Tatlı Badem Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Tatlı Badem Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Tatlı badem yağının faydaları arasında kalp krizi riskini ve kalp hastalıklarını önlemek, kemik sağlığını iyileştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, cildi onarmak, iltihabı azaltmak, enerji üretimini arttırmak ve kanseri önlemek bulunur.

Tatlı badem yağının diğer faydaları arasında ise sağlıklı bir hamileliği desteklemek, kilo vermeyi mükemmel bir şekilde teşvik etmek, kan şekeri seviyelerini kontrol altına almak, kabızlığı önlemek, beyin sağlığını iyileştirmek ve vücuda antioksidanlar sağlamak yer alır.

Tatlı Badem Yağı Nedir?

Badem yağı, badem ağacının yenilebilir tohumları olan bademlerden presleme yöntemiyle elde edilir. Badem yağı, tatlı ve acı olarak 2 çeşittir. Tatlı badem yağının hemen hemen her bilimsel çalışmada güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Hafif tatlılıkta cevizli bir kokusu vardır. Tatlı badem yağı içerisinde karbonhidrat, lif, protein, şeker, riboflavin, E vitamini, manganez, magnezyum, demir, kalsiyum ve fosfor barındırır.

Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağı, özellikle kalp sorunlarına karşı iyi gelir, kemik sağlığını geliştirir, bağışıklık sistemini arttırır ve cilt sorunlarına karşı savaşır. Şimdi tatlı badem yağının faydaları neler yakından bakalım;

 • Tatlı Badem Yağı Kalp Krizi Riskini Azaltır Ve Kalp Hastalığını Önler

Tatlı badem yağının temel kimyasal bileşenleri kalp sağlığını destekleyen ve çeşitli kardiyovasküler semptomların gelişmesini önleyen antioksidanlar ve iyi tekli doymamış yağ asitleridir. Özellikle tatlı badem yağı, iltihabı azaltmak ve arter sağlığını arttırmak için bazı vitamin türleri ile birlikte çalışan bitki bazlı elementler olan antioksidan flavonoidleri sağlar. Tatlı badem yağı ayrıca, bakır, arginin, kalsiyum, manganez, potasyum ve magnezyum içeren kalp sağlığını desteklemek için temel besinlerden oluşur. Yapılan araştırmalar bu yağın, özellikle yüksek diyabet ve kolesterolü olan kişilerde, sürekli olarak kötü LDL düşürücü etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu yağ, arter duvarlarında hasar oluşmasını önlemeye yardımcı olur ve arterleri, zararlı plak birikimine karşı korur. Bu yağın faydaları, aynı zamanda sağlıklı kan basıncı ve kolesterol seviyelerini desteklemek için mükemmel bir besin olmasını sağlar. Tüm bunlarla beraber bu yağ, obezite ve kilo alımı ile mücadele etmenin yanı sıra felç ve kalp krizi ile bağlantılı ana risk faktörlerinden de korur.

 • Tatlı Badem Yağı Kemik Sağlığını Geliştirir

Bu yağın içerisinde bulunan birçok önemli mineralden birisi de fosfordur. Bu mineral, osteoporoz tarzı yaş ilerlemesine bağlı olarak gelişen sorunların başlamasını önlerken, dişler ile kemiklerin dayanıklılığı ve gücü üzerinde de önemli bir etkiye sahip olabilir.

 • Tatlı Badem Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bu yağ, bağışıklık sisteminin gücünü yüksek oranda arttırır. Bu yağ ayrıca, çeşitli sağlık sorunları ile hastalıkları uzak tutma kabiliyetini arttırdığı bilinen mükemmel bir alkali malzeme kaynağıdır. Bu yağdaki E vitamini ayrıca vücuttaki serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olan ve böylece kronik hastalık riskini azaltan çok güçlü bir antioksidandır.

 • Tatlı Badem Yağı İltihabı Azaltır

Tatlı badem yağı, linolenik ve linoleik asit olmak üzere iki önemli yağ asidi içerir. Her iki yağ asidi de birçok insanın yaşadığı ortak bir durum olan vücuttaki iltihabı en aza indirmeye yardımcı olur. Bu yağ asitleri ayrıca sağlıklı saç ve cildi destekler.

 • Tatlı Badem Yağı Enerji Üretimini Arttırır

Tatlı badem yağında bulunan bakır, riboflavin ve manganez, metabolik hıza ve enerji üretimine yardımcı olur.

 • Tatlı Badem Yağı Kanseri Önler

Tatlı badem yağı, yiyeceklerin kolondan geçişini arttırır. Böylece kolonlarda herhangi bir kalıntı kalmaz ve dolayısıyla kolon kanseri mükemmel bir şekilde önlenir. Birçok tıp fakültesi, lif bakımından zengin diyetler ve düşük kolon kanseri riski arasındaki bağlantı konusunda kapsamlı araştırmalar yapmıştır.

 • Tatlı Badem Yağı Gebelik İçin Oldukça Etkilidir

Bu yağ, folik asit bakımından oldukça zengindir ve bebeklerde doğum öncesi ile sonrasında gelişebilecek sorunların görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca bu yağ, hücre döngüsünün ve dokuların sağlıklı bir şekilde gelişmesini de sağlar. Gebelerin, bu yağı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışması gereklidir.

Tatlı badem yağı bebeklerde nasıl kullanılır sorusuna cevap vermek gerekirse tatlı badem yağı bebeklerde masaj yolu ile baskı yapmadan sürülür. Özellikle bebeklerde gaz soruna karşı iyi geldiği bilinmektedir.

 • Tatlı Badem Yağı Kilo Kaybını Teşvik Eder

Tatlı badem yağı, kilo vermeye çalışanlar için mükemmel bir seçenektir. Bu yağ, birçok arındırılmış yağ asitleri içerir ve bu asitler de tokluk hissi verir. Tatlı badem yağının içindeki lifler sayesinde bu yağın az miktarda tüketilmesi uzun süre tokluk hissi sağlar. Yapılan kapsamlı araştırmalar, düşük kalorili ve aynı zamanda tatlı badem yağı yönünden zengin bir diyetin kilo vermeyi kolaylaştırdığını kanıtlamıştır.

 • Tatlı Badem Yağı Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Tatlı badem yağı, karbonhidrat olarak düşüktür, fakat lif, protein ve sağlıklı yağ asitleri bakımından ise oldukça zengindir. Bu özellik bu yağı, şeker hastaları için ideal bir seçenek haline getirir. Magnezyum, kan şekeri yönetimini içeren 350’den çok vücut fonksiyonunda bulunan önemli bir mineraldir. Uzmanlar tarafından önerilen günlük magnezyum tüketimi 310 – 420 mg arasındadır. Az miktar tatlı badem yağı, bunun yaklaşık %45-50’sini oluşturur.

 • Tatlı Badem Yağı Kabızlığı Önler

Bu yağ, lifle dolu olduğundan dolayı kabızlığın önlenmesine de yardımcı olur. Sindirim sürecini hızlandırmak için gün içerisinde birkaç damla bu yağdan tüketmek gerekir. Bununla beraber bol miktarda su içilmesi önerilmektedir.

 • Tatlı Badem Yağı Beyin Sağlığını Geliştirir

Tatlı badem yağı, insan beyninin gelişmesine ve sağlığına yardımcı olan mükemmel bir besin kaynağıdır. Bu yağ, yüksek entelektüel düzeylerle bağdaştırılmıştır ve uzun bir süre gelişmekte olan çocuklar için önemli bir gıda maddesi olarak görülmüştür. Bu yağda bulunan l-karnitin ve riboflavin, beyin aktivitesini arttırır ve ayrıca Alzheimer hastalığının oluşumunu azaltır.

 • Tatlı Badem Yağı Vücudun İhtiyaç Duyduğu Antioksidan Kaynağıdır

Tatlı badem yağı mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücudun, hücrelerde bulunan moleküllere zarar verebilecek ve ayrıca kanser gibi yaşlanma ile sağlık sorunlarını hızlandırabilecek sindirim stresine karşı korunmasına yardımcı olur. Antioksidanların konsantrasyonu büyük ölçüde bu yağda bulunur.

 • Tatlı Badem Yağı Kulak Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Tatlı badem yağı, kulak akıntısının giderilmesinde mükemmel bir şekilde çalışır. Kulağın iç kısmına ılık bir şekilde tatlı badem yağı damlatılması kulak kirini de ortadan kaldırır. Bu yağ, timpanik perforasyon (kulak zarı yırtılması) sorunlarına karşı da iyi gelir.

Acı Badem Yağının Faydaları

Badem Yağı İle Saç Bakımı

Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağı, cildi harika bir şekilde gençleştirir ve hücreleri yeniler. Bu özellikler, akne ve sivilce izlerinin azaltılmasına da yardımcı olacaktır. Bu yağ ayrıca, cilt üzerinde harikalar yaratan E vitamini taşır. Sivilceyi hızlı bir şekilde tedavi eder ve olası iltihapları azaltır. Sivilcelerin sebep olduğu bakterilerin lipid peroksidasyonunu önler.  Tatlı badem yağı tüm cilt türleri için rahatlıkla kullanılabilir. Son dönemde yapılan bazı araştırmalar, bu yağın sedef hastalığı ve egzama sorunlarını hafifletmeye de yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu yağda bulunan E vitamini, cilt üzerindeki koyu halkaları da ciddi oranda azaltabilir. Tüm bunlarla beraber bu yağın düzenli olarak kullanılması ve masaj yağı olarak kullanılması olası kırışıklıkları ve gözaltı torbalarını kısa sürede azaltacaktır.

Tatlı Badem Yağı Yüze Sürülür Mü

Çok sık sorulan sorulardan biri ise tatlı badem yağı yüze sürülür mü sorusudur. Tatlı badem yağı yüze ve cilde sürülen yağlardan biridir. Masaj yolu ile yüzünüze sürebilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı Tüylenme Yapar Mı

Tatlı badem yağı uzun süre kullanılması yüzde ve ciltte tüylenmeye neden olabilir. Kıl köklerine besleyen bu yağ tüylerin artmasını sağlar.

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağı, E vitamini içerir. Bu vitamin maddesi kafa derisi üzerindeki oksidatif stresi yok eder, alopesi (saç kıran) riskini azaltır ve saç uzamasını hızlandırır. Bu yağ doğrudan saça ve saç derisine haftada 2-3 defa uygulanabilir.

Tatlı Badem Yağı Saça Sürülür Mü

Tatlı badem yağı saça banyodan önce direk sürebileceğiniz gibi kullanıldığınız şampuana ekleyerek banyo sırasında kullanmanız mümkün. Tatlı badem yağı saça sürülür mü sorusuna verilecek cevap evet bu yağı saçınıza sürebilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında saçlarını hızlı uzamasını sağlar ve saç dökülmesini önler.

Tatlı Badem Yağı Sakala Sürülür Mü

Tatlı badem yağı sakala sürülebilen yağlardan biridir. Sakalın daha güçlü olmasını sağlayan tatlı badem yağı ayrıca saklaın daha canlı ve bakımlı görünmesini sağlar. Daha gür sakal için sakalınıza masaj yolu ile uygulayabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi

Yüzeysel cilt lekelerine iyi gelen tatlı badem yağı derin cilt lekelerinin tedavisinde etkili değildir. Cilde düzenli olarak sürüldüğünde derin olmayan lekelerin görünümü yok eder. Ayrıca düzenli kullanıma bağlı olarak cilt rengini açarak cildin beyazlaşmasını sağlar.

Tatlı Badem Yağı Doğum Çatlaklarına İyi Gelir Mi

Tatlı badem yağı doğum yada kilo değişimi sonrası görülen çatlakların yok edilmesinde sıklıkla kullanılan yağlardan biridir. Hamilelik döneminde kullanıldığında çatlakların oluşmasını önleyen bu yağ ayrıca oluşan çatlakların kısa sürede yok olmasını sağlar.

Tatlı Badem Yağı Egzamaya İyi Gelir Mi

Tatlı badem yağı egzama ve kaşıntı egzamaya iyi gelen yağlardan biridir. Egzamanın neden olduğu kızarıklık, tahriş ve kaşıntıyı ortadan kaldırır.

Tatlı Badem Yağı Göz Altı Morluklarına İyi Gelir Mi

Tatalı badem yağı göz altı morlukları ve göz altı kırışıklarını karşı etkili yağlardan biridir. Yaşlanma etkilerini ortadan kaldıran kırışıkları ve morlukları önleyen tatlı badem yağı düzenli olarak kullanıldığın kesinlikle etkisini gösterecektir.

Ayrıca tatlı badem yağı daha canlı ve dolgun kirpik ve kaşa sahip olmak için kullanabileceğiniz yağlardan biridir. Dökülen seyrekleşen kaşa sürülerek sorunların ortadan kalkmasını sağlar.

Tatlı Badem Yağının Zararları

Tatlı badem yağının faydaları olduğu kadar bilinçsiz kullanılması sonucu bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Özellikle tatlı badem yağı asla acı badem yağı ile karıştırılmamalıdır.

Bademe karşı alerjisi olanların asla badem yağlarını tüketmemeleri gereklidir. Bilinçsiz ve fazla dozda kullanılması mide bulantısı, kusma ve ishale neden olur. Cilde sürüldüğünde ise tahriş, kazıntı ve kızarıklığa neden olur.

Sizlere bu yazımızda tatlı badem yağının faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet