Ekinezya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ekinezya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ekinezya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kış aylarında, soğuk, karlı ve yağmurlu havalarda sıklıkla adını duyuran ekinezya çayı, özellikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesiyle tanınır. Kış çayı olarak piyasada satılan karışımların içinde yer alan ekinezya, grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı içilir.

A,B ve kompleks E vitaminlerinin yanında, magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum minerallerini içerir. Bunlara ek olarak polisakkaritleri bitkinin ortasında bağışıklık sistemini güçlendirmek için barındırırken, glikoprotein, uçucu yağ ve flavanoidleri ise köklerinde bulundurur. Ayrıca çiçeğin orta tarafında yüzlerce küçük çiçek vardır. Ekinezya bitkisi papatyagillerdendir. Yaklaşık 400 yıl kadar önce keşfedilen bu bitki yerli Amerikalılarca yanıkları ve yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Ekinezya Çayının Özellikleri

Ekinezya bitkisinden doğru faydalanabilemek için, onu iyi tanımak gerekir. Birçok çeşit ekinezya vardır. Ancak bitkisel olarak vücuda yararı olan ve faydalanabileceğimizin sayısı 3 tür. Bunlar ekinezya angustifolya, ekinezya purpurea ve ekinezya pallidadır.

Angustifolya, ortası koyu renkli ve yaprakları geniş menekşe rengindedir. Çoğunlukla toksinlerden arınma ve yılan ısırıklarını iyileştirme de kullanılır. Güney Amerika’ da görülür.Pallida türü ise, soluk mor ya da gül renginde sarkan çiçekler şeklindedir. Hintlilerce keşfedilmiş olan bu tür, çoğu hastalıkları iyileştirmede tercih edilmiştir. Beyaz kan hücrelerini artıran ve kırmızıların ise normal olmasını sağlayan özelliği vardır. Antialerjiktir. Lenf sistemini temizleme ve çeşitli tümörleri oluşumu  baskılayıcı özelliği ile bilinir. Purpurea türü ise; büyük mor veya kırmızıya çalan mor renginde ve orta kısmı 10 cm kadar çapı olan çiçekleridir. Avrupa’da sıklıkla süs bitkisi olarak yetişen türdür. Bağışıklık sistemini üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.

Ekinezya bitkisi bünyesinde antimikrobiyal ve bağışıklıkğı kalkındıran güçlü maddeler içerir. Bu maddelerden en önemlisi fenoldür. Fenoller enzimlerin ve hücre reseptörlerinin enzimlerinin aktivitelerini kontrol eder. Böylelikle enfeksiyonları yenen ve ultraviole ışınlarının zararlı etkilerini yok edebilen bir vücut sistemi ortaya çıkar.  Fenoller aynı zamanda antioksidan özelliği taşıması ile bilinir. Ekinezya alkilamid denilen bağışıklığı her türlü hastalığa karşı uyaran, anestezik ve anti mikrobiyal bir başka güçlü bileşik içerir.

 Ekinezya çayının tadı nasıldır?

Ekinezya çayını içtiğinizde ferahlama ve canlanma hissedersiniz. Üzerindeki yüzlerce çiçeğin güçlü bir tadı vardır. Önce keskin bırakır, daha sonra ağızda yumuşar. Eğer tadı keskin gelirse bal, limon otu veya nane eklenebilir.

Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Bağışıklığı güçlendirir.

Ekinzeya çayı enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır.  Aynı zamanda antiviral etkisi sayesinde geçirmeye başladığınız gribin süresini kısaltır. Araştırmalara göre grip, soğuk algınlığı ya da nezle olacağınızı hissettiğiniz an tüketmeye başladığınız ekinezya çayı sayesinde, hastalık sürecine girmeden vücutta %60 a varan iyileşme görülmektedir. Çünkü ani oranda bağışıklık sistemindeki hücre sayısını arttırır. Ekinzeya çayı bronşit ve boğaz ağrısı gibi durumların üstesinden gelir.

 •  Diyabeti kontrol altına alır.

Ekinezya çayı vücutta artan kan şekeri seviyesini düşürür. Düşeni ise yükseltir. Yani kan şekerini olması gereken seviyeye ayarlar. Diyabetik ya da diyabet başlangıcı olan kişilerde glikoz seviyesini kontrol altında tutar. Kimyasal olarak içilen şeker ilaçlarına göre zararsızdır.

 • Yangı ve ağrıyla savaşır.

Artrit, romatizma, göz iltihabı sonucu meydana gelen uveitis denilen hastalığın ağrılı durumuna kadar her türlü ağrı ve yangının üstesinden 1 bardak ekinezya çayı ile gelinebilir.

 • Enfeksiyonları iyileştirir.

Ekinezyanın pupurea cinsi ile yapılan çay, idrar yolları enfeksiyonları, vajinal mantarlar ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını iyileştirmesi ile bilinir. Midede bulunan enfeksiyonlara karşı birebirdir. Kulak enfeksiyonlarını şaşırtıcı derecede çabuk bir şekilde yok eder.

 • Herpes virüsünü yok eder.

Çoğunlukla dudakta bulunan uçukları oluşturmasıyla tanınan herpes virüsü birçok hastalığın da nedeni olabilir. Bazı durumlarda herpes virüsünün neden olduğu enfeksiyonlar ciddi bir hale gelir. Ancak ekinezya çayı bağışıklığı kuvvetlendirdiğinden kuvvetli bir enfeksiyon kaynağı olan simpleks herpes virüsünü bile yok eder. Çünkü T hücreli hareketlenerek, virüsleri yokeden antikor ve interfronların oluşumunu sağlar.

 • Ekinezya çayı sinüzit için etkilidir

Soğuk algınlığı, grip, nezle ve sinüzite iyi gelen bu çay bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkilidir. Ekinzeya çayı içmek sinüzit ağrılarına ve burun akıntısına iyi gelir.

Ekinezya Çayı Ne İşe Yarar

Şifalı bitki çaylarından biri olan ekinezya çayının faydalarının yanında diğer kullanım alanları ve ne işe yaradığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • Vücut enerjisini yükseltir
 • Tansiyonu düşürür.
 • Saman nezlesi ve alerjiye bağlı olan nezleye iyi gelir.
 • Eklem ve kas problemlerinin hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Karaciğeri, lenfleri, böbrekleri ve bademcikleri temizler.
 • Ruh sağlığını dengede tutar.
 • Kabızlık şikayetini giderir.
 • Diş etleri iltihabına iyi gelir.
 • Prostat büyümesini durdurur.
 • Dokuları tamir eder.

 

Ekinezya Çayının Cilde Faydaları Nelerdir

 • Aknelerle savaşır.

Ekinezya çayı aknenin oluşmasına neden olan, gözeneklere girerek iltihaplanmayı sağlayan bakterileri ve mikropları öldürür. Bir sürü kuvvetli bakteri, virüs,mantar ve mikrobu kolaylıkla vücuttan atan ekinezya çayı için akneleri oluşturan bakterileri yok etmesi çok kolay olacaktır.

 • Ciltte oluşan çıban ve egzemaları iyileştirir.
 • Kolejen oluşumunu destekler.
 • Cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur.
 • Sinek ısırıklarını oluşturduğu kaşıntı, şişkinlik ve kızarıklığı giderir.

Yüze sürülerek yaşlanma belirtilerini ve kırışıklıkların görünümünü önemli derecede değiştirir.

Not: Ekinezya çayını cilt için kullanırken, içilerek tüketiminin yanında cilde sürerek de fayda sağlanabilir.

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ekinezya çayı marketlerde, bitkisel çayların olduğu reyonlarda poşetli halde satılmaktadır. Aktarlarda ise papatya gibi çiçek şeklinde kurutulmuş olarak bulunmaktadır. Aktardan satın alırken dikkat edeceğiniz nokta ise; ekinezyanın cinsi hakkındaki gerçek ve doğru bilgidir. Eğer purpurea satın alırsanız çiçek bölümü, angustifolya veya palida cinsini satın alırsanız kök kısımları kullanılmalıdır.

Ekinezya çayını demlerken, 250 ml kaynayan suya toz halinde getirilmiş ekinezyalarından oluşan poşet çayı koyup, ağzı kapalı olarak 2-3 dakika kadar demlendirilmelidir. Ilındıktan sonra içime hazırdır. Tatlandırmak için birkaç damla bal eklenebilir.

Aktardan alınan ekinezyaları kullanacaksanız yine 250 ml kaynayan suya, 5 ila 10 gram kök ya da çiçeği 15 dakika boyunca demlendirilmelidir. 2-3 saat arayla 1 bardak içilebilir. Ekinezya çayı, özellikle kronik bir hastalığınız var ise doktorunuza danışıldıktan sonra kür olarak günde 3 kez 1 bardak içilebilir. Ekinezya kürü ise arka arkaya 5 günden fazla olmamalıdır. Herhangi bir sağlık sorununuz yok ise günde 1 bardak ekinezya çayı tüketimi kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Ekinezya Çayının Zararları

Şifalı bitki çaylarından biri olan ekinezya çayının yan etkileri ve zararları çok fazla tüketildiğinde ve bu bitkiye karşı alerjisi olanlarda daha sık görülür.

 • Ekinezya çayının sayısız artıları olsa da, üzerindeki araştırmalar hala sürmektedir. Bu yüzden hamile, hamilelik şüphesi olanlar ve emziren anneler ekinezya çayını tüketmemelidir.
 • Ekinezyanın tüm bağışıklık sistemini etkilediğinden, bağışıklık sisteminde bulunan önemli hastalıklardan olan multipl skleoz, lupus ve romatoid yani iltihaplı romatizma gibi hastalıklarda yan etkiler gösterebilir.
 • 12 yaş altında olan çocuklar oluşabilcek alerjik reaksiyonlardan dolayı doktora veya beslenme uzmanına danışarak kullanılmalıdır.
 • Ekinezya kafein ile etkileşime giren bir maddedir. Ekinezya çayı içtiğiniz zaman kahve tüketimi minimuma indirilmelidir.
 • Vücutta karaciğer tarafından absorbe edilen kuvvetli bağışıklık ilaçlarınla kullanılması sırasında doktora danışılarak ekinezya çayı içilmelidir. Ayrıca antidepresan, kan sulandırıcı, sakinleştirici gibi ilaçlarla birlikte tüketildiğinde karaciğer problemleri  ortaya çıkabilir.
 • Ekinezya çayını fazla tükettiğinizde mide rhatsızlığı, baş ağrısı , boğaz ağrısı ve deride kızarıkla karşılaşılabilinir.
 • Ekinezya bitkisi alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Krizantem, papatya, kanarya otu veya kadife çiçeği gibi bitkilere alerjiniz var ise ekinezyadan uzak durmalısınız.

Ekinezya Çayı Hakkında Tüm Sorular

Ekinezya çayı nerede satılır

Bu harika bitki çaynı aktarlardan yada hazır olarak marketlerden satın alarak tüketebilirsiniz.

Ekinezya çayı aç karnına içilir mi

Ekinezya çayını aç yada tok karnına tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Genelde ekinezya çayını zayıflamak için kullanmayı düşünüyorsanız yemeklerden önce aç karnına tüketebilirsiniz. Yemeklerden önce tüketildiğinde tokluk hissi verir.

Ekinezya çayı bebeklere verilir mi

Bu bitki çayı bebeklerde kesinlikle doktor önerisi olmadan asla kullanılmamalıdır. Çocuklarda ise 1 yada 2 kahve fincanı kadar verilmesi önerilir.

Ekinezya çayı boğaz ağrısına iyi gelir mi

Soğuk algınlığına iyi gelen bitki çaylarından biri olan ekinezya çayı boğaz ağrısı ve boğaz ağrısının neden olduğu semptomların azalmasını sağlar.

Ekinezya çayı günde kaç bardak içilir

Ekinezya çayını günde 3 bardağı aşmayacak şekilde tüketebilirsiniz. Çok fazla tüketilmesi bazı yan etkilerin görülmesine neden olabilir.

Ekinezya çayını emziren anneler kullanabilir mi

Emziren anneler ekinezya çayını tüketmeleri önerilmez.  Anne sütünü artırmayan bu çay meme ağrılarına iyi gelmektedir.

Ekinezya çayı gribe iyi gelir mi

Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili olan en iyi bitki çaylarından biridir. Grip yada nezle olduğunuzda bu çayı tüketebilirsiniz.

Ekinezya çayı hamilelikte kullanılır mı

Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların sadece bu bitki çayını değil diğer bitki çaylarını asla doktoruna danışmadan kullanmaları asla önerilmez.

Ekinezya çayı kilo verdirir mi

Ekinezya çayı zayıflamak ve kilo vermek için kullanılan çaylardan biridir. Yemeklerden önce aç karınla tüketildiğinde toklu hissi veren bu çayı diyet listenize ekleyebilirsiniz.

Ekinezya çayı uyku getirir mi

Uykusuzluk ve gerginlik sorununuz varsa ekinezya çayı içmek rahat ve sakin bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Ekinezya çayı adet sancısına iyi gelir mi

Adet döneminde görülen sancı ve ağrıyı geçirmek için ekinezya çayı tüketebilirsiniz. Regl ağrısına iyi gelen ekinezya çayı bu dönemde tüketilmesi çok faydalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.