Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Makalede Neler Var

Kayısı çekirdeği yağı, yüksek oranda antioksidanlar, oleik, linoleik, alfa linoleik, palmilitik, stearik asitler ve birçok vitamin taşır. Kayısı çekirdeği yağı, genel, cilt ve saç sağlığı için mükemmel özellikler sunar.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nedir?

Kayısı çekirdeği yağı isminden de anlaşılacağı gibi bilimsel olarak prunus armeniaca olarak bilinen kayısının çekirdeğinden soğuk presleme yöntemi kullanılarak elde edilir. Kayısının çok sayıda farklı türü vardır ve tüm kayısı çekirdeklerindeki yağ, birçok benzer besin profillerine sahiptirler.

Bu yağ oldukça hafiftir ve birçok mutfak kültürüne popüler bir katkı sağlayan, cevizli ve aromatik bir tada sahiptir. 2 farklı kayısı çekirdeği yağı çeşidi vardır. Bu yağın bir çeşidi kozmetik amaçlı, diğeri ise mutfak tüketimi için kullanılır. Bu yağ, yüksek seviyelerde E vitamini, K vitamini ve güçlü bir dizi antioksidan içerir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği yağının faydaları arasında cildi nemlendirme, saçı koruma, akne, sivilce semptomlarını ve bazı kanser türlerinin riskini azaltma bulunur. Şimdi kayısı çekirdeği yağının faydalarına daha da yakından bakalım;

Kayısı Çekirdeği Yağı Kansere Karşı Savaşır

Yapılan bazı araştırmalara göre, kayısı çekirdeği yağı, kanser tedavisine ve kanserin önlenmesine yardımcı olabilecek laetril denilen bir madde içermektedir. Laetril maddesi, B17 vitamini olarak da adlandırılır. 1900’lü yılların başında kayısı tohumlarından çıkarılan maddenin ilk önce tümörleri azaltabildiği fikri ortaya çıktı. Daha sonra yapılan araştırmalarda kayısı çekirdeği yağının kanserle adeta savaştığı görüldü. Bu yağ, kanser hücrelerinin metastaz yapmasını da engellemektedir.

Not: Bununla birlikte, bu yağın kullanımı için uygun dozaj gerekir. Tüketilen her gıdada olduğu gibi, vücudunuzda yeni olan maddelere nasıl tepki verdiğini izlemek ve ölçüsünü kontrol etmek oldukça önemlidir. Tüketim daima dengelenmeli olmalı ve sürekli ölçülmelidir. Her bireyin madde işleme kapasitesi farklıdır, bu yüzden vücudunuzun yeni bir maddeye verdiği tepkiyi izlemek hayati önem taşır. Bunun için mutlaka doktorunuzdan tavsiye alın.

Kayısı Çekirdeği Yağı Kan Basıncını Ve Yüksek Tansiyonu Düşürür

Kayısı çekirdeği yağı, kan basıncını korumak için faydalı olan ve aynı zamanda yüksek tansiyonu anında düşüren B17 vitamini içerir. Bu yağın düzenli kullanımı ile bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Artrit Semptomlarını Azaltır

Kayısı çekirdeği yağı, yüksek bir antienflamatuardır. Bu sayede artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Bu yağ, aynı zamanda sizi dinginleştirir ve yüksek bir rahatlama sağlar. Ayrıca, eklem ağrısını ve sertliğini azaltmak için kayısı çekirdeği yağına birkaç damla lavanta, okaliptüs ve nane esansiyel yağları ekleyin. Daha sonra ağrılı bölgelere masaj yapmak için bu karışımı kullanın. Etkisini çok kısa sürede fark edeceksiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Soğuk Algınlığı Ve Gribe İyi Gelir

Bu yağ, bağışıklık sisteminin korunmasına ciddi oranda yardımcı olur. Bununla beraber vücudunuzun soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini güçlendirir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Kalp Sorunlarına İyi Gelir

Kayısı çekirdeği yağı, tüketimi, kalp ve kardiyovasküler sistem için oldukça fayda sağlar. Bu yağ, miyokard enfarktüsü riskini (kalp krizi) azaltma kabiliyetine de sahiptir. Yemeklerde kayısı çekirdeği yağı, salata sosu olarak kullanılabilir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği yağı, mükemmel bir güzellik ajanıdır. Çok kısa sürede etkisini gösteren bu yağın düzenli olarak kullanımı sayesinde ciltteki sorunlardan kurtulabilir, pürüzsüz ve gergin bir cilde sahip olabilirsiniz. Kayısı çekirdeği yağının cilde faydaları neler yakından bakalım;

Kayısı Çekirdeği Yağı Doğal Bir Nemlendiricidir

Kayısı çekirdeği yağı, hafif ve kuru bir yağdır. Cilde uygulandığında derhal emilir ve cildi yağsız bırakır. Akne ve sivilce eğilimli ciltler için, dikkatli olmanızı öneririz, çünkü kayısı çekirdeği yağı, komedojenik yapıya sahip olduğundan fazla kullanımı gözeneklerinizi tıkayabilir. Akne ve sivilce eğilimli bir cilde sahipseniz bunu yağı, cildinize az miktarda uygulayabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı İltihaplı Cilt Koşullarına İyi Gelir

Egzama veya sedef hastalığınız varsa kayısı çekirdeği yağı kullanın. Çünkü bu yağ, çok güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir ve cildi yatıştırmaya, kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur.

Kayısı Çekirdeği Yağı Cildi Sıkılaştırır

Kayısı çekirdeği yağı, içerdiği bileşenlerden dolayı cildi sıkılaştırır ve harika bir şekilde tonlar.

Kayısı Çekirdeği Yağı Yüz Kırışıklıklarını Ve İnce Çizgileri Azaltır

Vitamin E içeriği ile birlikte kayısı çekirdeği yağında bulunan doymamış yağ asitleri cildi gerginleştirir ve gençleştirir. Kırışık ciltler için kayısı çekirdeği yağı ile yaşlanma karşıtı serum yapabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Cilde Nasıl Sürülür

Yaşlanma Karşıtı Serum Tarifi:

1 çorba kaşığı kayısı çekirdeği yağı ve 1 çorba kaşığı argan yağını karıştırın. Sonra bu karışıma 6 damla sardunya yağı ve 6 damla lavanta yağı ekleyin. Bütün karışımı iyice çalkalayın ve günde 2 defa yüzünüze 2-3 damla bu karışımdan uygulayın.

Kayısı Çekirdeği Yağı Koyu Halkaları Azaltır

Kayısı çekirdeği yağı, koyu halkaları azalttığı bilinen K Vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca, K ve C vitamini ile birlikte cildi derinlemesine besler. Bununla beraber bu yağ, besin maddelerinin cildinize derinlemesine nüfuz etmesini ve kan hücrelerine ulaşmasını sağlayan E vitamini ve omega 6 yağ asitleri içerir. Koyu halkaları tedavi etmek için, karanfil, limon ve buhur yağlarını bu yağla karıştırabilirsiniz.

Koyu halkaları azaltan serum: Küçük bir cam kâseye, 3 damla karanfil yağı, 5 damla limon yağı ve 5 damla buhur yağı ekleyin. Son olarak 1 tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı ilave edin ve bütün yağları birbirine karıştırın. Her gece bu karışımı gözaltlarınıza uygulayabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Harika Bir Masaj Yağıdır

Kayısı çekirdeği yağı, nemlendirici olduğu ve cilde çabucak nüfuz ettiği için harika bir masaj yağdır. Ağrılı kaslarınız veya eklemleriniz varsa ve doğal bir masaj yağı istiyorsanız, bu tarife bir göz atmanızı öneririz;

Sakinleştirici Masaj Yağı: 1 çorba kaşığı kayısı çekirdeği yağı ile 10 damla lavanta yağı ve 10 damla nane yağını karıştırın. Yağları birbirine karıştırın ve bu karışımı masaj yaparken kullanın.

Kayısı Çekirdeği Yağı Cildi Güneş Hasarından Korur

Bu yağ, içerdiği bileşenler sayesinde cildi, zararlı UV ışınlarından korur. Cilde, güneş kremi uygulamadan önce yüzünüze kayısı çekirdeği yağı sürün. Koyu teniniz varsa, kayısı çekirdeği yağını güneş koruyucu olarak kullanabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği yağı, ilk olarak saçı onarır, parlaklaştırır ve nemlendirir. Şimdi de kayısı çekirdeği yağının saçlara faydaları neler bakalım;

Kayısı Çekirdeği Yağı Doğal Bir Saç Kremidir

Bu yağ, saçı doğal olarak nemlendirir. Saçı nemlendirmek ve nemli tutmak için saçlara, kayısı çekirdeği yağı sürün.

Kayısı Çekirdeği Yağı Maskesi

Doğal Saç Kremi Tarifi:

Temiz bir kap alın ve bu kabın içine ¼ fincan kayısı çekirdeği yağı dökün. Daha sonra 5 damla nane, 5 damla lavanta ve 5 damla sardunya yağı ekleyin. Kabı kapatın ve içindekileri karıştırmak için iyice sallayın. Her duştan sonra saçlarınızı kurutmadan önce 4 damla bu karışımdan uygulayın.

Kayısı Çekirdeği Yağı Saç Uzamasını Teşvik Eder

Omega 6 yağ asitleri, saç uzamasını teşvik eder.  Kayısı çekirdeği yağı ise önemli miktarda omega 6 yağ asidi içerir. Saç uzamasını teşvik etmek için bu yağı kullanmanızı öneririz. Her gün saçlarınıza ve saç köklerinize birkaç damla kayısı çekirdeği yağı sürebilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağının Zararları

Kayısı çekirdeği yağının cilde ve saça faydaları olduğu gibi bazı zararları ve yan etkileri bulunmamaktadır. Çok nadir olarak hassas cilt tipine sahip olanlarda tahrişe neden olur. Cilde sürüldükten sonra hemen güneşe çıkılması tavsiye edilmez.

Kayısı Çekirdeği Cildi Beyazlatır Mı

Kayısı çekirdeği yağının bilinen etkili özelliklerinden biride cilt renk tonunu eşitlemesi olarak bilinmektedir. Cilt lekelerini yok eden bu doğal yağ ayrıca cilt renk farklılıklarını giderir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Cilde Nasıl Sürülür

Kullanımı oldukça kolay olan kayısı çekirdeği yağını cilt lekeleri, sivilce, sülülit ve masaj rahatlıkla kullanabilirsiniz. 1 yada 2 damla pamuğa damlatıp uygulamanız yeterlidir. Genelde bu yağı kullanmak isteyenler kayısı yağı yüze sürülür mü sorusunu çok sık sormaktadırlar. Masaj yaparak yüzünüze uygulayacağınız bu yağı cilt tarafından emilmesini sağlamalısınız. Cilt lekeleri ve sivilce lekelerinin olduğu bölgeye sürerek etkili sonuç almanız mümkün.

Kayısı çekirdeği yağı göz altına sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse göz altına 1 damla kadar sürülür ve hafif hareketlerle masaj yapılır.

Kayısı Çekirdeği Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi

Kayısı çekirdeği yağı cilt lekeleri, sivilce izleri ve yaşlanma etkilerini yok etmek için etkili yağlardan biridir. Düzenli olarak yüze ve boyun bölgesine sürüldüğünde lekelerin hızlıca yok olmasını sağlar. Kayısı çekirdeği yağı sivilce ve sivilce izlerini yok ederek daha canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Kayısı Çekirdeği Yağı Egzamaya İyi Gelir Mi

Egzama ve dermatit için etkili doğal yağlardan biri olan kayısı çekirdeği yağı egzamanın neden olduğu tahriş ve kaşıntı geçirir. Sürüldükten kısa süre sonra kaşıntının hafiflemesini sağlar.

Kayısı Çekirdeği Yağı İçilir Mi

Kayısı çekirdeği yağı doymamış yağ asitleri, antioksidan ve vitaminler bakımından zengindir. Direk olarak 3 yada 4 damla kadar tüketilebilir. Dilerseniz meyve suyunu 7 ile 8 damla kadar damlatıp içebilirsiniz.

Kayısı çekirdeği yağı tüketmek isteyenler mutlaka içilebilen kayısı çekirdeği yağını tercih etmelidirler. Kozmetik için üretilen yağların tüketilmesi tavsiye edilmez.

Kayısı Çekirdeği Yağı Tüylenme Yapar Mı

Kayısı çekirdeği yağı cilde sürüldüğünde cilt tarafından emilerek etkisi gösteren bir yağdır. Cildi besleyen bu yağ uzun süre kullanıldığında kıl köklerini besleyerek tüylenmeye neden olabilir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullananlar

Kayısı çekirdeği yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda bu doğal yağdan çok memnun olduklarını söylemişlerdir. Etkisini kısa sürede gösteren bu doğal yağ cilt sorunlarında çok etkili olduğu kullananlar tarafından dile getirilmiştir.

Kayısı çekirdeği yağı kullananlar faydalarını gördüklerini dile getirmişlerdir. Peki ya siz kayısı çekirdeği yağı hakkında neler düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.