Kan Bağışının Önemi ve Kan Vermenin Faydaları

Kan Bağışının Önemi ve Kan Vermenin Faydaları

Kan Bağışının Önemi ve Kan Vermenin Faydaları; Kan bağışı her geçen önemi artan ihtiyaçlardan biridir. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Tıp alanında her geçen gün yapılan bilimsel çalışmalar ve buluşlara rağmen kanın tek kaynağı halen insandır. Başka bir kaynaktan üretilemeyen kan bağışından bulunmak hayati öneme sahiptir.

Tek kaynağı olan insan için kan bağışı önemi ve faydaları bulunduğu gibi başka insanların hayatını kurtarabileceğiniz gibi sağlığa ve vücuda faydaları bulunmaktadır. Ayrıca manevi olarak mutluluk olmanızı sağlar.

Her yıl Kızılay tarafından yapılan açıklamada kan bağışının önemi anlatılmakta ve bazı etkinlikler düzenlenmektedir. Binlerce insan kaza yada hastalık sonucu kan bulamadığı için hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise kan bağışının önemi halen tam olarak benimsenmemiştir. Kan verme oranın çok düşük olduğu Türkiye’de kan bağışının önemi en başında şüphesiz bir kişinin hayatını kurmak olduğu gibi bağış yapan kişininde sağlığını olumlu yönde etkiler.

Kan Bağışı Nedir

Kan bağışı sağlıklık ve gönüllü bir bireyden kan merkezinden alınan kandır. Kan bağışında bulunma karar verildikten sonra bazı formlar doldurulur. Kan vermesine mani bir durum yoksa kan sayımı, kan grubu ve seroloji testleri için 2 tüp kan örneği alınır.

SGK, hastaneler, Kızılay ve bir çok kan istasyonunda kan verme işlemi yapılmaktadır. Kilonun en az 50 kilo olması ve 18 ile 65 yaş arasında bulunan her sağlıklı birey kan verebilir. Bir seferde en fazla yarım litre kan alınır.

Halen toplum olarak tam bilgi sahibi olmadığımız için ülkemizde kan bağışında bulunma oranı %1 civarındadır. Kızılay kanın %40 yakının askeri birliklerden elde etmektedir.

Kan Bağışının Önemi

Kan bağışının önemi nedir, kan bağışının önemi nelerdir sorusuna cevap vermek istiyorum. Bilinçli her birey mutlaka belli aralıklarda kan vermelidir. İşte kan bağışının önemi ;

 • Kan verildikten sonra kan hızlıca vücutta yenilenir
 • Hiç tanımadığınız ihtiyacı olan birine yardımcı olursunuz
 • Kemik iliğinde meydana gelen yağlanmalar kan vererek önlenir
 • Kan vererek daha zinde olursunuz
 • Kalp krizi riski %90 oranında düşer
 • Stres, gerginlik, yorgunluk ve baş ağrısı kan verildiğinde azalır
 • Hem ruhsal hemde manevi olarak mutluluk hissi verir
 • Kanda yağ ve kolesterol oranını etkili biçimde düşürür
 • Karaciğer, akciğer, bağırsak kanseri ve diğer kansere yakalanma oranını düşürür

Kan Bağışı Neden Önemli

Kan bağışı önemi anlamak için çoğu zaman kan ihtiyacımız olduğundan daha fazla anlarız. Acil kan ihtiyaçları için çoğu zaman televizyon yada internette sıklıkla paylaşımlar ve haber görmüşüzdür. Kan vermek belki bir hayatın kurtulmasına vesile olmaktır.

Bir kaza yada ameliyat sonra kan ihtiyacı kızılay tarafından sağlanmaktadır. Halk arasında yanlış bilinen kan verdikten sonra kilo kaybına neden olacağı, kanın azalacağı yada bağışıklığın zayıflayacağı tamamen yanlış bir bilgidir

Kab vererek manevi doyum noktasına ulaşır. Yapmış olduğun kan bağışı sayesinde tanımadım birine yardım etmiş olursun. Kan sadece acil ihtiyacı olan hastaya verilir ve hayat kurtarır.

Kan Bağışın Faydaları

Kan bağışının faydaları arasında ilk olarak kan verildikten sonra eksilen kanı tamamlamak için yeni kan vücut tarafından üretilir. Her kan verildikten sonra kan hücreleri yenilenir. Her kan verdikten sonra spor yapmış gibi zinde ve sağlıklı olursunuz.

Kan verildikten sonra kandaki yüksek yağ oranı düşmeye başlar. Bunun sonucunda kalp krizi, felç ve inme oranından %90 oranın riskler ortadan kalkar. Düzenli olarak kan veren kişilerde stres, baş ağrısı ciddi oranda düşmüştür.

Kan Vermenin Vücuda Faydaları

Manevi olarak rahatlık ve huzur veren kan bağının aynı şekilde vücuda sağlığı da bulunmaktadır. Vücutta kan kan verdikten sonra yenilenmesi ve tazelenmesi aynı aranın yağını değiştirmek gibidir. Yenilenen kan kalp ve damar sağlığı korur.

Vücudun daha zinde ve sağlıklı olmasını sağlayan kan vermek size sağlıklı tutabileceği gibi başkasınında hayata bağlanmasını sağlayacaktır.

Kan verme işleminde AIDS, Hepatit B, Hepatit Ci kan grubu taraması ücretsiz yapılır. Bunun sonucunda her hangi bir sağlık sorunuz varsa öğrenebilirsiniz.

Bir birey yılda 3 defa kan bağışında bulunabilir. En az bir kişi yılda 2 defa kan verirse ülkemizdeki kan ihtiyacı sağlanmaktadır. Kanamalı bir ameliyatta yada kaza sonucu en az 6 ile 8 ünite kan ihtiyacı doğmaktadır. Bazen ise yeni doğan bir bebeğin kanın değişmesi tamamen sizin elinizde.

Kan Bağışı Nasıl Yapılır

Kan bağışında bulunmaya karar verdikten sonra Kızılay, Hastaneler yada gezi kan verme araçlarında yapılan bir işlemdir.

18-65 yaş aralığında 50 kg.ın üzerindeki her sağlıklı birey kan bağışçısı adayı olabilir. Bir ünite kan ortalama yarım litredir ve kan verme işlemi ise 4 ile 8 dakika kadar sürer. Genelde kan verme işlemi yarım saate biter.

Erkekler 90 günde bir kadınlar ise 120 günde bir kan bağışında bulunmalarında bir sakınca yoktur. Kan bağışından bulunmadan önce bir form doldurulur ve kimlik gereklidir. Her hangi bir sağlık sorusu, ilaç yada alkol alma durumu yoksa kan kişiden alınır.

Kan verdikten sonra eğer her hangi bir sorun varsa kişiye özel olarak bilgilendirme yapılır.

Kan bağışından sonra form doldurularak bir doktor tarafından bir kaç soru sorularak bilgileriniz bilgisayara işlenir. Her hangi bir sorun yoksa uzman kişiler tarafından kan alma işlemine başlanır. İşlem bittikten sonra dinlenirken bazı ikramları tüketmeniz istenir.

Ülkemizde kan ihtiyacının %82’si Kızılay tarafından karşılanmaktadır. Kan vermeyi düşünüyorsanız Kızılay kan merkezlerinden size yakın olan adresi seçip bağışta bulunabilirsiniz.

En yakın Kızılay kan merkezi için tıklayın… Kızılay Bağış Noktaları

Kan Bağışının Toplum Açısından Önemi

Kan bağışının toplum açısından önemi ise yardımlaşma ve dayanışma açısından çok önemlidir. Toplumsal dayanışma için gerekli olan kan bağışı tolumun bir birine tanımadan yardım etmesini sağlar.

Herkes başına ne geleceğini bilemez, bir anons duyduğumuzda kan vermek için çaba göstermek çok önemlidir. Aynı durum yarın bizimde başımıza gelebilir. Eski çağlardan beri bir biri ile yardımlaşan toplumumuz gün geçtikçe duyarsızlaşmaya başladı. Ancak deprem, savaş yada ülke genelindeki acil durumlarda yardımlaşmak adına büyük çaba göstermekteyiz.

Kan vermenin önemi mutlaka toplum tarafından bilinerek yardımlaşmak adına düzenli kan vermemiz gerektiğini asla unutmayın.

Kan Vermenin Zararları

Kan vermenin zararı yada her hangi bir yan etkisi yoktur. Eğer düşük kiloya yada zayıf bir bünyeye sahip değilseniz kan verdiğinizde her hangi bir sorun yaşamazsınız. Kan verdikten sonra bazı yan etkileri çok nadir görülür. Biraz dinlenerek bu sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Karıncalanma hissi
 • Stres hali

Kimler Kan Bağışında Bulunamaz

 • Hepatit A ve Hepatit E enfeksiyonu geçirenler tedavi sürecini tamamladıktan sonra 12 ay boyunca kan bağışında bulunamaz
 • Hepatit B ve C geçirenler ise tedavilerini tamamlamış olsalar dahi hiçbir zaman kan bağışında bulunamazlar.
 • Sıtma tedavisinden sonra 3 yıl kan veremezler
 • Frengi hastaları 1 yıl kan veremez
 • Diabet hastaları ( İlaç kullanmayanlar verebilir.
 • Tüberküloz hastaları tedavi bittikten 5 yıl sonra kan verebilir
 • Hamileler ve hamilelik şüphesi olanlar kan veremez
 • Anemi yani kansızlık hastaları kan veremez
 • Epilepsi hastaları kan veremez
 • Ameliyat sonra 6 ay kan verilmez
 • Kornear kalp sorunu ve kalp hastaları kan veremez
 • Astım hastaları kan veremez

Kızılay merkezinde yapılan testler ve doldurulan form ile bağlantılı olarak yapılacak testlerde kan verip veremeyeceğiniz tam olarak belli olur. Unutmayı kızılayın sloganı ”Kan Acil Değil Sürekli İhtiyaçtır.” sloganında yola çıkarak kan vermeye özen göstermeliyiz.

Kan verdikten sonra dikkat edilmesi gerekenler

Kan verdikten sonraki ilk 4 saat çok önemlidir. Kan verdikten sonra ortalama yarım saat kadar uzanarak dinlemeniz çok faydalı olacaktır. Aniden ayağa kalkamaz baş dönmesine neden olabilir.

Kan verdikten sonra bol sıvı tüketmek alkol yada alkollü içecekler içmemeye özen göstermelisiniz. Spor yada ağır egzersizler en az 24 saat boyunca yapmaktan kaçınmalısınız.

Sizlere bu yazımızda kan bağışının önemi ve kan bağışının faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Unutmayı bugün başkasına lazım olan kan yarım bize lazım olabilir.

Kaynak: http://www.kanver.org/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BegonyaYardım BaşvurusuBelediye Yardımları Turkcell Bedava İnternet