Karanfilin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları ve Zararları Nelerdir? caryophyllus olarak da bilinen karanfil, yaygın olarak pembe renklere sahip Caryophyllaceae familyasına ait çiçekli bir bitkidir. 2000 tür ve 88 cinsi olan geniş bir ailedir. Tüm dünyada 300’den fazla karanfil çeşidi bulunabilir. Asya ve Avrupa kökenlidir. Bu bitki yoğun kokusundan ve güzel çiçeklerinden dolayı en az 2000 yıldır ekilmiştir.

Karanfil, iyi drene olmuş toprak, doğrudan güneş ışığı ve başarılı bir büyüme için yeterli nem gerektirir. Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği zaman ilk karanfilin Meryem Ana’nın gözyaşlarından oluştuğuna inanılmaktadır. Bitkinin çoğu otsu, yıllık veya uzun ömürlüdür. Yaprakları nadiren ters, sivri uçlu ve bütündür. Çiçekler hermafrodit olup, tek başlarına veya dallarda açar ve çatal şeklindedir. Çiçekler düzenlidir ve beyaz, pembe ve mor yaprakları vardır. Yaprakları saçaklı veya derin yarıklıdır. Saplar tabanda odunsu olup otsu dalları vardır. Bazı türlerin yaprakları ince, sarımsı, gri, yeşil renktedir ve15 cm uzunluğundadır. Karanfil içeriğinde, A,K,E ve B vitaminleriyle beraber yüksek oranda Omega-3 ve Omega-6 bulundurur.

Karanfilin Faydaları Nelerdir

Karanfil içerdiği maddelerden dolayı tıp alanında birçok hastalıkta kullanılmaktadır. Ağır ve diş sağlığından, iç hastalıklarına, dermatolojik rahatsızlıklara ve enfeksiyonlara kadar bir dizi alanda sıkça tercih edilmektedir.

Karanfil Strese İyi Gelir

Karanfiller, stresi ve gerginliği gidermeye yardımcı olabilir. Karanfil çayı, küçük depresyon ve halsizliği tedavi etmek için kullanılır. Bazı Avrupa ülkelerinde karanfil çayı ayrıca koroner rahatsızlıkları gidermek için kullanılmaktadır ve mide bulantısı için de önerilmektedir. Masajda kullanılan karanfil içerikli yağlar, enfeksiyonlu cildin iyileşmesini teşvik etmek için kullanılır, cildi yatıştırır ve onarır. Aynı zamanda, yatıştırıcı ve sakinleştirici bir koku yayar. Eski Çin’de, karanfil çiçeği çayı, vücudu dinginleştirmek ve vücuttaki enerjiyi geri kazanmak için yaygın olarak kullanılıyordu.

Karanfil İltihap Kurutur

Karanfiller, sinir sistemini sakinleştiren, iltihabı ve şişmeyi azaltan maddeler içerir. Tıbbi bir kaynak alternatifi olan Worldwide Health’e göre, hormonal dengesizliklerle ilişkili sinir rahatsızlıkları olan kadınlarda doğal hormonal dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olabilir. Karanfiller, uterus dokularındaki ve menstrüel kramplardaki rahatsızlıkları azaltmak için kullanılır.

Karanfiller ayrıca normalde sadece uterusta yetişen, ancak fallop tüpleri ve yumurtalıklar gibi diğer pelvik organları çoğaltabilen aşırı endometriyal doku büyümesi olan endometriozis tedavisinde de kullanılır. Ayrıca karanfil çayı veya takviyeleri, endometriozise, aşırı doku veya skar dokusunun neden olduğu kabızlık gibi yan etkilere sebep olan hormon dengesizlik yaşayan hastalarda, stresi, endişeyi ve uykusuzluğu gidermek için kullanılır.

Karanfil Cilt Sorunlarına İyi Gelir

Karanfil yağlarının, ciltteki döküntülerin tedavisi için terapötik yararları vardır ve aynı zamanda doğal saç kremi görevi görür. Pek çok kişi karanfil yağını, kırışıklıklar ve egzama gibi durumların görünümünü en aza indirmek için kullanır. Ayrıca bu bitki çeşitli kozmetik ürünlerinde ve yağlarda yoğun bir şekilde kullanılmıştır.

Karanfil Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Karanfil tüketmek pek çok sağlık sorunu üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Karanfil neye iyi gelir, karanfil hangi hastalığa iyi gelir sorusu karanfil tüketenler tarafından çok sık sorulmaktadır.

Karanfil Mide bulantısına Bire Birdir

Karaciğer, mide ve kalp sağlığının yanı sıra, tıpta ateş ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için karanfil bitkisi kullanılmıştır. Karanfil, şurup veya sıcak içeceklerde ateşe ve mikroplara karşı mücadele etmek ve veba ile savaşmak için kullanıldı.

Karanfil Homeopatik İlaçlarda Kullanılır

Hint kültüründe sıcak suda karanfil yaprakları demlendirilerek idrar söktürücü olarak kullanıldı. Eski Hint kabileleri karanfilleri göğüs tıkanıklığı tedavisinde ve vücudun rahatlatılmasında kullanmışlardır.

Karanfil Depresyonu Giderir

1 fincan karanfil çayı tüketmek ruh halinin yükseltilmesine yardımcı olur.  Hafif depresyon durumları için mükemmel bir çözümdür. Karanfil esansiyel yağ kokusunun depresyona karşı da çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Karanfil Kaygıyı Azaltır

Anksiyete gibi kaygı bozukluklarında karanfil çayı içilebilir. Karanfilin etken maddelerinden dolayı bu rahatsızlığın semptomları ciddi oranda azalmaktadır.

Karanfil Sindirim Sistemini Düzenler

Karanfil içeriğindeki etkenlerden dolayı sindirim enzimlerini uyarır. Bu durum da sindirim sistemini düzenler. Midedeki şişkinliği, gastrit sorunlarını, mide hazımsızlıklarını azaltır. Bununla beraber ülser veya gastrit rahatsızlıklarının oluşmasını yüksek oranda önler.

Karanfilin Faydaları ve Yararları

Karanfilin faydaları nelerdir, karanfil neye iyi gelir sorusuna cevap vermek istiyorum.

 • Bağırsaklardaki parazitlerin atılmasını sağlar.
 • Öksürük, astım ve bronşit sorunlarına iyi gelir.
 • Erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) gibi cinsel sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır. Cinsel yönden performansı büyük oranda arttırır.
 • Kasların gevşemesini sağlar. Özellikle kaslardan dolayı gelişen baş ağrısını giderir.
 • Romatiod artritin semptomlarını azaltır.
 • Saç sağlığı için önemlidir. Özellikle saç dökülmesini yavaşlatır.
 • Ağız ve diş sağlığı için çok faydalıdır. Antiseptik ve antimikrobik özelliği vardır.
 • Ayak ve el mantarlarının tedavisinde kullanılır.
 • Gaz sancılarını giderir.
 • Kulaklarda oluşan enfeksiyonlara bire birdir.

Karanfilin Saça Faydaları

Sıklıkla tükettiğimiz karanfili ayrıca saça bakımı içinde faydası olduğu bilinmektedir. Saç dökülmesini önleyen karanfil saça faydaları ise;

 • Saçları kökten uca besler
 • Saç dökülmesini önler
 • Saçların hacimli olmasını sağlar
 • Saçların hızlı uzamasını sağlar
 • Saçların bakımlı ve canlı olmasını sağlar
 • Elektriklenmeyi önler
 • Yıpranan ve kırılan saçlara bakım yapar
 • Kolay kopan ve cansız saçları canladırır
 • Mantar ve saç diplerindeki kaşıntı önler

Karanfilin Zararları

Karanfilin faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Eğer dozunda kullanıldığında fazla zararı olmayan karanfil aşırı tüketilmesi bazı yan etkilere neden olabilir.

 • Karanfil acımsı bir tat verdiğinden ağız yolu ile tüketildiğinde aşırı kaçınılmamalıdır.
 • Karanfil yağı ciltte kızarıklığa, tahrişe ve dökülmeye neden olabilir
 • Sigara içenlerin ağızdan karanfil almaları önerilmez
 • Çocuklarda karanfil ve karanfil yağı akciğer sorunlarına neden olacağından asla çocuklara verilmez
 • Ameliyat olmadan bir hafta öncesine kadar tüketilmemelidir

Karanfil yağı özellikle cilde direk sürülmeden önce inceltilerek kullanılması gerekmektedir.

Karanfilin Faydaları Hakkında Merak Edilen Sorular

Karanfilin faydaları ve karanfilin zararları hakkında bilgi verdikten sonra sizlere karanfil hakkında en sık sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Karanfil ağız kokusuna faydası var mı

Özellikle sabah kalktığınızda ağzınızda kötü koku varsa 1 tane karanfil atarak ağız kokusunu geçirebilirsiniz.

Karanfilin cinselliğe faydaları

Cinselliği ve cinsel yaşam kalitesini artıran karanfil erken boşalma sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Karanfilin uyuşturucu etkisi

Karanfilin içerisinde bulunan eugenol maddesi diş ağrılarında uyuşturucu etkisi vardır. Diş ağrısını geçirmek için karanfil kullanabilirsiniz. Lokal uyuşturucu etkisi olan karanfil diş ağrıları için sıklıkla kullanılmaktadır.

Karanfil uyku getirir mi

Çok eski çağlardan beri karanfilin koklanması uyku getirdiği söylenmektedir. Ayrıca karanfili çayın daha kaliteli bir uykuya destek olduğu bilinmektedir.

Karanfil çiğnemek ağız kokusunu önler mi

Karanfil çiğnemek kötü ağız kokusuna karşı etkilidir. 1 tane karanfili dilinizin altında bekletirseniz ağız kokusunu ve kötü nefes kokusunu yok edebilirsiniz.

Karanfil çiğnemek sigarayı bıraktırır mı

Sigarayı bırakmak isteyenler tarafından en çok merak edilen sorulardan biride karanfil sigara bıraktırır mı sorusudur. Bazı kişiler karanfil ile sigarayı bırakmayı başarmıştır. Sigara isteğiniz geldiğinde ağzınıza karanfil atabilirsiniz.

Karanfil zayıflatır mı

Karanfilli su ile zayıflamak mümkündür. Karanfilli suyu kaynatıp içerseniz zayıflarsınız.  Karanfil ve tarçın karışımı da zayıflamak için çok etkilidir.

Karanfilli Çay İçmenin Faydaları

Hazır karanfilli çaylardan alabileceğiniz gibi evde hazırladığınız çaya karanfil ekleyerek tüketebilirsiniz. Karanfilin faydaları olduğu gibi karanfilli çayında bazı faydaları bulunmaktadır.

 • Sindirimi düzenler
 • Diş eti hastalıklarına karşı kullanılır
 • Diş ağrılarını geçici olarak önler
 • Ağız kokusunu yok eder
 • Nefes kokusunu temizler
 • Şişkinliği alır
 • Kusmaya iyi gelir
 • Zihin ve beden yorgunluğuna iyi gelir
 • Mide bulantısını önler
 • Güçlü bir antiseptiktir
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Sindirim sistemiyle ilgili kanser türlerine karşı koruma sağlar
 • Anti bakteriyeldir

Çaya karanfil atmak faydalıdır. Eğer çay içmeyi seviyorsanız karanfilli çay tüketebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda karanfilin faydalarından bahsetmeye çalıştım. Peki ya siz karanfili seviyor musunuz. Yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.