Anason Yağı Nedir? Anason Yağının Faydaları ve Zararları

Anason Yağı Nedir? Anason Yağının Faydaları ve Zararları

Anason yağı, çok yıllık bitki olan anasondan elde edilir. Anason, Asya kökenli olup, Akdeniz ülkelerinde de yaygındır. Anason yağının başlıca kullanımlarından biri, sindirim sağlığını teşvik etmektir. Antik Roma’da, anason yağı, genellikle yemeklerden sonra yenen bir kekiğe (kimyon ve rezene ile birlikte ) eklenirken, Mısırlılar da ise ekmeklerde bir bileşen olarak kullanılırdı.

Anason yağının faydaları hakkında bilgi vermeden önce anason yağının içerisinde bulunan etken maddelerin özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Anason Yağı Nedir?

Anason yağı anason tohumun preslenerek elde edilmiş halidir. Yağ uçucu yağlar sınıfında yer almaktadır. Sağlığa faydaları olan anason yağı bilinçsiz kullanımı ciddi sorunlara neden olabilir. Asla diğer yağlar ile karıştırılıp kullanılmaz.

Anason Yağının Kimyasal Özellikleri Nedir?

Anason yağında bulunan anethole önemli bir antimikrobiyal görevi görür, bakteri, maya ve mantarlarla savaşır. Anethole diğer fitokimyasallar ile birlikte kullanılmış ve araştırmacılar, anetholeların bu fitokimyasallarla sinerji içinde çalıştığını ve etkinliklerini artırdığını bulmuşlardır. Örneğin, bazı bitkisel yağlar, anason yağıyla beraber kullanıldığında, anason yağının antibakteriyel özelliklerini önemli ölçüde arttırır.

Anason esansiyel yağında bulunan diğer önemli bileşikler şunlardır:

 • Alfa-pinen: Beyin üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek bir terpendir. Alfa-pinenin, beynin vücudun geri kalanıyla iletişim kurmak için kullandığı nörotransmiterlere zarar veren bir enzimin aktivitesini engeller. Bu nedenle, terpen, demans riskini azaltarak hafızayı koruma potansiyeline sahiptir. Alfa-pinen ayrıca benzodiazepin sınıfındaki ilaçlardan etkilenen aynı nörotransmiterler olan dopamin ve serotonin ile etkileşime girerek stres ve kaygıyı hafifletme potansiyeli verir.
 • Limonen: Hem iltihap önleyici hem de antibakteriyel olarak görev yapan monoterpendir. Antioksidan görevi görürken yaraların iyileşmesini hızlandırabilir, iyileşmeyi yavaşlatabilecek serbest radikal hasarlarıyla savaşırken, yara bölgelerinde kollajen üretimini teşvik eder.
 • Linalol: Yoğun bir terpendir. Sadece stres, endişe ve uykusuzluğun hafifletilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildin yapısal katmanını oluşturan, cildin sert kalmasını sağlayan ve cilt elastikiyetini koruyan, cilt proteinlerinin kollajen ve elastinin korunmasına yardımcı olan E vitamini üretimini teşvik eder.
 • Beta-pinen: Başka bir monoterpen olan beta-pinenin ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Kamfen: Monoterpen olan kamfen, kolesterol seviyelerini azaltarak kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Kampen ayrıca bir antibakteriyel, antioksidan, antifungal ve bir böcek ilacı olarak da işlev görür, bu nedenle anason yağının kütlesini oluşturan anet deliği ile iyi bir şekilde eşleşir.
 • Miristik asit: Bir yağ asidi olan bu asit, anason yağının ciltte hızlı bir şekilde emilmesine yardımcı olur, böylece yağın aktif bileşikleri cildin yüzeyine daha iyi nüfuz eder. Anason yağı, aynı zamanda vitamin C içeren manganez, kalsiyum, lif, protein, magnezyum, demir, fosfor, potasyum, bakır ve vitaminler içerir.

Anason Yağının Faydaları Nelerdir?

Anason yağı şifa için en faydalı bitkilerden biri olarak kabul edilir. Düzenli kullanımı ile birlikte birçok hastalık ve sorun rahat bir şekilde atlatılır.

Anason Yağı Bakterilerle Mücadele Eder

Anason yağının antibakteriyel özellikleri, staph ve strep türü de dâhil olmak üzere inatçı bakteri türleri için bile etkili bir tedavi seçeneğidir. Bir temizlik ürünü olarak kullanmak için suya eklenebilir veya bir taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir ve doğrudan kesiklere veya yaralara uygulanabilir.

Anason Yağı Depresyona İyi Gelir

2017 yılında yapılan bir çalışmada, anason yağının depresyon belirtileri için potansiyel bir tedavi olarak faydalarını ele almıştır. Tıp Bilimleri Araştırma Dergisi’nde çıkan bir araştırmada, doğum sonrası depresyondan muzdarip kadınlarda bu yağı kullandıktan sonra ruh halinde değişimler olduğu, uykusuzluk ve sinirlilik durumunun azaldığı görüldü.

Anason Yağı Sakinleştirici Etki Verir

Anason yağı yatıştırıcı, anksiyete, stres ve gerginliği hafifletici olarak hareket edebilir. Aynı zamanda uykusuzluğu hafifleten, uykusuz gecelerle mücadele eden kişilerin daha hızlı ve daha iyi uyuması için sakinleştirici bir etkisi vardır.

Anason Yağı Böceklerle Savaşır

Anason yağındaki anethole, bazı böceklerle savaşırken tartışmalı pestisit DEET’ten daha etkili olduğu görülmüştür. Bazı hamam böceği türlerine ve farklı böceklere karşı etkili bir şekilde kullanılmıştır, ancak sivrisineklere karşı çok daha fazla etkilidir, çünkü özellikle içeriğindeki anethole, çocuklar ve evcil hayvanlar için güvenli olan bir başka doğal böcek ilacı olan kampen ile yüksek sinerji halinde çalışır.

Anason Yağı Anne Sütünü Arttırır

Emzirmekte güçlük çeken yeni anneler için, anason yağı, yağda bulunan anethole etkeni nedeniyle yardımcı olur. Anethole hem insanlarda hem de hayvanlarda anne sütünü arttırdığı görülmüştür.

Anason Yağı Ağrıları Keser

Anason yağı kullanıldığında, analjezik özelliklerinden dolayı, oldukça etkili bir ağrı kesici görevi görür. 2014 yılında Brezilya’da yapılan bir araştırma, anason yağındaki anethole maddesinin analjezik ve ağrı kesici olarak da hareket edebileceğini keşfetti. Özellikle artrit ile ilişkili kas ve eklem ağrısında etkilidir.

Anason Yağı Epileptik Nöbetleri Azaltır

BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisindeki bir araştırma, anason yağının sadece epilepsi nöbetlerindeki süreyi değil, aynı zamanda epileptik nöbet sıklığını da azalttığını buldu. Araştırmacılar, anason yağının epileptik bir nöbet sırasında yanlış aktiviteye giren beyindeki sinapsların korunmasına yardımcı olduğunu açıkladılar.

Anason Yağı Kan Şekeri düzenler

Anason yağındaki anethole, yüksek kan şekeri seviyelerinin önlenmesine yardımcı olur.  Anethole maddesi, kan şekerinin, kan dolaşımından enerji için kullanılabileceği hücrelere taşınmasına yardımcı olmaktan sorumlu olan insülin seviyelerini yükselten spesifik enzimlerin aktivitesini etkilemektedir.

Anason Yağı Mantarı Tedavi Eder

Anason yağı, maya da dâhil olmak üzere çeşitli mantar türlerinin büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur.

Anason Yağı Menopoz Belirtilerini Hafifletir

Anason yağı, yapılan araştırmalara göre menopozla ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. En önemlisi, anason en yaygın menopoz şikâyeti olan sıcak basma sıklığını ve şiddetini yüksek oranda azaltır.

Anason Yağı Cilt Görünümünü Geliştirir

Anasondaki C vitamini güçlü bir antioksidan kaynağıdır. C vitamini, cilt proteinleri olan kollajen ve elastine zarar veren, radikalleri, ince çizgileri, kırışıklıkları ve yaşlılık lekeleri de dâhil olmak üzere, hücreleri koruyan ve yaşlanma belirtilerini önleyen serbest radikalleri hedefler.

Anason Yağı Soğuk Algınlığı Ve Öksürüğü Tedavi Eder

Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarında da sıklıkla kullanılan anason yağı, tıkanıklığın giderilmesine ve kolay nefes almanın sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca öksürük, astım ve bronşit semptomları ve diğer solunum problemlerini hafifletmek için kullanılır.

Anason Yağı Sindirim Sistemini Geliştirir

Anasonun ilk tıbbi kullanımlarından biri sindirim sistemi sorunlarıdır. Anason sadece sindirimi uyarmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda etkili bir gaz gidericidir, yani hazımsızlık, gaz, reflü ve mide ağrıları dâhil olmak üzere sindirim sorunlarını kolaylaştırır. Ayrıca mide bulantısı ve kusmanın tedavisinde de kullanılmaktadır.

Anason Yağı Gergin Kasları Gevşetir

Anason yağı, gerginleşen kaslara uygulandığında kısa sürede kaslarda gevşemeler sağlar.

Anason Yağının Cilde Faydaları

Anason yağını cilde faydaları olmasına karşın direk saf halde yüze sürülmesi tahrişe ve cilt sorunlarına neden olabileceğinden seyreltilip kullanılması gerekmektedir. Genelde anason yağını cilde sürmek yerine anason ile yapılmış kremleri yada spreyleri tercih edebilirsiniz.

Diz, kas ve eklem ağrılarına karşı iyileştirici etkisi olduğundan kas gevşetici olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Anason Yağı Yüze Sürülür Mü

Anason yağını direk yüzünüze sürmek yerine anason yağı kremi yada anason içeren karışımları yüze sürmek daha yararlı olmaktadır. Saf anason yağı cilde istenmeyen bazı zararlar verebilir.

Anason Yağının Saça Faydaları

Özellikle saç sorunlarında kullanılan anason yağı bitlerin yok olmasında çok etkilidir. Saçlarınıza anason yağı sürdüğünüzde 5 dk bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Saçları parlatan ve canladıran anason yağı ayrıca saçların hacim kazanmasını sağlar.

Anason Yağı Nasıl Kullanılır?

Anason yağı, yiyecekleri lezzetlendirmek için en çok baharat olarak kullanılırken, aroma terapide de kullanılabilir veya belirli koşulları kolaylaştırmak için cilde uygulanabilir. Anason yağının kullanımları şu şekildedir;

 • Meyan kökü benzeri kokuların restorasyon özelliklerinden faydalanmak için anason yağı eklenebilir. Bu durum hem enerji verir hem de sakinleştirir.
 • Artrit ağrısını tedavi etmek için birkaç damla anason yağı herhangi bir taşıyıcı yağla karıştırılır ve ağrıya neden olan bölgelere masaj yapılarak uygulanır. Masaj, bölgedeki dolaşımın artmasına yardımcı olurken, yağ ise cilde nüfuz ederek iltihap ve ağrıyı hafifletir.
 • Soğuk algınlığı ve öksürük için bir kâse kaynar suya birkaç damla anason yağı eklenir ve kafa bir havluyla örtülür.
 • Sindirimi kolaylaştırmak, libidoyu artırmak, anksiyete ve stres hissini azaltmak için bir bardak sıcak suya birkaç damla yağ eklenir.

Anason Yağı Evde Nasıl Yapılır

Hazır olarak alabileceğiniz gibi evde kendi anason yağınızı yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • Kuru anason tohumu
 • Tatlı badem yağı
 • Havan
 • Tülbent ya da süzgeç
 • Cam şişe

Hazırlanışı

Bir havanda anason tohumlarını un haline gelen kadar iyice ezin. Cam şişe içerisine tatlı badem yağını ve ezdiğiniz anason tohumları ekleyin. Güneş gören bir yere koyun. Güneş ışıkları anason yağının tohumlardan çıkmasını sağlayacaktır. Tohumlardan çıkan yağ tülbent ile süzülür ve tekrar cam şişe içerisine koyularak serin ve kuru yerde saklanır.

Anason Yağı Hakkında Tüm Sorular

Anason yağı nerede satılır

Anason yağı aktarlarda ve eczanelerde satılan yağlardan biridir.

Anason yağı bebeklerde kullanılır mı

Bebeklerde gaz sorunları ve uyku yapısı etkisinden dolayı kullanılan bu yağı kesinlikle doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Anason yağı işe göğüs büyütme

Daha dolgun ve büyük göğüslere sahip olmak için etkili yağlardan biride anason yağıdır. Anason yağı ile göğüslerine masaj yaparsanız göğüsleriniz büyüyecektir.

Anason yağı hamile olanlar kullanabilir mi

Kesinlikle hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin asla kullanmaları tavsiye edilmez.

Anason yağı uyku yapar mı

Stres ve yorgunluğu alan anason yağı uyku yapıcı etkisi vardır.

Anason yağı uçucu mudur 

Anason yağı uçucu yağlardan biridir.

Anason yağı içilir mi

Anason yağı içilen yağlardan değildir. Kesinlikle ağız yolu ile bilinçsiz olarak tüketilmemelidir.

Sizlere bu yazımızda anason yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.