Elma Sirkesinin Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Elma sirkesinin cilde faydaları ve elma sirkesi ile cilt bakımı evde kolay şekilde yapabileceğiniz pratik ürünlerden biridir. Güzel ve bakımlı görünmenin temeli olan cilt bakımı daima doğal ve bitkisel ürünler ile yapmayı her zaman tercih etmek doğru bir karardır. Bu ürünlerden biri olan elma sirkesi ciltte oluşan sivilceleri, sivilce izlerini, siğil, kepeklenme ve cilt lekelerini etkili bir biçimde yok etmektedir. Özellikle elma sirkesi cilt lekelerini yok eden etkisi ile kullananları memnun etmektedir.

Elma sirkesiyle yüz temizleme yapıldığında elma sirkesi yüz lekelerini kısa sürede yok ettiğini göreceksiniz. Sizlere bu yazımızda elma sirkesi faydaları, elma sirkesi cilt lekeleri, elma sirkesi yüz beyazlatma ve elma sirkesi yüz temizleme hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Elma Sirkesinin Cilde Faydası Nedir

Elma sirkesi cilt sorunlarının neredeyse hemen hemen hepsinde etkilidir. Özellikle elma sirkesini cilt lekelerinde kullanmayı tercih diyor olmamıza karşın elma sirkesinin bilinmeyen faydalarından bahsetmek istiyorum. Eski çağlardan günümüze önemini yitirmeyen antik çağlarda hekimlerin ilacı olan elma sirkesi mutlaka cilde yada yüze kullanılacaksa organik olmasına dikkat edilmelidir.

Elma Sirkesi Sivilceleri Kurutur

Cildi derinlemesine temizleyen elma sirkesi antibakteriyel özelliği ile çok etkili bir sivilce kurutucu etkiye sahiptir. Elam sirkesi ile yüz yıkamak yada bir çay bardağı suya 1 tatlı kaşığı su ekleyin ve bu karışımı sivilcelerin olduğu bölgeye sürün. Sivilcelerin kısa sürede kuruduğunu göreceksiniz.

Elma Sirkesi İle Yüz Temizleme

Elma sirkesi ile yüz temizleme bilinen en eski yöntemlerden biridir. Elma sirkesi ile yüz temizleme yada cilt bakımı yapmak için elma sirkesi ve su karşımı tonik olarak kullanabilirsiniz. Her cilt tipine uygun olan elma sirkesi cildin pH dengesini sağlayarak aşırı kuru cilde nem sağlarken yağlı cildin yağ oranın dengeler. Akşam makyaj temizliği yapmak için elma su karışımını tonik olarak tercih edebilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Elma Sirkesi

Kırışıklıklar bazen çok can sıkabilir özellikle kırışıklıkları yok etmek için pek çok yöntem denediyseniz ve başarılı olamadıysanız bir miktar pamuğu elma sirkesine batırın ve bu pamuk ile kırışıklıkların olduğu bölgeyi düzenli olarak silin kısa süre içerisinde kırışıklıkların yok olduğunu göreceksiniz.

Eşit miktarda elma sirkesi ile soğan suyunu karıştırın ve doğrudan yaşlanma etkilerinin yani kırışıklıkların olduğu bölgeye uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra durulamanız yeterli. Diğer tarifte ise 2 yemek kaşığı portakal suyu ile yarım yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın doğrudan cildinize uygulayın. Size verdiğim bu tarifleri günde 1 defa olmak üzere 1 ay boyunca uygulayın kırışıklıkların görünümünün azaldığı göreceksiniz.

Güneş Yanıklarına Elma Sirkesi

Yaz aylarında sıkça karşılaştığımız güneş yanıkları ciddi anlamda rahatsızlık ve acı veren bir durumdur. Eşit miktarda elma sirkesi ve soğuk suyu bir kabın içerisine dökün bir havlu yada bezi bu karışıma batırın ve güneş yanığı olan yere koyun. 5 dakika bekledikten sonra güneş yanıklarının ve verdiği acının geçtiğini göreceksiniz.

Elma Sirkesi Selülit

Elam sirkesi selülit sorunu yaşayanlarda etkili çözüm önerileri sunmaktadır. Cildin her sorununa derman olan elma sirkesi selülit sorunu ortadan kaldırmak için tercih edilir. 3 yemek kaşığı elma sirkesine 1 yemek kaşığı masaj yağı karıştırın. Hazırladığını karışımı selülit olan bölgeye sürün ve iyice masaj yaparak ovalayın. Günde 1 defa uygulamak yeterlidir. Karışımı uyguladıktan sonra yarım saat kadar sıcak suyu selülit olan bölgeye tutmanız gerekmektedir. 1 ay düzenli yapıldığında selülit sorununun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Tırnak Mantarı İçin Elma Sirkesi

Tırnak mantarından kurtulmak için elma sirkesi çok etkili ve olumlu sonuç veren bir yöntemdir. Tırnak mantarından kurtulmak için elma sirkesini günde 3 defa mantar olan bölgeye sürün. Elma sirkesini sürdükten sonra kuruması için bekleyin. Bir bir yöntem ise bir kaba eşit miktarda su ve elma sirkesi ekleyerek ellerini bu karışımın içerisine koymanızdır. Suyun içerisinde yarım saat bekledikten sonra elinizi sudan çıkarın ve kuruması için bekleyin. Günde 1 defa ve 1 ay boyunca denemeniz yeterlidir.

Kepeğe Karşı Elma Sirkesi

Kepekten kurtulmak için elma sirkesi kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Etkili çözüm sunan elma sirkesi ile kepekten kurtulmak için 3 su bardağı suya 1 su bardağı elma sirkesi ekleyin ve banyodan önce bu su ile kafanızı masaj yaparak yedirin. Ortalama yarın saat bekledikten banyo yapmanız yada saçınızı durulamanız yeterlidir.

Siğiller Karşı Elma Sirkesi

Siğillerden kurtulmak için elma sirkesi en iyi yöntemlerden biridir. Temiz olan siğil bölgesine pamuğa batırılmış elma sirkesi sürün ve bir bant yada bez ile pamuğu sabitleyin. Her gün bu işlemi tekrarlayın. 1 hafta boyunca yaptığınızda siğil yok olacaktır. Top haline getirdiğiniz pamuğa elma sirkesine batırma işleminde her akşam yeni pamuk kullanmaya dikkat edin. Siğil geçse bile 1 yada 2 gün daha işlemi tekrarlamayı ihmal etmeyin.

Elma Sirkesi İle Yüz Beyazlatma

Tamamen doğal olan elma sirkesi düzenli olarak yüze sürüldüğünde cilt renk tonunda açılma sağlamaktadır. Elma sirkesi ile yüz beyazlatma işlemi yapmak için 2 yemek kaşığı elma sirkesine 1 yemek kaşığı su ekleyin. Hazırladığımız karşımı temiz cilde sürelim ve masaj yaparak ovalayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterli. Elma sirkesi yüz beyazlatma 1 ay yapıldığında cilt renk tonunda açılma sağlayacaktır.

Elma Sirkesi İle Ayak Bakımı

Elma sirkesi ile ayak kokusundan, ayak mantarından ve ayak sorularından kurtulmanız mümkün. Bir leğen suyun içerisine 3 litre su ekleyin ve 1 su bardağı elma sirkesi ekleyin. Bu suya ayaklarını koyun ve 10 dakika bekleyin.  Düzenli olarak her akşam uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Hakkında Bütün Sorular

Elma sirkesi cilt lekelerine nasıl kullanılır

Elma sirkesi cilt lekelerini yok etmek için bir pamuk sirkeye batırılır ve cilt lekeleri olan bölge silinir 5 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın.

Elma sirkesini cilt lekeleri için kullananlar

Elma sirkesini cilt lekeleri için kullananlar yaptıkları yorumlarda elma sirkesinin cilt lekeleri, güneş lekelerini azaltarak yok ettiğini aktarmıştır. Düzenli olarak 1 ay kullanıldığında cilt lekelerinin yok olduğunu elma sirkesini kullananlar sıklıkla dile getirmişlerdir.

Elma sirkesi cilt lekelerine iyi gelir mi

Elma sirkesinin en etkili olduğu alan cilt lekeleridir. Kısaca elma sirkesi cilt lekelerini iyi gelir.

Elma sirkesi ile yüze buhar banyosu

Elma sirkesi ile yüze buhar banyosu özelikle sivilce ve siyah noktaları yok etmek için tercih edilmektedir. 1 bardak suyun içerisine yarım bardak sirke ekleyin ve suyun ısıtın. Sıcak suya yüzünü tutun ve daha sonra pamuk ile yüzünüzü silin. Gözeneklerin açıldığını, temizlendiğini göreceksiniz.

Yüze elma sirkesi nasıl sürülür

Elma sirkesi yüze direk olarak pamukla sürülebileceği gibi su ile inceltilerek yüze uygulanabilir.

Elma sirkesi yüze her gün sürülür mü

Elma sirkesini yüzünüze her gün sürülmesine gerek yoktur. Elma sirkesini haftada 1 defa yada 3 günde 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Elma sirkesi yüzde ne kadar kalmalı

Elma sirkesi yüzde 5 dakika kadar kalması yerlidir. Eğer su ile inceltilirse yarım saat kadar bekleyebilir.

Elma sirkesi direk yüze sürülür mü

Elma sirkesini bir pamuk ile direk olarak yüzünüze sürebilirsiniz. Bir pamuğu top haline getirin ve sirkeye batırın ve direk yüzünüzü bununla silin.

Elma sirkesi tüylenme yapar mı

Elma sirkesi yüze sürüldüğünde asla tüylenme yapmaz.

Elma sirkesi ile yüz temizliği nasıl yapılır

Elma sirkesi le yüz temizliği yapmak için elma sirkesini tonik olarak kullanabilirsiniz. Akşam yatmadan önce cildinizi temizlemek için elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Dikkat: Elma sirkesi ile cilt lekelerinden yada diğer cilt sorunlarından kurtulmak için kesinlikle ev yapımı elma sirkesi kullanmayı tercih edin. Hazır olarak satılan elma sirkesi yarardan çok zarar verir. Unutmayın doğal sirke sizin yaptığınız sirkedir. Ev yapımı elma sirkesi evde yapmak için sizlere evde elma sirkesi nasıl yapılır tarifini vermek istiyorum.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Elma sirkesi evde en sık kullandığımız malzemelerden biridir. Hen gıda olarak tükettiğimiz elma sirkesi ayrıca temizlik dahil bir çok alanda kullanılmaktadır. Organik elma sirkesi bulmak artık neredeyse çok zor olduğundan sizlere ev yapımı organik elma sirkesi tarifi vermek istiyorum. İster tüketin isterseniz bu elma sirkesi ile cilt bakımı yaparak cilt sorunlarından kurtulun.

Evde Elma Sirkesi Yapımı

  • 2 adet elmanın kabuğu
  • 750 ml  temiz içme suyu ( 1 litreden biraz az )
  • Bir çay kaşığı şeker
  • Bir çay kaşığı tuz
  • 1 lt’lik cam kavanoz

Hazırlanışı

Elmaların kabuklarını kalın kalın soyunuz kavanozun içerisine ekleyin. Elam kabuklarını eklediğiniz kavanoza su, şeker ve tuzu ekledikten sonra kavanozun ağzı iyice kapatılır. Malzemelerin iyice karışması için belli bir süre çalkalanır ve karınlık güneş görmeyen bir yerde 10 gün bekletilir. Artık organik elma sirkesi hazır dilediğimiz gibi kullanabilirsiniz. Elma sirkesini ne kadar uzun bekletirseniz kokusu o kadar keskin olur. Size 10 gün dedim ama dilediğiniz kadar uzun bekletebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.