Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Maskeler, Etkili Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Maskeler, Etkili Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Maskeler; Cildimizde bulunan zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olan gözenekler; aynı zamanda terin de vücudumuzun dışına atılmasını sağlayarak, vücut sıcaklığının dengelenmesine katkıda bulunuyor.

Cildimizin bir nevi nefes alıp vermesine aracılık eden bu gözenekler; zaman zaman genişleyerek; cildimizin kötü görünmesine, pürüzsüzlüğünü kaybetmesine ve makyajımızın maalesef ki akmasına ve yüzümüzde kalıp gibi durmasına neden olabiliyor.

Özellikle yağlı ciltlerde sıklıkla rastlanan bir problem olan geniş gözenekler; güzelliğimize gölge düşüren en önemli faktörler arasında bulunuyor.

Bu yazımızda geniş gözenekler neden olur? sorusunu yanıtlamak ve gözenek sıkılaştırıcı doğal maskeler yardımıyla gözeneklerinizi nasıl sıkılaştırabileceğinizden kısaca bahsetmek istedik.

Geniş Gözenekler Neden Olur?

 • Cildimizde bulunan siyah nokta ve makyaj kalıntılarının yeterince temizlenmemesi
 • Uzun bir zaman dilimi boyunca güneş ışınlarına maruz kalmak
 • Yaşın ilerlemesi
 • Genetik etmenler
 • Kalitesiz kozmetik ürünler kullanmak
 • Cilde yeterince tonik ve peeling uygulamamak
 • Cilt bakımına gereken özeni göstermemek
 • Yağlı bir cilt yapısına sahip olmak

Özellikle yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerde ciltteki aşırı sebum miktarı; öncelikle gözeneklerin tıkanmasına ardından da gözeneklerin nefes alıp verirken, teri ciltten atmak adına genişleme eğilimi göstermesine ön ayak oluyor.

Kozmetik mağazalarda satışa sunulan pek çok gözenek sıkılaştırıcı maskeler kadınlar tarafından rağbet görürken; bazı kadınlar da doğal yöntemler ile geniş gözeneklerden kurtulmanın yolunu arıyor.

Bizler bu yazımızda kolaylıkla hazırlayabileceğiniz birtakım maskeler ile gözeneklerinizi nasıl sıkılaştırabileceğinize yer vermek istedik.

Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Maskeler

Gözenek sıkılaştırıcı ve gözenekleri yok eden etkili maske tariflerini uygulamak sizlere en çok kullanılan ve kullananlar tercih edilen öneriler ve tarifler vermek istiyorum.

Gözenek Sıkılaştırıcı Yumurta Akı Maskesi

Ciltteki kiri ve yağı ciltten uzaklaştırmak ile kalmayan yumurta akı maskesi; bir yandan da cildi gerginleştiriyor ve cildin daha genç görünmesine olanak tanıyor.

Cilt bakımının olmazsa olmazlarından biri olan yumurta akı maskesi yardımıyla geniş gözeneklerinize Elveda, demek adına öncelikle bir adet yumurtanın akını bir kasede homojen kıvama gelene dek bir kaşık yardımıyla güzelce karıştırın.

 

Ardından yumurtanın akını tüm cildinize eşit miktarda olacak şekilde sürün ve yüzünüze kağıt peçete yapıştırın.

Yüzünüzdeki yumurta akı kuruduğunda peçeteleri yüzünüzden çekerek çıkarın ve yüzünüzü bol soğuk su ile durulayın.

Gözenek Sıkılaştırıcı Toz Şeker Maskesi

Ciltteki bakteriler ile savaşan, cildin daha rahat bir şekilde nefes alıp vermesine aracılık eden toz şeker maskesi; daha sıkı ve gergin bir cilde sahip olabilmenizin bir diğer yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Cildi yağ ve kirden arındıran bu maskeyi hazırlamak için bir yemek kaşığı zeytinyağı, iki yemek kaşığı toz şekeri ve birkaç damla limonu bir kasede iyice karıştırın.

Tüm karışımı cildinize parmak uçlarınızla masaj yapar gibi sürün ve güzelce yüzünüze yedirin.

5 dakika bekleyin ve yüzünüzü bol soğuk su ile durulayın.

Gözenek Sıkılaştırıcı Meyve Maskesi

Gözenek sıkılaştırıcı doğal maskelerden bir diğeri olan meyve maskesi; gözenekleri temizleyip, cildi sıkılaştırmanın yanı sıra cildi besliyor ve cilde nem katıyor.

Meyve maskesini hazırlamak için 2 adet yumurta, 2 tatlı kaşığı şeker ve 1 adet portakalın suyunu bir kasede iyice çırparak karıştırın. Evinizde portakal bulunmuyorsa maskeyi hazırlamak için portakal yerine limon ya da greyfurt gibi asitli bir meyvenin suyunu da kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız karışımı tüm yüzünüze eşit miktarda sürün ve 15 dakika boyunca bekleyin. Ardından cildinizi bol soğuk suyla durulamayı unutmayın.

Gözenekleri Sıkılaştıran Kil Maskesi

Ciltteki tıkalı gözenekleri derinlemesine temizleyen kil maskesi; cildin sebum üretimini de azaltıyor yani sebum üretimini kontrol altına alıyor.

Kil Maskesi Nasıl Yapılır ?

Gözenek sıkılaştıran yeşil kil maskesini hazırlamak adına bir kaba koyduğunuz 2 yemek kaşığı yeşil kile azar azar olacak şekilde su ilave edin.

 

Hazırladığınız karışım sıvı bir forma kavuştuğunda kil maskesini göz ve dudak çevreniz dışında tüm yüzünüze sürün.

5 dakika boyunca kilin yüzünüzde kurumasını bekleyin ve son olarak yüzünüzü bol ılık suyla durulayın.

Kil maskesini ayda 2-3 kez olacak şekilde cildinize uyguladığınızda cildinizdeki gözeneklerin kısa bir sürede sıkılaştığına şahit olabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Limon Maskesi

Doğal bir peeling olan limon suyu, cilt hücrelerini yeniliyor, cildi temizliyor ve cilde canlı ve parlak bir görünüm kazandırıyor.

Limon maskesini hazırlamak için öncelikle bir adet taze limonun suyunu bir kaseye sıkın, ardından kaseye bir tatlı kaşığı süzme bal ilave edin.

Karışımı tüm yüzünüze sürün, 15 dakika bekleyin ve cildinizi bol soğuk suyla durulayın.

Bu maskeyi bir ay boyunca günde bir kez olacak şekilde cildinize uygulayabilirsiniz.

Gözenekleri Sıkılaştıran Karbonat Maskesi

Akne ve sivilce tedavisinde oldukça başarılı olan karbonat maskesi; gözenekleri sıkılaştırıyor, yağ, kir ve bakteri üretimini yavaşlatıyor ve cildin Ph seviyesini dengeliyor.

Karbonat maskesi ile gözeneklerinizi küçültmek için 2 yemek kaşığı karbonat ile 3 yemek kaşığı suyu bir kasede karıştırın.

Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

Hazırladığınız karışımı cildinize masaj yapar gibi sürün. 2-3 dakika bekleyin ve cildinizi bol soğuk suyla durulayın.

Bu maskeyi haftada 2-3 kez olacak şekilde cildinize uygulayabilirsiniz.

Genişlemiş Gözeneklere Kesin Çözüm

 • Sirkeli Su

Özellikle saç bakımı söz konusu olduğunda kadınların sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan sirkeli su, doğal bir gözenek sıkılaştırıcı olarak da ön plana çıkıyor.

Sirkeli su ile genişlemiş gözeneklerinizi küçültmek adına 1 su bardağı organik sirke ile 1 su bardağı suyu bir kapta karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı sabahları kalktığınızda ve geceleri yatmadan önce cildinizi yıkamak amacıyla kullanın. Sirkeli su yardımıyla hem gözeneklerinizi temizleyebilir hem de cildinizdeki sivilce oluşumunu en aza indirgeyebilirsiniz.

 • Buz

Kan damarlarının büzülmesini ve bu sayede gözeneklerin küçülmesini sağlayan buz; uygulaması kolay bir gözenek sıkılaştırıcı yöntem olarak tercih ediliyor.

Buz yardımıyla genişlemiş gözeneklerinizi tedavi etmek amacıyla üç adet buz parçasını temiz bir beze sarın, bu bezi yüzünüzdeki genişlemiş gözeneklerin üzerinde 30 saniye boyunca bekletin.

Bu işlemi gün içerisinde sık sık tekrarlamanızı öneriyoruz.

 • Yoğurt

Genişlemiş gözenekleri küçültmekle kalmayan yoğurt; cildi besliyor, nemlendiriyor ve cildi kir ve yağdan önemli ölçüde arındırıyor.

Yoğurdun gözenekleri küçülten bu mucizevi özelliğinden yararlanmak adına 2 yemek kaşığı yoğurt ile bir yemek kaşığı mısır ununu karıştırın. Hazırladığınız karışımı tüm yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonrasında cildinizi bol soğuk suyla durulayın ve kağıt havlu ile kurutun.

 • Salatalık

Gözenek sıkılaştırma ve cildi temizleme görevini mükemmel bir şekilde gerçekleştiren mucizevi bir diğer besin olan salatalık; cilde parlaklık ve ışıltı da kazandırıyor.

Salatalık ile genişlemiş gözeneklerinizden bir an önce kurtulmak adına bir adet salatalığı güzelce rendeleyin. Ardından çay süzgeci kullanarak, salatalığın posasını suyundan ayırın.

Ardından elde ettiğiniz salatalık suyunu parmak uçlarınızla masaj yaparak tüm cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi soğuk su ile yıkamayı unutmayın.

Not: Gözeneklerinizin zaman içerisinde genişlememesi adına makyajınızı gece yatmadan önce mutlaka temizlemenizi, her daim kaliteli kozmetik cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kullanmanızı, cildinize haftalık olarak peeling uygulamayı unutmamanızı ve mutlaka makyajınızı temizledikten sonra tonik ile cildinizi kir ve ölü hücrelerden arındırmanızı tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.