Karbonat ve Yoğurt Maskesi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Karbonat ve Yoğurt Maskesi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda kozmetik sektörü adeta doğal ürünlerin işlevselliği ve ucuzluğu bakımından sekteye uğramıştır. Ayrıca doğal ürünlerin gösterdiği hızlı etki ve evde bulunan malzemelerle hazırlanması açısından mucizevî sonuçlar hem cildiniz hem de cebiniz açısından oluşur. Bunların içinde en önemlisi, işe yarayanı ve mükemmel sonuçlarıyla karbonat ve yoğurt maskesidir. Doğal temizlik için sık sık evlerde kullanılan karbonat, yediğimiz yemeklerin olmazsa olmazı ve sağlık açısından büyük önem taşıyan yoğurt birleşince tabii ki cilt için çok büyük faydalar sağlar.

Karbonat ve Yoğurt Maskesi

Yoğurt tek başına bile cilt dengesinin kurulmasını sağlar. Cildiniz yağlı olsa da kuru olsa da güvenle kullanıp, sonucunda ise pürüzsüz ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Dokuyu canlandırmanın yanı sıra akne ve sivilce oluşumunu engellemek, nemlendirmek, temizlemek içinde güvenle kullanılır. Yapısında bulunan bazı yararlı bakteriler ve laktik asit sayesinde gözenekleri açarak içindeki yağ kalıntıları ve kirleri temizlemesi ayrıca anti bakteriyel özellik göstermesi sivilceler üzerindeki hızlı etkisini açıklar. Doğal olarak elde edilmiş yoğurtlar kullanılması fayda açısından önemlidir ki bu sayede yoğurdun içinde gerçekten bulunması gereken yararlı maddeler olsun. Ciltte bulunan tahriş ve egzama yaraları yumuşatarak iyileşme yoluna sevk eder.

Karbonat ise cilt için faydaları ve kullanım alanları saymakla bitmiyor. Evlerde temizlik için kullanımından da anlaşılabileceği gibi ciltte de derinlemesine temizlenme ve arındırma sağlar. Bunun yanında koku giderme, rahatlatma, ciltteki lekeleri giderme ve renk tonunu ayarlama, sivilcelenmeler, kırışık azaltma, göz altı morluklarını giderme, ölü hücreleri arındıran peeling karışımlarının da olmazsa olmazıdır. İçerdiği sodyum bakımından cildin üst katmanlarını besleyerek parlak bir görünüme kavuşturur.

Bu cilt için faydalı iki hammadde elinizde bulunca artık birçok sorunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz. İki ürün birbiriyle karıştırılınca bünyelerinde barındırdıkları maddeleri çalışmasını tetikleyerek aynı zamanda birinde olup birinde olmayan cilde faydası olan maddeleri kullanarak yararlanırız.

Karbonat ve Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır?

Hazırlanma açısından ise sadece küçük bir kâseye koyacağınız 1 çorba kaşığı yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı karbonattan ibarettir. Bunları güzelce karıştırıp, kabarmasını sağlayarak kremsi bir doku elde ediniz. Göz çevresi dâhil yüzünüzün tamamına güzelce masaj yaparak sürün ve ince bir tabaka halinde ciltte kalmasına dikkat edin. Yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile dairesel hareketlerle yüzümüzden çıkarıyoruz.

Hassas ya da kuru bir cildiniz var ise karışımın ciltte kurumasını bekletmeniz gerekiyor. Bu sayede etkisini görebilirsiniz. Ilık su ile arındırdıktan sonra soğuk su kullanarak cilde şok etkisi yarattırıyoruz. Bu uygulama canlılık ve dinç görünümü hemen fark etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca temizlenen gözenekler açık olacağından soğuk su ile hemen büzüşüp sıkılaşır. Haftalık düzenli kullanımlar sayesinde pürüzsüz, temiz, lekesiz ve nem dengesi kurulmuş bir cilde sahip olursunuz. Peeling etkisi yanında siyah noktaları gidermesi de faydaları arasında sayılabilir. Hücreleri yenileyerek, dışarıdan gelebilecek hasarlara karşı dirençli hale gelerek cildi korur.

Bu karışımın içine damlatacağınız birkaç damla limon ise lekeleri gidermek ve cildi beyazlatmak açısından kolaylık sağlar. Fakat limon ile hazırladığınız karışımı göz çevresine kullanmamanız tavsiye edilir.

Kuru ciltler için ise içine 1 çay kaşığı kadar katacağınız zeytinyağı ise maskenin derinlemesine nemlendirme özelliğini katlayacaktır.

Eğer ilkbahar aylarında bu maskeyi yapmaya başlayacaksınız ezerek içine koyacağınız çilek detoks etkisinin yanında, çil, hamilelik sırasında oluşan lekeler ve güneş lekelerini gidermek için mutlaka kullanılmalıdır. Normalde kullanılan 1 çay kaşığı karbonatın yerine yarım çay kaşığı karbonat yeterli olacaktır. Bir fırça yardımıyla sürdükten sonra 15 dakika sonra temizlenmesi tavsiye olunur. Cildinizde sivilce yaraları ya da tahrişler var ise bu karışımı kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Genelde kullanıcılar bir şikayette bulunmazken, yoğurdun içinde bulunan laktik aside duyarlılık göstererek alerji olan bünyelerde kullanılmamalıdır. Uygulamadan önce cildinizin yine hassas olan kolunuzun iç bölgesine uygulayarak mini bir alerji testi yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.