Pirinç Kepeği Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları

Pirinç Kepeği Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları

Pirinç kepeği yağı genel olarak kalp sağlığını, özellikle de kolesterol seviyelerini desteklemek için kullanılmaktadır. Pirinç kepeği yağının faydaları arasında karaciğer sağlığını arttırmak, adet ve antioksidan etkileri desteklemek, bağışıklık sistemini düzenlemek ve saç ile cilt sağlığını yükseltmek bulunur.

Pirinç Kepeği Yağı Nedir?

Pirinç kepeği yağı, pirincin dış bölgesinden elde edilen bir bitkisel yağdır. Yağın elde edilme işlemi, tohum ve kepekten uzaklaştırılmasını ve daha sonra kalan sıvının titiz bir şekilde rafine edilmesini ve akabinde tamamen filtrelenmesini içerir.

Pirinç Kepeği Yağı Özellikleri Nelerdir?

Pirinç kepeği yağı, daha iyi pişirme kalitesi, uzun raf ömrü, iyi dengelenmiş yağ asidi bileşimi ve birçok antioksidan bileşeninin varlığı sebebiyle, geleneksel olarak kullanılan diğer pişirme yağları arasında popülerlik kazanmıştır. Bu yağ, çok daha düşük viskoziteye ve nispeten yüksek bir duman noktasına sahiptir, bu da onu sağlıklı yemeklik yağ yapar.

Pirinç kepeği yağı, E vitamini (hem tokoferoller hem de tokotrienoller), fitosteroller, γ-orzanol, skualen ve triterpen alkolleri içeren biyoaktif fito-besinler bakımından oldukça zengindir. Bu bileşiklerin tümü yüksek antioksidan, antienflamatuar, hipokolesterolaemik, antidiyabetik ve antikanser aktiviteleri sergiler. Bu yağın kullanımı kandaki kolesterol, basınç ve glukoz seviyelerini düşürdüğü, enflamasyonun ve metabolik sendrom semptomlarının azalmasına yardımcı olduğu bildirilmiştir.

Bu yağ, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, erken yaşlanma ve yaşa bağlı nörodejeneratif hastalıkların sürecini önlemeye yardımcı olur. Kardiyak dostu fitokimyasallar ve antioksidan potansiyelleri nedeniyle pirinç kepeği yağı, tüketim için sağlıklı yemeklik yağ olarak sınıflandırılmış ve kalp sağlığına yardımcı yağ statüsünü kazanmıştır. Bilimsel kanıtlara göre, diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra günlük 50 g pirinç kepeği yağı alımının, özellikle de kalp ve damar hastalıkları olmak üzere kronik hastalık riskini azaltmadaki yararlı etkilerini elde etmek için yeterli olabileceği düşünülmektedir.

Pirinç Kepeği Yağı Besin Değeri

Pirinç kepeği yağı, %45 oranında tekli doymamış yağ, %37 oranında çoklu doymamış yağ ve %18 oranında doymuş yağ asidi olan bir bileşime sahiptir. Pirinç kepeği yağı genellikle tekli doymamış yağ asitleri taşır. 1 çorba kaşığı pirinç kepeği yağı 7 gram mono doymamış yağ (üç doymuş yağ ve beş çoklu doymamış yağ) içerir.

Pirinç kepeği yağının fiziksel özellikleri ise şunları içerir; % 0.1-0.15 nem, yoğunluk 0.913-0.920, iyot değer 95-104, serbest yağ asitleri %0.15-0.2, orizanol 1.5-1.8, tokoferol 0.05 ve renk 10Y + 1.0R’dir.  Aynı zamanda, E vitamini olarak bilinen ve diğer fitosteroller bakımından zengin olan, nispeten yüksek tokoferol ve tocotrienol fraksiyonları içerir.

Pirinç Kepeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Pirinç kepeği yağının  faydaları arasında kilo kaybının hızlı bir şekilde teşvik edilmesi, menopoz sorunlarının giderilmesi, kolesterolün çok ciddi düzeyde düşürülmesi, vücut bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, belirli kanser çeşitlerinin önlenmesi, cilt sağlığının  düzenlenmesi, kalp  sağlığının yüksek oranda korunması, bilişsel gücün arttırılması ve alerjik reaksiyonların azaltılması bulunur.  Şimdi pirinç kepeği yağının faydaları neler daha yakından inceleyelim;

Pirinç Kepeği Yağı Menopoz Sorunlarına İyi Gelir

Pirinç kepeği yağının karışımı ile ilgili menopoz dönemindeki kadınları nasıl etkilediği konusunda bazı araştırmalar yapılmıştır. Pirinç kepeği yağının bir takviyesini alan kadınların % 90’ından fazlasında menopozun, tahriş edici özellikleri, sıcak basması ve huzursuzluk gibi semptomlarında bir azalma olduğu görülmüştür. Aynı zamanda menopoz dönemindeki kadınların ruhsal ve bilişsel özelliklerine de katkı sağlamaktadır.

Pirinç Kepeği Yağı Kolesterol Seviyelerini Büyük Oranda Düşürür

Özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre yapılan araştırmalarda, pirinç kepeği yağının diğer bütün bitkisel yağlarla kıyas edildiğinde mümkün olan en yüksek doymamış, doymuş ve tekli doymamış yağ bileşimlerine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Pirinç kepeği yağında bulunan yağ asitleri denge olarak çalışır. Bunula beraber kolesterol düzeylerini azaltır ve yararlı formları arttırır veya vücut içine bağlanan kötü formları ise inhibe eder. Bu durum, ateroskleroz, felç ve kalp krizi gibi sorunları azaltmaya yardımcı olacaktır.

Pirinç Kepeği Yağı Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Pirinç kepeği yağı ve bu yağın yan ürünleri, kanser riskini azaltma yetenekleri açısından uzun süredir değerlendirilmektedir.  Son yapılan araştırmalarda, pirinç kepeği yağının özellikle kolorektal kanseri önlemek için eşsiz potansiyellere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bununla beraber çok sayıda yapılan çalışma, pirinç kepeği yağının, meme ve cilt kanserlerine karşı kanser kemopreventif aktivitesi gösterdiğini de ortaya koymaktadır.

Pirinç Kepeği Yağı Alerjik Reaksiyonları Önler

Pirinç kepeği yağı  doğada hipoalerjenik olarak bilinir. Bu yağ, pişirme esnasında kullanıldığında herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Tam tersi olarak vücuttaki mevcut alerjik reaksiyonu yatıştırır. Bununla beraber diğer olağandışı alerjenlere aşırı duyarlılığı da önler.

Pirinç Kepeği Yağı Şeker Hastalarına İyi Gelir

Yapılan bir çalışmada, pirinç kepeği yağının kan şekerinde seviyesini ortalama %25-30’a kadar düşürdüğü kanıtlanmıştır. Hatta bazı kaynaklar pirinç kepeği yağını dünyadaki en besleyici yağ olarak tanımlamaktadır.

Pirinç Kepeği Yağı Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Bu yağ, kolesterol seviyelerini düşürme özelliğine sahip olmasından dolayı buna paralel olarak kilo kaybına da yardımcı olabilir. Bununla beraber metabolizmayı arttıran ve sağlıklı bir kilo kaybına son derece yüksek bir katkıda bulunan doğal antioksidanlar (örneğin oryzanol) bakımından da oldukça zengindir.

Pirinç Kepeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Pirinç kepeği yağı cilde de harika faydalar sunar. Şimdi de pirinç kepeği yağının cilde faydaları neler detaylı inceleyelim;

Pirinç Kepeği Yağı Yaşlanmayı Geciktirir

E Vitamini (tokoferol) doğrudan cildin sağlığı ve onarımı ile bağlantılıdır. Serbest radikaller belirli bir süre sonra cilt hücrelerine saldırabilir ve bu durum erken yaşlanma belirtilerini arttırır. Pirinç kepeği yağı ise yara iyileşmesini son derece hızlandıran, hücrelerdeki yenilenmeyi arttıran, cildi adeta pürüzsüzleştiren, ince çizgiler ile kırışıklıkları azaltan özellikler sunar.

Tüm bunlarla beraber sıkıntılı güneş yanığına karşı koruma sağlayan E vitamini seviyelerini de arttırabilir. Bu yağ ayrıca, patojenlerin ve yabancı toksinlerin cilde girmesini engelleyerek cilt hücrelerinin yüksek koruyucu kalitesini artırmaya yardımcı olur. Bu da, cildi yüksek oranda sıkılaştıran ve cilt sağlığını büyük oranda artıran yağdaki skualen varlığına bağlanabilir.

Pirinç Kepeği Yağı Siyah Noktalara İyi Gelir

Pirinç kepeği yağını düzenli olarak topikal bir şekilde kullanmak, cilt dokusunu, tonunu düzenler ve siyah renkli lekeleri ciddi oranda azaltır. Bununla beraber göz torbasındaki morlukları da tedavi etmeye yardımcı olur.

Pirinç Kepeği Yağı Egzamayı Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

Pirinç kepeği yağının doğal nemlendirici özellikleri kuru cildi onarır ve egzamayı da hızlı bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olur. Akut dermatit, gül hastalığı ve hatta döküntüler gibi sıkıntılı kuru cilt sorunları, pirinç kepeği yağı ile kolayca tedavi edilebilir.

Pirinç Kepeği Yağı Akne Ve Sivilceye İyi Gelir

Bu yağ, linoleik ve oleik asitleri dengeli bir seviyede içerir ve bu durum akne ve sivilcenin tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Bunun sebebi akne ve sivilce eğilimli cildin linoleik asit bakımından eksik olmasıdır. Bu yağ bununla beraber sağlıklı bir cilt için bir başka temel yağ asidi olan palmitik asit içerir.

Pirinç Kepeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Pirinç kepeği yağı, saçtaki kepeği önleyen ve ayrık uçları ciddi düzeyde azaltan önemli bir karbonhidrat bileşiği olan inositol içerir. Bununla beraber bu yağ, saç sağlığını da sonuna kadar destekler. Bu yağ, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri (omega-3 sadece küçük miktarlarda olmasına rağmen) içerir ve bunlar ise saçın erken beyazlaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Yapılan bazı çalışmalarda, orzzanolün ve linoleik asitin saç uzamasını arttırdığını, saçları güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Tüm bunlarla beraber pirinç kepeği yağı saçı onarmak, beslemek, parlaklaştırmak ve doğal bir nem kazandırmak için harika bir şekilde çalışır. Birkaç damla yağı doğrudan saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Pirinç Kepeği Yağının Zararları

Pirinç kepeği yağı cilde ve yüze sürülerek kullanıldığı gibi haricen yemeklerde sıklıkla tüketilmektedir. Yemeklik olanı kesinlikle cilde sürülmesi tavsiye edilmez. Cilt tarafından hızlıca emilen bu yağ çok nadir olarak ciltte tahriş yanma ve kaşıntıya neden olabilir.

Haricen tüketildiğinde nadiren sindirim sistemi sorunlarına ve mide rahatsızlığına neden olabilir.

Pirinç Kepeği Yağı Nereden Alınır

Bu şifalı ve harika etkiye sahip olan doğal yağı satın almak için aktar yada organik satış yapan mağazalardan almanız mümkün. Yemeklik olarak satılanları cam şişe içerisinde 1 litre olarak satın alabilirsiniz. Cilt bakımı ve saç bakımı için kullanılacaksa küçük şişelerde satışa sunulan ürünü almanız gerekmektedir.

Pirinç Kepeği Yağı Cilt Beyazlatır Mı

Pirinç kepeği yağı cilt lekeleri, cilt renk tonu farklıkları ve cildi beyazlatmak için kullanılan yağlardan biridir. Cilt lekelerine yada yüzünüze düzenli olarak sürdüğünde etkisi gösterecektir. Asyalı kadınların canlı ve parlak ciltlerine sıklıkla bu yağı sürdükleri bilinmektedir.

Pirinç Kepeği Yağı Maskesi

Cilde sağladığı faydalar nedeni ile tercih edilen pirinç kepeği yağı, cilt lekeleri, güneş lekeleri ve yaşlanma ile görülen kahverengi lekelerin yok olmasında çok etkilidir. Cilt lekelerini yok etmek için;

2 tatlı kaşığı baobab yağı, yarım çay kaşığı çay ağacı yağı, 1 tatlı kaşığı kuşburnu yağı, 1 tatlı kaşığı kavun çekirdeği yağı, 2 tatlı kaşığı karpuz çekirdeği yağı ve 2 tatlı pirinç kepeği yağı cam kase içerisinde karıştırılır.

Hazırladığımız karışımı temiz cilde baskı yapmadan nazik hareketler ile sürmeniz gerekmektedir. Düzenli olarak akşam yatmadan ve sabah uyandığınızda uygulamanız yeterlidir.

Bu maske tarifi cilt lekelerini yok ettiği gibi cilt renk tonunu açar, cildi beyazlatır ve kırışıklıkları yok eder. Yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandıran bu maske tarifi kesinlikle açık yara yada yanığa sürülmemesi gerekmektedir.

Pirinç Kepeği Yağı Göz Çevresine Sürülür mü

Pirinç kepeği yağını göz çevresine ve göz altına az miktarda sürmeli ve asla göze kaçmamasına dikkat etmelisiniz. İnce ve hassas yapıda olan göz altına sürmeden önce bileklerinizde test etmeyi unutmayın.

Pirinç Kepeği Yağı Yağı Hakkında Tüm Sorular

Pirinç kepeği yağı tüylenme yapar mı

Bu doğal yağı kullandığınızda asla tüylenmeye neden olmaz.

Pirinç kepeği yağı cilde nasıl sürülür

Pirinç kepeği yağı yüze sürülür mü, pirinç kepeği yağı cilde sürülür mü sorusu bu yağı kullananlar tarafından çok sık sorulmaktadır. Yağ hızlıca emildiğinden cildinize yada yüzünüze sürmenizde her hangi bir sakınca yoktur. Bu yağı dilerseniz masaj yağı olarak kullanabilirsiniz.

Pirin kepeği yağı cilt lekeleri için kullanılır mı

Cilt lekelerini yok etmek için lelerin olduğu bölgeye masaj yapar şekilde sürmeli ve parmak uçlarınız ile cilt tarafından emilmesini sağlamalısınız.

Pirinç kepeği yağı içilir mi

Mide sorunları için bu yağı ılık su ile beraber tüketebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.