Ankara Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Ankara Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Ankara Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu; Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin vermiş olduğu sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar 37 sosyal yardım başvuru merkezinden birine başvuruda bulunabilirler.

Ankara’da ikamet eden ve yardıma ihtiyaç duyan kişiler Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin Sosyal Yardımlar merkezlerine başvurarak desteklerden faydalanabilirler. Yoksulluk belgesi ile adrese dayalı aile beyanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile Sosyal Yardım merkezine başvuran vatandaşlara yardımlar verilir. Aylık geliri n açlık ve yoksulluk sınırları altında kalan ailelere yardımlar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Ankara’da yaşayan ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar hafta içi mesai saatleri içerisinde sosyal yardım merkezlerine uğrayarak yardım başvurusunda bulunabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlardan ihtiyacı olan aileler faydalanabilmektedir. Belediye tarafından verilen Başkent Kart ile vatandaşlar sosyal yardımlarını alabilecekler. Kart sayesinde sosyal yardım alan aileler, tekel ürünleri, bahis ve kuyum harcamaları hariç diğer tüm ihtiyaçlarını istedikleri yerden alabiliyor. Yapılan sosyal yardımların çoğu artık Başkent Kart ile yapılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? 2024

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyacı sahibi vatandaşlara elini uzatmak için bir çok farklı kategoride yardımları bulunmaktadır. Muhtaç kişilerin yaşam standartlarını kolaylaştırmak için yardım kartı, yardım kolisi, ekmek yardımı ve gıda yardımı gibi yardımlar ile katkı sağlamaktadır.

İstanbul’da yaşayan yoksul vatandaşlar sosyal yardım almak için Edirnekapı sosyal hizmetler yardımlarına başvurabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi (Gıda Yardımı)

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal hizmet tarafından geçim sıkıntısı yaşayan ve engeli nedeni ile çalışıp evine gıda malzemeleri alamayan vatandaşlar için gıda yardımı yapılmaktadır. Aylık yapılan gıda yardımları ile vatandaşlara elini uzatan sosyal yardım birimleri yoksul ailelerin yanında oluyor. Gıda yardımı başvurusunu sosyal yardım merkezlerine giderek veya online olarak “https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr” adresinden yapabilirsiniz.

Yardım kolisi yardımı yani gıda yardımı artık Başkent Karta yüklenecek. İhtiyaç sahibi ailelere verilen Başkent Karta yüklenen para ile vatandaşlar istedikleri yerden alışverişlerini yapabilecekler.

Anakara büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yaparak sizlerde yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Anakara Büyükşehir Belediyesi Ekmek Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından muhtaç ailelere ekmek yardımı yapılıyor. Ekmek yardımı merkez ilçelerde belirlenen ekmek dağıtım noktalarında yapılmaktadır. Ekmek yardımından faydalanmaya hak kazanan ailelere ekmek yardım kartı veriliyor.

Ankara Büyükşehir Yakacak Yardımı (Kömür Yardımı)

Ankara’da ikamet eden muhtaç ailelere yakacak yardımı yapılmaktadır. Yoksulluk belgesi olan aileler başvuruda bulunabilir. Yapılan inceleme sonunda uygun görülen ailelere düzenli olarak yardımlar iletilir. Oturulan evde doğalgaz olmaması ve inceleme sonucunda yakacak yardımının hakedilmiş olması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı kış aylarında toplamda 4 ay boyunca dar gelirli vatandaşların sosyal yardım kartına yüklenmektedir.

Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi ve Adrese dayalı hane halkı aile beyan fişi ile başvurulur.

Yakacak Yardımı Başvuru Formu : Form EK Form

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı (Başkent Kart)

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaç ailelere Başkent Kart verilmektedir. Ekonomik durumu yerinde olmayan ailelere verilen Başkent kart’a yüklenen para ile aileler ihtiyaçlarını karşılıyor. Dağıtılan yardım kartına yüklenen para ile alışveriş yapılabiliyor, faturalar ödenebiliyor, yüklenen para çekilebiliyor. Vatandaşlar yardım kartına yüklenen parayı özgün bir şekilde kullanabilecek. Ayrıca bu kart online alışverişlerde de kullanılabiliyor. Vatandaşlar alışveriş sitelerinden kredi kartı ile alışveriş yapıldığı gibi alışverişlerini yapabilecekler.

Başkent Karttan faydalanmak isteyen vatandaşlar “https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/” adresinden veya sosyal yardım merkezlerinden başvurularını yapabilirler.

Başkent Kart Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahipleri yardım kartı başvurusunu  forms.ankara.bel.tr adresinden yapabiliyor. Ankara’da yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvurularını bu adresten yapabilecek. Şuanda adrese girildiği zaman “Ön Başvuru değerlendirme sürecine alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.” uyası karşımıza çıkmaktadır. Online başvuruya ne zaman açılacağı ise henüz netlik kazanmamıştır. Sitemizi sık sık ziyaret ederek son durumu öğrenebilirsiniz.

Yardım Kartı Başvurusunun ne zaman açılacağını sosyal yardım merkezlerine sorabilirsiniz. Eğer başvurular bu merkezden alınıyorsa başvuruda bulunabilirsiniz.

Başkent Kart Hangi Marketlerde Geçerli?

Başkent Kart POS cihazı bulunan bütün işyerlerinde geçerlidir. Alışverişlerde, fatura ödemelerinde ve ulaşımda kullanılabilmektedir. Başkent Kart Migros, Carrefour’sa, A101, BİM, ŞOK, gibi kredi kartı geçen tüm marketlerde geçerlidir. Yardım parası ile ihtiyaç sahibi olan aileler ihtiyaçlarını kredi kartı geçerli olan tüm işyerlerinden karşılayabilecekler.

Sosyal Yardımlardan Faydalanan Ailelere 150 TL Eğitim Yardımı

Eğitim ve kırtasiye yardımı başvurusu olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal yardımlar ailelere 150 TL eğitim yardımı yapıldı.

Mansur Yavaş’ın yapmış olduğu o açıklama

“Sosyal yardım alan 99.282 ailemizin Başkent Kart’ına 163.459 evladının eğitim masrafı için kişi başı 150’şer liradan toplam 24.518.850 TL yükleme yapıyoruz. Evlatlarımız yeter ki okusun, gelecek hayallerinden hiç vazgeçmesin. Ömrüm yettiğince her çocuğumun destekçisiyim. “

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığ’na bağlı olan başvuru merkezlerinden veya online başvuru olarak yardım başvurusunda bulunabilirler. Yoksul vatandaşlar yardımlardan faydalanabilmek için online olarak kimlik bilgileri ve cep telefonu ile başvuruda bulunabilir. Cep telefonuna gelen onay kodunun ardından vatandaşlar ihtiyacı olan gıda yardımı, kömür yardımı ve yardım kartı başvurusunu yapabilir.

Sosyal Yardım başvurusu online olarak şöyle yapılır;

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yardım başvuru sitesi olan https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr adesine gidin.
 • T.C. kimlik no, Adınız, Soyaydınız, Cep telefonu alanlarını doldurun.
 • Cep telefonuna gelen doğrulama kodunu girin.
 • Talep edilen yardımlar için başvuru sürecini tamamlayın.

Yardım Başvurusu Sonucu Ne Zaman Açıklanır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sonucu ortalama 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru yoğunluğuna göre 1 hafta içerisinde cep telefonuna yardımın onaylanıp onaylanmadığına dair bilgilendirme mesajı gönderilir.

Ankara Büyükşehir Yardım Başvurusu Gerekli Belgeler

Sosyal Yardım Merkezleri tarafından bazı durumlarda aşağıdaki belgeler istenebilmektedir.

 • Engelli birey bulunuyorsa “Engelli Sağlık Raporu”
 • SGK dökümü
 • İşsizlik ödeneği veya iş kaybı tazminat belgesi (e-Devletten)
 • Eğer yangından dolayı evi zarar görmüşse onaylı İtfaiye raporu
 • Kira sözleşmesi
 • Eşi cezaevinde bulunanlar için “Ceza Evi Belgesi”
 • Şiddet mağduru olanlar için “Uzaklaştırma Kararı”
 • Banka borcu olanların bankadan borçlu olduğuna dair bir belge.

Ankara Büyükşehir Belediye yardım başvurusu yaparken yukarıdaki belgelerden hangilerini temin edebiliyorsanız onlarla başvuru yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Merkezleri

Yardım başvurusu online dışında Aile Yaşam Merkezleri ve Kadın Lokallerinde de yapılmaya devam edilecek. Vatandaşlar sosyal yardım başvuru merkezlerine bizzat uğrayarak yardım başvurusunda bulunabilecekler. Aşağıda sosyal yardım merkezlerinin listesine ulaşabilirsiniz. Geçim sıkıntısı yaşıyorsanız size yakın olan yardım merkezine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

YARDIM MERKEZİADRES
KAZAN Sosyal Yardım Başvuru MerkeziFatih Mah. Ankara Bulvarı No:295 KAHRAMANKAZAN
BATIKENT Sosyal Yardım Başvuru Merkeziİlk Yerleşim Mahallesi 1872 Sokak No: 50 Batıkent Gençlik Merkezi
YAHYALAR Sosyal Yardım Başvuru MerkeziAşağı Yahyalar Mahallesi 990 Sok. No:1 Yenimahalle (Aile Yaşam Merkezi)
Demetevler Sosyal Yardım Başvuru MerkeziVEDİK CAD.KARŞIYAKA İŞ MERKEZİ KAT 2 NO:486/2 DEMETEVLER/ANKARA (Kadın Lokali)
Şentepe Sosyal Yardım Başvuru MerkeziGÜVENTEPE MAH.DEMİRBAĞ CAD.NO:3 ŞENTEPE/YENİMAHALLE (Kadın Lokali)
KUŞCAĞIZ Sosyal Yardım Başvuru MerkeziSanatoryum Cad.No:273 Kuşcağız (Aile Yaşam Merkezi)
Etlik Sosyal Yardım Başvuru MerkeziETLİK OSMANLI İŞ MERKEZİ 103/B KEÇİÖREN (Başvuru Merkezi)
YENİMAHALLE Sosyal Yardım Başvuru MerkeziEmniyet Mahallesi Silahtar Caddesi No : 36 Yenimahalle (Gençlik Merkezi)
Altındağ Sosyal Yardım Başvuru MerkeziAltındağ Caddesi No:31 Dışkapı Altındağ (Gençlik Merkezi)
Sokakta Sosyal Yardım Başvuru MerkeziSıhhiye Çok Katlı Otoparkı 1. kat Sıhhiye / ANKARA
Dikmen Sosyal Yardım Başvuru MerkeziDİKMEN CAD.NO:97/98 -115 STÜDYO EVLERİ ALTI DİKMEN /ÇANKAYA (Kadın Lokali)
ALTINDAĞ Sosyal Yardım Başvuru MerkeziÖnder Mah.Altunay Cad. No:70 Siteler İtfaiye İçi Altındağ/ANKARA
MAMAK Sosyal Yardım Başvuru MerkeziAsım Gündüz Caddesi No : 1-2 Abidinpaşa Mamak (Gençlik Merkezi)
ARAPLAR Sosyal Yardım Başvuru MerkeziAraplar Mah. 1339/6 Sok. No:23 F Mamak (Aile Yaşam Merkezi)
ORTAPINAR Sosyal Yardım Başvuru MerkeziFevzi Çakmak Mahallesi 70 Cadde 23/49 Yenikent Sincan (Gençlik Merkezi)
SİNCAN Sosyal Yardım Başvuru MerkeziYunus Emre, Gazi Mustafa Kemal Blv. No:14, Sincan Osb/Sincan/Ankara
SİNCAN Sosyal Yardım Başvuru MerkeziAtatürk Mah Peçenek Caddesi No:116 SİNCAN
ELVANKENT Sosyal Yardım Başvuru MerkeziAtakent Mah. Atatürk Cad.553 Sokak Elvankent (Aile Yaşam Merkezi)
Gölbaşı Sosyal Yardım Başvuru MerkeziBAHÇELİEVLER MAH.186.SOK NO:4/EYUNUSEMRE KÜLLİYESİ 2. BODRUM KARI GÖLBAŞI (KADIN LOKALİ)
Haymana Sosyal Yardım Başvuru MerkeziYeni Mah. Bünyamin Adacı Cad. 17 Haymana, Ankara
BALA Sosyal Yardım Başvuru MerkeziBALA GENÇLİK MERKEZİ VE ÇOCUK KULÜBÜ
Şereflikoçhisar Sosyal Yardım Başvuru MerkeziHacienbiya mah E90 bulvarı otobüs terminali 2/4 Şereflikoçhisar / Ankara
ÇUBUK Sosyal Yardım Başvuru MerkeziYAVUZ SELİM MAH.ŞEYH ŞAMİL BULVARI NO:19 ÇUBUK (KADIN LOKALİ)
ÇUBUK Sosyal Yardım Başvuru MerkeziYıldırım Beyazıt Mah. Ankara(2.Kısım) Bulvarı No:149 (Aile Yaşam Merkezi)
AKYURT Sosyal Yardım Başvuru MerkeziBeyazıt Mah.9 Mayıs 90.Cad.No:1 Akyurt (Aile Yaşam Merkezi)
Hasanoğlan Sosyal Yardım Başvuru MerkeziHASANOĞLAN KASABASI HAVUZBAŞI MAH.BELEDİYE SOK.NO:1 HASANOĞLAN/ELMADAĞ (Kadın Lokali)
Kalecik Sosyal Yardım Başvuru MerkeziŞENYURT MAH.İSTASYON CAD.TOPLU BELEDİYE KONUTLARI B BLOK NO:27/6 KALECİK (Kadın Lokali)

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Telefon Numarası

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı iletişim numarası: (0312) 507 23 01 telefon numarasını arayarak, yetkili kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.