Kilin Saça Faydaları ve Saça Kil Maskesi Tarifleri

Kilin Saça Faydaları ve Saça Kil Maskesi Tarifleri

Kilin saça faydaları, kilin saça etkisi; Kil yüzyıllardır kadınların cilt bakımında kullanıldığı en önemli güzellik sırlarından biri olmuştur.  Aynı şekilde kilin saça faydası ve etkisi bayanların uzun yıllardır bildiği ve kullanığı bir yöntemdir. Aktarlardan alacağınız yumuşak kil ile saçlarınız yumuşacık olurken, ahenge dans ettiğini rüzgarın şekil verdiği göreceksiniz. Saçı derinlemesine besleyen, dökülmesini önleyen, kepekleri yok eden, saç diplerini güçlendiren kilin saça faydalarını sizlere ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağım.

Kil Saça Faydaları

Kilin saça faydaları ve kilin saça etkisi, kilin içerisinde bulunan yüksek oranda kalsiyum ve potasyumdan gelmektedir. Sıklıkla merak edilen bir soru ise saç için hangi kil kullanılır sorusudur. Saç için kesinlikle yumuşak kil kullanmalısınız. Sizlere kilin ayrıntılı şekilde faydalarını sıralamak istiyorum.

 • Kil saç dökülmesine iyi gelir mi : Kil maskesi sayesinde saçlarınız hem güçlenecek hemde saç döküme sorunları ortadan kalkacaktır. Saç dökülmesinin önlenmesini için kil maskesi mutlaka saça düzenli uygulanmalıdır.
 • Kil saç uzatır mı : Kil içeriğinde bulunan mineraller sayesinde saçın sağlıklı şekilde uzamasını sağlamaktadır. Daha güçlü, kopmayan, dökülmeyen ve kısa sürede uzayan saçlar için kil ile saç bakımı doğal ve sağlıklı şekilde saçlarınızı uzatabilirsiniz.
 • Kil saçı gürleştirir mi : Kilin saçı gürleştirdiği ve hacim kazandırdığı bilinmektedir.  Kil ile saçı gürleştirmek için kil içeren şampuanlar ve saç bakım maskeleri ile mutlaka desteklemelisiniz.
 • Kil saç çıkarır mı : En çok merak edilen sorulardan biride kil saç çıkarır mı sorusudur. Kil saç dökülmesinde engellerden saç diplerini de beslemektedir. Kilin burada asıl amacı saçın sağlıklı olmasını ve dökülmesini engellemektir. Dökül saçların tekrar çıkması için mutlaka tedavi olmanız gerekmektedir. Kil seyrelen saçların tekrar çıkmasın azda olsa etki gösterdiği bilinmektedir.
 • Kil saçların nemlenmesini sağlar :  Saçların kuruması kısa sürede kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Kilin nemlendirici ve besleyici etkisi ile saçlarınız kısa sürede eski canlı ve nemli haline dönecektir. Kil yağlı saçların yağ dengesini sağlayarak saçtaki yağlanmayı yok eder.
 • Kil saçları kirden arındırır : Çevresel etkiler, toz, duman saçın çabuk kirlenmesine ve saç sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Kil ile saç bakımı yaparak saçlarınızı hem kirden arındırmış olursunuz hemde çevresel etkilerin saça zarar vermesini önlemiş olursunuz.
 • Kil saç diplerini besler : Kil tıkanmış gözeneklerin açılmasını ve saç diplerinin beslenmesini saçlar. Saç diplerindeki gözeneklerin açılması saçın hava almasını sağlarken saç sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Kil Saça Nasıl Uygulanır

Eskiden ninelerimiz dedelerimiz kili direk saçlarına sürer ve bu şekilde yıkarlardı. Günümüz ise aktarlardan satılan baş kili (saç yıkama kili) sayesinde kolay şekilde saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlar için kullanılacak kilin yeşil kil yada beyaz kil olması aslında önemli değildir. Kilin yumuşak olması yeterlidir. Saçlarınıza uygulayacağınız kil maskeleri saçlarınızda yarım saat kalması yeterlidir.

Kil ile Yapılan Saç Bakım Maskeleri

Kil ve Yumurta Sarı: Yumurta sarısının pek çok saç bakım maskesinde kullanıldığı bilinmektedir. Saçı besleyen  ve içerisinde bulunan mineraller saçı güçlendirmektedir. Eğer saçlarını yağlı ise bu maske yağı alarak saçlarını nemlendirecek tir.

 • 1 tane yumurta sarısı
 • 5  yemek kaşığı kil
 • An miktarda su

5 Yemek kaşığı kil ile az miktarda suyu karıştırın. Kil macun kıvamına gelmesine dikkat edin fazla su olmasın. 1 adet yumurta sarısını ekleyip ve fazla akışkan olmayan bir karış elde ettikten sonra saçlarınıza sürün ve yarım saat bekledikten sonra banyo yapın. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Saçları Gürleştiren, Nemlendiren ve Besleyen Kil Maskesi : Kuru saçları nemlendiren, saç diplerini besleyen etki bir maskedir. En çok kullanılan kil maskelerinden biridir. Kesin ve olumlu sonuç verdiği kullananlar tarafından tarafından sıklıkla söylenmektedir.

 • 5 Yemek kaşığı kil
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 Tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 Tatlı kaşı badem yağı

Çok etkili ve yapılışı bir o kadar kolay maskelerden biridir. Hazırlarken yoğurt kıvamına geldiğine emin olduktan sonra saçlarınıza sürün ve ortalama 10 ile  15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir. Etkisini bütün hafta göreceğiniz bu kil maskesinde saçlarınız nemlencek, kolay taranacak ve bakımlı görünecektir.

Balı ve Sütlü Kil Maskesi : Aktarlardan alacağınız baş kili ile hazırlayacağınız bu saç maskesini uygulayarak saçların gürleşmesini. parlamasını ve kırılmaların yok olmasını sağlayabilirsiniz.

 • 1 Su bardağı kil
 • 1 Çay kaşığı bal
 • 1,5 Su bardağı süt

Yukarıdaki malzeme miktarı bayanların uzan saç tipine göre verilmiştir. Eğer saçlarınız kısa ise miktarlarda değişiklik yapabilirsiniz. Malzemeleri karıştırıp hazırladıktan sonra saçlarınız her herine ince tabaka halinde sürün ve kuruduğuna emin olduktan sonra ılık su ile durulayın. Etkili bir tariftir. Ayda 2 defa uygulamak yeterlidir.

Yıpranan Saçları Yenileyen Kil Maskesi : Saçları boyamak, hava koşulları, çevreseler etkiler saçların hemen yıpranmasına ve dökülmesine neden olur. İşte bütün bunların etkisini azaltacak bitki çaylı kil maskesi kullanabilirsiniz.

 • 1 Su bardağı kil
 • 5 Yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 Su bardağı bitki çayı
 • 10 damla bitki yağı bitki yağı lavanta yağı, nane yağı,  biberiye yağı bunlardan birini kullanabilirsiniz.

Bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. Elleriniz ile iyice saç diplerine yedirin. Ortalama 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Bitki çayı mutlaka demlenmiş ve soğuk olmalıdır ayrıca bitki çayını süzmeniz gerekmektedir. Bu maskeyi haftada 1 yada 2 haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Kilin Saça Etkisi

Kilin saça etkilerini ve kil maskelerini anlatmaya çalıştım. Bu maskeler kilin saça etkisini kısa sürede görmenizi sağlayacaktır. Evde hazırlayacağınız kil maskesi egzama ve kepek sorununu ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Kil içerisinde bulunan mineraller sayesinde egzama sorunlarının üstesinden gelmeniz mümkündür. Hazırladığınız kil maskesini 15 ile 20 dakika kadar başınızda bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Kil maskesini kullananlar üzerinde yapılan bir araştırma kil kepek sorunun yok ettiği görülmüştür. Bu etkisinden dolayı günümüzde kil ile yapılan kozmetik pek çok ürün görmemiz mümkün.

Sizlere bu yazımda kilin saça faydalarını ve kil maskelerinden bahsetmeye çalıştım. Kil maskelerin ister bayan olsun ister erkek herkes rahatlıkla uygulayabilir. Sizlerde aklınıza takılanları yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BegonyaYardım BaşvurusuBelediye Yardımları Turkcell Bedava İnternet