Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları ve Zararları; Keçiboynuzu diğer adı ile harnup ülkemizde Akdeniz’de ve sıcak iklimde yetişen bir bitkidir. Sağlık başta olmak üzere saysız faydası bulunmaktadır.

Enerji deposu olan keçiboynuzu tatlı şekerli tadını özünde bulunan doğal maddeler vermektedir. Keçiboynuzu faydaları olduğu keçiboynuzu pekmezi faydaları bilimsel olarak yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Vitamin ve mineraller bakımında zengin olan keçiboynuzu A ve C vitaminleri, selenyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum başta olmak üzere içerisinde sayısız yararlı vitaminleri içerir.

Cinsel yaşamı güçlendiren, hastalıktan koruyan, çocuk gelişimine faydası bulunan keçiboynuzun faydaları nelerdir ve  keçiboynuzu pekmezi faydaları hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir

Doğal antioksidan etkiye sahip olduğundan hastalıklardan koruyan etkisi vardır. Kışın tüketildiğinde hasta olmanızı önler. Akşam yatmadan önce 1 tatlı kaşığı tüketildiğinde akciğeri temizler. İşte keçiboynuzu faydaları

Keçiboynuzu kolesterole iyi gelir

Lifler ve gıdalar bakımından zengin olan keçiboynuzu kötü kolesterolün düşmesine iyi kolesterol seviyesinde yükselmesine destek sağlar. Yapılan pek çok bilimsel araştırmada kolesterole iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Sindirim sistemine destek olur

İçeriğinde bulunan  beta-karoten serbest radikaller ile savaşmaktadır. Mideyi koruyucu etkisi olan keçiboynuzu günde 1 tatlı kaşığı tüketildiğinde aynı şekilde bağırsak kanserine yakalanma oranını düşürür.

Keçiboynuzu ishali önler

İster çocuk olsun isterse yetişkin ishal yada tam tersi kabın olunduğunda keçiboynuzu tüketerek bu sindirim sistemi sorunlarını kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz.

Akciğer kanserini önler

En çok tüketilmesinin nedenlerden biride kansere karşı önleyici etkisinin olmasıdır. Antioksidanlar bakımdan yoğun olan keçiboynuzu özellikle akciğer kanserine karşı en etkili gıdalardan biridir. Eğer sigara tüketiyorsanız kesinlikle akciğeri temizlemek için her gün akşam yatmadan önce keçiboynuzu pekmezi tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yeni hücre oluşumunu destekler

Yeni hücre oluşumunu desteklediği gibi hücre onarıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak hasarın yenilenmesi ve onarılması bazen daha uzun sürebiliyor. Hasar gören hücreleri hızlıca onararak vücudun savunma ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Alerjik hastalıklarına karşı etkilidir

Kışın döneminde solunum yollarında meydana gelen hastalıklar ve alerjik sorunlarda etkilidir. Nezle, grip yada soğuk algınlığı gibi alerjik sorunlar ile karşılaşmamak için tüketebilirsiniz.

Astım ve bronşit karşıtı etkisi vardır

Astım ve bronşit sorunlarına karşı etkisi vardır. Solun yollarında meydana gelen sorunların tedavisinde destekleyici etkiye sahiptir. Özellikle çocukların tüketmesi tavsiye edilir.

Soğuk algınlığını önler

Kışın yetişkin yada çocukların sık sık yaşadığı soğuk algınlığından korunmak için tüketilmelidir.Doğal bir antibiyotik olan keçiboynuzu bulaşıcı hastalıklardan korumak için destekleyici bir gıdadır.

Öksürüğe karşı etkilidir

Kışın soğuk havaların gelmesi ile beraber sık sık başlayan öksürük ve boğaz ağrısını önlemek için etkilidir. Boğaz ağrısı ve öksürüğe neden olan enfeksiyonların etkilerini ortadan kaldırır.

Kalp ve damar sağlığını korur

Mineraller ve vitaminler bakımından zengin olan keçiboynuzu kalp ve damar sağlığı korur. Kanı temizleyen, damarlar üzerinde olumlu etkisi bulunan keçiboynuzu damar sıkışmalarını önler.

Keçi boynuzu mide dostudur

Günde 1 yemek kaşığı keçiboynuzu tüketmek sindirim sistemini ve mideyi korur. Mide şişliği, gaz ve mide sancısını hafifletici etki gösterir.

Kemik erimesini önler

Kalsiyum bakımında zengin olan keçiboynuzu kemik erimesini önler. Düzenli olarak keçiboynuzu pekmezi tüketenlerde kemik erimesi görülme oranı çok düşüktür. Özellikle güçlü kemik yapısı için çocukların tüketmeleri önerilir.

Cinsel yaşam kalitesini artırır

Yüksek oranda enerji ve besin kaynağı içeren keçiboynuzu pekmezi cinsel yaşam kalitesini yükseltmek için sıklıkla tüketilmektedir. İktidarsızlığı önleyen etkisi vardır.

Çocuklarda zeka gelişimini destekler

Uzmanlar tarafından sıklıkla çocukların tüketmesi yönünde bilgiler vermektedir. Beyin ve zihin gelişimi olumlu yönde etkileyen keçiboynuzu pekmezi beyin hücrelerin daha sağlıklı çalışmasını ve dikkat eksikliğini önler.

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

Keçiboynuzu pekmezinin cinsel yaşam kalitesini yükseltiği için sıklıkla tüketildiği bilinmektedir. Organik gerçek keçiboynuzu pekmezi tüketmek hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. İşte keçiboynuzu pekmezi faydaları;

 • Sperm sayısının ve kalitesi yükseltir. Cinsel yaşama faydası vardır.
 • Kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar.
 • Öksüre karşı etkilidir. Balgam söktürücü olarak tüketilir.
 • Mide ve bağırsağın sağlıklı çalışmasını destekler
 • Çocukların gelişimini destekler
 • Astım ve bronşit gibi hastalıklarda tedavi edici etkisi vardır.
 • Sindirim sistemini destekler.
 • Kanser oluşumunu önler, Kanser hastalarında iyileştirici etkisi vardır
 • Alerjik hastalıkları iyileştirici etki gösterir
 • Damar tıkanıklığını önler
 • Daha zinde ve enerjik olmanızı sağlar
 • Kalp sağlığına faydası vardır. Çarpıntıları önler

Keçiboynuzu Pekmezi Kaç Kalori

100 gram keçiboynuzu pekmezi 278 kcal olarak bildirilmiştir. Kalori oranı yüksek olduğundan fazla tüketilmesi kilo almaya neden olmaktadır.

Keçiboynuzu pekmezi besin değerleri ise;
 • Bir porsiyonda 22 kcal içermektedir.
 • Karbonhidrat 5,54
 • Protein (g) 0,11
 • Yağ (g) 0
 • Lif (g) 0
 • Kolesterol 0

Keçiboynuzu pekmezi kilo aldırır mı

Sağlıklı yaşam için tüketilen bu pekmez besin değeri ve kalori yüksek gıdalardan biridir. Uzun süre fazla tüketilmesi kesinlikle kilo almaya neden olmaktadır.

Keçiboynuzu Pekmezinin Zararları

Her derde deva olan uzmanlar tarafında hem yetişkinler hemde çocuklar tarafından sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilen keçiboynuzu pekmezi bazı istenmeyen yan etkileri ve zararları bulunmaktadır.

 • Şeker hastaları doktoruna danışmadan asla tüketmemelidir.
 • Aşırı tüketimi baş ağrısı ve mide bulantısına neden olur
 • İlaç kullananlar kesinlikle doktoruna danışmadan kullanmamalıdır

Sizlere bu yazımızda keçiboynuzunun faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Keçiboynuzu pekmezi faydaları ve zararları hakkında sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.