Isırgan Tohumu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Faydaları

Isırgan Tohumu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Faydaları

Isırgan Tohumu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Faydaları Isırgan tohumu yağının faydaları hemen hemen ısırganın faydaları ile aynı özellikleri taşır. Isırgan tohumu yağının faydaları arasında metabolizmayı düzenlemesi, bağışıklık sistemini arttırması, kan dolaşımını onarması, yüksek seviyelerde enerji vermesi, menopoz sorunlarını azaltması, adet kramplarına iyi gelmesi, cildi onarması ve saçı beslemesi bulunur.

Bunlarla beraber safra kesesi sorunlarını giderir, böbrek taşına iyi gelir, olası iltihapları azaltır, şeker hastalığını yönetir, basur ağrılarını azaltır, hormonal değişikleri düzenler ve solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi eder.

Isırgan Tohumu Yağı Nedir?

Isırgan tohumu yağı, urtica dioica olarak  da bilinen ısırgan otunun tohumlarından soğuk presleme yöntemiyle elde edilir.  Bu yağ, formik asit, serotonin, histamin ve asetilkolin gibi farklı kimyasal maddeler içerir. Bu yağ çok güçlü fizyokimyasal özelliklere sahiptir ayrıca çok eski zamanlardan bu yana hem yağı hem de bitkisi çeşitli sağlık sorunları için kullanılmıştır.

Isırgan Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Isırgan tohumu yağı içerdiği etkili bileşenler sayesinde vücut sağlığı için mükemmel seçenekler sunar. Özellikle de antienflamatuar, antiviral, antimikrobal ve de antifungal özellikleri sayesinde birçok hastalığı önler ve tedavi eder. Şimdi ısırgan tohumu yağının faydaları neler yakından bakalım;

 • Isırgan Tohumu Yağı Antienflamatuar Ajan Olarak Çalışır

Isırgan tohumu yağı, doğal bir antienflamatuar ajan olarak görev yapar ve kas ile eklem ağrısından kurtulma sağlar. Bu yağın rahatlatıcı etkisi, artrit ağrılarının hafifletilmesi ile bursit, tendonit ve romatizma gibi eklem hastalıkları için de kullanılır. Şiddetli eklem ağrınız varsa ısırgan tohumu yağı kullanabilirsiniz. Ağrılı artritten kurtulmak için enfekte olan bölgeye masaj yaparak yağı yedirebilirsiniz.

 • Isırgan Tohumu Yağı Alerjik Reaksiyonları Hafifletir

Bu yağ, sık görülen alerjik problemler için size yardımcı olan güçlü bir kimyasal içerir. Yapılan çeşitli analitik araştırmalar, bu yağın, aşırı alerjik reaksiyonlara duyarlı insanlarda meydana gelen anafilaksi tedavisinde yararlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu yağ, hapşırma, nezle, astım, öksürük ve kurdeşen tarzı polen alerjilerinin meydana çıkmasını önlemek için H1 reseptörüne yüksek oranda etki eden antihistaminik etkenlere sahiptir.

 • Isırgan Tohumu Yağı İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Yardımcı Olur

Isırgan tohumu yağı, çok faydalı tıbbi özelliklere sahiptir. Bu yağ, rahim enfeksiyonu da dâhil olmak üzere çeşitli idrar yolu sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir. Ayrıca böbrek taşları için de doğal bir ajan olarak çalışır. Bu yağın içerdiği bileşikler, böbrekteki taşları yavaş yavaş daha küçük boyutlara ayırır ve böylece bu taşlar idrara çıkma yoluyla vücuttan atılır. Bunlarla beraber, ishal ve dizanteri gibi problemli sindirim sorunlarını tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

 • Isırgan Tohumu Yağı Kan Dolaşımını Düzenler

Bu yağ, hemoglobin üretmek için vücudu en iyi hale getiren yeterli düzeyde demir ve C vitamini içerir. Isırgan tohumu yağı, vücuttaki kan sayımı seviyesini kademeli olarak arttırır, bu durum da iyileşme sürecini hızlandırdığından yaralanmayla baş etmenize yardımcı olur. Bu yağdaki demir üretim kabiliyetinden dolayı bu yağı, anemi ve diğer akut kan hastalıklarını tedavi etmek için de kullanabilirsiniz.

 • Isırgan Tohumu Yağı Prostat Kanseri Riskini En Aza İndirir

Dünya genelinde ortalama 2 milyondan fazla erkek, oldukça endişe verici olan prostat kanseri semptomlarından etkilenmiştir. Uzmanlar, birçok sorunlu semptomların tedavisi için farklı teknikler ve ilaçlar geliştirmiştir. Bu deneyim sayesinde ısırgan tohumu yağının prostat kanserine karşı etkinliği de bulundu. Bu yağın içerdiği bileşenler, erkeklerde prostat kanserinin büyümesini bastırdığı kanıtlanmıştır.

 • Isırgan Tohumu Yağı Kemik Sağlığını Destekler

Isırgan tohumu yağının içinde bulunan bileşenler, kemikler için bir yapı taşı sağlar ve ayrıca kemiklerin, sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyulan ana bileşenleri metabolize etmesine yardımcı olur. Isırgan tohumu yağının düzenli olarak tüketilmesi kadınlarda osteoporoz prevalansını da azaltır.

 • Isırgan Tohumu Yağı Detoksizatör Olarak Hareket Eder

İçerdiği etkenlerin miktarı ısırgan tohumu yağını çok yönlü bir bileşen yapar. Bununla beraber doğal bir temizleyici ajan olarak da işlev gördüğünden ve zararlı maddeler ile biriken toksinleri vücuttan etkili bir şekilde çıkarabildiğinden dolayı son dönemlerde oldukça popüler bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu yağın, yeterli düzeydeki tüketimi, vücuttaki toksik maddelerin yok edilmesini de sağlar. Bu yağ, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırarak sindirim işleyişinde de çok önemli bir rol oynar.

 • Isırgan Tohumu Yağı DNA Mutasyonunu Önler

Bazen kasıtsız ya da kasıtlı olarak kendimizi vücut üzerinde zararlı etkileri olan çevresel toksinlere maruz bırakıyoruz. Bu toksinler mutasyona sebep olabilir. Bu durum da kanser gelişimine yol açabilir. Ancak, hücresel zarı ve DNA’yı önlediği kanıtlanmış olduğu için düzenli olarak ısırgan tohumu yağı tüketilirse vücut, bu toksik maddelere maruz kalmasından sonra bile bu sorunlarla mücadele eder.

 • Isırgan Tohumu Yağı Gebelik Sorunlarına Yardımcı Olur

Isırgan tohumu yağı, gebelikte aşırı derecede ağrıya maruz kalan kadınlar için önerilmektedir ve bu yağın, kanı pıhtılaştırıcı işlevi olduğu için olası aşırı kanamalara karşı yüksek düzeyde koruma sağlar. Ayrıca, anne sütü üretimini teşvik eder ve laktasyonu kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu yağın sağlık üzerinde kayda değer birçok faydası vardır, ancak gebelik ve kan basıncını yükselttiği bilinen hipertansiyon varsa bazı sorunlar oluşabilir. Bu yağı, ağız yoluyla tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Ancak topikal olarak uygulaması güvenlidir.

 • Isırgan Tohumu Yağı Kadın Sağlığını Destekler

Isırgan tohumu yağı, kadın sağlığını etkileyen çok sayıda aktif etken maddeye sahiptir. Bu yağın büzücü faaliyeti adet öncesi ağrılar gibi belirtileri hafifletir ve bu kabiliyetinden dolayı adet sırasında kan akışını en aza indirirken ağrı ve kramplardan kurtulma sağlar. Tüm bunlarla beraber bu yağ, menopoz dönemine giren  kadınlar için geçişi yumuşatır ve yüksek düzeyde restoratif olarak işlev görür.

Isırgan Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Isırgan tohumu yağının cilde faydaları arasında cildi onarması, sıkılaştırması ve canlandırması gibi önemli hususlar bulunur. Şimdi ısırgan tohumu yağının cilde faydaları neler inceleyelim;

 • Isırgan Tohumu Yağı Cildi Sıkılaştırır

Isırgan tohumu yağının sıkılaştırıcı özelliği sadece cilt hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda olası serbest radikalleri ortadan kaldırarak cilde, parlak ve canlılık sağlar.

 • Isırgan Tohumu Yağı Doğal Bir Yüz Temizleyicidir

Isırgan tohumu yağı, yüz bakımında da çok iyi çalışır. Bu yağın antienflamatuar özelliği cilt yanığını tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Bu mükemmel yağın düzenli olarak kullanılması, cilt üzerindeki leke ve yaralar gibi olumsuz etkiler yaratan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 • Isırgan Tohumu Yağı Cilt Hastalıkları ile Mücadele Eder

Bu yağın özelliği sadece yüz bakımı ile sınırlı değildir. Aynı zamanda herhangi bir böcek ısırması, suçiçeği, egzama ve sedef hastalığı gibi olası cilt sorunlarıyla savaşmaya da yardımcı olmaktadır.

Isırgan Tohumu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Isırgan tohumu yağının saça faydaları da azımsanmayacak kadar fazladır. Zarar görmüş saçlara yardımcı olur. Bu yağ, çok eski dönemlerden bu yana saç dökülmesi sorunlarını tedavi etmek için de çılgınca kullanılmıştır. Ayrıca bu yağda zengin miktarda kükürt ve silika vardır. Bu bileşenler saç uzamasını hızlandırır ve saçı, çok daha sağlıklı ve parlak bir hale getirir. Ayrıca saç ekiminden sonra saçın hızlı bir şekilde uzaması için saç kozmetik ürünü olarak da kullanılabilir.

Isırgan Tohumu Yağı Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi

Isırgan tohumu yağı yıpranmış, hasar görmüş saça iyi geldiği geldiği gibi saç dökülmesini önleyen etkili yağlardan biridir. Saçları kökten uca besleyerek saçların daha hacimli ve canlı görünmesini sağlar.

Isırgan Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır

Isırgan tohumu yağı vücuda harici olarak olarak sürülen bir yağdır. İster sadece bu yağı sürebileceğiniz gibi diğer yağlar ile karıştırılıp kullanılır.

Isırgan Tohumu Yağı Yüze Sürülür Mü

Çok sık sorulan sorulardan biri ise ısırgan tohumu yağı yüze sürülür mü sorusudur. Isrgan tohumu yağı haftada 1 yada 2 defa yüz ve boyun bölgesine sürebilirsiniz.

Isırgan Tohumu Yağı Saç Beyazlaması İçin Kullanılır Mı

Isırgan tohumu yağı saç beyazlaşmasını durduran durduran yağlardan biridir. Saçlara uygulandığın saçların beyazlaşmasını önler.

Isırgan Tohumu Yağı İçilir Mi

Isırgan tohumu yağı bilinçsiz olarak tüketmek bazı yan etkilerinin görülmesine neden olabilir.  Kesinlikle kozmetik alanında kullanılan ısırgan tohumu yağı ağız yolu ile asla tüketmeyin.

Isırgan Tohumu Yağı Egzamaya İyi Gelir Mi

Cilt yüzeyinde rahatsızlık veren egzama ciltte tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya neden olmaktadır. Egzama olan bölgeye 1 yada 2 damla ısırgan tohumu yağı sürüp masaj yolu ile uygulamanız egzamanın geçmesini sağlar.

Isırgan Tohumu Yağı Şampuana Katılır Mı

Saçlara direk olarak sürebileceğiniz bu yağı ayrıca zeytinyağı yada diğer yağlar ile karıştırıp kullanmanız mümkün. Ayrıca kullandığınız şampuana döküp banyo sırasında kullanabilirsiniz.

Isırgan Tohumu Yağı Fiyatı

İnternet üzerinde ve aktarlarda satılan ısırgan tohumu yağı 100 ile 200 TL arasında satılmaktadır.

Isırgan Tohumu Yağı Kullananlar

Isırgan tohumu yağı kullananlar bu doğal yağ hakkında yaptıkları yorumlardan yağın cilde ve saça iyi geldiğini söylemişlerdir. Genellikle ısırgan tohumu yağı kullananlar saç dökülmesine iyi geldiği için kullandığını dile getirmiştir.

Isırgan Tohumu Yağının Zararları

Faydaları ve yararları oldukça fazla olan ısırgan tohumu yağının bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Isırgan tohumu yağı bilinçsiz olarak fazla kullanıldığında ve alerjiye yatkın kişilerde daha çok yan etkilerinin görülmesine neden olabilir. Genelde ciltte tahriş, yanma, kızarıklık, mide bulantısı ve kaşıntıya neden olduğu bilinmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.