Kakao Yağının Saça, Cilde, Çatlaklara Faydaları, Hamilelikte Kakao Yağı Kullanımı

Kakao Yağının Saça, Cilde, Çatlaklara Faydaları, Hamilelikte Kakao Yağı Kullanımı

Kakao yağının faydaları arasında saçı beslemesi, cildi onarması, bağışıklık sistemini yüksek oranda arttırması, erken yaşlanmayı önlemesi, kilo alımını desteklemesi, iyi derece mineral takviye etmesi ve enflamasyonu (iltihap) azaltması bulunur. Ayrıca kakao yağı, ruh sağlığını dengeler ve zihni berraklaştırır.

Kakao Yağı Nedir?

Kakao yağı, kakao çekirdeklerinden elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Kakao yağı, kremlerde, losyonlarda ve dudak balsamlarında yaygın olarak kullanılan önemli bir etken maddedir. Bazı önemli tarihi kaynaklara göre insanlar, 450-460 yılından beri kakaoyu farklı şekillerde kullanmaktadır.

Daha yakın zamanlarda yapılan araştırmalar kakaonun, antienflamatuar ve antioksidan etkiler de dâhil olmak üzere birçok önemli sağlık özelliğine sahip olduğu görülmüştür. Bu özelliklerin birçoğu kakaodaki kateşin gibi maddelerden kaynaklanmaktadır. Kakao yağı ayrıca çikolatada da birincil bir bileşendir. Kakao çekirdeklerinin çok güçlü tadı ve aroması nedeniyle kakao yağı, çok benzer bir koku ve tat paylaşır.

Bu yağ, yenilebilirdir ancak, kalorisi çok yüksektir. Bu sebeple çok faydalı bir yağ olmasına rağmen çok miktarda tüketilirse fazla kilo sorununa katkıda bulunabileceğini unutmayın. Bu yağ, yüksek bir enerji kaynağıdır ve E, K vitaminleri ile yağ asitleri içerir. Kakao yağının en önemli özelliklerinden biri de diğer yağlara göre yüksek stabilitesidir. Bu harika özellik, kakao yağının içinde bulunan önemli antioksidanlar tarafından daha da geliştirilmiştir. Kakao yağı, tıpkı hindistancevizi yağı gibi çoğunlukla doymuş sağlıklı bir yağdır. İçerdiği doymuş yağ oranı (doymamış yağların aksine), tam cinsine bağlı olarak genel olan yağ içeriğinin ortalama %55 ile 64’ü arasındadır.

Kakao Yağının Faydaları Nelerdir?

Kakao yağı, genel sağlığa, cilde ve saç sağlığına önemli düzeyde katkı sağlar. Şimdi kakao yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

  • Kakao Yağı Kalp Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Kakao yağında bulunan polifenolik bileşenlerin aterosklerozda (arterlerin sertleşmesi) yer alan enflamatuar belirteçlerin düşürülmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle bu yağın, önemli bir antienflamatuar bir gıda olduğu düşünülmektedir. Kakao yağı ayrıca, lipid metabolizmasına yardımcı olur ve kalp krizi gibi vasküler sorunların riskini ciddi oranda azaltır. Bununla birlikte kakao yağı, bazı polifenoller ile diğer antioksidanlar içerir.

  • Kakao Yağı Bağışıklık Sistemini Arttırır

Yapılan birçok çalışma, bitki polifenollerinin, bağışıklık sistemi içinde antioksidan güçler sergilediğini, iltihaplanma, DNA hasarı ve kardiyovasküler hastalıklar ile kanser ve otoimmün koşullar gibi hastalıkların altında yatan, kronik yorgunluğa yol açabilecek hastalıkların sebebi olan hücresel mutasyonlarla mücadele ettiğini kanıtlamıştır. Rafine bitkisel yağlar üzerine kakao yağının kullanılması genel olarak iltihaplanmayı azaltır, hormonal dengeye ve beyin sağlığına yardımcı olur. Tüm bu özellikler bağışıklık sisteminin arttırılmasına doğrudan katkı sağlar.

  • Kakao Yağı Mutluluğu Teşvik Eder

Çikolatanın, insanların kendilerini mutlu hissetmesine sebep olduğu yaygın olarak bilinir. Aslında çikolatanın bu özelliği kakao yağından gelir. Çikolatadaki kakao yağı, beyindeki endorfin ve serotonin seviyelerini yükseltir ve bu da genel ruh halini yüksek oranda iyileştirir. Bu durum, psikolojik olarak mutlu olmaya hazırlanan vücudun ilk adımıdır. Ayrıca, magnezyum (kakao yağı içeren çikolatalarda bulunur), PMS sırasında duygusal dalgalanmalara sebep olan progesterondaki düşüşü önlemeye de yardımcı olur. Bu nedenle kakao yağı tüketmek, yüzünüze bir gülümseme getirmeye başlamanın bilimsel olarak kanıtlanmış önemli bir yoludur. Kakao yağı ayrıca, uyarıcı olarak işlev gören feniletilamin içerir. Bu durum, yüksek zihinsel uyanıklığa ve daha fazla dayanıklılığa sebebiyet verir. Hem uyanıklık hem de dayanıklılık, kişinin yeteneklerinden memnuniyeti arttırmak için birlikte hareket eder.

  • Kakao Yağı Kabızlığı Kolaylaştırır

Yapılan bir başka araştırmada, kakao yağının içerdiği kakaanın kabızlığı hafifletmeye yardımcı olduğu görülmüştür. Düzenli olarak kakao yağı ürünleri tüketmek çok daha iyi bağırsak fonksiyonlarını teşvik eder. Bu yağ, sağlıklı bağırsak hareketleri sağlar ve bununla beraber bağırsak hareketleri arasındaki zamanı da mükemmel bir şekilde iyileştirir. Bu durum özellikle de duyusal işlemlerle uğraşan çocuklar için oldukça faydalıdır. Uzmanlar bu sebeple kronik kabızlığın veya bağırsak fonksiyon hastalıklarının tedavisinde kakao yağının faydalarını görmek için test etmeye devam ediyorlar.

Kakao Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kakao yağı, cilt için mükemmel faydalar sağlar. Özellikle yaşlanma karşıtı etkileri ve cilt sağlığını arttırması nedeniyle bu yağ, son dönemlerde oldukça popüler bir ürün haline gelmiştir. Şimdi de kakao yağının cilde faydaları neler ayrıntılı olarak inceleyelim;

  • Kakao Yağı Cilt Sağlığını Yüksek Oranda Arttırır

Yaşlanma karşıtı kremler ve cilt nemlendiricileri de dâhil olmak üzere birçok cilt bakım ürününde kakao yağı önemli bir etken olarak kullanılır. Kakao yağı, çeşitli potansiyel sağlık yararlar sağlayan, bitki kaynaklı kimyasallar grubu olan ve polifenoller adı verilen birçok antioksidan içerir. Bu polifenoller, enflamasyonu (iltihap) azaltmak ve cildi güneş hasarlarından korumak gibi önemli faydalar sunar. Yakın tarihte yapılan bir hücre çalışmasında, kakao yağındaki polifenollerin, cilt elastikiyetini arttırdığı ve cilt yaşlanmasını iyileştirdiği görülmüştür.

  • Kakao Yağı Cildi Doğal Olarak Nemlendirir

Kakao yağı, pek çok cilt nemlendiricisinde önemli oranda çekirdek bir bileşendir. Kakao yağı da hindistancevizi ile zeytinyağı  gibi diğer doğal nemlendiricilerde bulunan yağ asitlerinden oluşur. Bu yağlar, cildin üzerinde önemli düzeyde koruyucu bir tabaka oluşturmaya yardımcı olur ve böylece nemin dağılmasını ve cildin kurumasını önler. Eski zaman insanları da cilt kuruluğunu, egzama ve sedef hastalığı gibi sık görülen cilt koşullarından korumak için kakao yağı kullanmışlardır.

  • Kakao Yağı Çatlakların Oluşmasını Önler

Kakao yağı, özellikle hamilelik sırasında ortaya çıkan çatlama izlerinin oluşmasını önler. Bunun için kakao yağı doğrudan sorunlu bölgelere uygulanabilir.

  • Kakao Yağı Yaşlanma Karşıtı (Anti Aging) Özellikler Sunar

Kakao yağının bu denli değerli olmasının sebeplerinden biri de palmitik asit, oleik asit ve stearik asit de dâhil olmak üzere yüksek konsantrasyondaki önemli antioksidan bileşikleri içermesidir. Her ne kadar bunlar tekniksel olarak yağ asitleri olsalar da vücut için oldukça faydalıdırlar ve vücuttaki serbest radikalleri, özellikle de ciltte üzerinde nötralize etmeye yardımcı olurlar. Bu yağ, oksidatif stres oluşumunu yüksek oranda azaltarak yaşlılık izleri, kırışıklık ve ince çizgiler de dâhil olmak üzere yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

  • Kakao Yağı Yara İzlerini Ve Sivilceyi Giderir

Yapılan araştırmalar, kakao yağının cilt üzerindeki herhangi bir yara ile beraber sivilce izlerinin görünümünü azalttığını, sivilce oluşumunu engellediği ve genel olarak cilt sağlığını büyük oranda arttırmaya yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Bu yağın, etkili bir şekilde çalışması için rutin cilt bakım ürünlerinde düzenli olarak kullanılması gerekir.

  • Kakao Yağı Yanıkları, Döküntüleri Ve Enfeksiyonları Rahatlatır

Cildin yenilenmesine yardımcı olmak için yanmış olan bölgelere az miktarda saf kakao yağı uygulamak gereklidir. Bu yağın ciltteki enfeksiyon ve döküntüler ile daha etkili bir şekilde savaşması için 2 damla çay ağacı yağı ile karıştırılması gerekir. Bu karışım, günde bir defa sorunlu bölgelere sürülürse kısa sürede etki edecektir.

Benzer Konular >>>>> Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao Yağı Yüze Sürülür Mü

Çok sık sorulan sorulardan biri ise kakao yağı yüze sürülür mü sorusudur. Cilde nemlendirmek için kakao yağı kuru ciltlere masaj yapılarak sürülür. Dikkat edilmesi gereken önemli husus kakao yağı yüze sürüldükten sonra güneşe çıkmak cildin bronzlaşamasına neden olacağından dikkatli kullanmak gereklidir.

Kakao Yağının Kirpiklere Faydası

Kakao yağını hint yağı ile beraber karıştırıp kirpiklere sürerseniz daha gür kalın ve canlı görünen kirpiklere sahip olabilirsiniz. Akşam yatmadan önce 15 gün boyunca uygulayabilirsiniz.

Kakao Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kakao yağı, saçı çok mükemmel bir şekilde nemlendirir, genel görünümünü iyileştirir ve foliküllerin gücünü arttırır. Kakao yağı ayrıca kepek oluşumunu tamamen önler ve daha sağlıklı saç foliküllerinin oluşması için etkili bir şekilde çalışır.  Bu özelliklere sahip olmak için haftada 2-3 gün kakao yağını saç diplerine masaj yaparak yedirmek gerekir. Bununla beraber saç tellerini de uygulandığında saçı büyük oranda canlandırır.

Kakao Yağı Cildi Bronzlaştırır Mı

Kakao yağı cildi bronzlaştıran yağlardan biridir. Cildi besleyen ve nemlendiren kakao yağı ayrıca doğal yoldan bronzlaşmanızı sağlar. Ayrıca diğer yazımızda En İyi Bronzlaştırıcı Yağlar yazımızı okuyabilirsiniz.

Kakao Yağı Doğum Çatlaklarına İyi Gelir Mi

Kakao yağı çatlak tedavisinde çok sık kullanılan yağlardan biridir. Hamilelik yada kilo değişimi sonrası görülen çatlakları yok etmek için kakao yağını tercih edebilirsiniz. Özellikle kuru cilde sahip olanlarda görülen çatları yok etmek için kakao yağı sürdüğünüzde cilde nemlendiren, besleyen ve yenilen etkisini kısa sürede görmeniz mümkün.

Kakao yağı vücuda yani çatlakların olduğu bölgeye gün içerisinde 2 yada 3 defa sürülmesi, gerekmektedir. Düzenli olarak sürüldüğünde çatlakların yok olmasını hızlı bir şekilde sağlar.

Kakao Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Göz altı ve göz çevresi kırışıklarını yok etmek için kakao yağını az miktarda ince tabaka halinde sürebilirsiniz. Gözlerinize kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

Kakao Yağı Hamilelikte Kullanılır Mı

Hamilelerin yada hamile kalmayı düşünenlerin en sık sorduğu sorulardan biride hamilelikte kakao yağı kullanılır mı, hamilelikte kakao yağı çatlakları önler mi sorusudur. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde çatlak oluşumu çok sık görülmeye başladığından çatlakları önlemek için bu bölgelerin nemli tutulması gerekmektedir.

Besleyici ve cildi yenileyici yağlardan biri olan kakao yağı cildin çatlamasını önlediği gibi oluşan çatlaklarında yok olmasını sağlar. Doktorların da önerdiği yağlardan biri olan kakao yağı doğal yağlardan biridir.

Kakao Yağı Tüylenme Yapar Mı

Kakao yağı cilde yada yüze sürüldüğünde tüylenme yapmaz. Aşırıya kaçmadan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kakao Yağının Zararları

Cilde oldukça faydalı ve yararlı yağlardan biri kakao yağı bazı kişilerde çok fazla kullanıldığında yada alerjiye yatkın kişilerde bazı yan etkilere ve zararlara neden olabilir.

Cilde fazla sürüldüğünde yanma, kızarıklık ve tahrişe neden olan bu yağ ayrıca fazla kullanıma bağlı olarak gözenekleri tıkayarak sivilceye neden olabilir.

Kakao Yağı Kullananlar

Kakao yağı kullananlar bu doğal yağ hakkında yorumlarda cildi nemlendiren etkisinden dolayı sıklıkla kullandıklarını söylemişlerdir. Özellikle kuru ciltlerde harika bir nemlendirici etkisi gösteren bu yağ ayrıca cildin kendini yenilemesi sağladığı için kullananlar tarafından faydalı olduğu söylenmiştir.

Kakao yağı kullananlar yağın çatlaklara ve selülite iyi geldiğini yorumlarda sıklıkla dile getirmişlerdir. Peki ya siz bu krem hakkında ne düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Bedava İnternet