısını da korumuş oluyor.

Yumuşak formülleri sayesinde sert olmadıkları için saçlarımızdaki kırılma, kopma, yıpranma, kuruma vb. saç problemlerini de en aza indirgiyor.

Aynı zamanda saçlardan kolaylıkla arınan bu şampuanlar; saçlara yumuşak bir doku kazandırarak, saçların daha rahat bir şekilde taranabilmesine olanak tanıyor.

Bu yüzden özellikle kuru, yıpranmış, ekstra bakıma ihtiyaç duyan saçlarından şikayetçi olan kişilerin mutlaka sülfatsız şampuan kullanmaları gerekiyor.

Kuru saçların yanı sıra yağlı saçların da gönül rahatlığıyla kullanabileceği bu ürün; saçları yağ ve kirden derinlemesine arındırarak, temizliyor.

Hassas saçlar, yani kuru, yıpranmış, boyalı ya da röfleli saçlar için kurtarıcı nitelikte olan bu ürün; boyalı saçların rengini koruyor, yıpranmış saçları ise onarıyor.

Kuru saç tellerini nemlendiren ve besleyen sülfatsız şampuan; saç dökülmelerini ve kırılmalarını da azaltıyor.

Sülfatın yol açtığı saç derisindeki kabuklanmaları ve kepek oluşumunu önlüyor. Yani kepek sorunu ile mücadelede bu şampuanları kullanmanın oldukça özel bir yeri bulunuyor.

Sülfatsız Şampuan Nerede Satılır?

Marketlerde, kozmetik mağazaların pek çoğunda satışa sunulmayan sülfatsız şampuanları internette organik ve bitkisel saç ve cilt bakım ürünü satışı gerçekleştiren kozmetik mağazalardan satın alabilme şansınız bulunuyor.

Marketlerdeki şampuanlara göre daha kaliteli olan bu ürünler; daha çok vegan ve vejetaryen içerikleri ile de adından söz ettiriyor. Vegan ve vejetaryenlerin aşina olduğu bu saç bakım ürünleri; ne yazık ki pek çok kişi tarafından bilinmiyor.

Lakin sülfat içermeyen şampuanlar listesinde Kerastase, Yves Rocher, Loreal gibi herkes tarafından bilinen, popüler markalar da yer alıyor.

Bulunduğunuz şehirde organik cilt ve saç bakım malzemeleri satan bir kozmetik mağaza yoksa sülfatsız şampuan almak için online dermo-kozmetik mağazaları ziyaret edebilirsiniz.

Sülfatsız Şampuan Önerileri

Saçlarınıza kapsamlı bir bakım yapmak, saçlarınızdaki dökülmeleri bir an önce durdurmak adına sizler de hemen sülfat içermeyen şampuanlardan kullanmaya başlayabilirsiniz.

İşte, kullanabileceğiniz, en kaliteli sülfatsız şampuan markaları ve önerileri: 

  • Yves Rocher Low Shampoo:

Tamamen bitkisel temizleyici maddeler içeren Yves Rocher ürünlerinin büyük çoğunluğunda saçlara zarar veren sülfat ve paraben gibi kimyasallar yer almıyor.

Özellikle organik beyaz acı bakla vb. bitki tohumlarındaki zengin protein özlerinin kullanıldığı Yves Rocher Low şampuan; saç derisindeki kan dolaşımını uyararak, saçları besliyor, sağlıklı saç köklerinin çıkmasını destekliyor.

Bol miktarda protein içeren Yves Rocher ürünleri; saçlara keratin yüklemesi yaparak, saçların daha güçlü, canlı ve hacimli görünmesine aracılık ediyor.

Üstelik şampuan, yalnızca 30 TL gibi oldukça düşük bir rakama satışa sunuluyor.

  • Schwarzkopf BC Bonacure Sulfate Free:

Dünyanın en popüler saç bakım markalarından biri olan Schwarzkopf tarafından satışa sunulan bu serinin ürünlerinin hiçbirinde sülfat bulunmuyor.

Ürünü set halinde almak istediğinizde ortalama 120 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor.

Schwarzkopf BC Bonacure şampuan tek başına yaklaşık 80 TL’ye satılıyor.

  • Organix Biotin Collagen Full Dolgunlaştırıcı ve Uzatıcı Şampuan:

Gratis mağazalarından temin edebileceğiniz, organik saç bakım markası OGX’in bu ürünü; sülfat da dahil olmak üzere saçlara zarar verebilecek hiçbir kimyasal içermiyor.

İçerisindeki Hindistan cevizi aroması sayesinde saçları besliyor, nemlendiriyor ve onarıyor. Saçlara hacim ve dolgunluk katan bu ürün; aynı zamanda saçlarda kolajen etki göstererek, yeni kök hücre oluşumunu destekliyor. Saç derisindeki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak, saçların daha hızlı ve gür bir şekilde uzamasına yardımcı oluyor.

Ürün Gratis mağazalarının yanı sıra pek çok dermokozmetik online satış mağazasında da ortalama 50 TL gibi uygun bir rakama satılıyor.

  • Loreal Elseve Sülfatsız Şampuan Serisi

Loreal’ın en son mucizelerinden biri olan Loreal Elseve 3’ü bir arada krem şampuan serisi, sülfatsız içerikleri sayesinde saçları hiçbir şekilde aşındırmıyor ve kurutmuyor.

Özellikle boyalı, kuru, dökülen, yıpranmış saçlar için ideal olan bu seri; Watsons mağazalarında yalnızca 30 TL’ye satışa sunuluyor.

Watsons mağazalarında indirim günlerine denk geldiğinizde ise ürünü neredeyse yarı fiyatına satın alabiliyorsunuz.

  • Down Under Natural’s Nude Güçlendirici Şampuan:

Sülfatın yanı sıra hiçbir şekilde paraben benzeri kimyasal da içermeyen bu ürün, tamamen doğal içeriği sayesinde saçların doğal yapısının korunmasını sağlıyor.

Saç dökülmelerini büyük ölçüde gideren ürün, düzenli kullanıldığında saçlarınıza hacim ve gürlük kazandırıyor.

Ürünü internet üzerinden 80 TL gibi bir rakama satın alabiliyorsunuz.

Sülfatsız Şampuan Kullananlar

Sülfatsız şampuan kullananlar genelde kimyasal ürün yada sülfat içermediği için tercih ettiklerini dile getirmişlerdir. Yıpranan, bakıma ihtiyaç duyan ve dökülen saçları onarmak için tercih edilen sülfatsız şampuan saçların daha hacimli ve canlı görülmesini sağlar.

Sülfatsız şampuan kullananlar yorumlarında kesinlikle denemesi gereken şampuanlardan biri olduğunu dile getirmişlerdir. Saçlarını korumak ve yıpranan saçlarını onarmak için tercih edildiği sıklıkla yorumlarda dile getirilmiştir.

Sülfatsız Şampuan Fiyatı

Ürün fiyatları üzerinde şampuanın markası ve kaç ml’lik şişelerde satışa sunulduğu belirleyici oluyor.

Piyasada 30 TL gibi ekonomik bir fiyatın yanı sıra 80 TL gibi daha yüksek bir rakama da sülfatsız şampuan bulabiliyorsunuz.

Syoss, Avalon Organics markalarını, OGX boya koruyucu şampuan serisini; sülfatsız şampuanlar listesinde ilk sıralarda bulunan diğer popüler markalara örnek olarak gösterebiliriz.

Bu yazımızda kısaca en etkili sülfatsız şampuan markaları nelerdir? sorusunu yanıtlamaya, sülfatsız şampuan önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de daha sağlıklı, güçlü, hacimli, parlak ve canlı saçlar için yukarıda önerdiğimiz şampuanlardan birini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.