Portakalın Cilde Faydaları ve Portakal Kabuğu Maskesi

Portakalın Cilde Faydaları ve Portakal Kabuğu Maskesi

Portakalın Cilde Faydaları ve Portakal Kabuğu Maskesi Kış mevsiminde sıklıkla tükettiğimiz portakal ile cilt bakımı yapabilirsiniz. Portakalı tükettiğimde vücudumuza sağladığı yararların yanında cilt güzelliğine güzellik kattığını herhalde çoğu kişi bilmiyordur. Portakal ile yapacağınız maskeler ile pek çok sorundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. İşte portakalın cilde faydaları;

Portakalın Cide Faydaları Nelerdir

  • Portakal cildin yağ dengesini sağlar.
  • Portakal ile sivilce ve sivilce izlerinden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
  • C vitamini sayesinde kanserden özellikle cilt kanserinden kurtulabilirsiniz.
  • Cildinizin renk tonunu ayarlar.
  • Cildinizin gözeneklerinin sıkılaştırılmasını sağlar, bu sayede daha gergin cildiniz olur.
  • İçeriğinde bulunan zengin antioksidanlar sayesinde daha genç bir görüntü kazanırsınız. Cildin yaşlanmasını geciktirir.
  • Portakalda bulunan kalsiyum sayesinde daha sağlıklı dişlere ve kemiklere sahip olursunuz.

Portakal İle Yapılan Maskeler

C vitamini deposu olan portakal ile cilt bakımı için harika maskeler yapmanız mümkün. Portakal kabuğu ile yapılan maskeler genel olarak cilt güzelliğini korumak ve ciltte bulunan sorunları ortadan kaldırmak için uygulanır.

Portakal ile cilt bakım maskeleri tarifler ve portakalın cilde nasıl uygulanacağı hakkında bilmeniz gereken yöntemler sırası ile;

Cilt Lekeleri İçin Portakal Maskesi

Kışın sıklıkla tükettiğimiz portakalı yedikten sonra kabuklarını atmak yerine güneşte kuruttuktan sonra öğüterek toz haline getirerek bunu peeling olarak kullanabilirsiniz. Portakal kabuğu ile yapacağınız peeling‘ler ölü hücreleri vücudumuzdan atarak cilt lekelerini ve siyah noktaları yok edecektir.

Kurutulmuş portakal kabuklarını toz haline getirdikten sonra elde ettiğimiz toza, süt ekleyerek elde ettiğimiz karışımı yüzünüze ve boynunuza rahatlıkla sürebilirsiniz. Kısa sürede etkisini gösteren bu doğal peeling yöntemi ile yüzünüzün parladığına ve cilt lekelerinin zamanla kaybolduğuna şahit olabilirsiniz.

Portakal kabuğu sivilce maskesi

Çevresel faktörler, yağlı cilt yapısı sonucu gözenekler tıkanabilir, bunun sonucunda ise sivilceli bir cilt ve kızarıklıklar oluşmaya başlar. Portakalda bulunan sitrik asit sayesinde akne ve sivilce sorununu kurutarak yok edebilirsiniz. Portakal kabuğunun lifli yapıda olması ciltte bulunan aşırı yağı ve toksinlerin atılmasını sağlayarak cilt yapısını düzenler.

Kurutulmuş portakal kabuklarını öğüttükten sonra üzerine bir miktar su ekliyoruz. Fazla su eklemeden karışımın kıvamını iyi ayarlamamız gerekli  yumuşak ve macun kıvamına getirdiğimiz karışımı ellerimiz yardımı ile yüzümüzün her yerine özellikle sivilceli bölgelere uyguluyoruz.  15 dakika bekledikten sonra ılık ile yıkamanız yeterli.

Portakal Maskesi Nasıl Yapılır

Malzemeler

  • Portakal kabuğu
  • Kabartma tozu

Portakal Kabuğunu iyici eziyoruz ve içerisini 1 kaşık kadar kabartma tozu ekleyerek maskemizi hazırlıyoruz. Yüzümüze uyguladıktan sonra 1 saat beklemeniz yeterlidir. Haftada 3-4 defa uygulayabilirsiniz.

Solgun Ciltleri Canlandıran Portakal Maskesi

Basit ve kolay olan bu yöntemde cansız, yorgun görünen cildinizi genç, canlı daha diri göstermek için portakal pamuklarının iç kısımları ile yüzünüzü ovalaya bilirsiniz.

Portakal’ın suyunu sıkarak buz kalıplarının içerisine koyarak donmasını sağlayın. Buz haline getirdiğiniz kalıpları yüzünüze sürerek cildinizin daha genç ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Portakal maskesi kullananlar genelde bu maskenin çok etkili olduğunu ve olumlu sonuç aldıklarını söylemişlerdir. Harika bir vitamin deposu olan portakal maskesini cildine uygulayanlar genelde portakal suyu cilde sürülür mü diye merak etmektedir. Evet portakal suyunu cildinize sürüp yarım saat bekledikten sonra ılık su ile duralayabilirsiniz. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir sivilce ve cilt lekelerini yok ettiği bilinmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.