Limonun Cilde Faydaları ve Zararları, Limon Yüze Sürülür Mü?

Limonun Cilde Faydaları ve Zararları, Limon Yüze Sürülür Mü?

Limonun Cilde Faydaları ve Zararları, Limon Yüze Sürülür Mü? Limonun cilde faydaları ve yüze limon sürmek çok eski çağlardan beri bilinen günümüzde ise önemini hiç yitirmemiş yöntemlerden biridir. Vitamin ve mineral deposu olan limon ayrıca C vitamini B6, B1 ve B2 vitamini bakımından zengindir. Pek çok cilt bakım maskesinin ana maddesi limon ayrıca direk olarak yüze de sürülebilen pratik ve etkili bir bakım ürünü dersek yanılmış olmayız.

Limonun cilde faydaları saymakla bitmez, cilt lekelerini yok eden, sivilceleri önleyen, siyah noktaları yok eden, cilt rengini açan, cildi beyazlatan limonun bilenen faydalarından bazılarıdır. Sizlere bu yazımızda limonun cilde faydaları nelerdir, limonun cilde zararları, yüze limon sürmek hakkında merak edilenleri paylaşmaya çalışacağım. Limonun cilde sürülmesi ve limonun cilde etkileri nelerdir, yazımızda ayrıntılı olarak vermeye çalışırken çok etkili limon maskesi tarifleri paylaştım.

Limonun Cilde Faydaları Nelerdir

En basit yöntemi ile bile yüze limon sürmek bile çoğu zaman yeterli olurken limon ile hazırlayacağınız cilt bakım maskeleri pek çok cilt sorununu yok etmede etkili olacaktır. Peki limonun cilde faydaları nelerdir hakkında bilgi vermek gerekirse sizlere limonun cilde faydalarını ayrıntılı olarak yazmak istiyorum.

Limon Siyah Noktaları Yok Eder

Siyah noktalardan kurtulmak için limon çok iyi bir seçenek olabilir. Gözenekleri açan siyah noktaları yok eden limon ile yapacağınız maske tarifi size etkili sonuç verecektir.

1 tatlı kaşığı balın içerisine 2 -3 damla limon sıkın ve yüzünüzde siyah noktaların olduğu bölgeye nazik hareketler ile sürün. 5 dakika bekledikten sonra işlemi sonlandırmak için soğuk su ile durulayın. Daha ilk kullanımdan itibaren cildiniz temizlenirken siyah noktaların yok olduğunu göreceksiniz. Siyah noktalardan tamamen kurtulmak için 2 hafta tekrarlamanız gerekmektedir.

Limon Sivilce Geçirir

Limon  anti bakteriyel etkisi ile sivilce ve iltihaplı sivilceleri yok sürede yok olmasını sağlar. Limon sivilceleri çok hızlı şekilde yok eder.  Bir dilim limonu direk olarak sivilce olan bölgeye sürebileceğiniz gibi limon maskesi yaparak sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Yarım çay kaşığı limon suyu ile yarım çay kaşığı gül suyunu karıştırıp bir pamuk yardımı ile sivilcelerin olduğu bölgeyi nazik hareketlerle silin. Ortalama 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Her gün uygulayabilirsiniz.

Limon Gözenekleri Temizler

Tıkanan gözenekler yağlı cilt tipine sahip kişilerin en sık yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Gözeneklerin tıkanması ayrıca sivilce ve siyah nokta oluşumunu tetikler. Limon cilt gözeneklerini temizlemek için etkili bir cilt temizleyicidir.  1 yemek kaşığı Hindistan cevizi suyuna 5 – 6 damla limon suyu sıkın ve bir pamuk yardımı ile hafif baskı yaparak yüzünüzü günlük olarak temizleyin.

Limon Cilt Lekelerini Yok Eder

Cilt lekeleri, güneş yanıkları, kahverengi cilt lekelerini yok etmek için limonu direk olarak lekenin üzerine sürebileceğiniz gibi gül suyu ile limon suyunu karıştırıp cilt lekelerinin üzerine sürebilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda cildinizdeki yada vücudunuzdaki lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Aynı şekilde sivilce lekeleri olan yere 1 dilim limonu sürün ve 5 dk bekledikten sonra yüzünüzü yıkamanız yeterli.

Cildi Ölü Hücrelerden Temizler

Limon cildi ölü hücrelerden arındıran en etkili doğal peeling olarak bilinmektedir. Cildi ölü hücrelerden arındırmak içi peeling yapacaksanız bunu limonla deneyebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı esmer şeker ve 1 adet yumurta akını karıştırın ve hazırladığınız bu peelingi cildinize sürün. Ortalama 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterli. Eğer cildiniz çok kurursa nemlendirici sürebilirsiniz.

Cilt Beyazlatmak İçin Yüze Limon Sürmek

Limon ile cilt beyazlatma en eski yöntemlerdir biridir ve cilt renk tonunu açmak için çok etkilidir. Cilt renk tonunu eşitleyen, ölü hücrelerden cildi arındıran limonu cilt beyazlatmada kullanmak için bir miktar limon suyunu pamuk yardımı ile yüzüne siler gibi sürün ve 5 dk kadar bekleyin. Her gün düzenli olarak yaptığınızda cilt renginizin açıldığını göreceksiniz.

Cildi Nem Oranını Dengeler

Yağlı cildin yağ oranın dengeleyen limon ayrıca kuru cildi nemlendiren harika bir nemlendiricidir. Aynı oranda limon suyu, zeytinyağı ve balı bütün cildinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Kesinlikle altına ve göz çevresine sürmeyin.

Ağda yaptıktan sonra limon sürmek acıyı ve tahrişi önler ağda işlemini bitirdikten sonra bir miktar limon suyunu sürün ve 1 yada 2 dakika bekledikten sonra su ile durulayın.

Aşırı Yağlı Cilt İçin Limon

Cildiniz çok yağlı ve bu yağdan dolayı cildiniz çok parlıyorsa limonun yağ kurutucu etkisini denemelisiniz. Limon maskesi yaparak cildi fazla yağdan arındırmanız mümkün ayrıca yağlı ciltlerin ortak sorunu olan sivilce ve siyah noktalardan kurtulmuş olursunuz. Sizlere yağlı cilde iyi gelen harika bir maske vermek istiyorum.

Ev Yapımı Limon Maskesi

  • 1 adet yumurta akı
  • 3-4 damla limon suyu
  • Yarım çay kaşığı kil
  • 1 yemek kaşığı salatalık suyu

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri bir kaba ekleyin krem kıvamına gelen kadar iyice karıştırın. Göz altı ve göz çevresi hariç bütün yüzünüze süren ve 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maske yüzde bulunan fazla yağı alarak daha canlı ve bakımlı bir cilde sahip olmanızı sağlayacak.

Limon Cilt Yüzeyinde Görülen Çatlakları Yok Eder

Sık sık kilo değişikliği yada hamilelik sonrası oluşan çatlaklardan limon ile kurtulmanız mümkün. Çatlakları doğal yoldan yok etmek için limonun asitik yapısından ve ölü hücreleri yok eden etkisinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca limonun içerisinde bulunan C vitamini cildi besleyerek yeni hücre oluşumunu destekler.

Yarın limonun çatlak olan bölgeye ortalama olarak 5 dakika kadar sürün. Belli bir süre kurumasını bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterli.

Topuk çatlaklarına limon sürek çatlaklarının kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır. Yarım limonu topuklarınıza her gün sürün çatlakların yok olduğu gibi güzel olmasını sağlayacaktır.

Limon Çilleri Yok Eder

Limonun cilt lekelerini yok etmesinin yanında çilleri yok eden etkisi vardır. Düzenli olarak çil olan bölgeye limon sürerseniz çillerin azalarak yok olduğunu göreceksiniz.  Ayrıca çilleri yok etmek için 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. macun kıvamına gelen maskeyi çillerin olduğu bölgeye sürün. Kurduktan sonra ılık su ile durulamanız yeterli. Haftada 1 defa yaparak çillerden kurtulabilirsiniz.

Limon Kepek Oluşumunu Önler

Her sorunda kullandığımız limon ve limon suyu kepekleri yok etmek içinde kullanabilirsiniz. Kepek oluşumunu limon yok etmek için 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ve 1 çay kaşığı balı karıştırın.

Hazırladığınız bu karışı temiz olan saçınıza parmak uçlarınız ile baskı yaparak sürün. 15 ile 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı iyice durulayın. Kepek oluşumun yok olduğunu göreceksiniz.

Limon Dirsek ve Diz Kararmasını Önler

Direk ve diz kararması sorunu için pek çok kimyasal ürün kozmetik krem markası bulunmasına karşın doğal yoldan dirsek ve diz kararmasını yok etmek için limon kullanabilirsiniz. Yarım limonu dirsek ve diz bölgesine 5 dakika kadar sürün ve belli bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Düzenli olarak her gün yaparsanız dirsek ve diz kararmasının yok olduğunu göreceksiniz. İşlem sonunda nemlendirici kullanabilirsiniz.

Limon Koltuk Altı Kararmasını Önler

Koltuk altı kararması genelde ağda sonra zamanla oluşur. Koltuk altı kararmasını yok etmek için düzenli olarak koltuk altınıza limon sürün belli bir süre sonra koltuk altı renginizin açıldığı göreceksiniz.

Limonun Cilde Faydaları ve Kullanımı

Sizlere limonun cilde faydaları ve limonun cilde etkisi neden hakkında bilgi vermeye çalıştım.  Bunlara ek olarak limon ile yapabileceğiniz bazı maskeler sizlere etkili sonuç vermede büyük oranda yardımcı olacaktır.

Kırışıklıklar için Limon Maskesi

  • Bal ( Yarım tatlı kaşığı )
  • Limon Suyu ( 3-4 damla )
  • Badem Yağı ( 1 damla )

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kan içerisinde karıştırın ve temiz cildinize sürerek 20 dakika kadar bekleyin. İşlemi sonlandırmak için ılık su ile durulamanız yeterli. Haftada 2 defa uygulayarak kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Limon ile Cilt Beyazlatma

En çok sorulan ve cevap arayan sorulardan biride yüze limon sürmek beyazlatır mı sorusudur. Sizlere cildi beyazlatan etkili bir limon maskesi vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

  • 1 kaşık limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı domates suyu
  • 1 tatlı kaşığı salatalık suyu

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın ve temiz cildinize sürün ortalama 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterli. Cildiniz çok kurusa nemlendirici sürebilirsiniz. Aşırı kuru cilt tiplerine uygun değildir.

Peeling Etkisi Yaratan Limon Maskesi

Ciltten ölü hücreleri atmak cilt lekelerini yok etmek için peeling yapmak çok önemlidir. Cildinize yapacağınız peeling ayrıca gözenekleri temizleyerek cildin daha bakımlı ve ışıl ışıl olması sağlar. 1 tatlı kaşığı esmer şeker, 1 adet yumurta akı ve 1 yemek kaşığı limon suyunu ekleyerek karıştırın bu maskesi parmak uçlarınız ile dairesel hareketler yaparak cildinize uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulan ve nemlendirici krem sürün.

Yüze Limon Sürmek

Yüzü limon sürmek bile tek başına pek çok cilt sorunun yok olmasında etkilidir. Gündelik hayatımızda yada akşam yatmadan önce yüze limon sürmek çok faydalıdır. Genelde sıklıkla sorulan sorulardan bazıları ise limon yuze kac gunde bir surulmeli ve limon yüzde ne kadar bekletilmeli sorusudur. Eğer limon cildinizi tahriş etmiyorsa 2 günde 1 defa limonu yüzünüze sürebilirsiniz, hatta limon suyunu yüzene sürenler genelde  yüze limon sürüp yattıklarını aktarmışlardır. Diğer sorunun cevabı ise limonu yüze sürdükten sonra 5 ile 50 dakika arasında bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulamak gerekli.

Limon yüze sürdükten sonra hemen yıkanmamalı ve tam olarak cilde derinlemesine işlemesi için belli bir süre beklenmelidir. Limonu direk yüze sürmek eğer cildinizde tahriş olmuyorsa kesinlikle denemeniz gereklidir. Dikkat etmeniz gereken husus limon suyu gözünüze asla kaçmasına izin vermeyin ve dikkatli olun. Limon yüze sürmek beyazlatır ve cilt renk tonunda açılma sağlar. Düzenli olarak yüzünüze limon ve limon suyu sürerek cilt renk tonunu açarsınız.

Limonun Cilde Zararları

Limonun cilde faydaları olduğu gibi limon ve limon suyunun cilde zararları olduğu bilinmektedir. Yüze lmon sürmenin zararları arasında en bilineni ise cildi tahriş etmesidir. Limonun kurutucu etkisi olmasından dolayı eğer kuru cilt tipine sahip iseniz limonu yüzünüze sürmemelisiniz. Kuru cilde sahip kişiler direk limonu yüze sürmek yerine limon maskelerini tercih etmeli ve maskeden sonra kesinlikle nemlendirici krem kullanmalıdırlar.

Limon suyunu yada limon içeren maskeleri asla ince yapıda olan göz altına sürmeyin. Bu bölge ince deriye sahip olduğundan ciddi tahrişlere neden olur.

Sivilce, siyah nokta, cilt lekeleri, çatlaklar, güneş yanıkları yada çiller için limon maskesi yada limon suyu kullanıyorsanız bunların etkisi yok etmesi 4 ile 5 ayı bulmaktadır. Sabırlı olun ve düzenli olarak maskeyi uygulamaya devam edin.

Limonu yüze sürdükten sonra yada limon maskesi yaptıktan sonra kesinlikle güneşe çıkmayın. Limon ciltte hassasiyeti artırdığı için güneş altına çıkmak cildinizde leke oluşmasına neden olabilir.

Limon yüze kaç günde bir sürülmesi soruna cevap vermek gerekirse limonu yüze sürmek her gün yapılması yanlıştır. 2 günde yada 3 günde 1 limon suyunu yüzünüze sürebilirsiniz. Aynı şekilde limon maskesini 3 günde bir yapmanız uygundur. Cilt rengini beyazlatmak yada lekeleri yok etmek için her gün uygularsanız tahriş ve ciltte kuruluğa bağlı olarak dökülmeler, pullanmalar görülebilir.

Kesinlikle maskeyi uyguladıktan sonra uygun bir nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmeyin.

Cildinizde yara, yanık, patlamış sivilce, egzama, tahriş, kızarıklık kesinlikle limon yada limon suyunu sürmeyin acıya neden olabilir. Hatta sorunun dahada büyümesine neden olabilir.

Yüzünüze limon sürmek yada limon maskesi yapmak istiyorsanız kesinlikle hazır limon suyu kullanmayın, taze sıkılmış ve doğal limon daha faydaları ve yararlıdır.

Sizlere bu yazımızda limonun cilde faydaları ve limon maskesi hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde konu hakkında soru ve cevaplarınızı yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BegonyaYardım BaşvurusuBelediye Yardımları Turkcell Bedava İnternet